Συνάντηση Αθηνών 2019

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από vasilisalt »

dionysisgr έγραψε: Τρί Μαρ 05, 2019 11:30 am Προσεξτε, ΝΙκολαε και λοιποι αδελφοι το εξης..

Διοτι παλι το εστιαζετε, λανθασμενα σε υποκειμενικο-ατομικο επιπεδο. Ετσι στενευετε και διαστρεβλωνετε την ορθη οπτικη του.

Σημασια δεν εχει τι κανω εγω ο 'χ', και εσυ ο 'ψ'.
Το εαν και σε ποιο βαθμο, -παθητικης εξαρτησης, η απλης χρειας-, χρησιμοποιουμε, και με πιο ηθικο υποβαθρο χρησιμοποιουμε την "τεχνολογια".

Αυτο για το συστημα ειναι παντελως αδιαφορο. Οποτε το επιχειρημα εαν ειναι "καλο", η "κακο" το "μαχαιρι", απο μονο του, δεν στεκει στην εποχη μας.

Δεν δουλευει ετσι το πραγμα.
Αυτη ειναι η φαινομενικοτητα του πραγματος. Αυτη ειναι η μικροσκοπικη θεωρηση εαν θελεις.

Υπαρχει το συλλογικο πλαισιο, η κοινωνια, οι θεσμοι, οι εξουσιες, και οι υπερ-εξουσιες, γενικοτερα, η μακροσκοπικη θεωρηση.

Δηλαδη το Τι σχεδιαζουν για σενα, και για μενα. Εχθες, σημερα, αυριο.

Εκει εντοπιζεται το θεμα μας.

Αυριο, μεθαυριο, θα εφαρμοσουν μια 'Χ' μεθοδο-διαδικασια-πρακτικη, η οποια θα σου στενεψει, κατα τι, περαιτερω, την ατομικη σου ελευθερια πρωτα στην πνευματικη της διασταση, και επειτα -γιατι οχι- με διαφορα προσχηματα και την σωματικη ακομη.

Με μικρα-μικρα, ευκολοχωνευτα βηματα, το Συστημα, μας μικραινει-στενευει ολοενα τον ζωτικο χωρο της ελευθεριας μας.

Παρουσιαζοντας συνεχως, "νεες" ευκολιες-αυτοματοποιησεις-προσβασεις και αλληλεπιδρασεις σε ολα τα επιπεδα, μας καθιστα απολυτα δεσμιους,
ενω την ιδια ακριβως ψυχεδελικη στιγμη, βαυκαλιζομαστε και αυτοπαραμυθιαζομαστε, οτι εμεις ταχα εχουμε τον ελεγχο των πραγματων.γιατι αυτην την ψευδαισθηση, βολευει να μας δινει το Συστημα, καμουφλαροντας ετσι συνεχως τον απωτερο σκοπο του.

Λαβε υπ'οψιν σου, οτι ακομα και στους αιχμαλωτους των στρατοπεδων συγκεντρωσης στην Γερμανια του Β' παγκοσμιου πολεμου,
ποτε δεν τους ελεγαν την πραγματικη αληθεια, και ακομα και οταν πηγαιναν για εκτελεση στους θαλαμους αεριων, τους ελεγαν οτι πατε για.. καθαριοτητα, ενω οι περισσοτεροι ειχαν ηδη καταλαβει, περι τινος προκειται..

Το Συστημα, ποτε δεν θα σου πει στα ισα: θελω να σε εξοντωσω, η να σου παρω την ψυχη, η να χασεις τον Θεο σου. Οχι.

Θα κοιταξει να σε φερει σε τετοιο σημειο, -οχι εσενα προσωπικα, σχημα λογου κανω-, ωστε να παραδωσεις ΕΣΥ, οτι ιεροτερο και πολυτιμοτερο εχεις μονος σου, και σε σημειο να πανηγυριζεις κιολας, που θα εξυπηρετηθεις τοσο καλα..

Εαν κανετε μια μικρη ερευνα γυρω σας, στο περιβαλλον σας, θα δειτε οτι την οποιαδηποτε καινοτομια, (ακομα και το περιφημο επικειμενο σφραγισμα, για το οποιο δεν γνωριζουμε ακομα την τελικη υλικοτεχνικη δομη του, αλλα μικρη σημασια εχει αυτο),
οι περισσοτεροι ανθρωποι τα δεχονται εντελως ακριτα, και με μια αφελη διαθεση, πραγμα που εχει επιτυχει το Συστημα τεχνηεντως εδω και πολλα χρονια, αφου εχει καλλιεργησει το εδαφος, για την χυλοποιημενη αυτοσυνειδησια-πνευματικη μας υποσταση.

Αυτα τα συζηταμε, οχι για να φρικαρουμε, ουτε να παρουμε τα βουνα, αλλα για να ξερουμε τι γινεται γυρω μας,
και να μην κανουμε απλως γλου-γλου σαν τις χαρουμενες γαλοπουλες λιγο πριν γινουν φιλετο για τα supermarket...

Απο κει και περα, εχει ο Θεος. Οποιος αγωνισθει δεν θα χαθει.
Απλως να εχουμε αισθηση της πραγματικοτητας, ωστε να μπορει και ο Θεος να μας συνδραμει, εφοσον Του δινουμε χωρο.

Γιατι καποιος που αρνειται, οτι συμβαινει, και τον εαυτο του καταστρεφει, αλαλ και τον Θεο δεν Τον αφηνει να δρασει στην ζωη του.

