Η Προεδρία του Κογκό προσφεύγει στον Θεό

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Η Προεδρία του Κογκό προσφεύγει στον Θεό

Δημοσίευση από Christos »

Η Προεδρία του Κογκό προσφεύγει στον Θεό

Η Κυβέρνηση της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κογκό, στην προσπάθειά της για την αντιμετώπιση των μεγάλων εθνικών και οικονομικών προβλημάτων της χώρας, απηύθυνε έκκληση δια της πρώτης Κυρίας, της συζύγου του Προέδρου της χώρας, όπου καλεί τον λαό σε νηστεία, μετάνοια και εξομολόγηση των αμαρτιών ενώπιον του Θεού.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η έκκληση γίνεται από την Προεδρία της χώρας και όχι από τους θρησκευτικούς ηγέτας. Η έκκληση γίνεται στα πλαίσια εκδηλώσεων για τα πενήντα χρόνια της Ανεξαρτησίας της χώρας.

Ζητείται, μεταξύ άλλων, από τον λαό του Κογκό τριήμερος νηστεία από 26-29 Ιουνίου. Στα πλαίσια αυτής, παρευρέθη σήμερα στην θεία λειτουργία στον Άγιο Νικόλαο της Ελληνικής Κοινότητος ο υπουργός Προϋπολογισμού ως εκπρόσωπος του Προέδρου της Δημοκρατίας.

Στην Επιτροπή Συντονισμού των θρησκευτικών εκδηλώσεων τοποθετήθηκε, από την Προεδρία, ως Πρόεδρος ο Εκπρόσωπος της Ορθοδόξου Εκκλησίας, Αντιπρύτανης του Ορθοδόξου Πανεπιστημίου του Κογκό "Άγιος Αθανάσιος ο Αθωνίτης" κ. Θεόδωρος Fumunzanza, ο οποίος είναι παραλλήλως και Κοσμήτωρ του Παιδαγωγικού Πανεπιστημίου της χώρας στην Κισάνσα και έχει σπουδάσει στην Θεσσαλονίκη.

Το κείμενο της Προεδρίας του Κογκό έχει ως εξης:


ΕΚΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΤΗΣ ΛΑΪΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΓΚΟ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗΣ ΛΑΪΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΓΚΟ

δια της νηστείας, της ταπεινώσεως, της μετανοίας και της εξομολογήσεως. Κογκολέζοι και Κογκολέζες, Αγαπητοί αδελφοί και αδελφές, Λαέ του Θεού της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κογκό, Σας χαιρετούμε όλους στοργικά στο Όνομα του παντοδυνάμου και ενδόξου Θεού και επουρανίου Πατέρα μας!

Με την τριπλή ιδιότητά μας, ως πνευματικής κόρης των Λειτουργών του Θεού της χώρας μας, ως Μητέρας του Έθνους και Πρώτης Κυρίας της Λαϊ κης Δημοκρατίας του Κογκό.

Στο περιθώριο του εορτασμού που σημειώνει την Ανεξαρτησία της χώρας, της αγαπημένης και ωραίας χώρας μας, ανεξαρτησία η οποία αποκτήθηκε μέσα στην οδύνη, παρά τις θαυμαστές και πολυάριθμες υποσχέσεις του Θεού εκπεφρασμένες ευστόχως στον εθνικό μας ύμνο, πρέπει να ομολογήσουμε ελευθέρως και με θάρρος ότι κατά την διάρκεια των πενήντα ετών που πρόκειται να συμπληρώσουμε:

- Όλοι μας παραμελήσαμε την προς αλλήλους αγάπη.

- Όλοι μας λησμονήσαμε να προστατεύσουμε την πατρίδα και να διατηρήσουμε το κοινό αγαθό που μας κληρονόμησαν οι πρόγονοί μας.

- Όλοι μας αποστραφήκαμε τον Αιώνιο Δημιουργό αυτής της ωραίας και πλούσιας χώρας.

