Συνάντηση Αθηνών 2019

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εννοια σου Νικολαε, και το ποιος "ξερει" πνευματικα και ποιος οχι, δεν θα κριθει εδω,
αλλα θα περασει μεσα απο την φωτια εν ημερα κρισεως. Οποτε εκει θα φανει τι ειναι, εφοσον δεν γινει σταχτη.

Εκει θα φανει λοιπον, ποιος ηξερε απο πνευματικα, και ποιος απλως μιλαγε γιαυτα.. (οπως εγω για παραδειγμα.. :20 )

Και απο την αλλη, οποιος αγνοει τα "κοσμικα" και ασχολειται μονο με τα πνευματικα,
ουσιαστικα το χομπυ του κανει.
Αντι για ψαρεμα, η ποδοσφαιρο, η δεν ξερω τι αλλο, αυτος εχει τα "πνευματικα"να γεμιζει τον καιρο του.

Ξερεις ποσους εχω δει να ειναι "πνευματικοι" ανθρωποι, και να μιλανε ολη την ωρα για τον Θεο, (ποιον Θεο δεν ξερω.. ισως τον Θεο-Εαυτο τους)
και εαν ο διπλανος τους, -οχι αυτοι που ειναι πιο μακρια-, χρειαστει ενα ποτηρι νερο, η ενα πιατο φαϊ, η απλως μια καρδιακη συμπαρασταση και εναν καλο λογο, δεν δινουν δεκαρα; (βλεπε παραβολη καλου Σαμαρειτη..)

Αυτον τον ιδιοτυπο ολοτελα αιρετικο, μανιχαϊσμο ποτε δεν τον καταλαβα. Μαλλον ενα προσωπικο φαντασιακο βολεμα μου φαινεται.

Πολλοι χωριζουν τα πνευματικα απο τα κοσμικα.
Λες και τα πνευματικα, λαμβανουν χωρα σε ενα υπερβατικο και αϋλο παραλληλο συμπαν, οπως τα multiverse των αστροφυσικων.

Ασε που αμα ρωτησεις τι ειναι πνευματικο, οι περισσοτερες απαντησεις θα σε αφησουν με ολες τις τριχες στο κεφαλι σου, να χωρανε σε ενα ταξι..

Και υπαρχει και μια αλλη λεξουλα, η δεσποινις "πνευματικοτητα", εκ του spiritualite, απο την Γαλλια (18ος αιωνας και δωθε),
την οποια πολλοι πιπιλανε εσχατως, και λαϊκοι και κληρικοι, και δη σπουδαγμενοι, με ταχα μου PHD, μη κατανοωντας οτι δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με την Ορθοδοξη Θεολογια, και οτι συνιστα εκτροπη ολης της πατερικης θεολογικης παραδοσης.

Σε εμας υπαρχει μονο και μοναχα Το Πευμα το Αγιον, ητοι ο Θεος, Το οποιο η το εχεις, η δεν το εχεις. Καμμια "πνευματικοτητα" δεν υφισταται.

"Πνευματικοτητα", δηλαδη τον χαβα του πνευματος τους, εχουν οι ανθρωποι της τεχνης, οι Γκουρου, οι Σουφι, οι Σαμανοι, οι κανιβαλλοι κλπ κλπ...

Εμεις Πνευμα Αγιον ελαβαμε, και δεν ξερω τι Το καναμε..

Συγνωμη για την "ασχετη" παρενθεση, συνεχιστε παρακαλω, τα της επικειμενης ιστορικης συνοδου, εεε, συναντησης ηθελα να πω.. :lol:
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

aposal έγραψε: Τρί Φεβ 19, 2019 10:42 am Έχω πάει, το 2001, σε ένα μοναστήρι στην Εύβοια κοντά στην Ερέτρια, το οποίο ήταν τελικά μαϊμού, όπως και ο ιερέας του, τον οποίο αργότερα είδα στην τηλεόραση στο ...κάτι ψήνεται (!!)
:20 :20 :20
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

:25 :25 :25
agiooros έγραψε: Τρί Φεβ 19, 2019 10:19 am Τέλος πάντων σκέπτομαι να κάνω μια σοβαρή συνάντηση στην Εύβοια με πολλή πνευματικό περιεχόμενο όπως αναφέρει και ο Διονύσης.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

dionysisgr έγραψε: Τρί Φεβ 19, 2019 1:05 pm Αποστολε, μαλλον σωστα πηγες τοτε σε εκεινο το Μοναστηρι μαϊμου, για εκει ειμαστε οι περισσοτεροι!

Οποτε αυτο το "κατι ψηνεται" που λες, αντι για προσωρινα, μας βλεπω να μας απασχολει αιωνιως.. :angryfire

Τουλα, δεν καταγγελλουν οι Μητροπολεις, γιατι φοβουνται μηπως βγει και ο εισαγγελεας.. μαϊμου, οποτε μπλεκει το πραγμα χειροτερα..

Μαϊμουδες πολιτικοι, μαϊμουδες πιστοι, μαϊμουδες αρχιμανδριτες, μαϊμουδες θεσμικοι παραγοντες, μαϊμουδες ιατροι κλπ κλπ...
Η Χωρα των μαϊμουδων.

