Άχρηστη η κλασσική ιατρική

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Άχρηστη η κλασσική ιατρική

Δημοσίευση από Andreasmas »

Αν παρουσιαστεί κάποιος που διατείνεται πως τον προίκισε ο Θεός να θεραπεύει οιανδήποτε αρρώστια και πως δύναται να σας απαλλάσσει και από τον πόνο που έχετε, αλήθεια, τι θα κάνατε;
Συνέβη κι` αυτό !
Ο εν λόγω κύριος είχε την <<καλή διάθεση>> να με θεραπεύσει μόλις χθες, σ`ένα χωριό της Άρτας. Καμία σχέση με την Εκκλησία, αν και είχε δυο πνευματικούς καθώς έλεγε. Αγράμματος ,άνεργος και χωρίς χρήματα τον επισκέφτηκε ο Θεός .
Τον επισκέφτηκε λοιπόν ,καθώς έλεγε, και μ` ένα δυνατό φως τον χαρίτωσε να έχει πολύ θετική ενέργεια για να θεραπεύει τους ανθρώπους. Θέλησε λοιπόν να με απαλλάξει και μένα τον ταλαίπωρο από τους πόνους που έχω στη μέση . Συγγνώμη λάθος .Έπαψα να πονάω εδώ και τέσσερα ολάκερα χρόνια αφ`ότου φορώ κατάσαρκα ένα μόνιμα ολόμαλλο ρετάλι.
-Λοιπόν θέλω να σε κάνω καλά, μου έλεγε
-Άσε με ήσυχο άνθρωπέ μου, του είπα κι εγώ.
-Μα ο θεός ,μου είπε να κάνω καλά τους ανθρώπους, γιατί λοιπόν δεν θέλεις; Δεν θα σου πάρω εσένα χρήματα! Έκανα καλά και τον πατέρα μου που τον πονούσε η μέση του. Έχω κάνει καλά πολλούς άλλους ,κάτσε μια δοκιμή και θα δεις.
-Ωχ μπελάς που με βρήκε!
-Μα δε θα πονέσεις ,θα σου πιάσω τη μέση και με την πολλή θετική ενέργεια που έχω θα γίνεις αμέσως καλά.
-Για κάτσε βρε ,του λέγω. Διάδοχος του Γιούρι Γκελέρ είσαι;
-Ε, όχι και του Γιούρι Γκελέρ ,απαντά. Μα στ`αλήθεια θέλεις να πονάς;
-Κοίταξε ,του απαντώ φιλικά και πατρικά..Αν πονώ πάω σ`ένα γιατρό της κλασσικής ιατρικής και δεν τρέχω σε όλες τις νεόφερτες της και επικίνδυνες μεθόδους ,ευρήματα της Νέας Εποχής ,κάλτσες του διαβόλου και που καταστρέφουν αντί να γειάνουν.
Παράτησέ τα όλα αυτά ,μην κοροΐδεύεις τον κόσμο ,μη συνεχίζεις ,γιατί στο τέλος εσύ ο ίδιος θα βρεις τον μπελά σου .Πλησίασε την Εκκλησία …..
-Μα δεν πιστεύεις στη βιοθεραπεία που είναι επίσημα αναγνωρισμένη από την Ιατρική επιστήμη και που μου έμαθε πολλά πράγματα ένας μεγάλος Αμερικανός βιοθεραπευτής; Επιτέλους σου αρέσει ο πόνος;
-Και ο πόνος και η κάθε αρρώστια είναι ευλογία Θεού .Προτιμώ να τον αντιμετωπίσω ,να πηγαίνω βεβαίως στους γιατρούς, γιατί έτσι το θέλει ο ίδιος ,αλλά είναι και αυτός ο πόνος ευλογία.,δεν σε χρειάζομαι λοιπόν.


Κάπως έτσι έγινε η όλη συζήτηση.
Δεν φάνηκε να φεύγει προβληματισμένος, απεναντίας μάλιστα.
Προβληματισμένος ήμουν εγώ. Μα πώς είναι δυνατόν, μονολογούσα , να ζούνε άνθρωποι και νέοι μάλιστα, μέσα στο ψέμα και που εθελουσίως να το ντύνουν με επιστημονικό μανδύα για να προσελκύσουν και ψαρέψουν αδαείς ,αφελείς και αργόσχολους που με τύπου συνοπτικών διαδικασιών ν` αλώσουν και να πουλήσουν ό,τι ποιο πολύτιμο έχουν;


Αδελφοί μου ,θα ήθελα τη γνώμη σας .
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: ΑΧΡΗΣΤΗ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

Δημοσίευση από fotios »

