Συνάντηση Αθηνών 2012!

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από smarti »

Κατά της 4.30 σας πήρα τηλ. για να σας πω και εγώ ένα γειά...αλλά δυστυχώς τον κύριο που πήρα την είχε κάνει λούις με έναν άλλον κύριο και έτσι δεν σας πρόλαβα....έμαθα πάντως ότι περάσατε πολύ ωραία......!!!!!!!! :8
Στάθη πρώτα ο ΘΕΟΣ αν είναι θέλημα Του, στην επόμενη θα προσπαθήσω να ειμαι.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Πολυ χαιρομαι αδερφοι που περασατε ευχαριστα, ωφεληθηκατε,
και μοιραστηκατε το αρωμα και την ευωχια του αγιορειτικου φορουμ,
το οποιο ειναι μακραν οτι καλυτερο υπαρχει στο ερημο το διαδικτυο,
παρα τις ελλειψεις μας, και τις απο καιρου εις καιρον σφαγες μας..

Kαι πως να μην ωφεληθητε απο τον π.Ματθαιο, του οποιου η ευσεβεια,
η θεολογικη καταρτιση, η ποιμαντικη του, η εν γενει προσφορα του,
αλλα και οι ψυχοφελεις εκπομπες του στο ραδιοφωνο της Εκκλησιας τις Κυριακες, ειναι γνωστες τοι πασι.

Λυπηθηκα που δεν μπορεσα να παρευρεθω. Αλλη φορα πρωτα ο Θεος, θα τα πουμε.

Ο Νικος Agiooros, δεν ειχε ερθει;

Εαν εχετε κατι που πιστευετε οτι πρεπει να ειπωθει για να ωφεληθουν και αλλοι αδελφοι,
ανοιχτε ενα θεμα, και γραψτε τι ειπε ο π.Ματθαιος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Νομίζω πως ο αμαρτωλός θα γράψει αρκετά από τα διαμάντια του π. Ματθαίου.

Ενδιαφέρον είχε ο τσακωμός για πολιτικά του Απόστολου με το Γιάννη, αν θυμάμαι καλά.
Αν δεν ήμουν εγώ να τους χωρίσω, θα πήγαινε μακριά η βαλίτσα (η γνωστή βαλίτσα του Απόστολου)...
Ενδιαφέρον πάντως είχε η άποψη του Απόστολου για το ότι αν ήταν στο χέρι του θα έκανε όλους τους
Ελληνες δημοσίους υπαλλήλους! Ο Γιάννης βγήκε από τα ρούχα του (στα όρια του σκανδάλου, τον κοίταζαν όλοι γυμνό!).
Και εκεί που φαινόταν να χάνονται οι ισσοροπίες, επενέβηκα ΕΓΩ με το μεστό λόγο μου (λίγα λόγια και σταράτα όπως πάντα...)
και έσβησα τη φωτιά μια γα πάντα.
Παιδιά δεν είναι λόγος να τσακώνεστε επειδή κάποιος πίστεψε τα λόγια του τέρενσ σπένσερ ίσως και του τσακ νορις...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από stathis73 »

Πάντως εγω αν έβαζα συντεταγμένες για χρήση gps θα έβαζα της τούμπας :mrgreen: :mrgreen: και το λέω αυτό με πάση ειλικρίνεια vivika :lol: :lol:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από smarti »

dionysisgr έγραψε:
Λυπηθηκα που δεν μπορεσα να παρευρεθω. Αλλη φορα πρωτα ο Θεος, θα τα πουμε.


