Συνάντηση Αθηνών 2019

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από nickzark »

Χαιρετίσματα σε όλους . Αν το δείτε το μήνυμα
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από toula »

Η Συνάντηση των μελών του φόρουμ μας εδώ στην Αθήνα έγινε και πραγματικά περάσαμε υπέροχα!! :8 :8
Ήμασταν οι εξής : Νίκος Ρόγκας μετά της συζύγου του Αναστασίας, Αποστόλης, Σταθης εξ Αθηνών, Κυριάκος, Βασίλης, Διονύσης με τον φίλο του τον Ηλία και η γράφουσα!!

Βρεθήκαμε γύρω στις 5 το απόγευμα στην καφετέρια δίπλα στον ναό του Αγίου Δημητρίου, ήπιαμε καφεδάκι, κουβεντιάσαμε και γελάσαμε με την ψυχή μας!!! Στις 6 περίπου κατευθυνθήκαμε ακριβώς δίπλα προς τον ναό και αφού βρήκαμε τον π. Ματθαίο, πήγαμε σε μία αίθουσα του πνευματικού κέντρου του ναού και συζητήσαμε διάφορα θέματα που αφορούν την πίστη μας. Ο π. Ματθαίος είναι εξαιρετικός ιερέας, διαβασμένος και πολύ καταρτισμένος θεολογικά!! Απαντούσε με μεγάλη ευχέρεια σε κάθε ερώτηση και απορία που του υποβάλλαμε. Ευχαριστηθήκαμε πολύ την συζήτηση που είχαμε μαζί του!!

Κατόπιν καταλήξαμε σε κοντινό ψητοπωλείο και "τιμήσαμε" μια ωραία ποικιλία κρεατικών με κρασάκι και μπυρίτσα για τον Αποστόλη μας!!

Εύχομαι να ξαναβρεθούμε σύντομα περισσότεροι φίλοι που για διάφορους λόγους δεν κατέστη δυνατόν να είναι κοντά μας σήμερα!!! :8

Ευχαριστούμε πολύ τον Αποστόλη για τον κόπο που έκανε ώστε να έχουμε αυτήν την υπέροχη σημερινή Συνάντηση!!! :8 :8
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από aposal »

Η συνάντηση ήταν υπέροχη και ευχαριστώ πολύ, πρώτα τον Νίκο, γιατί χωρίς το φόρουμ δεν θα υπήρχε τίποτε και μετά όλους όσους συμμετείχαν. Η προ-συνάντηση ξεκίνησε νωρίς (16:30) γιατί κάποιοι ήρθαν νωρίτερα του αναμενομένου. Πηγαίνοντας να τους βρω συνάντησα και τον Στάθη. Μετά ήρθε η φασαριόζα της παρέας και ακολούθησαν ο Κυριάκος, ο Διονύσης με τον Ηλία και ο Βασίλης ο παραμυθάς, που προσπαθεί δεκαετίες τώρα να μας πείσει ότι είναι επιστήμων, ενώ έχει πλήρη άγνοια από gmail, ελληνική και ξένη γλώσσα. Βέβαια το χιούμορ του δεν παίζεται, οπότε τον συγχωρούμε.
Για τον πατέρα Ματθαίο δεν έχω να γράψω κάτι, μόνο ότι είναι ευλογία που τον έχουμε στην ενορία μας.
Λεπτομέρειες από αύριο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ενα μεγαλο ευχαριστω, και καθε ευλογια στον Αποστολο, για αυτο που οργανωσε,
και αυτο το οργανωνεις, μονο οταν εχεις αγαπη και εννοια για τους αλλους. Και ο Αποστολος την εχει. Καθενας με τα χαρισματα του..

Ο π.Ματθαιος, ειναι ανθρωπος προσευχης και ταπεινωσης. Κυριολεκτικα, οχι απλως για να τα λεμε!
Γειωμενος απολυτα στην πραγματικοτητα, ταυτοχρονα ζει και αναπνεει τον Χριστο. Παταει στην γη, και με τον ουρανο συναναστρεφεται.