- Όλοι μας τυφλωθήκαμε από τον εγωισμό, τον φυλετισμό, το μίσος, την μνησικακία, την εκδίκηση, την βία, τους αποσχιστικούς και στασιαστικούς πολέμους, την επισιτιστική κρίση, την φτώχεια και τις άλλες αθλιότητες. Κατά συνέπεια, παρακαλούμε τους ποιμένας όλων των θρησκευτικών ομολογιών να δώσουν εντολή στο ποίμνιό τους να μας συνοδεύσει σ'αυτή την πνευματική μάχη:

Νηστεύοντες επί τριήμερο - από το Σάββατο 26 Ιουνίου ως την Τρίτη 29 Ιουνίου 2010.

- μέσα στην πνευματική διακριτικότητα των τέκνων του Θεού. μέσα στην συνέχεια των συνηθισμένων ενασχολήσεών μας. Εξομολογούμενος ο ένας στον άλλον τα αμαρτήματα μας, ενώπιον του Θεού και ενώπιον των ανθρώπων.

- Πριν συγκεντρωθούμε για να κλείσουμε αυτήν την πνευματική μάχη:

- στο μεγάλο στάδιο της πόλεώς μας η του χωριού μας. από την 15.00 ώρα ως την 18.00. Έτσι θα αγωνισθούμε πνευματικά και σύμφωνα με τις ακόλουθες Ιερές Γραφές τις οποίες παραθέτουμε:

-Η Αγία Γραφή, όπως εκφράζεται στο 2ο. βιβλίο των Παραλειπομένων 7,14, με τους εξής όρους: "και εάν εντραπή ο λαός μου, εφ' ους το όνομά μου επικέκληται επ' αυτούς, και προσεύξωνται και ζητήσωσι το πρόσωπόν μου και αποστρέψωσιν από των οδών αυτών των πονηρών και εγώ εισακούσομαι εκ του ουρανού και ίλεως έσομαι ταις αμαρτίαις αυτών και ιάσομαι την γην αυτών".

-Το ιερό Κοράνιο, 4,16 εκφράζεται ως εξής: "Αυτοί που μετανοούν, διορθώνονται, προσκολλώνται στερεά στον Θεό και του ομολογούν πίστη αποκλειστική, αυτοί θα είναι μαζί με τους πιστούς.

Και ο Θεός θα δώσει στους πιστούς μια τεράστια ανταπόδοση".

Ο Θεός ας ευλογεί την Λαϊκή Δημοκρατία του Κογκό και τον λαό της. Σας ευχαριστούμε.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το κείμενο εξεδόθη από την Προεδρία της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κογκό στα γαλλικά, αγγλικά και στις τοπικές γλώσσες: Τσιλούμπα, σουαχίλι, λιγκάλα και κικόγκο.

Πηγή: Romfea.gr
url http://www.romfea.gr/2009-12-18-11-21-4 ... 37-46/5258
Άντε και στα δικά μας! :25
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Η Προεδρία του Κογκό προσφεύγει στον Θεό

Δημοσίευση από Andreasmas »

Να χαιρόμαστε και να αισιοδοξούμε για όλα αυτά ;
Μήπως με νηφαλιότητα και με πολλή σπουδή θα πρέπει να ερευνήσουμε και να στοχαστούμε για πού το πάνε πάλι;
Δυστυχώς ,όλοι οι μεγάλοι ηγέτες -εγκληματίες -ανά τον κόσμο, όταν μιλάνε για Θεό και προσευχή να ετοιμαζόμαστε για το χειρότερο .
Αλήθεια,για ποιον Θεό μιλάει η Λαϊκή Δημοκρατία του Κογκό;;
Μήπως όλοι αυτοί κόπτονται για την έλευση ενός άλλου θεού που είναι ξένος και εχθρικός προς εμάς ;
Ενός Θεού Παγκόσμιου που θα είναι και Χριστός και Αλλάχ και Βούδας και τύφλα στα μάτια τους ;
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Η Προεδρία του Κογκό προσφεύγει στον Θεό

Δημοσίευση από angieholi »

Ανδρέα με πρόλαβες!!!!!!!!!! :mrgreen:

Και εγώ αυτή την απορία είχα.......
Ποιόν Θεό εννοούν ότι λένε:" Σας χαιρετούμε όλους στοργικά στο Όνομα του παντοδυνάμου και ενδόξου Θεού και επουρανίου Πατέρα μας!"