Αδερφέ μου κλασική περίπτωση πλανεμένου ο τύπος!
Κρατάω την ουσία:"Και ο πόνος και η κάθε αρρώστια είναι ευλογία Θεού .Προτιμώ να τον αντιμετωπίσω ,να πηγαίνω βεβαίως στους γιατρούς, γιατί έτσι το θέλει ο ίδιος ,αλλά είναι και αυτός ο πόνος ευλογία.,δεν σε χρειάζομαι λοιπόν."
Αυτός ο τύπος προφανώς δεν είχε θετική αλλά δαιμονική ενέργεια...όπως όλες οι παρόμοιες περιπτώσεις.
Ο Θεός ας δώσει μετάνοια σε όλους μας.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: ΑΧΡΗΣΤΗ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

Δημοσίευση από Andreasmas »

fotios έγραψε:Αδερφέ μου κλασική περίπτωση πλανεμένου ο τύπος!
Κρατάω την ουσία:"Και ο πόνος και η κάθε αρρώστια είναι ευλογία Θεού .Προτιμώ να τον αντιμετωπίσω ,να πηγαίνω βεβαίως στους γιατρούς, γιατί έτσι το θέλει ο ίδιος ,αλλά είναι και αυτός ο πόνος ευλογία.,δεν σε χρειάζομαι λοιπόν."
Αυτός ο τύπος προφανώς δεν είχε θετική αλλά δαιμονική ενέργεια...όπως όλες οι παρόμοιες περιπτώσεις.
Ο Θεός ας δώσει μετάνοια σε όλους μας.
Καλή σου μέρα αδελφέ μου Φώτη,
Ξέρεις έχω σοβαρούς ενδοιασμούς περί της φράσης,θετική ενέργεια .
Ακούγεται παντού.Τι είναι αυτή η θετική ενέργεια; Παλιά δεν ακούγονταν ,τώρα ακούγεται ,έγινε της μόδας θα έλεγα. θετική ενέργεια...αύρα ...ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες....και ....και... όλοι αυτοί οι ρυθμιστές της ζωής μας .Όλα εκτός της λέξης ΘΕΟΣ, προσευχή ...κλπ. Έχω την εντύπωση πως ο πνευματισμός και η θετική ενέργεια ταυτίζονται,είναι το ίδιο και βολεύει για την άγρα των αδαών.
Πονηροί οι καιροί που ζούμε!
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Άχρηστη η κλασσική ιατρική

Δημοσίευση από Andreasmas »

Θέλω να ερωτήσω και κάτι άλλο.
Ποια είναι τα συνήθη εξωτερικά χαρακτηριστικά ενός δαιμονισμένου;
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: ΑΧΡΗΣΤΗ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

Δημοσίευση από angieholi »

Andreasmas έγραψε:Ξέρεις έχω σοβαρούς ενδοιασμούς περί της φράσης,θετική ενέργεια .
Ακούγεται παντού.Τι είναι αυτή η θετική ενέργεια;
Θετική ενέργεια, αύρα, τσάκρα, ρεΐκυ, γιόγκα, ενέργεια του σύμπαντος όλα στο ίδιο καζάνι βράζουν. Είναι οι νέες ορολογίες (να το πώ; :? ) που ήρθαν μαζί με το μυστικισμό , Βουδισμό, πνευματισμό και πάει λέγοντας...

Αντί για προσευχή προβάλλουν το διαλογισμό, αντί για Θεό μιλάνε ότι ένας ειναι ο Θεός για όλους, το "σύμπαν"....

Πράγματα που εξάπτουν την φαντασία και διεγείρουν το νου, όπως κάθε τι άγνωστο εξάλλου, και "εξωτικό"! Και κάποιοι που δεν ξέρουν την αλήθεια του Χριστού μας, εύκολα πέφτουν στην παγίδα...
Προβληματισμένος ήμουν εγώ. Μα πώς είναι δυνατόν, μονολογούσα , να ζούνε άνθρωποι και νέοι μάλιστα, μέσα στο ψέμα και που εθελουσίως να το ντύνουν με επιστημονικό μανδύα για να προσελκύσουν και ψαρέψουν αδαείς ,αφελείς και αργόσχολους που με τύπου συνοπτικών διαδικασιών ν` αλώσουν και να πουλήσουν ό,τι ποιο πολύτιμο έχουν;
Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι έχουν τόσο στραβωθεί από τον διάβολο που πράγματι πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν καλά τους άλλους. Και δεν είναι όλοι απατεώνες αλλά υπάρχουν και κάποιοι, που αφιλοκερδώς προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, διότι αγαπάνε τους τον συνάνθρωπο τους και νομίζουν ότι έτσι τους βοηθάνε.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Άχρηστη η κλασσική ιατρική

Δημοσίευση από fotios »

"Θέλω να ερωτήσω και κάτι άλλο.
Ποια είναι τα συνήθη εξωτερικά χαρακτηριστικά ενός δαιμονισμένου;"