Αυτη η ειρηνη με την οποια εκφραζεται και η προσευχητικη σταση που εχει, ακομα και οταν συνομιλει,
ειναι του ανθρωπου, που ειναι αναπαυμενος στον Θεο απολυτα, και μιλαει για πραγματα που ζει, οχι απλως για πραγματα που εχει διαβασει.

Καταρτιση εχουν πολλοι, την ειρηνη του Θεου ομως ελαχιστοι.

Μπορει να λυσεις 1.000.000 αποριες σε καποιον, αλλα να μην τον παρακινησεις με την ολη σου παρουσια και να μην τον "πληροφορησεις",
καρδιακα- ψυχικα, να παει στην Εκκλησια.

Και μπορει καποιος, να του πει ενα-δυο λογια, και να τρεξει στην πλησιεστερη Εκκλησια, για να κανει αρχη.

Ο π.Ματθαιος ειναι ενας απο αυτους τους ανθρωπους.

Οποτε ηταν μια μεγαλη ευλογια, εχθες, και παλι ευχαριστουμε, και δεν εχει τοση σημασια τι ρωτησαμε και τι απαντηθηκε, αλλα ολη αυτη η συναξη, ηταν ενα πνευματικο γεγονος, που μας φορτιζει ολους θετικα και μας δινει δυναμη για την συνεχεια.

Να ζητησω και μια συγνωμη, απο ολους, που εφυγα, ηταν γαϊδουριά, το ξερω, αλλα χωρις να θελω να δικαιολογηθω σε καμμια περιπτωση,
ειχα εναν ανθρωπο μαζι μου, και επειδη ηθελε να φυγει δεν ηταν σωστο να τον αφησω να παρει ταξι, επειδη εγω τον παρακινησα να ερθει.

Αλλη φορα, θα το εχω κανονισει καλυτερα, γιατι δεν βρισκομαστε και καθε μηνα.

Χαρηκαμε παρα πολυ, που ειδαμε ο ενας τον αλλον, που ειμαστε ορθιοι στα ποδια μας,
και οπως ειπε ο Κυριακος "κραταμε" οσο μπορουμε Αυτον που μας ενωνει. Τον Χριστο.
Και πραγματικα, ηταν σαν να ειχαμε συναντηθει προχθες. Η χαρα και η κοινωνια μας, δεν απομειωνεται οσα χρονια και εαν περασουν.

Προσβλεποντας σε επομενη συναντηση, ευχομαστε και για τους αδελφους/ες, που δεν μπορεσαν σωματικα να παρευρεθουν, αλλα η αγαπη και το πνευμα τους, ηταν εκει, κοντα μας, τους νιωθαμε εντονα, να αναρρωσουν, και να μπορεσουν την επομενη φορα, πρωτα ο Θεος, να ειναι.

Στην Μαρια, την Ελπιδα, ολα να πανε καλα, και περαστικα, και στον Νικολαο, την αγαπη μας, και σε ολα τα παιδια του Θεου, καθε ευλογια.

Ευχαριστουμε τον Κυριο, για τις ευλογιες που μας δινει, να μπορουμε ακομα να μαζευομαστε στο Ονομα Του,
ελευθερα και ειρηνικα, ετουτες τις χαλεπες ημερες που ζουμε, γιατι δεν ξερουμε για ποσο ακομα θα μπορουμε να το κανουμε αυτο χωρις αμεσο κοστος..

Αυτα τα λιγα σαν πρωτες σκεψεις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από stathisekp »

Πραγματικά ήταν όλα υπέροχα!!!
Για τον π. Ματθαίο σκεφτόμουν ακριβώς τα ίδια που έγραψε ο Διονύσης. Συμφωνώ μέχρι κεραίας!!!.
Την επόμενη φορά (όλοι ευχόμαστε να είναι σύντομα) μακάρι να είμαστε περισσότεροι.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Καλημέρα σε όλους. Κουράγιο και καλή ανάρρωση σε όσους - όσες δεν μπόρεσαν για λόγους υγείας να είναι μαζί μας. Την επόμενη φορά να είστε μαζί μας γεροί και δυνατοί.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

dionysisgr έγραψε: Δευ Μαρ 04, 2019 7:12 am Ενα μεγαλο ευχαριστω, και καθε ευλογια στον Αποστολο, για αυτο που οργανωσε,
και αυτο το οργανωνεις, μονο οταν εχεις αγαπη και εννοια για τους αλλους. Και ο Αποστολος την εχει. Καθενας με τα χαρισματα του..

