Συνάντηση Μελών στη Θεσσαλονίκη

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Σε κάποιο άλλο φόρουμ υπήρχε καποτε ένα παρόμοιο θέμα για συζήτηση. "Πότε θα συναντηθούμε". Εγώ δεν ήθελα να πάω μαζί τους έτσι δεν πήρα μέρος στην συζήτηση αλλά έβλεπα τις ιδέες τους, το που θα πάνε, το πότε θα πάνε, κ.τ.λ...

Κάποιος πρότεινε να βρεθούνε Σάββατο. Κάποιος άλλος Κυριακή. Κάποιοι είπαν νωρίς το πρωί για να έχουν όλοι την μέρα μπροστά τους. Κάποιοι άλλοι είπαν ότι αφού ειναι Κυριακή ευκαιρία για λίγο ύπνο παραπάνω. Κάποιοι είπαν.... και κάποιοι αλλοι άλλα.....

Αυτό συνεχίστηκε για πολλές μέρες. Όμως στο τέλος συμφώνησαν. Ε, καιρός ήτανε!! Ξέρετε όμως τι συμφώνησαν; Να ΜΗΝ πανε καθόλου γιατί πότε δεν μπορούσε ο ένας, πότε δεν μπορούσε ο άλλος.

Έτσι και εδώ. Δεν μπορεί ο ένας και δεν μπορει ο άλλος. Καλά αν εξαιρέσουμε ότι κάπου πρέπει να καταλήξετε κατα τ'άλλα νομίζω πως αυτό είναι εκ του πονηρού. Ένας με την δουλεά, του άλλος με το ΑΣΕΠ. Να δείτε που στο τέλος δεν θα πάτε. Έτσι επειδή δεν μπορεί ένας δεν θα πάνε όλοι. Και όλοι θα πέσετε στην παγίδα. Ας πάει κάποιος στην ενορία του ή όπου αλλού θέλει για να μην παρασύρει τους άλλους αφού δεν μπορεί και ας πάνε οι υπόλοιποι. Δεν πειράζει θα πάει την επόμενη φορά.

Μην πέσετε σε αυτήν την παγίδα βρε παιδιά. Γιατί δεν σκεφτήκατε να πάτε ΔΥΟ φορές; Σε άλλο μοναστήρι στην ανάγκη. Δόξα τον Θεό τόσα υπάρχουν. Μην αφήνετε την κοσμική ζωή σας να σας ελέγχει. (Αυτό βασικά το λέω για μένα γιατί εγώ δεν θα έρθω αλλά ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγετε και εσείς). Εξάλου άμα πάτε δύο φορές θα έχετε και διπλή ευλογία. Σωστά; Πείτε μου έχω άδικο;
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Θα συμφωνήσω με την Evi_J....
Επειδή το έχω κάνει πολλές φορές, ποτέ δεν βρίσκεις άκρη ρωτώντας πότε μπορεί ο καθένας. Αν υπάρχουν10 άνθρωποι, θα ακούσεις 10 διαφορετικές απόψεις.. Είναι πολύ δύσκολο να οργανωθεί έτσι.
Το καλύτερο από όλα είναι, ένας να πάρει την απόφαση και να ορίσει ημέρα και ώρα, και όσοι μπορούν θα έρθουν. Αυτό μπορεί αν ακούγεται εγωιστικό, αλλά στην ουσία δεν είναι, γιατί θα φροντίσει την επόμενη να κανονίσει κάτι άλλο που θα βοηθήσει και τους υπόλοιπους να βρεθούν...
Εξειρέσεις μπορεί να κάνει μόνο για περιπτώσεις που κάποιος θα έρθει από πολύ μακριά για την συνάντηση αυτή, οπότε επιβάλεται αν τον εξυπηρετήσουν όλοι σχετικά εμ την ημέρα και ώρα.


Οπότε Μάξιμε, κατά την γνώμη μου, όρισε την ημέρα που πρέπει (όταν θα ανέβουν ο Νίκος και Αναστάσης Θεσσαλονίκη. Όσοι δεν θα μπορέσουν να έρθουν, θα τα καταφέρουν στην επόμενη συνάντηση... Εδώ θα είμαστε, πρώτα ο Θεός, και θα ξαναγίνουν αρκετές συναντήσεις... ;) ;) ;)
andronikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από andronikos »

Εγώ πήγα στο μετόχι της Σιμωνόπετρας την Ανάληψη στον Βύρωνα 22.00-04.30 και ήταν επίσης Υ Π Ε Ρ Ο Χ Α
stratos έγραψε:ΜΑΧ μια που ειπες αγρυπνια ..
ειχε αγρυπνια για τα Χριστουγεννα [και πηγα] στο μετοχι της Σιμωνοπετρας τον Αγιο Χαραλαμπο 20:30 - 1:30

Τ Ε Λ Ε Ι Α !!
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

g_aggelos έγραψε: Οπότε Μάξιμε, κατά την γνώμη μου, όρισε την ημέρα που πρέπει (όταν θα ανέβουν ο Νίκος και Αναστάσης Θεσσαλονίκη. Όσοι δεν θα μπορέσουν να έρθουν, θα τα καταφέρουν στην επόμενη συνάντηση... Εδώ θα είμαστε, πρώτα ο Θεός, και θα ξαναγίνουν αρκετές συναντήσεις... ;) ;) ;)
1) Δε μιλήσαμε για μοναστήρι. Για μια συνάντηση για καφέ και γνωριμία με όποιον καινούριο έρθει, είπαμε
2) Ηδη ανέφερα για 2 συναντήσεις, η πρώτη θα είναι με τα παιδιά που θ'ανέβουν από την Αθήνα. Επειδή όμως δεν καταστάλαξαν για το πότε ακριβώς θ'ανεβούν, περιμένω. Μόλις με ενημερώσουν θα ανακοινώσω την ημερομηνία και όσοι πιστοί προσέλθετε :wink:
orer
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από orer »

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΑΓΙΟΡΕΙΤΕΣ, ΧΑΙΡΕΤΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΕΡΧΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ

ΧΑΙΡΕΤΕ ΕΝ ΚΥΡΙΩ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”