"Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

"Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Εάν όλα πανε καλά και με την απόλυτη συνδρομή του pilotos, ίσως γίνει μια συνάντηση στην Θεσσαλονίκη το 2ο δεκαήμερο του Ιουνίου για "δια ζώσης" ενημέρωσή μας περί Ορθόδοξης Ιεραποστολής.

Εν μέσω της πιεστικής καθημερινότητάς μας, εύχομαι ο pilotos να το ρυθμίσει και να μας ενημερώσει ώστε όσοι μπορούν να παρευρεθούν.

Η συνάντηση θα γίνει μόνο για μας.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από pilotos »

Να διευκρινήσω ότι η συνάντηση θα γίνει,αν θέλει ο Θεός, το τρίτο δεκαήμερο του Ιουνίου, μετά το πέρας των σχολικων εξετάσεων, γιατί τώρα ο φόρτος είναι μεγάλος.

Καλή δύναμη σε όλους, καλό πνευματικό αγώνα.

Η επέκταση της Ορθόδοξης Ιεραποστολής στηρίζεται και στα δικά σας χέρια, στις δικές σας προσευχές, στη δική σας στήριξη. Ο Θεός να σας ανταποδίδει εκατονταπλασίονες πνευματικές ευλογίες.

Εκ μέρους των διαχειριστών του μπλογκ.

( http://ierapostoli.wordpress.com/ )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ασε μας μωρε Pilote!!

Σε λαθος φορουμ γραφεις.. Δεν το εχεις καταλαβει;

Εδω εχουμε αλλα ΘΕΜΑΤΑ!! Tι μας λες για.. Ιεραποστολες;

Oριστε να μαθαινεις!!

1. Ειμαστε Ελληνες; Ειμαστε Ρωμιοί; Ειμαστε Βυζαντινοι; Ειμαστε εξωγηινοι; Ειμαστε τα πρωτα νουμερα;

2. Τι σημαινει το 666, εαν το διαιρεσεις με το 1.3535.0242 χ 4 εις την τριτην δυναμη, και το πολλαπ[λασιασεις επι των αριθμο των κινεζικων δυναστειων μινγκ, τσινγκ, και τσου λα λιγκ;

3. Κανει να πηγαινουμε στην Εκκλησια με.. ταξι; Τι λεει γιαυτο η Εκκλησια μας; To επιτρεπουν οι κανονες;

4. Ειναι σωστο να μας ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΑΣ, και να μας ταλαιπωρει με την ανυπακοη του; Kαι πως θα σωθει ο ταλαιπωρος, εαν δεν μας ακουσει, για να του μεταλαμπαδευσουμε τις αρετες μας;

5. Οι Αγιοι Πατερες, που δεν ηξεραν τι εγραφαν, δεν μπορουσαν να περιμενουν λιγο να γεννηθουμε, για να τους υπαγορευσουμε τα σωστα και θεοσδοτα κειμενα, και οχι τα "θολωμενα" που μας παρεδωσαν;

6. Γιατι οι ναοι μας ειναι μεσα στην 'χλιδη'; Μηπως να λατρευουμε τον Θεο, σε υπογεια γκαραζ και στις χωματερες, για να μην προκαλουμε τους πτωχους;

7. Θα σωθουμε εμεις που πιστευουμε στον Χριστο εδω και 2.000 ετη, και οι.. σατανιστες, τι θα απογινουν;

8. Aφου ο Θεος ειναι καλος, γιατι γινονται.. πολεμοι;

9. Aφου ειναι τοσο προδοτες οι Επισκοποι μας και ο Πατριαρχης, γιατι δεν κανουμε δικη μας Εκκλησια, να διασωθει η.. Ορθοδοξια;

10. Ξερετε κανενα γεροντα, να πεταει απο βουνο σε βουνο, να φτιαχνει καλο εσπρεσσο φρεντο, να ξερει πολυ καλα visual basic 2008 και sql μαζι με flash και php, και να εχει οδηγησει αναβαση Ριτσωνας με Latsia Delta Integrale μαζι με τον Tzigger; Λεω να παω να παρω την ευχη του..

Kαταλαβες PIlote; Ειναι περιττα αυτα που γραφεις, δεν αρμοζουν σε αυτο το φορουμ, "προβληματισμου"!!

