Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από stathis73 »

Τελικά και εγώ μετα τις 10 θα πάω στο μοναστηρι πρωτα ο Θεός, ο Δημητρός μου εστειλε μηνυμα οτι εφτασε.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36550
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από toula »

Στάθη μου, άναψε σε παρακαλώ ένα κεράκι στην αγρυπνία για όλους εμάς εδώ !!!

Σε ευχαριστώ πολύ !!!!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από stathis73 »

Εχθές τελικά κατάφερα να ανέβω 1,25 το βράδυ :mrgreen: .......δηλαδή σχεδόν στην ωρα μου :mrgreen: μετα της 6,30 ειχα πει αρα δεν έπεσα εξω :mrgreen: ............όπου ο καλός μου φίλος και σαλός Δημήτριος με περίμενε στωικά, μόλις με είδε ο διάλογος που επακολούθησε δεν είναι για σώφρονες ανθρώπους και να σας τον πώ δεν θα καταλάβετε τίποτα.

Στις 1,25 που έφτασα στην Ιερά Μονή η τροχαία είχε κλείσει την κυρίως είσοδο και μας έστελνε στον χώρο στάθμευσης απο έναν άλλον χωματόδρομο, οταν έφτασα επάνω στην μονή με εναν πρόχειρο απολογισμό ο κόσμος ήταν περίπου 3000 χιλιάδες κόσμος σίγουρα καθώς εκτος των συνηθισμένων χώρων, ήταν γεμάτο και ο επάνω ναός καθώς και ολα τα σημεία που υπήρχαν προς την μεριά των χώρων φιλοξενίας.

Ο Σαλός είναι μια μεγάλη απουσία απο το φόρουμ, ενα εξαιρετικό παλικάρι όπως πάντα με το χαμόγελο και χάρηκα πολύ που τον ξαναείδα μετά απο έναν χρόνο.

Κατά της 3,20 μου έστειλε μήνυμα η Άννα αλλά δεν το είδα καθώς το ειχα στο αθόρυβο το κινητό μου με αποτέλεσμα οταν το ειδα να ειναι πολύ αργά.

Ολα ηταν οπως πάντα στην εντέλεια ψάλαμε το αιωνία η μνήμη στον αγαπημένο μας παππούλη και αφου ο Μητροπολίτης Νικόδημος είπε το δι ευχών αποχαιρετιστήκαμε και δώσαμε πρώτα ο Θεος ραντεβού για του χρόνου,.............βέβαια ειπα στον Σαλό να μπαίνει να μας λέει μια καλημέρα και μου ειπε εντάξει........................ :8 περιμένω να σε δώ Δημητρό. :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από angieholi »

Να είστε καλά και του χρόνου να παρευρεθείτε και πάλι στην αγρυπνία για τον γέροντα Παϊσιο!

Άκρως συγκλονιστικό το τωρινό θαύμα του γέροντα που μας έβαλε η Τούλα. Πραγματικά αντρίχιασα.

Πάντως και η Αθήνα τίμησε τον Γέροντα. Αρκετές αγρυπνίες έγιναν εχτές το βράδυ στην μνήμη του και αρκετά μνημόσυνα τελέστηκαν υπέρ αναπαύσεως.
Όπως για παράδειγμα στην Αγία Σκέπη Παπάγου το Σάββατο 11/7, στο οποίο και παρευρέθηκα!
Εικόνα
Πλήθος κόσμου κατέκλεισε τον Ιερό Ναό, ίσως λόγω και της ανακοινώσεώς του μνημοσύνου στον Ι.Ναό από την Πειραϊκή Εκκλησία.
Την Θεία Λειτουργεία τέλεσε ο Αρχιμανδρίτης π. Νεκτάριος Καρσιώτης, ο οποίος στο τέλος του μνημοσύνου είπε πως “αναρωτιέμαι αν Γέροντες όπως ο π. Παϊσιος, άνθρωπος που έφτασε σε μέγιστο πνευματικό επίπεδο, άνθρωπος που έφτασε σε επίπεδο αγιότητας, αν χρειάζετε επιμνημόσυνη δέηση. Κι όμως η αλήθεια είναι πως όλοι οι κεκοιμημένοι, ανεξαρτητως πνευματικού επιπέδου που έζησαν, χρειάζονται την δέηση και τις προσευχές, καθώς αγιάζουν περισσότερο.