Γιατί, έχουν ναι μεν, ένα απόσπασμα από την Αγία Γραφή και αλλά αμέσως μετά, έχουν ένα απόσπασμα από το Ιερό Κοράνι... :?
Δεν συμβαδίζουν φυσικά αυτά τα δύο... :45

Χλωμό λοιπόν να μιλάνε ως Χριστιανοί και αναφέρονται στον Ένα και Τριαδικό Θεό...
Περισσότερο πάει το μυαλό μου στον ένα Θεό που προσπαθεί να επιβληθεί με τον οικουμενισμό και την παγκοσμιοποίηση. :cry:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Η Προεδρία του Κογκό προσφεύγει στον Θεό

Δημοσίευση από Andreasmas »

Θέλω να δω αν και πότε θα διαφωνήσω μαζί σου ,Αγγελική.
Πάντως το βλέπω αρκετά δύσκολο. :(



<<...νήφε εν πάσι...>>,μας φωνάζει ο Απόστολος των εθνών ,ο Παύλος.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Προεδρία του Κογκό προσφεύγει στον Θεό

Δημοσίευση από ψυχουλα »

ειναι ο, τι πιο ανοητο εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο (εκτος των δημοσιευσεων μου φυσικα :lol: )!!!!

η γυναικα προφανως ηθελε να τα χει καλα με ολους τους υπηκοους της και να μη προσβαλει το θρησκευτικο αισθημα κανενος. Αμ με το Θεο δεν παιζουμε, δε γινεται και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος. Οσο δημοκρατικος και αν εισαι ερχεται η στιγμη που πρεπει να ομολογησεις την αληθεια, τον Ενα οσο και αν θα παρεξηγηθει αυτο, με οποιο πολιτικο κοστος. Αλλιως κατσε στα αυγα σου και μη μιλας καθολου!

το οξυμωρο σχημα σε ολο το μεγαλειο του!!!! απο τη μια συγνωμη Θεε μου που σε ξεχασα, συντριβη, μετανοια κτλ και την ιδια στιγμη βλασφημια απεναντι του με αναφορα σε ψευτικο Θεό που τα ακυρωνει ολα!!! η γυναικα ειναι για γελια και για κλαματα!!! Γιατι διεπραξε ισως τη χειροτερη βλασφημια ever!!!! Αν ο Θεός δεν ηταν Θεος αλλά ανθρωπος αυτη τη στιγμη θα ειχε παθει νευρικο κλονισμο να βλεπει τι ανοητα που του βγηκαν τα παιδια του. :(
Ελπιζω να τους λυπηθει και μη γινει τιποτα ασχημο μετα την τριημερη ομαδικη βλασφημια....

αληθεια οι αδελφοι εκει τι σταση θα πρεπε να κρατησουν, δε θα πρεπε να αρνηθουν τη συμπροσευχη μετα απο τετοια αναφορα; Ο εκπροσωπος της ορθοδοξης εκκλησιας πώς το δέχτηκε;

τελος, ισως και να μην ειναι απλη ανοησια αλλα να εχει πιο πονηρα κινητρα, να κατευθυνουν τον κοσμο στη συμπροσευχη και αποδοχη ψευτικων θεων με σοφιστειες και πονηριες προετοιμαζοντας το εδαφος για τον αλλο.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η Προεδρία του Κογκό προσφεύγει στον Θεό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Φυσικά και δεν είναι τυχαία αυτά.
Είναι όλα μέρος σε αυτό το παιχνίδι ομογενοποίησης, παγκοσμιοποίησης, πανθρησκευτικού "χαρμανιού", όλα στο ίδιο τσουβάλι, λίθοι, πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμένα.
Ολοι ν' αγαπιόμαστε (όταν συμφέρει τους παγκόσμιους κυβερνήτες, δηλαδή όταν μας κόβουν τους μισθούς και όταν μας "στενοχωρούν").
Και όλοι να μισούμε ο ένας τον άλλον (πάλι όταν τους συμφέρει, να κάνουμε πολέμους για τα γεωπολιτικά παιχνίδια τους, ή να είμαστε ρατσιστές, επειδή ο φόβος θα "φυλάει εμάς τα έρμα", και αυτοί θα διαιρούν και θα βασιλεύουν).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”