O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγός

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

dionysisgr έγραψε:Και κατι αλλο φιλτατε Καπετανιε.

Δεν μπορεις να βαζεις καν, ουτε κατα διανοια, σε συγκριση,
την αντιπαραθεση π.Θεοκλητου - Χ.Γιανναρα, με αυτην εδω.

Θα μας παρουν με τις πετρες. Καμμια σχεση.

Η αντιπαραθεση εκεινη αφορουσε υψηλοτατες και λεπτες θεολογικες εννοιες,
κρισιμα διακυβευματα θεολογικα, και δογματικα ακομη,
καταστασεις μοναχικου βιου και θεασης του Θειου, και αλλα λεπτα και πολυπλοκα ζητηματα,
ενω αυτη εδω, θυμιζει λαϊκο κουτσομπολιο καφενειου για προφητειες που ειναι εξαιρετικα αμφισημες και ανερμηνευτες.

Σε τελικη αναλυση, οι εντρυφωντες με τα θεολογικα, ξερουμε οτι μια προφητεια, ερμηνευεται πληρως, τοτε και μονο,
οταν εχει ηδη πραγματοποιηθει.


Ποιος το αμφισνβητει αυτο;
Προσωπικά δεν το αμφισβητώ,

κατά τα λοιπά ..... , Νάναι ευλογημένο :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eιναι μεγαλος ο πειρασμος, με αυτες τις ενασχολησεις. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

Και επισης οτι αποτελουν, μια κακη ομως, ψυχολογικη "διεξοδο",
απο το περιβαλλον της εποχης μας, που δεν ειναι και το καλυτερο απο ολες τις αποψεις.

Πρεπει οσο μπορουμε να τις αποφευγουμε, γιατι το μονο που κερδιζουμε ειναι ο αποπροσανατολισμος,'
και η βαθμιαια αυξανομενη εσχατολογικη υστερια, συνειδητη η ασυνειδητη, κατι που ειναι ιδιον των προτεσταντικων παραφυαδων..

Ο Ορθοδοξος δεν ζει με την αναμονη των.. μελλουμενων,
αλλα μεσα στον καινο χωρο-χρονο της λειτουργικης - εκκλησιαστικης - μυστηριακης ζωης ,
τον ηδη βιουμενο ως βασιλεια του Χριστου, εδω και τωρα.

Παιδευεται και εκπαιδευεται για την ενυποστατη αιωνιοτητα, και εαν δεν παρει αμυδρη προγευση εστω αυτης,
απο τον νυν αιωνα, τοτε δεν θα μπορεσει να παρει μυρωδια οταν ερθει η ωρα να μεταβει σε αυτην.

Και αυτο πρεπει να μας συνεχει και να μας απασχολει. Οχι τα.. μελλουμενα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dionysisgr έγραψε:Ο Ορθοδοξος δεν ζει με την αναμονη των.. μελλουμενων,
αλλα μεσα στον καινο χωρο-χρονο της λειτουργικης - εκκλησιαστικης - μυστηριακης ζωης ,
τον ηδη βιουμενο ως βασιλεια του Χριστου, εδω και τωρα.

Παιδευεται και εκπαιδευεται για την ενυποστατη αιωνιοτητα, και εαν δεν παρει αμυδρη προγευση εστω αυτης,
απο τον νυν αιωνα, τοτε δεν θα μπορεσει να παρει μυρωδια οταν ερθει η ωρα να μεταβει σε αυτην.

Και αυτο πρεπει να μας συνεχει και να μας απασχολει. Οχι τα.. μελλουμενα.
Συμφωνώ με το Διονύση.

Πρέπει να ζούμε σε χρόνο Ενεστώτα, πάντα κατά τον Λόγο Του, σαν νάναι η στιγμή που ζούμε η τελευταία μας, σαν παρόν και μέλλον να ταυτίζονται σε μιά Αναρχη και ατέλειωτη στιγμή.