Αντι για θειαφι, οπως καποτε στην Π.Δ. εκει κοντα στην Dead Sea, που λενε και οι αμερικανοι,
μας βλεπω να βρεχει μπανανες οσονουπω εδω..

Βοηθεια μας.

Και ενα περιστατικο για του λογου το αληθες.

Μαϊμου, μετα απο μαϊμου αγρυπνια, σε μαϊμου ησυχαστηριο... Μονο η νυστα της ειναι αληθινη..


Εικόνα


:mrgreen: :25 :25 :25 :8 :8 :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από toula »

Διονύση σε αγαπώ πολύ !!!!! :8 :8 :8

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ από τους αδελφούς μας εδώ ....Δεν είναι ερωτική η εξομολόγηση αλλά απόλυτα αδελφική και φιλική!
Μου είχε λείψει πολύ ο λόγος του και τώρα που τον "βλέπω" εδώ δεν μπορώ να μην χαίρομαι !!!! :smile:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από aposal »

ΜΙΧΣ έγραψε: Παρ Φεβ 22, 2019 7:18 am :25 :25 :25
agiooros έγραψε: Τρί Φεβ 19, 2019 10:19 am Τέλος πάντων σκέπτομαι να κάνω μια σοβαρή συνάντηση στην Εύβοια με πολλή πνευματικό περιεχόμενο όπως αναφέρει και ο Διονύσης.
Εικόνα
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από nickzark »

Τούλα σε παρεξηγήσαμε χαχαχαχα. Πλάκα κάνω ε . Δεν υπήρχε περίπτωση . . Όσο για τα πνευματικά όντως υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις . Προσπαθώ όσο μπορώ στην πράξη. . Στον λόγο δεν το έχω όμως με τίποτα . Αμπνταλης τελείως Χαχα
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2731
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από agiooros »

aposal έγραψε: Παρ Φεβ 22, 2019 9:23 am
ΜΙΧΣ έγραψε: Παρ Φεβ 22, 2019 7:18 am :25 :25 :25
agiooros έγραψε: Τρί Φεβ 19, 2019 10:19 am Τέλος πάντων σκέπτομαι να κάνω μια σοβαρή συνάντηση στην Εύβοια με πολλή πνευματικό περιεχόμενο όπως αναφέρει και ο Διονύσης.
Εικόνα
Πάντα αγαπητέ Απόστολε. Ξέρεις ότι με τον μεζε και το κρασάκι γίνονται πολύ μεγάλες πνευματικές συζητήσεις. Εκεί ανοίγει ο εσωτερικός κόσμος.
Θα το διαπιστώσεις όταν ανέβεις Εύβοια θα σε τρατάρω όμορφα.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από dionysisgr »

Κοιταξτε ειναι το γραμμα και το πνευμα.
Δεν ειναι οτι φαινεται.

Το γραμμα ειναι η πετσα που καιγεται, το πνευμα ειναι κρυμμενο ενταυθα.

Ενω η φωτογραφια δειχνει απλως καποια κοψιδια να ταλαιπωρουνται, εκ πρωτης οψεως,
κατα βαθος, πολυ βαθος ομως, δεν ειναι παρα η εικονολογικη αναπαρασταση του 50ου ψαλμικου απαυγασματος:

"... τότε εὐδοκήσεις θυσίαν δικαιοσύνης, ἀναφορὰν καὶ ὁλοκαυτώματα. τότε ἀνοίσουσιν ἐπὶ τὸ θυσιαστήριόν σου μόσχους..."

Ειναι να θαυμαζει κανεις, ποσο λεπτα και δυσδιακριτα, θεολογικα και βαθια νοηματα, "απατα" θα ελεγα,
μας περναει επιδεξια, ο σκητικοτατος και νη(π)στικοτατος, αδελφος Αποστολος.

Με ολους εμας, εκει, και εαν δεν εχουμε φαει καλα το μεσημερι, αντι για ταχα μου πνευματικη συναξη,
βλεπω να γινεται το γλεντι που επακολουθησε την σφαγη του Δραμαλη και του αγαρηνου ασκεριου του..

Και μολις προλαβα επι του πιεστηριου, αλλο ενα ντοκουμεντο, απο μια τρυφερη μεν στιγμη, μεστης αυτοχρημα ομως, εντονης υπαρξιακης αγωνιας..

Η νεαρα, δεξια, ξαπλωμενη, ηδυπαθης και ανεμελη, αναρωτιεται: "εσυ ποσο με αγαπας;"

Ο νεος αριστερα, εντονα υποψιασμενος με τεντωμενο αυτι απαντα: "ασε τις αγαπες και παμε να κρυφτουμε, πλησιαζει η συναντηση του Φορουμ.. προηγειται η επιβιωση και μετα τα ξαναβρισκουμε.. "

Εικόνα
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από nickzark »

Χαχαχαχαχαχαχαχα ( αυτή η πέτσα έχει βάθος νοήματα . Αν την ξυσεις την πέτσα θα βγουν όλα αυτά )
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”