Προσκυνηματική Εκδρομή στην Ι.Μονή Δαμάστας :17/12

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Αυτο που μου εκανε επισης ιδιαιτερη εντυπωση(πιστευω και στους παρευρισκομενους),ηταν το παρα πολυ μαλακο χερι του παπα Φωτη!Οταν το ασπαστηκα το ενοιωσα σχεδον αυλο και νομιζα οτι θα θα χαθει μεσα απο το χερι μου.
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

NIKOSZ έγραψε:Αυτο που μου εκανε επισης ιδιαιτερη εντυπωση(πιστευω και στους παρευρισκομενους),ηταν το παρα πολυ μαλακο χερι του παπα Φωτη!Οταν το ασπαστηκα το ενοιωσα σχεδον αυλο και νομιζα οτι θα θα χαθει μεσα απο το χερι μου.
Πράγματι, κι εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση. Νόμισα ότι δεν είχε κόκκαλο ότι ήταν από πολύ μαλακή ζύμη. Και το ελαφρύ σφίξιμο που πήγα να κάνω το άφησα αντιδρώντας υτόματα, φοβούμενη μίπως του κάνω κακό. Λες και τα δάχτυλά μου θα βούλιαζαν στα δικά του.
Κι ο ασπασμός μου έδωσε στα χείλη μια αίσθηση από μετάξι...

Νάσαι καλά που το ανέφερες Νίκο.
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

καλημέρα σε όλους σας
ήταν υπέροχη η εκδρομή στην μονή της Δαμαστας,
ακουστε. .τώρα την πολυλογού του φόρουμ......
.μας βρήκε το ξημέρωμα στην εθνική με μια ομίχλη που σε έκανε να νομίζεις ότι είσαι κάπου ανάμεσα σε σύννεφα ,δεν καταλάβαμε για πότε φτάσαμε στην μονή περνώντας από ενα μικρό δάσος με πολύ λίγες στροφές. .αυτό το οφείλουμε στην Ευθαλία και τον Ανασταση που οδηγούσαν.
,ο Μάξιμος με την οικογένεια του μας περίμενε βέβαια αρκετή ώρα ..αλλά είχαν την μικρή Κατερίνα και ετσι δεν βαρέθηκαν καθόλου.... της δώσαμε την ευκαιρία της μικρής να τους τρέχει συνεχώς...χα χα χα
η εκκλησία της μονής είναι χτισμένη όπως μας ειπε ο Αναστασης απο τον 11ο αιώνα και το διακρίνει κανείς απο τις τοιχογραφίες που είναι πολυ παλιες και παράξενες θα έλεγα ετσι οπως εχουν μαυρίσει απο τα χρόνια που πέρασαν ..,γίνονται παντως εργασιες στην μονη
είδαμε τον παπα Φωτη μας εδωσε την ευλογία του παρότι φαινόταν πολυ καταβεβλημένος είχε μια ηρεμία αφάνταστη και μεταδοτική.
Το χέρι του οπως ειπε και ο Νικος πριν ηταν ετσι..ακριβως..εγω θα πρόσθετα και τη ζέστη του ,ενα άγγιγμα ψυχης εστω και στιγμιαίο...
Τον είδαμε και μετά να τον βοηθουν να κανει ενα μικρο περιπατο μεχρι την εκκλησια της μονης .στηρίζοντας τον πάντα.
.Μας φιλοξένησαν ,μας κέρασαν καφε και κουλουράκια με λουκούμια, και το ευχάριστο για μας ηταν οτι μας διέθεσαν μια ήσυχη αίθουσα και οχι την μεγάλη που δεχονταν τα πούλμαν (που και εκεινη την ωρα εφτασαν 2 )
Βοηθήσαμε με την Ευθαλία, να ετοιμάσουμε τους δικούς μας καφέδες αλλα και για το πουλμαν που ήδη ειχε φτάσει,(ξερω τωρα οτι μπορω αν χρειαστει να ανοιξω ενα καφε..θα τα καταφερω.. )
Σχολιάσαμε οτι δεν μπόρεσε ο γέροντας να μας μιλήσει λιγο περισσοτερο απο μια ευλογια (οχι οτι δεν ηταν αρκετη αλλα κατι παραπανω η ψυχη μας ποθουσε)αλλα φευγαμε με την ψυχη και τα ματια γεματα απο εικονες και γαληνη,αλλα φροντισε ο Πατερας ολων μας να μην φυγουμε χωρις να εισπραξουμε κατι παραπανω....
Μια μοναχή με μια γαλήνια οψη και ασκητική κορμοστασιά, μου εκανε εντύπωση η καθαρότητα της ματιάς της που διάβαζες μεσα σε αυτα την ψυχη της,.ειχε ματια καθάρια και οχι κουρασμένα,... καθε φορα που μιλουσε κοιτουσε ολους γυρω μας οχι ερευνητικα αλλα αποτυπωνοντας την εκφραση μας....
Και κατι που προσεξα? Καθε φορα που τυλιγε το σαλι γυρω απο τους ωμους της (η υγρασια ηταν διαπεραστικη ) το εκανε γέρνοντας και λιγο στο πλαι το κεφαλι. Της σαν να προσκυνούσε κατι.και με τον ιδιο τροπο μας μιλουσε...
Εχω και αλλα να γραψω .......
Αλλα μαλλον κουραστηκατε...
Ευχαριστω ολους σας που μοιραστηκαμε αυτες τις ωρες.... που γεμισαμε γαληνη..χρωμματα ...αρωματα...
Και προπαντων βαλαμε ενα λιθαρακι στο μονοπατι μας συνοδοιποροι για εκει που ολοι ταξιδευουμε....
Μπορει και να συνεχισω με ολα οσα κατεγραψα......
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