Και όσο περισσότερο το πετυχαίνουμε αυτό, τόσο το μέλλον δεν θα έχει πια εντός μας καμμιά σημασία, όπως επίσης και το τι έχει προβλεφθεί γι' αυτό.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από vasilisalt »

Και μόνο που διαβάζω Παναγιώτη είμαι ευτυχής.
Άντε να θυμηθούμε λίγο τα παλιά!!!
ΕΙΡΗΝΗGR
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2012 7:41 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ -ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (ΕΙΡΗΝΗ)

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΗGR »

Θα ήθελα να σας αναφέρω ότι εγώ πιστεύω στον ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΙΑ
και θα το δικαιολογήσω.

Διαβάζοντας τον βίο του γέροντα Παϊσιου (βλέπε παρακάτω) και συγκεκριμένα :
Στην βάπτιση οι γονείς του ήθελαν να τον ονομάσουν Χρήστο, στο όνομα του παππού του. Ο όσιος Αρσένιος όμως .... είπε στους γονείς: «Καλά, εσείς θέλετε να αφήσετε άνθρωπο στο πόδι του παππού, εγώ δεν θέλω να αφήσω καλόγηρο στο πόδι μου;
». Διαπιστώνουμε ότι το όνομα είναι καθοριστικό « αφήνουμε κάποιον στο ποδάρι μας. Δηλαδή κάποιον να συνεχίσει το έργο μας…»


Διαβαστε και παρακατω …
«"Εσείς οι Έλληνες, δεν πιστεύετε στον θρύλο του Μαρμαρωμένου Βασιλια ? Δεν λέτε και ξανάλετε μεταξύ σας, πως βόλι εχθρού δεν τον άγγιξε ? Πως τον κατάπιε το μανιασμένο πλήθος των πορθητών της Πόλης ? Αλλά πως τον τράβηξε η Παναγιά στην αγκαλιά της, για να τον κάνει Αθάνατο ? Δεν είστε βέβαιοι πως ΖΕΙ Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ? Δεν είναι θρύλος. Ψεύτικη ελπίδα. Ονειροφαντασία. Είναι ΑΛΗΘΕΙΑ. Δες και μόνος σου."
Στο πάτωμα, μισοανασηκωμενο στον ένα αγκώνα ο Έλληνας είδε, είδε με τα μάτια του, τον ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΙΑ. ΑΝΑΣΗΚΩΜΕΝΟ…………………………………:
"Πριν μερικά χρόνια κειτόταν στο έδαφος ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ. Τον τελευταίο καιρό άρχισε σιγά-σιγά ν' ανασηκώνεται.»

«Οι θρύλοι αυτοί έκαναν λόγο για τον μαρμαρωμένο βασιλιά, ο οποίος είναι εξαδάκτυλος και έχει αφήσει ανολοκλήρωτο ένα έργο, το οποίο με τη βοήθεια του Θεού,θα αναστηθεί για να το ολοκληρώσει».


κα τώρα συνεχίζουμε…..

ο Ιωάννης Βατάτζης ( Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟς ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ) θα αναστηθεί. Παραπάνω είδαμε ότι κάποιος ανασταίνεται με το όνομα.

