Εχει γίνει κάτι;

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
nikos164
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2007 5:00 am

Εχει γίνει κάτι;

Δημοσίευση από nikos164 »

Γεια σας φίλοι.
Θα ήθελα να πω κάτι εύκολο και απλό.
Παρακολουθώ πολλά χρόνια το forum και ελάχιστες φορές έχω επέμβει σε κάτι.
Ένα πράγμα που έχω δει πολλές φορές είναι κάποια ραντεβού, να βρεθούν φίλοι και να πάνε μαζί παρέα στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ.

Εχει γίνει κάτι επάνω σε αυτό;
Εννοώ, έχει πραγματοποιεί κάποιο από αυτά τα ραντεβού;
Έσμιξαν άνθρωποι ξένοι μέχρι χτες (γνωστοί μόνο μέσω του forum) για να περάσουν αυτές τις μέρες μαζί μέσα το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ;

Τα λέω όλα αυτά γιατί και μένα θα μου άρεσε κάτι τέτοιο, γιατί κάποιες ελάχιστες φορές που έχω πάει στο Όρος έχω πάει μόνος, δεδομένου ότι στον κύκλο μου μόνο γεωγραφικά ξέρουν την ύπαρξη του ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ.

Όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει,
ή εμπειρία που μαζεύτηκαν από το forum και πήγαν
ή κάποιου φίλου που θα του άρεσε η ίδια ιδέα.
ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Εχει γίνει κάτι;

Δημοσίευση από ktistos »

Από την εμπειρία μου θέλω κι εγώ πάντα να έχω παρέα αλλά όσες φορές είμασταν πάνω από δύο τα πράγματα δυσκόλευαν. Άλλα γούστα, άλλες πνευματικές αναζητήσεις, ιδιοτροπίες, χούγια, αντί να διευκολύνουν το προσκύνημα τελικά το δυσκόλευαν.

Μια φορά μοιράστηκα με έναν άγνωστο το δωμάτιο που είχε άλλο "τυπικό". Όταν εγώ ήθελα να ξεκουραστώ αυτός ήθελε να διαβάζει κι όταν αυτός κοιμότανε ροχάλιζε σαν τρένο. Ευτυχώς μετά κοιμήθηκα στην εκκλησία με συνοδεία ισοκρατήματος!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Εχει γίνει κάτι;

Δημοσίευση από petrosathonas »

nikos164 έγραψε:Γεια σας φίλοι.
Θα ήθελα να πω κάτι εύκολο και απλό.
Παρακολουθώ πολλά χρόνια το forum και ελάχιστες φορές έχω επέμβει σε κάτι.
Ένα πράγμα που έχω δει πολλές φορές είναι κάποια ραντεβού, να βρεθούν φίλοι και να πάνε μαζί παρέα στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ.

Εχει γίνει κάτι επάνω σε αυτό;
Εννοώ, έχει πραγματοποιεί κάποιο από αυτά τα ραντεβού;
Έσμιξαν άνθρωποι ξένοι μέχρι χτες (γνωστοί μόνο μέσω του forum) για να περάσουν αυτές τις μέρες μαζί μέσα το ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ;

Τα λέω όλα αυτά γιατί και μένα θα μου άρεσε κάτι τέτοιο, γιατί κάποιες ελάχιστες φορές που έχω πάει στο Όρος έχω πάει μόνος, δεδομένου ότι στον κύκλο μου μόνο γεωγραφικά ξέρουν την ύπαρξη του ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ.

Όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει,
ή εμπειρία που μαζεύτηκαν από το forum και πήγαν
ή κάποιου φίλου που θα του άρεσε η ίδια ιδέα.

Αγαπητέ Νίκο,
απ' ότι φαίνεται κάτι τέτοιο μαγειρεύεται μέχρι το τέλος του καλοκαιριού.
Υπάρχουν μέλη του φόρουμ που το επιθυμούν αυτό.
Κάτι θα κανονίσουμε. :1 :1 :1
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: Εχει γίνει κάτι;

Δημοσίευση από pilotos »

Το καλύτερο είναι να πηγαίνουμε σε μικρές ομάδες 2-3 ατόμων για να μη φέρνουμε σε δυσκολία τα μοναστήρια.

Ακόμα καλύτερο θα ήταν να πηγαίνουμε ανθρώπους ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ Άγιο Όρος, δείχνοντας τους τη διαδικασία, και φέρνοντάς τους σε επαφή με Αγιορείτες μοναχούς.

Επανέρχομαι σε μια πρόταση που είχα κάνει μέσω του φόρουμ προς την ΙΕΡΑ ΕΠΙΣΤΑΣΙΑ : Δηλαδή να καθιερώσει κάποιους μήνες πχ Οκτώβριο ή Νοέμβριο ή Μάρτιο ( μήνες χωρίς πολλές υποχρεώσεις για τους φοιτητές ή τους νέους γενικότερα που δεν εργάζονται ), ώστε να δέχονται ΟΛΟΥΣ τους νέους ( πχ από 16 ετών έως 35 ) εκείνο το διάστημα, πέρα από το καθημερινό όριο των 120 ατόμων. Καταλαβαίνω ότι είναι μια ακόμα επιπλέον δοκιμασία για τα μοναστήρια, ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΝΑΓΚΑΙΟ για να μπορέσουν οι νέοι άνθρωποι να έρθουν κοντά στον Ορθόδοξο μοναχισμό και την Ορθόδοξη πνευματικότητα. Αν μπορεί κάποιος αδελφός, ας μεταφέρει τη πρόταση στα Μοναστήρια και στην Ιερά Επιστασία. Πρέπει η νεολαία μας να βρει δρόμους πνευματικής ανάτασης.
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”