Ειρηνη, και Πιστη στον Θεο, τον Χριστο μας,
και οτι θελουν αυτοι ας κανουν σε τελικη αναλυση.
Αυτη ειναι η αληθεια μας.

Αλλα οφειλουμε πρωτιστως, να ξερουμε τι παιζεται, και τι ερχεται..
Αν θυμάμαι καλά ο π. Ματθαίος είπε για όλα αυτά περί τεχνητής νοημοσύνης πως μάλλον είναι αδύνατον να αποφύγουμε να έρθει, αλλά ως εκκλησία καλό θα ήταν να προτείνει - εκπαιδεύσει τα μέλη της να μπορέσουν , όταν τεθούν τα μεγάλα διλήμματα, να επιλέξουν σωστά. Πιθανότατα η σωστή επιλογή να έχει απώλειες ανέσεων, πλούτου, εργασίας κλπ.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από vasilisalt »

Επίσης μου άρεσε πολύ αυτό που είπε ο π. Ματθαίος για την αξία του μοναχισμού και βασικά της προσευχής.
Είπε: ΄΄είναι πολύ πιο εύκολο να δώσεις σε κάποιον που έχει ανάγκη, χρήματα, παρά να προσεύχεσαι όλη νύχτα.
Καλύτερα να μου ζητήσει κάποιος π.χ. 1 ευρώ παρά να μου ζητήσει να προσευχηθώ όλη νύχτα...΄΄
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αναστάσιος έγραψε: Πέμ Μαρ 07, 2019 1:22 pm Σάς ευχαριστώ όλους για την αγάπη σας και για τις απαντήσεις σας στο ερώτημά μου. Είμαι πράγματι μικρός (φαντάζομαι όχι πάρα πολύ) και συγκεκριμένα 17 ετών. Θέλω να πιστεύω ότι έχω περισσότερες θεολογικές γνώσεις από συνομηλίκους μου και γι' αυτό ρωτάω, για να τίς εμπλουτίζω συνεχώς. Θα ήθελα να ακολουθήσω το επάγγελμα του Θεολόγου και να ασχοληθώ ειδικότερα με την δογματική και την απολογητική. Ο λόγος είναι ιεραποστολικός. Επιθυμώ μέσα από το παράδειγμά μου και διά του λόγου μου να οδηγήσω ανθρώπους κοντά στον Θεό. Ελπίζω να με αξιώσει, αν αυτό είναι το θέλημά Του, και διά της Χάριτος του Παναγίου Πνεύματος να τα καταφέρω. Οι συμβουλές σας είναι ό,τι περίπου μού έχει πει ο πνευματικός μου. Παρόλα αυτά εγκάρδια σάς ευχαριστώ.
Τιμή μας Αναστάσιε που μας κάνεις παρέα! :8
Με την ευχή όλων μας να προκόψεις πνευματικά σε όποιες οδούς επιλέξεις!
Προσωπικά μάλλον θα χρειαστώ εγώ τις πνευματικές βοήθειές σου και όχι εσύ... :lol:
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ο αγαπητός μου ΜΚΛΑΜΝΞΟΠ (Κυριάκος) είπε καλές κουβέντες για εμένα παραπάνω...
Σ αυτά αγαπητέ Κυριάκο σκίζουμε... Για παρέα, καφέ, κουβεντούλα και επικοινωνία ψοφάμε λέμε!
Μακριά από μάτουκα! (εργαλείο χειρονακτικής εκσκαφής) έλεγε ο παππούς μου.
Και ειδικά πνευματικής....
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Συνάντηση Αθηνών 2019

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

vasilisalt έγραψε: Τετ Μαρ 13, 2019 11:01 am
Αναστάσιος έγραψε: Πέμ Μαρ 07, 2019 1:22 pm Σάς ευχαριστώ όλους για την αγάπη σας και για τις απαντήσεις σας στο ερώτημά μου. Είμαι πράγματι μικρός (φαντάζομαι όχι πάρα πολύ) και συγκεκριμένα 17 ετών. Θέλω να πιστεύω ότι έχω περισσότερες θεολογικές γνώσεις από συνομηλίκους μου και γι' αυτό ρωτάω, για να τίς εμπλουτίζω συνεχώς. Θα ήθελα να ακολουθήσω το επάγγελμα του Θεολόγου και να ασχοληθώ ειδικότερα με την δογματική και την απολογητική. Ο λόγος είναι ιεραποστολικός. Επιθυμώ μέσα από το παράδειγμά μου και διά του λόγου μου να οδηγήσω ανθρώπους κοντά στον Θεό. Ελπίζω να με αξιώσει, αν αυτό είναι το θέλημά Του, και διά της Χάριτος του Παναγίου Πνεύματος να τα καταφέρω. Οι συμβουλές σας είναι ό,τι περίπου μού έχει πει ο πνευματικός μου. Παρόλα αυτά εγκάρδια σάς ευχαριστώ.
Τιμή μας Αναστάσιε που μας κάνεις παρέα! :8
Με την ευχή όλων μας να προκόψεις πνευματικά σε όποιες οδούς επιλέξεις!
Προσωπικά μάλλον θα χρειαστώ εγώ τις πνευματικές βοήθειές σου και όχι εσύ... :lol:
Δική μου η τιμή!
Σάς ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Να είστε καλά και να θυμάστε ότι για τη Σωτηρία μας όλοι χρειαζόμαστε τη βοήθεια όλων. Άλλωστε ποιος αδελφός θα συζητούσε βοήθεια από τον αδελφό του και ο δεύτερος δε θα του τήν έδινε;
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”