Σκεφτείτε τώρα: Ο Βατατζής ήταν «εξαδάκτυλος» και είχε ένα γιο που ονομάζονταν Θεόδωρος. Τι απέγινε ο γιος του; έκανε παιδιά; ….
Σκεφτείτε ότι υπάρχει πάντα η περίπτωση να αναστηθεί ο βασιλιάς με ένα απόγονο του.. που να έχει την ίδια προσωπικότητα (ελεήμων) με αυτόν, το ίδιο όνομα, τα ίδια σωματικά χαρακτηριστικά (εξαδάκτυλος)… και τόσα χρονιά…από γενιά σε γενιά να μεταφέρεται το μυστικό (ποθούμενο) στα άρρενα μέλη της συγκεκριμένης οικογένειας.
Κάπου στον μύθο αναφέρεται «τον τράβηξε η Παναγιά στην αγκαλιά της, για να τον κάνει Αθάνατο» ( ΠΑΝΑΓΙΑ = ΜΗΤΕΡΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ)Μήπως εννοεί ότι οι μητέρες της συγκεκριμένης οικογένειας γεννάνε αγόρια για να αναστήσουν και να μη χαθεί το όνομα και η γενιά τους, έως ότου έρθει το ποθούμενο…;
ΠΑΝΤΟΣ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ…. ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΕ….
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αδελφή μου Ειρήνη, σεβαστή η άποψή σου και σ' ευχαριστούμε που την μοιράστηκες μαζί μας..

Προσωπική μου θέση σε όλα αυτά τα θέματα,
είναι,
να μη δίνω επί παραδείγματι έμφαση στο αν υπάρχει ή όχι ο μαρμαρωμένος βασιλιάς,
αλλά στο ότι δεν έχει σημασία αν υπάρχει ή όχι..

Είναι όμορφη η παράδοση και η μνήμη του λαού μας, σε συνάρτηση με τους πόθους και τους καϋμούς του..

Μα κατά τη γνώμη μου, ένας άνθρωπος (ή ένας λαός), που πιστεύει βαθειά στην Αγάπη του Χριστού και τηρεί τον Λόγο Του, δεν χρειάζεται να ψάξει για μαρμαρωμένους βασιλιάδες που θα εκπληρώσουν τα "ποθούμενα", μιάς και αυτά τα ποθούμενα μπορούν κάλλιστα και αποκλειστικά να εκπληρωθούν από έναν έκαστον εξ' ημών (όσο αφορά την ψυχή μας).. Ενώ σε "επίπεδο εθνικό", η πίστη μας ως λαού και η Αγάπη μας στο Χριστό, θα μας δώσει αυτούς που θα μας οδηγήσουν σ' αυτό που ως λαός έχουμε χρέος να εκπληρώσουμε προς Δόξαν Του....

Και όπως έχω ξαναπεί,
το αίσιον "αύριο",
δεν θα το πετύχουμε με το "χτες",
ούτε με το "αύριο",
αλλά μόνο με το "ΤΩΡΑ"....

Ειρήνη μας, καλώς ήρθες και χαιρετισμούς στην λεβεντομάνα πατρίδα σου την Κρήτη.... :8 :8 :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
ΕΙΡΗΝΗGR
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2012 7:41 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ -ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (ΕΙΡΗΝΗ)

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΗGR »

Καλησπέρα Παναγιώτη.... χαίρομαι και εγώ που είμαι μαζί σας...

Όμως πιστεύω ότι οι πράξεις των Κρητικών (σε αρκετές περιπτώσεις ) στις μέρες μας, έχουν χάσει την "λεβεντιά τους". Το να κλέβει,να σκοτώνει, να εξαπάτα, να επιβουλεύεται,να ψεύδεται, να ζηλεύει καποιος τον συντοπίτη του, θέλω να πιστεύω πως δεν πως δεν υπήρχε στις παλαιότερες γενιές (σε τόσο επεκταμένο βαθμό).... το κακό είναι τα κρούσματα αυξάνονται....
Η αδιαφορία για οτιδήποτε δεν μας επιφέρει μόνο προσωπικά οφέλη έχει επεκταθεί σε μεγάλο βαθμό..και μη ξεχνάμε ότι η μια γενιά , μεταλαμπαδεύει τις απόψεις τις στις επόμενες.... επομένως που βαδίζουμε;

Μόνο ένα θαύμα θα μας σώσει...Ποιο θα είναι αυτό δε το γνωρίζω.... αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει σύντομα..