Αδερφέ Ανδρέα,δεν έχει κάτι εμφανές εξωτερικά ένας δαιμονισμένος, το πρόβλημα είναι εσωτερικό,ψυχικό.
(Σπάνιες οι πολύ χτυπητές περιπτώσεις σαν τον γυμνό των Γεργεσηνών)
Συνήθως, υποφέρει ο άνθρωπος πάρα πολύ, βιώνει μεγάλο βάσανο!Όταν δεν τον πιάνει το δαιμόνιο,είναι
ήρεμος,δεν κάνει κάτι το χτυπητό!όμως αν τον πιάσει (το 90% του εκκλησιάσματος αντί να προσεύχεται θερμά,δεν ξέρει από που να φύγει-το έχω ζήσει...)
Ακόμη υπάρχουν περιπτώσεις που ούτε καν ξέρει ότι είναι δαιμονισμένος ο άνθρωπος,και όλα του πάνε
στραβά...Μια τέτοια περίπτωση θεράπευσε(από τις πολλές)ο μακαριστός Επίσκοπος Αντώνιος Σιατίστης.
3 φορές φέρναν οι κόρες του τον σεβαστό λογιστή,που μόλις έβλεπε τον Δεσπότη γάβγιζε κανονικά...μετά δεν θυμόταν τίποτα...
Νομίζω είπα δύσκολα πράγματα.Να εύχεστε αδερφοί για όλους,αλλά και ο ένας για τον άλλο,διότι
η πνευματική ζωή δεν είναι αστείο...
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Άχρηστη η κλασσική ιατρική

Δημοσίευση από grigoria-ka »

παιδια εχουν βγει τοσοι πολυ παλανοδιοι που θελουν να ξεγελασουν τον κοσμο πανω στον πονο τους αλλη σε αυτον που θα τον πιστεψει,σε καθε γωνια κ ενας,ειναι σαν τα μανιταρια φυτρωνουν το ενα πισω απο το αλλο,εχω γνωρισει ατομο που εχει παει κ τον εχει παρει ποσα λευτα,στην αρχη λενε δε θελουμε,δωσε οτι θελεις,αλλα αργοτερα κανονικη "ταριφα".
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Άχρηστη η κλασσική ιατρική

Δημοσίευση από aposal »

Μακριά από θεραπευτές, κατόχους "θετικής" ενέργειας!
Και μόνη η περιγραφή: "και μ` ένα δυνατό φως τον χαρίτωσε να έχει πολύ θετική ενέργεια για να θεραπεύει τους ανθρώπους", δείχνει κάτι που δεν είναι εκ Θεού, επομένως τίποτε το καλό δεν μπορούμε να αποκομίσουμε. Αντίθετα, η ιατρική προχωράει με την ευλογία του Θεού.

Σχετικά με τον βελονισμό και την ομοιοπαθητική παραθέτω σχετικά αποσπάσματα:

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.

Μαρτυρίες Πανιερωτάτου Αγιορείτου ιερομονάχου Η :
Α. Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι δαιμονικό υποκατάστατο του Αγιασμού (σελ. 115-116)
Δύο γνωστοί του μοναχοί, ύστερα από συζήτησή τους με άλλον μοναχό ασθενή, που είχε καταφύγει για θεραπεία στην ομοιοπαθητική, πήγαν προβληματισμένοι στον πατέρα Παΐσιο και τον ρώτησαν αν είναι δυνατόν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα να προσφέρουν κάποια βοήθεια, αν είναι απλή απάτη, ή μήπως κάτι ακόμη χειρότερο. Ο Γέροντας τους βοήθησε να καταλάβουν ότι συμβαίνει και αυτό το τελευταίο – δηλαδή ύπαρξη δαιμονικής ενέργειας – τονίζοντας μάλιστα στο τέλος χαρακτηριστικά :
-Εδώ αυτοί χρησιμοποιούν τα φάρμακά τους, όπως εμείς χρησιμοποιούμε τον αγιασμό!
Την ανωτέρω θέση του Γέροντα κατέθεσε στην εισήγησή του, σε σχετική θεολογική και ιατρική ημερίδα, και ο παιδοψυχίατρος Αρχιμανδρίτης π. Αντώνιος Στυλιανάκης : «Πριν λίγους μήνες ήμουν στο Άγιον Όρος και με ικανοποίηση έμαθα από αξιόπιστο μοναχό, επιστήμονα, ότι και ο Γέρων Παΐσιος χαρακτήριζε τα ομοιοπαθητικά φάρμακα σαν δαιμονικό υποκατάστατο του Αγιασμού και δεν δεχόταν αυτού του είδους τις θεραπείες».
Έχοντας αυτήν την βεβαιότητα περί ομοιοπαθητικής ο μακαριστός πατήρ Παΐσιος, όταν κάποτε τον επισκέφτηκε νεαρός γιατρός και του ανέφερε ότι εξειδικεύεται στην ομοιοπαθητική, τον απέπεμψε απότομα, χωρίς να δεχθεί να συζητήσει καθόλου μαζί του. Η ασυνήθιστη αυτή στάση του πραοτάτου Γέροντα θεωρούμε ότι αποσκοπούσε στο να συγκλονίσει τον επισκέπτη του και να τον βοηθήσει να συνειδητοποιήσει τον επικίνδυνο δρόμο στον οποίο είχε εισέλθει.


