Τι ζητάτε από το forum

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Γεώργιος-Κέρκυρα
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Τι ζητάτε απο το forum

Δημοσίευση από Γεώργιος-Κέρκυρα »

Και εγώ συμφωνώ ότι στις μέρες μας για πολλούς-όπως εγώ-είναι ουσιαστικά αδύνατο να συζητήσουν τέτοια θέματα χωρίς να χαρακτηριστούν γραφικοί, φασίστες, "της Εκκλησίας", αμόρφωτοι, συντηρητικοί, ψυχολογικά διαταραγμένοι, αφελείς κλπ. κλπ. :? :cry: :?:
Άρα, αυτό το φόρουμ πιστεύω ότι ξεδιψάει την ανάγκη για επικοινωνία και παρηγοριά σε καιρούς που οφείλεις να συζητάς για τον Κούγια, τον Λαζόπουλο, τον Πρετεντέρη, το X-Factor και το χτένισμα του Σάκη, τις ατάκες του Μουρατίδη, τις ειδήσεις του STAR και λοιπών πιο "σοβαρών" καναλιών, το πως θα καταφέρουμε να κλέψουμε την Εφορία, σε ποιο κλαμπ θα πάμε το ρεβεγιόν, ποιος θα τα φτιάξει με ποιον στις αχαρακτήριστες τηλεοπτικές σειρές, τις πλαστικές της Βανδή και το διαζύγιο της Μαντόνα :shock: :roll: :shock:
Ήμαρτον εις σε Σωτήρ, ως ο άσωτος υιός. Δέξαι με Πάτερ μετανοούντα και ελέησόν με ο Θεός.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Τι ζητάτε απο το forum

Δημοσίευση από petrosathonas »

Πνευματική επαφή με το συνάφι μας, γιατί πολλοι είναι αυτοί που καθημερινά απαξιούν να ασχοληθούν μαζί μας λόγω των αναχρονιστικών και ξεπερασμένων ιδεών μας περί εκκλησίας και περί Θεού, όπως λένε.
sotirios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 10:55 am

Re: Τι ζητάτε απο το forum

Δημοσίευση από sotirios »

Εγω συμμετέχω στο forum (σαν αναγνώστης μόνο) εδώ και αρκετό καιρό αλλά δεν έπαιρνα την πρωτοβουλία να γράψω.
Σήμερα θεώρησα υποχρέωσή μου να ανταποδώσω με μια καλή κουβέντα, την ωφέλεια που έχω βρεί μέχρι τώρα από αυτό εδώ το forum.
Είναι μόλις 2μισυ χρόνια από τότε που αναζήτησα το Θεο. Μέχρι τότε για μένα Εκείνος δυστυχώς δεν υπήρχε. Και όπως ήταν φυσικό η παρέα μου όλη, οι φίλοι μου, δυστυχώς δεν είχαν ούτε και σήμερα έχουν καμία σχέση με οτιδήποτε πνευματικό. Τους περισότερους από τους φίλους μου τους έχω κρατήσει μέχρι σήμερα αφού θεωρώ τους αληθινούς φίλους δώρο θεού. Αλλά στην πνευματική ζωή αισθάνομαι ακόμη τόσο μόνος.
Έχω βέβαια δίπλα μου τον πνευματικό μου που είναι συνεχώς δίπλα μου, όποτε τον χρειαστώ να συζητήσουμε οτιδήποτε με απασχολεί αλλά επειδή μας χωρίζει μεγάλη χιλιομετρική απόσταση υπάρχουν στιγμές που θέλω να ακούσω έναν λόγο Θεού και νιώθω τόσο μόνος....
Σε μια περιήγησή μου στον κυβερνοχώρω ανακάλυψα αυτό το forum και πλέον βρίσκω την συντροφιά όλων σας τις δυσκολες ώρες της ημέρας που έχω ανάγκη.
Είναι επίσης σημαντικό το να νιώθεις ότι σ αυτόν το δύσκολο αγώνα δεν είσαι μόνος....
Ότι υπάρχουν άνθρωποι που αγωνίζονται με μεγαλύτερο θάρρος και περισσότερη υπομονή από σένα και είναι υποχρέωση σου να μην δειλίασεις...να μην υποκύψεις στα προβλήματα αλλά να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι με τη βοήθεια του Κυρίου μας...
Νίθω τόσο αχάριστος όταν εγώ διαμαρτύρομαι και γογγύζω μπροστά σε μηδαμινά προβλήματα ενώ άνθρωποι με προβλήματα τεράστια, με φορτίο βαρύ, να κρατάνε το κεφάλι ψηλά, να δοξολογούν τον Κύριο και να τα αντιμετωπίζουν γενναία.
Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο. Σας ευχαριστώ όλους που μοιράζεστε μαζί μου τα βιώματα και τις πνευματικές σας εμπειρίες.
Ας συνεισφέρουμε όλοι μας ώστε το forum αυτό να μείνει μια αχτίδα φωτός στο σκοτάδι του κυβερονοχώρου.
Ας πολεμήσουμε την αποχαύνωση...την προσπάθεια αποπροσανατολισμού...υποδουλωσης..με τα ίδια τους τα μέσα.
Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Τι ζητάτε απο το forum

Δημοσίευση από heart »

Ψάχνω ανθρώπους που να μιλάμε την ίδια γλώσσα,και εδω τους βρεικα :!: :)
ΑΛΛΑ..δεν θα σταματησω να ψαχνω και αλλου :!: :!: :) :) :)
Σας ευχαρηστω ολους !!!
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
vog
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2009 6:27 pm

Re: Τι ζητάτε από το forum

Δημοσίευση από vog »

Το να υπάρχει μια πνευματική επικοινωνία είναι πολύ δύσκολο στις μέρες μας. Κι εφόσον ο περίγυρος μας δεν μας καταλαβαίνει, είναι πλέον ο μοναδικός τρόπος επικοινωνίας ανθρώπων με τα ίδια ενδιαφέροντα.
Ταις των σων Αγίων πρεσβείαις, Χριστέ ο Θεός, ελέησον ημάς. Αμήν.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Τι ζητάτε από το forum

Δημοσίευση από dora gian »

Eδω και καμποσο καιρο εχω διακοψει τις επαφες μου με τους πνευματικους η ακομα και με τις πνευματικες μου φιλες για ακρως προσωπικους λογους. Αισθανομαι ομως μοναξια και ετσι μια μερα αγορασα ενα κομπιουτερ και αρχισα να ψαχνω ,βρηκα εσας εισαστε τελειοι ωραιοι και ελπιζω να δινετε μεγαλητερη ελευθερια στους γραφοντες να εκφραζουν τις αποψει τους. Αλλωστε αυτη ειναι και η πεπτουσια του χριστιανισμου , να διδασκετε ο δασκαλος απο τον μαθητη και ο μαθητης απο το δασκαλο.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Τι ζητάτε από το forum

Δημοσίευση από dora gian »

θΑ ηθελα να προσθεσω οτι με στεναχωρει το γεγονος οτι υπαρχουν τσακωμοι μεταξυ αδελφων γιατι νομιζω οτι επειγη δεν ξερουμε προσωπικα τους γραφοντες πεφτουμε σε κατακρισεις που ειναι πολυ σοβαρο αμαρτημα , δεν ξερουμε οτι μπορει να μιλαμε σε εναν αυριανο ΑΓΙΟ δεν ξερουμε την καρδια του , ακριβως επειδη υπαρχει η ανωνυμια .Αρα πρεπει να κυριαρχει η αγαπη και μονο αυτη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”