Θάρρος και Ήθος

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θάρρος και Ήθος

Δημοσίευση από aposal »

fotios έγραψε:Αποστόλη τον τελευταίο καιρό κάτι έχεις πάθει.. :( ..σε πολλές σου δημοσιεύσεις εκφράζεις μόνο άρνηση...
Σιγά μην χρειάζεται να έχει κάποιος διορατικό ή προορατικό για να δει ότι ζούμε τα έσχατα, ότι
το αντίχριστο πνεύμα ετοιμάζει τον δρόμο...
Σιγά μην χρειάζεται άδεια του Αρχιεπισκόπου ή και της Συνόδου για να κάνει ένα κήρυγμα ο Ιερέας...
αφού είναι μέσα στα καθήκοντά του..να διδάσκει, να μιλάει για τα παρόντα και τα έσχατα και τα παρελθόντα...
Κατά την άποψή μου ο ιερέας οφείλει να έχει πνευματικό λόγο και να προτρέπει του πιστούς σε μετάνοια. Το αν ζούμε ή όχι στα έσχατα είναι μια προσωπική εκτίμηση που μπορεί να βοηθήσει, αλλά μπορεί και να αποπροσανατολίσει τους πιστούς, γι' αυτό και δεν νομίζω ότι πρέπει να λέγεται.
Για όλα όσα πρόκειται να συμβούν, για όλους τους πιθανούς διωγμούς που θα υποστούμε, για τον αντίχριστο και τα συναφή, η απάντηση είναι μία: Μετάνοια και κοντά στην Εκκλησία. Είναι η ΜΟΝΗ σίγουρη λύση.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ;

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Ταπεινα δουλευουμε στον εαυτο μας, με τον Πνευματικο, την συμμετοχη στο Εκκλησιαστικο γεγονος, την Ευχαριστιακη - Μυστηριακη ζωη, και την μελετη των βιων των αγιων πατερων μας, και εκζητουμε το Ελεος του Χριστου, να σωθουμε, γιατι η σωτηρια ειναι πρωτιστως Θεια Χαρις και δωρεα, και οχι αποδοση των οποιων ασθενικων μας εργων.
Οποτε ας μην διασκορπιζομαστε με ματαιες "επαναστασεις", και ορμητικες διαθεσεις. Δεν θα σωσουμε εμεις τον κοσμο η την Εκκλησια. Αυτη θα σωσει εμας, και ο κοσμος, εχει παρει τον δρομο του.
+1.000.000.000.000.000.000.000.000
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Θάρρος και Ήθος

Δημοσίευση από fotios »

Να'ναι ευλογημένο.
Ο καθένας έχει τον πνευματικό οδηγό του.
Ούτε όλοι οι στρατιώτες είναι στην πρώτη γραμμή, ούτε όλοι στις Ειδικές Δυνάμεις...υπάρχουν και μάγειρες, νοσοκόμοι...ο καθένας έχει τον πολύτιμο ρόλο του όμως. Αυτή είναι η ερμηνεία μου η προσωπική, διότι και όλοι οι πνευματικοί δεν δίνουν τις ίδιες απαντήσεις..όπως και σε 10 γιατρούς να
πας δέκα θεραπείες θα δώσουν...
Αρκεί να τα κάνουμε όλα για την Αγάπη του Χριστού! και ο Χριστός θα μας βοηθήσει!
Ο άλλος μπορεί να ανέχεται πχ την βλασφημία του γείτονα και να λέει τον αγαπάω,προσεύχομαι...
άλλος δεν θέλει ούτε να βλέπει τον βλάσφημο διότι βρίζει τον Χριστό του και την Παναγία...
άλλος έχει μέση λύση...
Αρκεί να υπάρχει καλή προαίρεση.
kxkorig
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Θάρρος και Ήθος

Δημοσίευση από kxkorig »

Ευχαριστω για τις απαντησεις,ξερω πως εχεται δικαιο και οτι πραγματικα πολλες φορες η ταση μου να βοηθησω με απροσανατολιζη και με αποδυναμωνη.
Βλεπω ομως τοσο κοσμο που εχει καλοσυνη μεσα του και που πραγματικα μεσα απο την αδυναμια του,την μη ενημερωση του εχει την ταση να ακουση-να αντιληφθη.Ισως 2 κουβεντες να ειναι αρκετες μερικες φορες και ισως χιλιαδες λιγες.
Εγω σιγουρα δεν εχω τις δυνατοτητες για αυτο μιλησα για πνευματικο αρχηγο.Αισθανομαι ομως οτι εγκληματω αν γνωριζω και αφηνω να συμβη ενας προαναγκελθεντας φονος.