Ο π. Νεκτάριος επεσήμανε πως “το μεγάλο όπλο του Γέροντα Παϊσιου ήταν η αδιάλειπτη και αδιάκοπη προσευχή, πράγμα που έκανε πάντα για όλο τον κόσμο. Συνεχώς δεχόταν και άκουγε τον πόνο, τις λύπες και τις δοκιμασίες που ταλαιπωρούσαν τον κόσμο και προσευχόταν με θέρμη για την ανακούφιση και την παρηγοριά τους. Έβαζε πρώτα τους άλλους και τελευταίο τον εαυτό του. Και αυτός που θέλει να λέγεται σωστός χριστιανός, πρέπει να βάζει τον εαυτό του στη θέση του άλλου, να τον κατανοεί, να τον συμπονά και να τον παρηγορεί. Αυτός που σκέπτεται πρώτα τον συνάνθρωπο και τελευταία τον εαυτό του, τσάκιζει τον εγωισμό και τη φιλαυτία και γεμίζει με φιλανθρωπία και φιλοθεϊα.

http://vatopaidi.wordpress.com/2012/07/ ... BD-%CE%B9/
Να έχουμε την ευχή του και την ευλογία του, και να μας "στηρίζει" σε αυτές τις δύσκολες μέρες που διανύουμε..........
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από nickzark »

Εγω τελικά πήγα 7 παρά το απόγευμα. Η κεντρική είσοδος ήταν αποτότε κλειστή και σεκιούριτη άφηναν μόνο μερικούς που ήταν σε μια λίστα ιερείς είδα και κοσμικούς βύσματα μάλλον :mrgreen: ) . Η αστυνομία ήταν για την ομαλή διαξαγωγήτης διαδικασίας μπας και υπάρουν προβλήματα .Πάρκαρα άνετα στο χωράφι το πρώτο και με βανάκι και συν γυναιξί τέκνου και κουνιάδου ανβήκαμε μαζί με κόσμο στην μονή.Καλύτερα έτσι γιατί αν πηγαίναμε να παρακάρουμε πάνω δεν θα φτάναμε ποτε με το αμαξί. Καλή ιδέα . Μπροστά στο μνήμα του παππούλη είχε κάπου 400 άτομα μάλλον , συνάντησα και εκεί το φίλο μου defender3 ( :7 ελπιζω ναμην τον ενοχλέι η αναφορά μου σε αυτον :25 :lol: ) και μετα απο 1,5 ώρα κατάφερα να προσκυνήσω και εγω. Γύρω στης 9 γινόταν χαμός σιγά σιγά και η ουρά είχε γεμίσει (γυρω στα 1000 και βάλε άτομα χώρια τα άλλα στηνμονή)
defender
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 10, 2011 11:54 am

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από defender »

nickzark έγραψε:Εγω τελικά πήγα 7 παρά το απόγευμα. Η κεντρική είσοδος ήταν αποτότε κλειστή και σεκιούριτη άφηναν μόνο μερικούς που ήταν σε μια λίστα ιερείς είδα και κοσμικούς βύσματα μάλλον :mrgreen: ) . Η αστυνομία ήταν για την ομαλή διαξαγωγήτης διαδικασίας μπας και υπάρουν προβλήματα .Πάρκαρα άνετα στο χωράφι το πρώτο και με βανάκι και συν γυναιξί τέκνου και κουνιάδου ανβήκαμε μαζί με κόσμο στην μονή.Καλύτερα έτσι γιατί αν πηγαίναμε να παρακάρουμε πάνω δεν θα φτάναμε ποτε με το αμαξί. Καλή ιδέα . Μπροστά στο μνήμα του παππούλη είχε κάπου 400 άτομα μάλλον , συνάντησα και εκεί το φίλο μου defender3 ( :7 ελπιζω ναμην τον ενοχλέι η αναφορά μου σε αυτον :25 :lol: ) και μετα απο 1,5 ώρα κατάφερα να προσκυνήσω και εγω. Γύρω στης 9 γινόταν χαμός σιγά σιγά και η ουρά είχε γεμίσει (γυρω στα 1000 και βάλε άτομα χώρια τα άλλα στηνμονή)
:8 :8
"ταίς πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς"
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από paulina »

Αν ισχύει η πληροφορία που είχα σήμερα, σύμφωνα με τα στοιχεία της τροχαίας πέρασαν κοντά στις 40.000 προσκυνητές από το μοναστήρι....
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από nickzark »

:o :o :shock: :shock: :shock: πωπω.παρα πολυς κοσμος
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 11 Ιουλίου 2012

Δημοσίευση από nickzark »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”