Ας τα αυτα!!!! Φοβήθηκες μην σε πλακώσει η Μαρία, γι αυτό και εσυ την έκανες λούις.
:mrgreen:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από stathis73 »

Kαι πού είστε :45 :45 :45 καμιά Φώτο να ανεβάσετε :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7294
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από stathisekp »

Μιας και είμαι βιαστικός θα αναφερθώ επιγραμματικά στη χθεσινή συνάντηση.
Όλοι οι παρευρισκόμενοι, χωρίς ίχνος υπερβολής, είναι πολύ αξιόλογα παιδά, όπως άλλωστε τους περίμενα βάσει των γραπτών τους καταθέσεων στο φόρουμ, με αποτέλεσμα να νοιώθουμε (όλοι πιστεύω) πολύ οικεία μεταξύ μας, σαν να γνωριζόμασταν (και φυσιογνωμικά) από χρόνια.
Ο π.Ματθαίος με εντυπωσίασε με την απλότητα και αμεσότητα του λόγου του καθώς και με την θεολογική του κατάρτιση.
Το φαγητό πολύ καλό, εγώ διπλά τυχερός, γιατί ενόσω ο Απόστολος απασχολούσε τον Βασίλη (καθόμουν δίπλα του) με βαθύτατα πνευματικά θέματα, που παρακολουθούσε τα επιχειρήματα του Απόστολου άλαλος και αποσβολωμένος κοιτώντας τον στα μάτια, έβρισκα την ευκαιρία να τρώω τη γαλακτοτραφή μοσχαρίσια μπριζολίτσα του και τα μεζεδάκια με τα οποία γέμιζε συνεχώς το πιάτο του, στο τέλος δε, ήπια και τη σόδα την οποία παράγγειλε για να χωνέψει.
Πιστεύω αργότερα να επανέλθω!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από vasilisalt »

stathisekp έγραψε:Μιας και είμαι βιαστικός θα αναφερθώ επιγραμματικά στη χθεσινή συνάντηση.
Όλοι οι παρευρισκόμενοι, χωρίς ίχνος υπερβολής, είναι πολύ αξιόλογα παιδά, όπως άλλωστε τους περίμενα βάσει των γραπτών τους καταθέσεων στο φόρουμ, με αποτέλεσμα να νοιώθουμε (όλοι πιστεύω) πολύ οικεία μεταξύ μας, σαν να γνωριζόμασταν (και φυσιογνωμικά) από χρόνια.
Ο π.Ματθαίος με εντυπωσίασε με την απλότητα και αμεσότητα του λόγου του καθώς και με την θεολογική του κατάρτιση.
Το φαγητό πολύ καλό, εγώ διπλά τυχερός, γιατί ενόσω ο Απόστολος απασχολούσε τον Βασίλη (καθόμουν δίπλα του) με βαθύτατα πνευματικά θέματα, που παρακολουθούσε τα επιχειρήματα του Απόστολου άλαλος και αποσβολωμένος κοιτώντας τον στα μάτια, έβρισκα την ευκαιρία να τρώω τη γαλακτοτραφή μοσχαρίσια μπριζολίτσα του και τα μεζεδάκια με τα οποία γέμιζε συνεχώς το πιάτο του, στο τέλος δε, ήπια και τη σόδα την οποία παράγγειλε για να χωνέψει.
Πιστεύω αργότερα να επανέλθω!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
χα χα χα χα.
Έχεις δίκιο! Μου ήπιες τη σόδα!!!
χα χα χα
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από stathis73 »

Σε μιά τράπεζα αγάπης όπως η δική σας.........................οτι υπάρχει επάνω σε αυτήν είναι για όλους φαντάζομαι ετσι;;, δηλαδή έξω απο την σόδα έλεγε ειναι " του Βασίλη;;;" :mrgreen: :mrgreen:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Συνάντηση Αθηνών 2012!

Δημοσίευση από efthumhs »

Ο Πατηρ Μ. με αφορμή το ευαγγέλιο της Σαμαρίτειδαςμας είπε (συνοπτικά εδώ) τα εξής:

Ο Χριστός πλησιάζει τον άνθρωπο με διαφορετικούς τρόπους αλλά με επιμονή και διάκριση (μας την έχει "στημένη" σε κάποια ανύποπτη γωνιά. Η γωνιά αυτή μπορεί να είναι μια θλίψη, μια δοκιμασία, μια αποτυχία σε προσωπικό / οικογενειακό επίπεδο κτλ). Απλά ο άνθρωπος δεν θέλει να αποδεχτεί την προσφορά του Χριστού.