Β. Για τον βελονισμό (σελ. 117)
Μαρτυρία ευλαβούς προσκυνητή:
Καθόμασταν πολλά άτομα στα σκαμνάκια (κούτσουρα) στο υπαίθριο αρχονταρίκι. Μόλις ήρθε και κάθισε και ο πατήρ Παΐσιος, έριξε μια γρήγορη ματιά στον καθένα μας. Όταν στράφηκε προς το μέρος μου και αντίκρισα το βλέμμα του, αισθάνθηκα κάτι το παράξενο, κάτι το απερίγραπτο! Ένιωσα ότι τα είδε όλα, μέσα μου. Ότι δεν του είχε μείνει τίποτε κρυφό από τη ζωή μου, από τις σκέψεις μου…Απότομα στράφηκε προς κάποιον που καθόταν εκ διαμέτρου απέναντί μου και τον ρώτησε έντονα :
-Εσύ, τι δουλειά κάνεις;
Αυτός τινάχτηκε, σαν να τον κτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα και μόλις που μπόρεσε να τραυλίσει :
-Μα…μα …γι’ αυτό Γέροντα…ήρθα στο Άγιο Όρος.
-Τι γι’ αυτό; είπε το ίδιο έντονα ο πατήρ Παΐσιος.
-Να…για να ρωτήσω για τη δουλειά μου.
-Τι δουλειά είναι αυτή;
-Βε…βελονισμός λέγεται.
-Πώς; Δαιμονισμός;
Στη συνέχεια ο παππούλης του εξήγησε με λεπτομέρειες πώς δουλεύουν αυτοί - δεν τα συγκράτησα στη μνήμη μου – και τον συμβούλεψε να μην ξανασχοληθεί μ’ αυτά.
Σύμφωνα με άλλη μαρτυρία πανεπιστημιακού γιατρού, ο Γέροντας είπε ότι υπάρχουν δύο είδη βελονισμού : ο ένας προκαλεί αναλγησία καταστρέφοντας τα νεύρα, ενώ ο άλλος είναι μαγικός.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Άχρηστη η κλασσική ιατρική

Δημοσίευση από vasilisalt »

Νομίζω πως κάποιοι άνθρωποι έχουν κάποια χαρίσματα πέρα από τα γνωστά φυσιολογικα που έχουμε όλοι μας. Το θέμα είναι πως αντί αυτά να τα χρησιμοποιούν για όφελος του πλησίον τους, καταντούν όργανα του διαβόλου. Μάλιστα οι περισσότεροι ΄΄αρπάζουν΄΄ εγκεφαλικά και ενώ έχουν το όποιο χάρισμα π.χ. να θεραπεύουν τη μέση σε κάποιο σύμπτωμα και όχι βέβαια σε όλα, να νομίζουν ότι θεραπεύουν τα πάντα, το καρκίνο και βέβαια καταλήγουν, στο όποιον πάρει ο χάρος.
Πάντως, καταλήγοντας στο θέμα του Ανδρέα, πιστεύω πως υπάρχουν κάποιοι με ιδιαίτερα χαρίσματα που όμως υπετιμώντας τα - με τη βοήθεια του ταγκαλακίου - τα κάνουν μαντάρα.
Συμφωνώ λοιπόν στα συμπεράσματα, πως ΄΄μακριά και αλάργα΄΄ που λέει και ένας φίλος μου κολωνακιώτης.
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

Re: Άχρηστη η κλασσική ιατρική

Δημοσίευση από pr28 »

πολύ μακρυα και αλάργα .Οι φρασεολογίες τους -ενέργεια (και τι ειναι ανθρωπινος υδροηλεκτρικός σταθμός;)-καθως και πολλές αλλες ασαφείς και πιθανον ανακριβως μετεφρασμένες λεξεις απλα υποκρυπτουν την πραγματική σημασία οσων λένε .
Εγω θα προτινα να μην εχεικανεις εμπιστοσυνη σε τετοια "φαινομενα" ,
ουτε καν σε κλασικούς γιατρούς που δεν ειναι πιστοί ,
γιατι ολα τα χαρισματα -βλεπε παραβολη ταλαντων- προερχονται απο το Θεό που θελει να τα αξιοποιούμε στο επακρο .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”