Cosmote

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Cosmote

Δημοσίευση από ix8ys »

Καλησπερίζω το forum!

Την νέα διαφήμιση της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ εταιρείας Cosmote την έχετε δει; :(
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Προσωπικά, μέ αφήνουν εντελώς αδιάφορο τα κινητά τηλέφωνα, και συνεπώς αποκλείεται να έχω προσέξει αυτή την διαφήμιση.
Εάν θέλεις, μπορείς να μάς βοηθήσεις λίγο, για να καταλάβουμε.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

Iosif έγραψε:Εάν θέλεις, μπορείς να μάς βοηθήσεις λίγο, για να καταλάβουμε.
Η διαφήμιση δείχνει - πολύ απλά - ένα νεαρό που πάει και εξομολογείτε! Υπάρχουν όμως 3 μελανά σημεία στη διαφήμιση.

1) Η διαφήμιση δείχνει μια καθολικού τύπου εξομολόγηση. Προσωπικά με ενοχλεί αυτή η προβολή που γίνεται στου καθολικού τύπου εξομολόγηση που πάνε να την περάσουν σαν πιο glamour από την Ορθόδοξη και σαν πιο «βολική» αφού κανείς δεν βλέπει κανέναν, λέμε ότι έχουμε να πούμε, ο Ιερέας μας βάζει να πούμε 1769786567567 φορές το «Πάτερ Ημών» και όλα είμαι μέλι γάλα!

2) Ο νεαρός όταν εξομολογείτε λέει εκφράσεις με καθαρά σεξουαλικά υπονοούμενα («Πάτερ τα έχω ταυτόχρονα με δύο», «με την μια είμαι ικανοποιημένος, αλλά θέλω κι άλλο», «η άλλη με κόβει στην μέση» κ.ο.κ. και ο Ιερέας απαντά με ένα αποστομωτικό «Ε, πάρε και τις δύο σε μια»!!!! Αυτό το «παιχνίδι» των αντιθέσεων Εκκλησία - Σεξουαλικές σχέσεις καταντάει, για μένα, άκρως ενοχλητικό και εριστικό. Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι το ΣΕΞ μπορεί να υπάρχει και σε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ οικογένειες και δεν είναι αμαρτία (αρκεί να είναι υγιές).

3) Τέλος με ενοχλεί το γεγονός ότι οι διαφημιστές χρησιμοποιούν μυστήρια της Εκκλησίας (εξομολόγηση, γάμος κ.τ.λ.) για να πλασάρουν και να πουλήσουν τα προϊόντα τους, έχουν καταντήσει τον «Ναό, οίκο εμπορίου».

Αυτά.... Περιμένω τα «χτυπήματα» σας :)
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Συμφωνώ μαζί σου χθες το βράδυ την είδα, τι χαζομάρες! Αυτοί που τις φτιάχνουν πιστεύουν ότι θα πείσουν? Μπορεί κάποιοι να επηρεάζονται... Έχει κορεστεί και η αγορά και αυτοί κάνουν τα πάντα... περιμένω και χειρότερα. Σε Super Market είδα να πουλάνε το βιβλίο Da Vinci και άλλα συναφή τέτοιου είδους μόνο... Τελευταία από αυτά που είδα μια μέρα στην τηλεόραση-μετά από μια μεγάλη περιόδο αποτοξίνωσης - ειλικρινά έχω φοβηθεί, ΞΕΦΤΙΛΑ. Έλεος! Αν δεν έχουν να πουν κάτι στα πρωϊ νάδικα δεν χρειάζεται οι παρουσιάστριες να κυκλοφορούν σχεδόν Top-less!
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Επιπλέον είδα σε ένα έργο δύο ηθοποιούς να κρατάνε απο μία Καινή Διαθήκη στα χέρια τους και να κοροϊδεύουν, να χλευάζουν την προσευχή! Πως να μην πνιγούμε μετά από τις βροχές!
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

[quote="ix8ys
το ΣΕΞ μπορεί να υπάρχει και σε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ οικογένειες [/quote]

8O :?
Μαράν Αθά
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

Ioanath έγραψε: το ΣΕΞ μπορεί να υπάρχει και σε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ οικογένειες

8O :?
Ναι, ίσως η διατύπωση δεν μην είναι σωστή. :) Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το σεξ δεν είναι αμαρτία όταν γίνεται μεταξύ δυο ανθρώπων, διαφορετικού φύλου και είναι μονογαμικό. Αλλά ας μην ανοίξουμε πάλι συζητήσεις για το σεξ. Αλλού είναι το θέμα! :)
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

helen έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου χθες το βράδυ την είδα, τι χαζομάρες! Αυτοί που τις φτιάχνουν πιστεύουν ότι θα πείσουν? Μπορεί κάποιοι να επηρεάζονται...
Και το θέμα είναι ότι δεν μιλάμε για μια εισαγόμενη διαφήμιση αλλά για μια Ελληνική!!!!!
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

helen έγραψε:Επιπλέον είδα σε ένα έργο δύο ηθοποιούς να κρατάνε απο μία Καινή Διαθήκη στα χέρια τους και να κοροϊδεύουν, να χλευάζουν την προσευχή! Πως να μην πνιγούμε μετά από τις βροχές!
Οι σημερινές θλίψεις, είναι ελάχιστες σε σχέση με αυτές που θα έλθουν.
Η Θεόπνευστη Αγία Γραφή, και οι Άγιοι τής Εκκλησίας μας, μάς πληροφορούν λεπτομερέστερα.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”