Δεν ξερω αν σας κουραζω αλλα θα σας αναφερω το πρωσοπικο μου παραδειγμα οχι για να περιαυτολογησω αλλα γιατι πανω σε αυτο στηριζεται η αποψη μου.
Πριν 6 περιπου χρονια δουλευα σε μια ασφαλεια υψηλου προσωπου,η μια υπηρετρια εν ολιγης μου ειπε αν μπορω στην αδεια μου να μεταφερω στο Αγιο ορος εναν πνευματικο ανθρωπο Ρωσο συμπατριωτη της.Οπως και τελικα συνεβη.Μεχρι τοτε η αδιαφορια μου ηταν πολυ μεγαλη σε οτι αφορα θεματα πιστης,δεν ηξερα καν που βρισκεται το Αγιο Ορος.Μου ειπε πραγματα που μου ανετρεψαν ολα τα δεδομενα που ειχα χτιση γυρω μου και μεσα μου.Οσο συγκροτημενος και δυνατος αισθανομουν και πληρως οριοθετημενος πιστευα οτι ημουν ,τοσο αδρανης σαν αγαλμα εμεινα για αρκετους μηνες μεχρι να βρω το κουραγιο να γκρεμισω αυτα που ειχα χτιση και να προσπαθω για το καινουργιο το πραγματικα αληθινο.
Ενας λοιπον ανθρωπος ηταν ικανος να φερη μια ανατροπη σε εναν αλλο ανθρωπο μεσα σε 3-4 μερες που εμεινε στην Ελλαδα.Το αποτελεσμα της προσπαθεια του ειναι αμφιβολο ακομη γιατι εγω αισθανομαι πιο αμαρτωλος απο πριν,ομως ηπροσπαθεια γινεται με ολες τις διακυμανσεις της.Ο θεος μεσω αυτου του ανθρωπου μου εδειξε τον σωστο δρομο.Δεν εχει σημασια τι τελικα αποτελεσμα θα εχει,σημασια εχει οτι μου δοθηκε η δυνατοτητα να γνωρισω πραγματα που αγνοουσα.Με την βοηθεια του θεου μεσω της ελευθερης βουλησης που μας εδωσε τωρα ειναι στα χερια μου η μοιρα μου.
Εκεινη την φορα εγω δεν περασα στο Αγιο Ορος,δεν ειχα διαμονητηριο.Μεχρι σημερα εχω παει 5 φορες και στις 18-6 θα ειναι η εκτη αν ο θεος και η Παναγια το θελη.Σε αυτο το διαστημα ανθρωποι που ηταν σαν εμενα-φιλοι μου ,ηρθαν μαζι μου και αυτοι ειναι πανω απο 10-12 διαφορετικα ατομα.Ορισμενοι δε πλεον πηγαινουν και μονοι τους. Εγινε και σε αυτους μια ανατροπη.Δεν γνωριζαν δε προσπαθουσαν ,γνωρισαν καταλαβαν ,προσπαθουν.
Αισθανομαι λυπη που τον ιδιο μου εξ αιματος αδερφο δεν μπορω να τον βοηθησω να αλλαξη,επαψα να του μιλω.Οι φιλοι μου(αδερφια και αυτοι) ομως μου δεινουν χαρα.Αισθανομαι και πιστευω οτι εχουμε ολοι την ευθυνη που μας αναλογη απεναντι στους δεκτικους ανθρωπους.Ειναι κατι που χωρις γνωση επρατα μεχρι πριν λιγες μερες.Διαβασα ομως στην Καινη Διαθηκη οτι ο Χριστος προς τους Αποστολους ειπε να μιλουν στους δεκτικους εν ολιγης ανθρωπους.
Ειμαι σιγουρος για την αναξιοτητα μου και δεν το λεω ετσι απλα,αλλα πιστευω πως επειδη τιποτα δεν ειναι τυχαιο στην ζωη πρεη και ο θεος θα το ηθελε να βαλουμε και εμεις ενα λιθαρακι.....αυτο που μπορουμε και μας αναλογη
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Θάρρος και Ήθος

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μπορουμε kxkorig και υποχρεουμεθα να διδουμε λογον περι της Πιστεως και της ελπιδος ημων,
αλλα ποτε;

Οταν μας απευθυνουν τον λογο. Οχι φορτικα, οχι με το στανιο, οχι χωρις να δωσει ερεθισμα ο πλησιον.