Πόπη, στο μάθημα της έκθεσης πρέπει να έσκιζες :lol: :lol: :lol:
Εγώ για να γράψω μια πρόταση ιδρώνω :lol:
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

max1 έγραψε:Πόπη, στο μάθημα της έκθεσης πρέπει να έσκιζες :lol: :lol: :lol:
Εγώ για να γράψω μια πρόταση ιδρώνω :lol:
να σου πω να γελασεις...
ολα τα παιδια στην στ δημοτικου ειχαν εκθεση με θεμα..
εμενα μου ελεγαν χωρις θεμα γραψε μας για οτι σου αρεσει....
νομιζε οτι θα με φιμωσει..χιχιιχιχιχιχιχι
αντι για μια σελιδα του εδινα 2 στο τελος μου ελεγε ..\
καλα γραψε οτι και οι αλλοι........
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Πόπη έχεις φοβερό λέγειν αλλά τώρα βλέπω πως έχεις και γράφειν...μπράβο σου που είσαι και αντικειμενική.
Έτσι ακριβώς έγιναν τα πράγματα.
Εγώ την καταβρήκα με τους καφέδες και τη νεαρή μοναχή που έκανε δουλειές σβέλτα. με εντυπωσίασε η απλότητά της, η ταχύτητα κίνησης και η προθυμία της. Ήταν 4 χρόνια εκεί΄. Πολύ τη συμπάθησα αλλά δεν τόλμησα να της προτείνω να τη φωτογραφήσω παρόλο που το είθελα πάρα πολύ.
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

123 έγραψε:Πόπη έχεις φοβερό λέγειν αλλά τώρα βλέπω πως έχεις και γράφειν...μπράβο σου που είσαι και αντικειμενική.
Έτσι ακριβώς έγιναν τα πράγματα.
Εγώ την καταβρήκα με τους καφέδες και τη νεαρή μοναχή που έκανε δουλειές σβέλτα. με εντυπωσίασε η απλότητά της, η ταχύτητα κίνησης και η προθυμία της. Ήταν 4 χρόνια εκεί΄. Πολύ τη συμπάθησα αλλά δεν τόλμησα να της προτείνω να τη φωτογραφήσω παρόλο που το είθελα πάρα πολύ.
ελα Ευθαλια μου...
με κανεις να κοκκινιζω... :oops: :oops:
παντα ειμαι αντικειμενικη ποτε δεν γραφω και δεν λεω υπερβολες...
και αν γινει αστειευομενη καποιες φορες,το λεω..και φαινετε απο μακρυα ...
οσο για την μοναχη που λες εσυ,καλα εκανες και δεν την φωτογραφισες,απο αυτα τα προσωπα αξια εχει να κρατας μεσα σου την οψη τους,να κρατας στο βαθος των ματιων σου το βλεμμα τους
αν το κρατησεις σε χαρτι χαθηκε η μαγεια....
δεν αποτυπωνετε η ψυχικη γαληνη παρα μονο μεταδιδετε..
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Δημοσίευση από max1 »

