Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nickosch
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 7:26 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από nickosch »

Θα ήταν τέλειο να τα καταφέρουμε να έρθουμε κι εμείς απο την Κρήτη. Θα προσευχηθούμε να το επιτρέψει ο κύριος!
Aγάπη, πίστη, ειρήνη, πραότητα, υγεία σε όλους μας! Επαγρυπνείτε αδέλφια μου!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από aposal »

eleimon έγραψε:Οτι θελετε,αρκει να αποφασιστει...καλη διαθεση να υπαρχει και ολα θα γινουν!!!εσυ εισαι φτωχος Αποστολε πνευματικα????που για καθε ερωτημα εχεις ετοιμη την απαντηση?και τι απαντηση!!!!μεσα απο το στομα και τη γνωση των αγιων Πατερων μας!!! ΟΧΙ ΔΑ ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΣ βρε Αποστολη μου!!μακαρι ολοι μας ναχαμε τους θησαυρους και τις γνωσεις που εχετε καποιοι απο σας....Να στε ολοι καλα να μας φωτιζετε με τις συμβουλες σας :P :P
1. Οι γνώσεις μου είναι λίγες. Ειδικά οι Θεολογικές και το λέω μετά πλήρους γνώσεως.
2. Ακόμη και στην περίπτωση που κάποιος έχει χαρίσματα, ταιριάζει πολύ ο λόγος του Μητροπολίτου Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικολάου, την ημέρα της χειροτόνησής του ως Μητροπολίτου, στις 26.04.2004, από τον οποίο σχετικό απόσπασμα παραθέτω :

Αλλά και οι πολυδιαφημιζόμενες ικανότητες και τα χαρίσματά μου δεν νομίζω ότι αποτελούν προσόν, αλλά μάλλον μειονέκτημα, διότι απομακρύνουν την ελπίδα του «σημείου» και της Θεϊκής επέμβασης από τη διακονία μου. Το να τα καταφέρει ένας έξυπνος, ικανός, ή μορφωμένος δεν ξενίζει. Το να πετύχει όμως ένας απλός και ασήμαντος άνθρωπος στο ιερό έργο της αποστολής του, αυτό αποκαλύπτει τον Θεό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από agiooros »

aposal έγραψε:
Σε κάθε περίπτωση θα χαρώ πάρα πολύ να σε δω και στο Λιτόχωρο (τρίτη και φαρμακερή).
Βρήκα δικαιολογία δεν έχω αυτοκίνητο.:mrgreen:

Βρε παππού κανόνισε το με την ενορία σου.

Εμένα όμως που δεν αξιώθηκα να συναντηθούμε στον όσιο Δαβίδ με επέπληξες.

Τώρα η σειρά μου :mrgreen:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από aposal »

agiooros έγραψε: Βρε παππού κανόνισε το με την ενορία σου.

Εμένα όμως που δεν αξιώθηκα να συναντηθούμε στον όσιο Δαβίδ με επέπληξες.

Τώρα η σειρά μου :mrgreen:
1. ΠΑΠΠΟΥ;;; Θεωρώ ότι η προσφώνηση αυτή με προσβάλλει βάναυσα και επιθυμώ (διακαώς) την άμεση ηθική μου ικανοποίηση! Αν δεν την έχω, θα βγάλω στη φόρα τις φωτογραφίες και των δυο μας για να κρίνουν όλοι, μόνοι τους. :lol: :lol: :lol:
2. Στον Όσιο Δαυίδ δεν ήρθα διότι είχα να πάω σε μνημόσυνο αγαπημένου μου προσώπου. Ισχύει κάτι τέτοιο και για σένα; Αν όχι, προσφέρομαι να σε κουβαλήσω με το Κορολάκι μου στο κομμάτι της Εθνικής οδού από τη διαστάυρωση Χαλκίδος μέχρι το Λιτόχωρο και πάλι πίσω (με διανυκτέρευση το βράδυ του Σαββάτου στο Λιτόχωρο). Σε πάω και μέχρι τη Χαλκίδα στην επιστροφή, αν γνωρίζεις καμιά καλή ουζερί!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από aposal »

Ποιος γνωρίζει πρόσωπα στον Ι. Μονή για να συνεννοηθεί κάποια επίσκεψη;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από ntinoula »

Ίσως λίγο άσχετο... Θα ήθελα κι εγώ να προτείνω κάτι, αλλά θα προτιμούσα όταν ανοίξει ο καιρός. :)

Τι θα λέγατε για μια εκδρομή στη Λιβαδειά; Μπορούμε να πάμε για καφέ ή φαγητό στην Κρύα (είναι μια περιοχή μέσα στη Λιβαδειά, πολύ ωραία). Έπειτα, για προσκύνημα στο Μοναστήρι του Όσιου Λουκά στο Στείρι. Πηγαίνοντας από Λιβαδειά προς το Μοναστήρι, περνάμε από το Δίστομο (τουλάχιστον, αυτή τη διαδρομή ξέρω) που είναι ένα ιστορικό χωριό λόγω του ολοκαυτώματος. Μπορούμε να σταματήσουμε στο μνημείο που έχει εκεί. Και μετά πάμε και Αράχωβα, που είναι κανένα εικοσάλεπτο μακριά. Και αν μας πιασει μεσημέρι, μπορούμε να φάμε και στο Ζεμενό που είναι 5 km πριν την Αράχωβα. Υπάρχουν λοιπόν πολλές εναλλακτικές. :)
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από ntinoula »

Και όσοι ενδιαφέρονται, 10 km μετά την Αράχωβα είναι οι Δελφοί.
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από smarti »

Και άλλες 3 ώρες από εκεί το Λιτόχωρο! :5 :5 :5 :5 :5 :5 :3 :3 :3 :3 :5 :5
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από eleimon »

Το παμε, το παμε παλι στα βορεια φτασαμε,ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ειπαμε βρε παιδακια μου,τι ανοδικη ταση ειναι αυτη συνεχεια?????????????????????????
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στην Αθήνα λίγο πριν τα Χριστούγεννα

Δημοσίευση από Loginos »

aposal έγραψε:Ποιος γνωρίζει πρόσωπα στον Ι. Μονή για να συνεννοηθεί κάποια επίσκεψη;
Δεν χρειάζεται συνενόηση αρκεί να είσαι εκεί την ώρα που ανοίγουν οι πόρτες ( 07.00 - 12.00 και 16.00 - 18.00) :oops: :oops: :oops:
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”