Μονή Φιλοσόφου Δημητσάνα 23 Αυγ.

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Μονή Φιλοσόφου Δημητσάνα 23 Αυγ.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Την Πέμπτη 23 Αυγούστου είναι η Ιερά Πανήγυρης της Ιεράς Μονής Φιλοσόφου στην Δημητσάνα το Μικρό Άγιον Όρος.

Συνήθως είχε και φαγητό τα προηγούμενα χρόνια , οφέτος θα έχει μόνο ... ψωμοτύρι και Δόξα τω Θεώ.

Όσοι πιστοί προσέλθετε θα είμαι εκεί πρώτα ο Κύριος, άμα μου πεί και κανένας συγκεκριμένα θάναι καλύτερα.

Ευλογείτε :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Μονή Φιλοσόφου Δημητσάνα 23 Αυγ.

Δημοσίευση από GeorgiosM »

βοήθειά σου καπταν Γιάννη. υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να ειμαι περαστικός εκείνες τις ημέρες απο εκεί,
και να βολέψει να ανάψω ένα κερί. (βουνό με βουνό δε σμίγει..)
περισσότερα ιδωμεν στην πράξη..
εχω ακούσει πολύ καλά λογια για τις μονές της περιοχής.
ο ρολος που επαιξαν το 1821 οι περιοχες και οι μονές ειναι πασίγνωστος..
υπαρχουν πληθη πληροφοριων σχετικά.
ακομη κρατανε πολλές παραδοσεις.
πάντως δεν νομίζω να δωσουν ψωμοτυρι, απλα το λένε ετσι γιατι αλλιως θα πήγαιναν εκατομμύρια... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μονή Φιλοσόφου Δημητσάνα 23 Αυγ.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Προς το παρών θα είναι ψωμοτύρι ,
τωρα βέβαια κάθε φορά κάτι γίνετε και παρουσιάζονται αρνιά και κατσίκια από το πουθενά αλλά τουλάχιστον μέχρι πέρυσι το ήξεραν όλοι για την τράπεζα ανήμερα της εορτής .

Πάντως πρώτα ο Θεός θα είμαι εκεί από Δευτέρα, ... δεν έχει καλή λήψη στην περιοχή, αν κάποιος θέλει μπορεί να πάρει το τ/φ μου με ΠΜ και αν δώ κλήση να τον πάρω πίσω....

Γιά τους εγγύς και τους περαστικούς (κάτω από το αυλάκι) ... και ο Πανηγυρικός Εσπερινός της προηγουμένης
(με τους Πατέρες και από τα άλλα μοναστήρια Αιμυαιλών , Προδρόμου και Ιερείς της περιοχής)
είναι ωραίος...

Κύριε Ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μονή Φιλοσόφου Δημητσάνα 23 Αυγ.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Captain Yiannis έγραψε:Προς το παρών θα είναι ψωμοτύρι ,
τωρα βέβαια κάθε φορά κάτι γίνετε και παρουσιάζονται αρνιά και κατσίκια από το πουθενά αλλά τουλάχιστον μέχρι πέρυσι το ήξεραν όλοι για την τράπεζα ανήμερα της εορτής .

Πάντως πρώτα ο Θεός θα είμαι εκεί από Δευτέρα, ... δεν έχει καλή λήψη στην περιοχή, αν κάποιος θέλει μπορεί να πάρει το τ/φ μου με ΠΜ και αν δώ κλήση να τον πάρω πίσω....

Γιά τους εγγύς και τους περαστικούς (κάτω από το αυλάκι) ... και ο Πανηγυρικός Εσπερινός της προηγουμένης
(με τους Πατέρες και από τα άλλα μοναστήρια Αιμυαιλών , Προδρόμου και Ιερείς της περιοχής)
είναι ωραίος...

Κύριε Ελέησον
Ζητήτε και λαμβάνετε... :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μονή Φιλοσόφου Δημητσάνα 23 Αυγ.

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ως γραφικός που είμαι επαναλαμβάνω.-



Στὴν βιβλιοθήκη τῆς Δημητσάνης ὑπάρχει ἕνα ἔγγραφον τοῦ διοικητοῦ Χωροφυλακῆς τῆς ἐκεῖ περιφερείας, Ἐμμανουὴλ Λαγουδάκη, με ἡμερομηνία 3 Δεκεμβρίου 1883, ποὺ ἀναφέρεται εἰς τὰς πλέον παραλόγους καὶ ἐξωφρενικὰς διατάξεις, ἀκριβὲς ἀντίγραφον τοῦ ὁποίου σᾶς μεταφέρομεν ἐδῶ με μόνην διόρθωσιν τὴν τρομερὰν ἀνορθογραφίαν.