123 έγραψε: Πολύ τη συμπάθησα αλλά δεν τόλμησα να της προτείνω να τη φωτογραφήσω παρόλο που το είθελα πάρα πολύ.
Για να σε βγάλω από την απορία (αν θα δεχόταν) η κόρη μου πριν έρθετε έπαιζε με τη φωτογρ. μηχανή και πήγε να τραβήξει κατά λάθος μια νεαρή μοναχή. Αυτή πετάχτηκε να φύγει από τη μέση θαρρείς και τη σημάδευαν με όπλο. Εδώ δεν άκουσες ότι ούτε το όνομα της δε θέλησε να μας πει. Σιγά μην έβγαινε φωτογραφία :wink:
orer
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2006 6:00 am

ΜΟΝΗ ΔΑΜΑΣΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑ-ΦΩΤΗΣ

Δημοσίευση από orer »

Αγαπητοι φιλοαγιορειτες!?... χαιρετε,

Πολυ ωραια η συναντηση,

Να επαναλαμβανετε συχνοτερα αν γινεται,

Πολυ ωραιοι οι μεζεδες,

Πολυ ωραιο το δωρακι! εκπληξη απο την κυρια,

Πολυ ωραιο το μοναστηρι και ο γεροντας,

Πολυ ωραιες οι καλογριες και η Ηγουμενη,

Πολυ ωραια τα καμμενα βουρλα,

Πολυ ωραια η εκκλησια του Αγ.Παντελεημωνος,

Ωραιος και ο μαξιμος με την κυρα και την κορη και ηρθε απο ΜΑΚΡΙΑ!.

Το μονο στεναχωρο της υποθεσης ειναι που δεν ειχε πολλους νεους.
Που ειναι οι νεοι?...Η νεα γενια?...η νεολαια?...

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον "προεδρο" και τα μελη της συναντησεως για τις ευεργεσιες τους!!!

Αυτα για την ωρα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΜΟΝΗ ΔΑΜΑΣΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑ-ΦΩΤΗΣ

Δημοσίευση από Dirfys »

orer έγραψε:Αγαπητοι φιλοαγιορειτες!?... χαιρετε,

Πολυ ωραια η συναντηση,

Να επαναλαμβανετε συχνοτερα αν γινεται,

Πολυ ωραιοι οι μεζεδες,

Πολυ ωραιο το δωρακι! εκπληξη απο την κυρια,

Πολυ ωραιο το μοναστηρι και ο γεροντας,

Πολυ ωραιες οι καλογριες και η Ηγουμενη,

Πολυ ωραια τα καμμενα βουρλα,

Πολυ ωραια η εκκλησια του Αγ.Παντελεημωνος,

Ωραιος και ο μαξιμος με την κυρα και την κορη και ηρθε απο ΜΑΚΡΙΑ!.

Το μονο στεναχωρο της υποθεσης ειναι που δεν ειχε πολλους νεους.
Που ειναι οι νεοι?...Η νεα γενια?...η νεολαια?...

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον "προεδρο" και τα μελη της συναντησεως για τις ευεργεσιες τους!!!

Αυτα για την ωρα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

τον καφε που σου εψησα δεν ειπες αν ηταν ωραιος
να ..παρε μια κοκκινη καρτα...
και βρε μανια με τους νεους....με την νεα γενια....εμεις τι ειμαστε?
γεροι?
παρε και δευτερη κοκκινη καρτα...
φιλια orer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”