Δεν μπορεις να παρεις φορα (οχι εσυ συγκεκριμενα, γενικα μιλαω), και να "διδασκεις" οποιον βρεις μπροστα σου,
ειτε ξενος ειναι, ειτε ο ιδιος σου ο αδελφος. Δεν εχουμε αυτο το δικαιωμα.

Χρειαζεται βαθια διακριση, λεπτος τροπος και χειρισμος, και σεβασμος της ελευθεριας του αλλου.

Αλλωστε αυτα γινονται και εχουν καλο αποτελεσμα μονο μεσω της Χαριτος του Αγιου Πνευματος,
οταν κρινει ο Θεος οτι ηρθε η ωρα του καθενος.

Το εαν θα χρησιμοποιησει εμενα, εσενα τον ταδε, αυτο ειναι δικη Του Κριση και μονο για τους αλλους,
οι οποιοι μας περιτριγυριζουν στις καθημερινες μας επαφες. Αλλα δεν ειναι δικη μας κριση.

Εαν με την σταση ζωης μας, τον τροπο μας, την Χριστιανικη μας, πραξη και πιστη,
μπορεσουμε να "τσιγκλισουμε" τον πλησιον, και να αρχισει να μας ρωτα, να ενδιαφερεται,
αυτο ναι, ειναι το ζητουμενο.

Ο τροπος μας διδασκει, και οχι τοσο ο λογος μας.

Η ζωη μας ειναι το παραδειγμα, μη κοιτατε που εδω ειμαστε ομοφρονες και σε κοινη πνευματικη γραμμη,
και τα λεμε ετσι ευχαριστα και ευκολα ολα.

Το ξερετε ολοι σας, οτι εαν πουμε ανοιχτα παραεξω, ολα αυτα που λεμε εδω, οπως πρεπει και με πληρη ακριβεια,
θα μας παρουν απο την ειρωνια, μεχρι και τις πετρες..

Δεν τα σηκωνει ο κοσμος ευκολα ολα αυτα. Θελει φωτιση ανωθεν για να ξεκλειδωσουν οι καρδιες.

Και αυτο ειναι του Θεου. Εμεις απλα μπορουμε να συνεργησουμε παρα τω Θεω,
και να εξοφλησουμε καμμια αμαρτια, βοηθωντας καποιον αδελφο υποστηρικτικα να δει το φως του.

Αλλα καλο ειναι να ψαχνουμε το δικο μας πρωτα, και κυρια, μην τυχει και στραβωθουμε ολοι μαζι στο τελος..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θάρρος και Ήθος

Δημοσίευση από lathras »

Παιδιά, συγνώμη που θα σας το πω, αλλά μην πιστεύεται και πολύ όλες τις προφητείες των γερόντων.........

Την εποχή που έπεσε η Κωνσταντινούπολη υπήρχαν άπειρες προφητείες από γέροντες που τότε θεωρούνταν χαρισματικοί....μέχρι και μεταφράσεις με επεξηγήσεις της "Αποκάλυψης" που τοποθετούσαν το τέλος του κόσμου γύρω στο 1500 μ. Χ

κάθε εποχή υπάρχουν προφητείες για το τέλος του κόσμου.... και γενικά υπάρχει αυτή η ακατανόητη τρέλλα να κρυφοθέλει ο κόσμος την αυτοκαταστροφή του.

Εγώ δεν πιστεύω οτι είμαστε κοντά στα σημεία των καιρών....ούτε ότι θα πάρουμε πίσω την Πόλη....αντίθετα πιστεύω ότι είμαστε ένα κράτος μπάχαλο ( που μπορεί να φέρουμε το τέλος για εμάς μόνο ), ένας απαράδεκτος και άπιστος λαός (όποιος πιστεύει ότι οι Έλληνες είναι λαός κοντά στον Χριστό πλανάτε πλάνη οικτρά.) Προχθές έδινε κάποιος στοιχεία στο σταθμό της εκκλησίας της Ελλάδος, ότι η αποθρησκειοποίηση και η αθεϊα στην Ελλάδα προχωράν με ταχύτερους από την Ευρώπη ρυθμούς.

Ακόμα, αν δεν σοβαρευτούμε, σε μερικά χρόνια θα μας πάρουν φαλάγγι πάλι οι Τούρκοι και όχι Κωνσταντινούπολη δεν θα δούμε αλλά θα ψάχνουμε και για την ΑΘήνα............ :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”