Ο π.Ματθαιος, ειναι ανθρωπος προσευχης και ταπεινωσης. Κυριολεκτικα, οχι απλως για να τα λεμε!
Γειωμενος απολυτα στην πραγματικοτητα, ταυτοχρονα ζει και αναπνεει τον Χριστο. Παταει στην γη, και με τον ουρανο συναναστρεφεται.

Αυτη η ειρηνη με την οποια εκφραζεται και η προσευχητικη σταση που εχει, ακομα και οταν συνομιλει,
ειναι του ανθρωπου, που ειναι αναπαυμενος στον Θεο απολυτα, και μιλαει για πραγματα που ζει, οχι απλως για πραγματα που εχει διαβασει.

Καταρτιση εχουν πολλοι, την ειρηνη του Θεου ομως ελαχιστοι.

Μπορει να λυσεις 1.000.000 αποριες σε καποιον, αλλα να μην τον παρακινησεις με την ολη σου παρουσια και να μην τον "πληροφορησεις",
καρδιακα- ψυχικα, να παει στην Εκκλησια.

Και μπορει καποιος, να του πει ενα-δυο λογια, και να τρεξει στην πλησιεστερη Εκκλησια, για να κανει αρχη.

Ο π.Ματθαιος ειναι ενας απο αυτους τους ανθρωπους.

Οποτε ηταν μια μεγαλη ευλογια, εχθες, και παλι ευχαριστουμε, και δεν εχει τοση σημασια τι ρωτησαμε και τι απαντηθηκε, αλλα ολη αυτη η συναξη, ηταν ενα πνευματικο γεγονος, που μας φορτιζει ολους θετικα και μας δινει δυναμη για την συνεχεια.

Να ζητησω και μια συγνωμη, απο ολους, που εφυγα, ηταν γαϊδουριά, το ξερω, αλλα χωρις να θελω να δικαιολογηθω σε καμμια περιπτωση,
ειχα εναν ανθρωπο μαζι μου, και επειδη ηθελε να φυγει δεν ηταν σωστο να τον αφησω να παρει ταξι, επειδη εγω τον παρακινησα να ερθει.

Αλλη φορα, θα το εχω κανονισει καλυτερα, γιατι δεν βρισκομαστε και καθε μηνα.

Χαρηκαμε παρα πολυ, που ειδαμε ο ενας τον αλλον, που ειμαστε ορθιοι στα ποδια μας,
και οπως ειπε ο Κυριακος "κραταμε" οσο μπορουμε Αυτον που μας ενωνει. Τον Χριστο.
Και πραγματικα, ηταν σαν να ειχαμε συναντηθει προχθες. Η χαρα και η κοινωνια μας, δεν απομειωνεται οσα χρονια και εαν περασουν.

Προσβλεποντας σε επομενη συναντηση, ευχομαστε και για τους αδελφους/ες, που δεν μπορεσαν σωματικα να παρευρεθουν, αλλα η αγαπη και το πνευμα τους, ηταν εκει, κοντα μας, τους νιωθαμε εντονα, να αναρρωσουν, και να μπορεσουν την επομενη φορα, πρωτα ο Θεος, να ειναι.

Στην Μαρια, την Ελπιδα, ολα να πανε καλα, και περαστικα, και στον Νικολαο, την αγαπη μας, και σε ολα τα παιδια του Θεου, καθε ευλογια.