Να πας αλλου!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Ασε μας μωρε Pilote!! Σε λαθος φορουμ γραφεις.. Δεν το εχεις καταλαβει;
Εδω εχουμε αλλα ΘΕΜΑΤΑ!! Tι μας λες για.. Ιεραποστολες;

10. Ξερετε κανενα γεροντα, να πεταει απο βουνο σε βουνο, να φτιαχνει καλο εσπρεσσο φρεντο, να ξερει πολυ καλα visual basic 2008 και sql μαζι με flash και php, και να εχει οδηγησει αναβαση Ριτσωνας με Latsia Delta Integrale μαζι με τον Tzigger; Λεω να παω να παρω την ευχη του..
ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ!
Διονύση μου έχεις ώρες ώρες έναν ιδιαίτερο τρόπο να γράφεις!
Πάντως ας μην απαιτούμε από όλα τα μέλη να ενδιαφέρονται για Ιεραποστολές. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια βιώματα, ούτε και την ίδια πνευματική κατάσταση. Εμείς οι λιγότερο προχωρημένοι θα ενδιαφερθούμε περισσότερο για άλλα θέματα, κι αυτό είναι φυσιολογικό, μέχρι να ωριμάσουμε λίγο. Εξασκείστε σας παρακαλώ την υπομονή σας μαζί μας και συγχωρέστε μας τους αμαρτωλούς! Μην μας απορρίπτετε απο την αγαπημένη οικογένεια του Χριστού, γιατί κοντά σε σας θα μάθουμε κι εσείς κοντά σ' εμάς θα ανελιχθείτε!
Ή μαζί θα προχωρήσουμε, ή διαιρεμένοι θα πέσουμε!
(Παράφραση του : "together we stand, divided we fall" των Pink Floyd).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από eortologio_gr »

aposal έγραψε:Ή μαζί θα προχωρήσουμε, ή διαιρεμένοι θα πέσουμε!
(Παράφραση του : "together we stand, divided we fall" των Pink Floyd).
Ενωμένοι μπορούμε να αντισταθούμε - διαιρεμένοι θα νικηθούμε...
(Μετάφραση (!!!) του : "together we stand, divided we fall" των Pink Floyd)

Χρ
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από eortologio_gr »

dionysisgr έγραψε:...
3. Κανει να πηγαινουμε στην Εκκλησια με.. ταξι; Τι λεει γιαυτο η Εκκλησια μας; To επιτρεπουν οι κανονες; ...
Και όμως θίγεις ακριβώς "το δίλημμα του πελαργού" και το "μετέωρο βήμα του" πριν το επόμενο βήμα.

Σαφείς οδηγίες πρέπει να έχουμε ώστε το επόμενο βήμα μας να είναι εξ ίσου σαφές και σίγουρο χωρίς ταλαντώσεις. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ξεκάθαρο με αποτέλεσμα τον απόλυτο ευνουχισμό ορισμένων που παραφράζουν ή παρανοούν τις Γραφές και τις ερμηνείες των Αγίων Πατέρων ή την "κατα το δοκούν ερμηνεία" που έφερε κάποια μικροαναστάτωση στο φόρουμ τις προηγούμενες ημέρες.

Αυτό ακριβώς είναι και το ξεχωριστό ερωτημά μου προς τον π.Αντώνιο (σε άλλο ποστ) το οποίο και έθιξε ο πάντα διεισδητικός Kostantinoupolitis πριν το μηνυμά του μαζί με τα υπόλοιπα του ιδίου thread πάει στον Αδη.

Πόσο ανεξάρτητοι λοιπόν είμαστε ή πρέπει να είμαστε στην έκφραση της Πίστης μας και στην εφαρμογή της ?

Το ερώτημα "Κανει να πηγαινουμε στην Εκκλησια με.. ταξι ; Τι λεει γιαυτο η Εκκλησια μας; To επιτρεπουν οι κανονες ;" δεν είναι απλό και, κατ' εμέ, ανοίγει δυνατή θεματολογία.

Χρ.

ΥΓ. Kostantinoupolitis που είσαι ?
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Χαιρετώ τους αδελφούς και συνσανιδοπλοηγούς.....

Τα διόδια αλλά ειδικότερα τα αίτια που οδήγησαν στα διόδια δεν μου επέτρεψαν να απαντήσω, αφού τις ώρες που έπιασα την σανίδα είχα πέσει ήδη η "μπάρα".