Παράδειγμα η Χαναναία: Πήγε για νερό και ο Χριστός έχοντας διώξει επίτηδες τους μαθητές ήθελε να είναι ενώπιος ενωπίω με μια αμαρτωλή μεν γυναίκα αλλά που είχε πολύ καλή ψυχή και φυσικά διψούσε για κάτι άλλο. Απόδειξη πως αφού τελείωσε ο διάλογος τους άφησε το άντλημα εκεί, νερό δεν ήπιε (δηλαδή δεν έκανε τη δουλειά για την οποία ήρθε) και έφυγε τρέχοντας προς τους συντοπίτες της για να γίνει ιεραπόστολος (ούτε καν στον άντρα της -τον έκτο- δεν πήγε!!!). Πριν όμως απο όλα αυτά ο Χριστός έκανε τρεις απόπειρες να την πλησιάσει:

1η: Της λέει δωσε μου νερό. Αποτέλεσμα; η Σαμαρίτειδα τον βλέπει καχύποπτα και φυσικά τον απορρίπτει με τον τρόπο της (έφαγε "πόρτα" που λέμε ο Χριστός)

2η: Της λέει για τον Θεό. Αποτέλεσμα; η Σαμαρείτιδα με ας πούμε θεολογικά εοπιχειρήματα προσπαθεί να τον αντικρούσει (έφαγε πάλι "πόρτα" που λέμε ο Χριστός)

3η: Της λέει για την ζωή της. Αποτέλεσμα; η Σαμαρείτιδα καμπτεται με τα γνωστά επακόλουθα (όλη της η οικογένεια πίστεψε στο Χριστό - αδέλφια)

Κάπως έτσι κάνει ο Χριστός και με εμάς αλλά εμείς του φέρνουμε αντίσταση συνεχώς.

Ιδιαίτερα τονίστηκε η σεμνή και διακριτική παρουσία του Αγ. Ιωάννη του θεολόγου και αναφέρθηκαν οι λόγοι για τους οποίους τιμήθηκε τόσο πολύ απο τον Χριστό (μετάσταση του σώματός του). Ο Απόστολος αυτός είχε το τρίπτυχο της παρθενίας-αγάπης-προστασίας της Παναγίας μετά την Σταύρωση του Χριστού. Μάλιστα τονίστηκε απο τον Πατέρα Μ. το εξής: Στο Μυστικό Δείπνο όταν ο Χριστός τους είπε πως κάποιος θα τους προδώσει, οι δέκα διερωτήθηκαν ποιος να είναι αυτός (ανθρώπινη περιέργεια), ο ένας που το έπαιζε κινέζος (ο Ιούδας λέγοντας "μηπως είμαι εγώ Κύριε;) και ο Ιωάννης ο οποίος άκουσε την καρδιά του Χριστού (που φανερώνει πόνο αφού σε λίγο θα σταυρωνόταν). Άλλωστε ήταν ο μοναδικός μαθητής που παραβρέθηκε κατα τη Σταυρωση του Χριστού δίπλα του.

Τέλος ειπωθηκε πως όποιος δεθεί στην Παναγία, αυτός μαθαίνει πολλά απο τα μυστικά της (που ξερει παρα πολλά αφου ανέθρεψε τον Χριστό και δέχεται τη Χαρη του ως έχουσα μητρική παρρησία).

Αν ξεχασα κάτι (που είναι σιγουρο πως θα ξέχασα) όποιος απο τους παραβρεθέντες συμφουρίτες στην λαοσύναξη αυτή έχει να προσθέσει κάτι, ας το γράψει...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”