ΔΙΑΤΑΓΗ ΥΠΕΝΩΜΑΤΑΡΧΟΥ ΔΗΜΗΤΣΑΝΗΣ

Ἐγκύκλιος Διαταγή

Πρὸς ἁπάσας τὰς ἀρχὰς τοῦ Κράτους, Νομάρχας καὶ Δημάρχας
τῆς ὑπ᾿ ἐμοῦ Ἀστυνομικῆς περιφερείας τῆς πόλεως Δημητσάνης.

Ἄρθρον 1ον: Παρακαλοῦνται πάντες καὶ πᾶσαι ὅπως μεθαύριον Πέμπτην 6ην Δεκεμβρίου ἑ.ἔ. κατὰ τὴν πανηγυρικὴν ἑορτὴν τοῦ Ἁγίου Νικολάου καὶ ἐπὶ τῇ ἐσχάτῃ εὐκαιρίᾳ τῆς συγκεντρώσεως τῶν ξένων οἱ κάτοικοι τῆς δικαιοδοσίας μου ἐκτελέσωσι γενικὴν καθαριότητα τῶν δρόμων τῆς ἐγχωρίου ταύτης κωμοπόλεως.

Ἄρθρον 2ον: Νὰ ἑνώσωσιν διὰ στερεῶν ἁλύσεων τοὺς κύνας καὶ τοὺς σκύλους καὶ ἅπαντα τὰ κακοποιὰ στοιχεῖα τὰ τυχὸν δυνάμενα νὰ προσβάλουν τὴν ἐγχώριον αἰδώ.

Ἄρθρον 3ον: Νὰ θέσωσι φίμωτρα ἀνὰ τὰ στόματα τῶν φωνασκούντων ἐμψύχων ζῴων καὶ κτηνῶν, διαφόρων καταγωγῶν γένους καὶ φύσεως ἢ καὶ ἀνθρωπογυναίων ἀκαταλλήλου συμπεριφορὰς εἰς ξένους κατὰ τὴν ὑπερτελουμένην ἐνθάδε πανήγυριν.

Ἄρθρον 4ον: Νὰ ἐμποδισθοῦν βίᾳ τὸ γκάρισμα τῶν ὄνων καὶ μουλαριῶν, τὸ χλιμίντρισμα τῶν ἵππων καὶ τῶν γαλῶν, δηλαδὴ τῶν κατσουλιῶν.

Ἄρθρον 5ον: Θὰ τοὺς πεθάνω δι᾿ ἄρθρων. Τί νομίζουν πῶς εἶναι οἱ αὐγοπῶλαι, φαρμακοπῶλαι, καπνοπῶλαι, οἰνοπῶλαι, σιδηροπῶλαι, λαχανοπῶλαι, ἑστιάτορες, ὀπωροπόλαι, μὴ ἑξαιρουμένων καὶ τῶν γνωστῶν ἐν γένει ἐμπορευομένων. Νὰ τηρήσουν ἄκραν κάθαρσιν καλὴν ζύγισιν, ἀρίστην ποιότητα καὶ νὰ σκευάσουν δικαιοστάσιον τῶν ζυγαριῶν των, τῶν σταθμῶν καὶ μέτρων πρὸς τὰ συμφέροντα τῆς ὑπηρεσίας. Οἱ παραβάται τοῦ διατάγματος τούτου τιμωρηθήσονται κατὰ τὸ ἄρθρον 72 τῆς Ἀστυνομικῆς ταύτης διατάξεως καὶ τοῦ ἄρθρου 272 τοῦ Ποινικοὺ Νόμου βλάβης ἠθῶν καὶ τιμῆς.

Ἄρθρον 6ον: Ἀπαγορεύεται τὸ πλύσιμον ἐν τῇ θαλάσσῃ ἄνευ ἀδείας (Ἡ Δημητσάνα ἀπέχει ἑκατὸ χιλιόμετρα ἀπὸ τὴν θάλασσαν). Ἐπίσης ἡ εἴσοδος ἀμφοτέρων τῶν γενῶν καὶ οὐδετέρων εἰς θερμοὺς λουτῆρας καθ᾿ ὅλην τὴν διάρκειαν τῆς ἑορτῆς. Ὠσαύτως ἡ διανυκτέρευσις καὶ μετάβασις πρὸς ῥεμβασμὸν εἰς τοὺς πρόποδας τῆς θαλάσσης καὶ παρὰ τὰς θαλάσσας ἀμφοτέρων τῶν γενῶν πρὸς ἀποφυγὴν ἑκουσίου ἀπαγωγῆς μεταξύ των.