Προσωπικά με ενδιαφέρει το θέμα της συλλογικής δράσης και περιμένω αν γίνει κάποια συνάντηση ώστε πρώτα ο Θεός να μπορέσουμε να βρεθούμε.

Τα μεγάλα και ανοιχτά σύνολα περιλαμβάνουν άτομα κάθε λογής και χαρακτήρα. Άρα Διονύση είναι λογικό τρεις την ώρα να ανοίγονται και τέτοια θέματα καθώς αυτά που είναι για τον μέσο όρο δεδομένα, για ένα σεβαστό κομμάτι δεν είναι δυστυχώς. Θα έπρεπε να το περιμένεις αυτό...
...το κακό είναι πως συχνά πράγματα που πρέπει να θεωρούνται και είναι αυτονόητα αποτελούν αίνίγματα ολκής για μεγάλα ποσοστά ίσως και την πλειοψηφία του κόσμου.
Ο κόσμος του εκκλησιαστικού χώρου και ειδικά αυτοί που είναι έστω και τύποις κοντά στην Εκκλησία δεν αποτελούν εξαίρεση.

....θα ήθελα λίγο να αναλύσω το θέμα μα με πιέζει τώρα λίγο ο χρόνος.

Προτιμούμε τον εύκολο δρόμο της οδηγίας συγκεκριμένων στερεοτύπων για να σωθούμε. Μόνο που προφανώς η σωτηρία παρότι διέπεται απο το Νόμο Του δεν είναι οδηγός εγκατάστασης προγράμματος. Είναι πιο απλό αλλά και πιο πολύπλοκο ζήτημα, εν ολίγοις πολυσύνθετο.

Παραπάνω να μην συνεχίσω, έτυχα και διάβασα προχθές ένα ωραίο θέμα στην Κ.Δ. περι διδασκαλίας των μη ακολουθούντων τις διδαχές που οι ίδιοι διδάσκουν και....

Αυτά...
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από koga »

divinity aposal
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από pilotos »

Σήμερα το πρωί επικοινωνήσαμε με τον πρόεδρο της Αδελφότητας Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης. Πρότεινε η ιεραποστολική συνάντηση των μελών του φόρουμ να γίνει περί τα μέσα Σεπτεμβρίου. Ειδικότερα για τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου το απόγευμα, μετά την έναρξη του σχολικού έτους, στην αίθουσα της Αδελφότητας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Εναλλακτικά, μπορούμε να του αντιπροτείνουμε την Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου, το πρωί,μετά τη Θεία Λειτουργία με εκκλησιασμό σε κεντρικούς ναούς της Θεσσαλονίκης ( Αγία Σοφία, Γρηγοριος Παλαμάς, Αχειροποίητο κλπ )

Περιμένω τις σκέψεις, εάν είναι να το οριστικοποιήσουμε.Ίσως να συμπέσει και με την επισκεψη κάποιου Ιεραποστόλου στη Θεσσαλονίκη.Θα δούμε.
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: "Ιεραποστολική" συνάντηση στην Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από eortologio_gr »

pilotos έγραψε:Σήμερα το πρωί επικοινωνήσαμε με τον πρόεδρο της Αδελφότητας Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής Θεσσαλονίκης. Πρότεινε η ιεραποστολική συνάντηση των μελών του φόρουμ να γίνει περί τα μέσα Σεπτεμβρίου. Ειδικότερα για τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου το απόγευμα, μετά την έναρξη του σχολικού έτους, στην αίθουσα της Αδελφότητας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Εναλλακτικά, μπορούμε να του αντιπροτείνουμε την Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου, το πρωί,μετά τη Θεία Λειτουργία με εκκλησιασμό σε κεντρικούς ναούς της Θεσσαλονίκης ( Αγία Σοφία, Γρηγοριος Παλαμάς, Αχειροποίητο κλπ )

Περιμένω τις σκέψεις, εάν είναι να το οριστικοποιήσουμε.Ίσως να συμπέσει και με την επισκεψη κάποιου Ιεραποστόλου στη Θεσσαλονίκη.Θα δούμε.
Είτε 20 είτε 21 Σεπτ, εγώ είμαι ΟΚ

Αναμένω την οριστικοποίηση. Ευχής έργο θα είναι να παρίσταται και κάποιος Ιεραπόστολος.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”