Ευχαριστουμε τον Κυριο, για τις ευλογιες που μας δινει, να μπορουμε ακομα να μαζευομαστε στο Ονομα Του,
ελευθερα και ειρηνικα, ετουτες τις χαλεπες ημερες που ζουμε, γιατι δεν ξερουμε για ποσο ακομα θα μπορουμε να το κανουμε αυτο χωρις αμεσο κοστος..

Αυτα τα λιγα σαν πρωτες σκεψεις.

Thank you!

Ειναι σαν να ημουν εκει μαζι σας
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ηταν μια εξαίρετη πράγματι συνάντηση!
Και με τον π. Ματθαίο αλλά και μεταξύ μας, πριν και μετά.
Σας ευχαριστω μέσα από την καρδιά μου, κατ΄ αρχήν τον Απόστολο αλλά και όλους τους άλλους!
Ειδικά όσους είδαν το αποτέλεσμα της χρόνιας και αποτελεσματικής διαιτάς μου...
Οι λίγοι που δεν το παρατήρησαν καλό θα ήταν να επισκεφθούν έναν οφθαλμίατρο για καλό και για κακό...

Καλό θα ήταν να γράψει 2 κουβεντες κάποιος που μπορεί να μεταφέρει με σχετική ακρίβεια, τα λόγια του π. Ματθαίου,
γιατί εγώ με τις γενικεύσεις και την απόλυτη λαϊκή δημοτική μου, συνήθως λέω τελικά τα δικά μου...

Αυτό που κράτησα ήταν πως οι Αγιοι κατά βάση αγαπούν το Χριστό κατά το κομμάτι των παθών Του ενώ οι περισσότεροι
αγαπούν το κομμάτι της νίκης Του, της ανάστασή Του καθώς και γενικότερα της ανταπόδοσης στους πιστούς της αγάπης Του.
Αυτό με τάραξε λίγο θα έλεγα.
Επίσης πολύ σημαντική ήταν η τοποθέτησή του για το θέμα της τεχνιτής νοημοσύνης, που εβαλε ο Διονύσης
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από nickzark »

Δηλαδή τι ειπώθηκε για την τεχνική νοημοσύνη ;
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

vasilisalt έγραψε: Δευ Μαρ 04, 2019 4:33 pm Ηταν μια εξαίρετη πράγματι συνάντηση!
Και με τον π. Ματθαίο αλλά και μεταξύ μας, πριν και μετά.
Σας ευχαριστω μέσα από την καρδιά μου, κατ΄ αρχήν τον Απόστολο αλλά και όλους τους άλλους!
Ειδικά όσους είδαν το αποτέλεσμα της χρόνιας και αποτελεσματικής διαιτάς μου...
Οι λίγοι που δεν το παρατήρησαν καλό θα ήταν να επισκεφθούν έναν οφθαλμίατρο για καλό και για κακό...

Καλό θα ήταν να γράψει 2 κουβεντες κάποιος που μπορεί να μεταφέρει με σχετική ακρίβεια, τα λόγια του π. Ματθαίου,
γιατί εγώ με τις γενικεύσεις και την απόλυτη λαϊκή δημοτική μου, συνήθως λέω τελικά τα δικά μου...

Αυτό που κράτησα ήταν πως οι Αγιοι κατά βάση αγαπούν το Χριστό κατά το κομμάτι των παθών Του ενώ οι περισσότεροι
αγαπούν το κομμάτι της νίκης Του, της ανάστασή Του καθώς και γενικότερα της ανταπόδοσης στους πιστούς της αγάπης Του.
Αυτό με τάραξε λίγο θα έλεγα.
Επίσης πολύ σημαντική ήταν η τοποθέτησή του για το θέμα της τεχνιτής νοημοσύνης, που εβαλε ο Διονύσης

Αναμένω!!!

Looking forward to these

Νομιζω θα πρεπει να κανω κι ενα 15' ραντεβου με τον π. Ματθαιο απο αυτα που κανονιζει η γραμματεια του ιερου ναου γιατι εχω ζηλεψει καργα Να παρω κι εγω την ευχουλα του. Μου εχει λείψει
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”