Πρόσφατα επισκέφτηκα (2-3 ημέρες) την νότια Πελοπόννησο (πρώτη φορά πήγαινα ). Μου θύμισε την Κρήτη... αλλά έχω την εντύπωση ότι παραμένει πιο αγνή απ΄ ότι η Κρήτη.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ΕΙΡΗΝΗGR έγραψε:Όμως πιστεύω ότι οι πράξεις των Κρητικών (σε αρκετές περιπτώσεις ) στις μέρες μας, έχουν χάσει την "λεβεντιά τους". Το να κλέβει,να σκοτώνει, να εξαπάτα, να επιβουλεύεται,να ψεύδεται, να ζηλεύει καποιος τον συντοπίτη του, θέλω να πιστεύω πως δεν πως δεν υπήρχε στις παλαιότερες γενιές (σε τόσο επεκταμένο βαθμό).... το κακό είναι τα κρούσματα αυξάνονται....
Η αδιαφορία για οτιδήποτε δεν μας επιφέρει μόνο προσωπικά οφέλη έχει επεκταθεί σε μεγάλο βαθμό..και μη ξεχνάμε ότι η μια γενιά , μεταλαμπαδεύει τις απόψεις τις στις επόμενες.... επομένως που βαδίζουμε;
Έχεις δίκιο..
Ισχύει και στην Κρήτη, ό,τι ισχύει και στα άλλα μέρη, μόνο που σ' εσάς φαίνεται ευκολότερα και πιο έντονα η αντίθεση ανάμεσα στην παράδοση του χθες και στο σήμερα..
ΕΙΡΗΝΗGR έγραψε:Μόνο ένα θαύμα θα μας σώσει...Ποιο θα είναι αυτό δε το γνωρίζω.... αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει σύντομα..
Το θαύμα είναι η Πίστη μας σ' Εκείνον και στην Αγάπη Του, δε χρειάζεται κάτι άλλο, αυτό μόνο μπορεί να μας σώσει....
ΕΙΡΗΝΗGR έγραψε:Πρόσφατα επισκέφτηκα (2-3 ημέρες) την νότια Πελοπόννησο (πρώτη φορά πήγαινα ).
Ίσως να ήρθες και στα μέρη μας αδελφή μου, νοτιότερα δε γίνεται.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
ΕΙΡΗΝΗGR
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2012 7:41 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ -ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (ΕΙΡΗΝΗ)

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΗGR »

"Ίσως να ήρθες και στα μέρη μας αδελφή μου, νοτιότερα δε γίνεται.. "

Επισκέφτηκα την Καλαμάτα. (Στην πλατεία Υπαπαντής υπάρχει ο ναός " οι Άγιοι Απόστολοι" στις 23 Μαρτίου 1821, σύμφωνα με την παράδοση, από εκεί κηρύχτηκε η Επανάσταση. )

Πήγα και στο σπήλαιο "Διρού", ήταν μαγευτικό... απόλυτη γαλήνη, ηρεμία.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: O θρύλος του Μαρμαρωμένου Βασιλιά και ο Έλληνας στρατηγό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ΕΙΡΗΝΗGR έγραψε:"Ίσως να ήρθες και στα μέρη μας αδελφή μου, νοτιότερα δε γίνεται.. "

Επισκέφτηκα την Καλαμάτα. (Στην πλατεία Υπαπαντής υπάρχει ο ναός " οι Άγιοι Απόστολοι" στις 23 Μαρτίου 1821, σύμφωνα με την παράδοση, από εκεί κηρύχτηκε η Επανάσταση. )

Πήγα και στο σπήλαιο "Διρού", ήταν μαγευτικό... απόλυτη γαλήνη, ηρεμία.
Ειρήνη μου, πήγες στο πρώτο και στο δεύτερο "πόδι" του Μοριά, εγώ είμαι στο ακριανό, στο τελευταίο, στη μύτη του καβο-Μαλιά, που "χαϊδεύει κι' αγναντεύει την Κρήτη....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”