Ἄρθρον 7ον: Ὅσοι παρ᾿ ἐμοῦ ὀφθῶσι καὶ τῶν ὀργάνων μας ἐργολαβοῦντες ἄῤῥενες μετὰ θηλέων, θέλουσι ῥαβδισθεῖ ἀνελλειπῶς ἐν κρατητηρίῳ.

Ἄρθρον 8ον: Ἀπαγορεύεται ἡ διέλευσις ἀνθρώπων ἐπὶ κτηνῶν πρὸς ἀποφυγὴν καταπατήσεως παίδων ὡς καὶ ἀπορυτῆρος ἐλοῦντος πόδας τῶν κτηνῶν καὶ ὡς λόγον χάριν εἶδον ἄῤῥενά τινα σπεύδοντα ψίτ, ψίτ, ψὶτ ὄπισθεν θηλέου τινος οὗτινος οἱ πόδες ἠστόχησαν καὶ κατεπάτησαν τὴν ἐσθῆτα τοῦ παιδὸς ταύτης καὶ διὰ τὸ σπουδαῖον τοῦτο ζήτημα. Καὶ διὰ νὰ εἴμεθα ἐν τάξει οἱ παραβάται θὰ διώκωνται βάσει τοῦ ἄρθρου 1072 τοῦ Ποινικοῦ Νόμου.

Ἄρθρον 9ον: Τὸ κλείσιμο τῶν καταστημάτων κανονικῷ πλὴν λεσχῶν τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου, τῶν οἰνοπωλείων τὴν 11ην τῆς νυκτὸς τῶν δὲ θεαμάτων τὴν 12ην περὶ τὸ λυκαυγές• τουτέστιν ἅμα τῇ ἐμφανίσει τοῦ ἡλίου εἰς τὴν γῆν τῶν ἀβδηριτῶν Κοινοτήτων. Καὶ αὐτὸ διότι θὰ παρίσταται ὁ ὑποφαινόμενος ἐν μεγάλῃ στολῇ καὶ παρασημοφορίᾳ.

Ἄρθρον 10ον: Ἀπαγορεύονται αἱ σεισμικαὶ δονήσεις πρὸς ἀποφυγὴν καταπλήξεως τοῦ λαοῦ καὶ χάριν τῆς τηρήσεως ἀναψυχῆς.

Ἄρθρον 11ον: Ἀπαγορεύεται ἐνώπιον ξένων ἡ μαγκουροφορία, ὁ πυροβολισμὸς διὰ διμούτσουνης, τὸ ἀπότομον βήξιμον, ἡ ἐκκαθάρισις ῥινῶν (ἐπιτρεπομένου τούτου ἐν ἀπομεμακρυσμένῃ συνοικίᾳ καὶ περὶ λυχνῶν ἁφάς, ὅπως λέγανε οἱ παπποῦδες μας).

Ἄρθρον 12ον: Ἀπαγορεύεται τὸ συνομιλεῖν ἐντὸς τοῦ λουτῆρος με ἄτομα εἰς ἄλλους λουτῆρας ὡς καὶ τὸ τάραγμα τοῦ ὕδατος δι᾿ ἀερίων (ἀφεδρωνοκρουσιῶν).

Ἄρθρον 13ον: Ἀπαγορεύεται κατὰ τὸ οὐρεῖν τὸ παίξιμον τοῦ κρέατος.
Ἄρθρον τελευταῖον: Περὶ μεσημβρίαν ψαλήσεται μεγάλη παράκλησις πρὸς ἀπομάκρυνσιν πάσης ἀσθενείας ζῴων, ἀνθρώπων, γυναικῶν, περινοσπόρων, ποδάγρας κλπ.

Ἡ ἐκτέλεσις τῆς παρούσης ἀνατίθεται εἰς τὰς ὑπ᾿ ἐμὲ ὄργανα.

Ἐν Δημητσάνῃ τῇ 3-12-1883

viewtopic.php?f=35&t=13588
viewtopic.php?f=35&t=11197&start=10
viewtopic.php?f=35&t=11197&start=20
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Alexk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2011 8:40 am
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Μονή Φιλοσόφου Δημητσάνα 23 Αυγ.

Δημοσίευση από Alexk »

Πολύ κουφό!!!!!! :smile: :smile: :smile: :smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”