Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει πόλεμος.
Και φυσικά το απεύχομαι..

Ολοι ξέρουμε τι σημαίνει πόλεμος..

Χρειάζεται ίσως καμμιά φορά, να το φέρνουμε στο μυαλό μας ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΩΜΑ.
Αίμα.
Φρίκη.
Δυστυχία.
Σκοτάδι.
Πόνος.

Και για να σβηστούν όλα τα φρικτά παρεπόμενα του πολέμου, πρέπει να περάσουν δεκαετίες.
Δύο τουλάχιστον γενιές, θα υποφέρουν και θα κλαίνε για πολλά χρόνια.


Σε περίπτωση γενικευμένης σύρραξη, οι μισοί από εμάς που μιλάμε, θα έχουμε μέσα στις οικογένειές μας, θύματα, νεκρούς, τραυματίες, ακρωτηριασμένους, ψυχοπαθείς με εκ του πολέμου σύνδρομα, παιδιά που θα βλέπουν εφιάλτες μέχρι να γεράσουν.

Κι' όταν στεγνώσουν τα δάκρυα, θα απομείνουν ένα σωρό "κουσούρια".
Θα συνεχίσουμε πάντα να τσακωνόμαστε, για όλα που έγιναν και που περάσαμε, ποιός έφταιγε, ποιοί φέρθηκαν καλά και ποιοί "σκάρτα".

Μακρυά κι' αλάργα λοιπόν από μας όλα τούτα.

Ας αφήσουμε τους ηρωισμούς και τις "φοβέρες".

Προς Θεού, εννοείται πως όλοι θα υπερασπιστούμε την αγαπημένη μας πατρίδα, αν χρειαστεί.
Ας φροντίσουμε και ας προσευχηθούμε όμως, να μην χρειαστεί.

Το μόνο πάντως που κατά τη γνώμη μου μπορεί να γίνει, είναι να συρθούμε σε θερμά επεισόδια, για των οποίων τη λήξη θα "μεσολαβήσουν" όπως πάντα οι διάφοροι "προστάτες".

Στους οποίους μετά θα πούμε όπως πάντα ένα μεγάλο "ευχαριστώ", "αγοράζοντας" τις "υπηρεσίες" τους και τα όπλα τους, χρεώνοντας με δισεκατομμύρια ευρώ, αλλά ακόμα χειρότερα χρεώνοντας με την υποχρέωσή μας να τους υπηρετούμε ξανά και ξανά, τους εαυτούς μας, τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας.

Καταλήγοντας θάθελα να πω, ότι το καλύτερο πούχουμε να κάνουμε, είναι να εξοπλιστούμε με της Πίστης "τ' άρματα", τα οποία άλλωστε είναι πάντοτε αήττητα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Έτοιμη η Τουρκική Στρατιά έναντι του Έβρου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

:103 :103 :occasion16 :occasion16
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”