Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 2012

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από aposal »

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΜΑΪΟΥ 2012.

Σηκωνόμαστε την καθιερωμένη ώρα (πλην ενός εξ ημών, που προηγείται πάντοτε στην αφύπνιση) και μεταβαίνουμε στο καθολικό της Ιεράς Μονής. Μετά το πέρας της ακολουθίας πηγαίνουμε στο Αρχονταρίκι για το πρωινό καφέ και λίγα κουλουράκια. Δεν υπάρχει τράπεζα το πρωί. Θα τελεστεί πρώτα η ακολουθία των Ωρών, στις 10:00, μετά η τράπεζα και μετά το λεωφορειάκι της Ι Μονής θα μας πάει στην Δάφνη και θα παραλάβει τους νέους επισκέπτες.
Συμμορφωνόμαστε (όπως πάντοτε) με το πρόγραμμα της Ιεράς Μονής. Ο Διονύσης, ο Ανδρέας κι εγώ πρέπει να τα μαζέψουμε και να φύγουμε γιατί η τρίτη διανυκτέρευσή μας είναι στην Σκήτη του Αγίου Ανδρέα, το επονομαζόμενο και Σεράϊ, στις Καρυές. Οι υπόλοιποι δύο (Νικηφόρος και Βασίλης θα διανυκτερεύσουν πάλι στη Σιμωνόπετρα και αυτή τη φορά θα τους συντροφεύσει ο Σπύρος, που θα έρθει από την ΙΜ Παύλου. Αντίθετα ο έτερος διανυκτερεύσας στην ΙΜ Παύλου, ο Συμεών, θα αποχωρήσει από το ΑΟ επιστρέφοντας στην Αθήνα.
Ζηλεύω τα παιδιά που θα παραμείνουν στη Σιμωνόπετρα! Παρ’ όλο που η ζήλια είναι αντίθετη με τα Χριστιανικά συναισθήματα, ομολογώ ότι δεν θέλω να αποχωρήσω και να πάω στις Καρυές και το Σεράϊ! Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν περιθώρια για άλλες λύσεις. Εύχομαι τουλάχιστον το λεωφορειάκι της Μονής να έχει χώρο για εμάς τους τρεις ταλαίπωρους.
Τελικά είχε.
Αργήσαμε όμως να φύγουμε από το Μοναστήρι (11:15) οπότε όταν φτάσαμε στη Δάφνη, γύρω στις 11:40 είχε ήδη φτάσει το ένα φέρυ και ερχόταν και το δεύτερο. Τρέξαμε στα δύο λεωφορεία που περίμεναν να παραλάβουν τον κόσμο και να τον πάνε στις Καρυές. Σε λίγο ένα απίστευτο κύμα προσκυνητών ερχόταν να μπει στα λεωφορεία! Μόλις που το προλάβαμε! Οι προσκυνητές του Σαββατοκύριακου ήταν τελικά πολλοί!
Κάποια στιγμή έφυγε το λεωφορείο. Έκανε μια στάση ακριβώς μπροστά από τον Άγιο Ανδρέα για να κατέβουμε όσοι είχαμε προορισμό την συγκεκριμένη Σκήτη. Μαζί μ’ εμάς σηκώθηκε προς επιβίβαση και πολύς κόσμος. Αφού αποβιβαστήκαμε κατευθυνθήκαμε στο χώρο των αποσκευών του λεωφορείου για να βρούμε τα μπαγκάζια μας. Δεν ήσαν βέβαια εκεί που τα είχαμε αρχικά τοποθετήσει, γιατί στη συνέχεια ήρθε το μεγάλο κύμα (προσκυνητών) που σάρωσε τα πάντα στο διάβα του! Τα βρήκαμε όμως και συνεχίσαμε.


Εικόνα

Σκήτη Αγίου Ανδρέα στις Καρυές (Σεράϊ)


Εικόνα

Σκήτη Αγίου Ανδρέα στις Καρυές (Σεράϊ) - Άνω τμήμα της πρόσοψης

Εικόνα

Σκήτη Αγίου Ανδρέα στις Καρυές (Σεράϊ) - Άποψη από την πλευρά των Καρυών

Όταν μπήκαμε στο Αρχονταρίκι πάθαμε ένα shock! Το Αρχονταρίκι βρίσκεται στον πρώτο όροφο και οι προσκυνητές ήταν τόσοι πολλοί που δεν χοράγαμε όλοι καθιστοί και ένας αρκετά μεγάλος αριθμός προσκυνητών παρέμενε όρθιος, ακόμη και σστη σκάλα! Η Σκήτη, σκέφτηκα, ακολουθεί την πολιτική που ακολουθεί και η Ιερά Μονή στην οποία ανήκει, δηλαδή η ΙΜ Βατοπαιδίου, η οποία δέχεται πάντα πολλούς προσκυνητές.
Μέχρι να μας γράψουν στο βιβλίο επισκεπτών και να δουν τα διαμονητήριά μας (πάλι καλά που δεν είπαν τίποτε για τι ειδικό διαμονητήριο από την ΙΜ Καρακάλλου) δοκιμάσαμε από δύο φορές το εκλεκτό τσιπουράκι και το λουκουμάκι - τριαντάφυλλο. Στην αναμονή ήσαν και 20 Σέρβοι που είχαν έρθει ως παρέα.
Η κατάσταση των κτιριακών συγκροτημάτων της Σκήτης δεν είχε ΚΑΜΙΑ σχέση με τα προηγούμενα δύο Μοναστήρια. Ήταν, όπως και πριν από δύο χρόνια, σε επίπεδο κάτω του μετρίου. Σε λίγο ένας μοναχός ανέλαβε να μας οδηγήσει στα δωμάτιά μας. Τελικά δεν ήσαν στο ίδιο κτίριο (όπως συνέβη πρόπερσι) , αλλά σε ένα κτίριο κοντά στην πύλη και απέναντι από την έκθεση.
Παρ’ όλη την αλλαγή κτιρίου δεν άλλαξε το επίπεδο διαβίωσης! Όταν φτάσαμε στο κτίριο όπου θα κοιμόμασταν το βράδυ πάθαμε αρχικά ένα ελαφρύ black-out, αντικρίζοντας τον διάδρομο που ήταν γεμάτος από ράντζα! Στο μυαλό μας ήρθαν σκηνές από την περίοδο του πολέμου και την κατάσταση των Ελληνικών νοσοκομείων! Ήταν άδεια βέβαια τα ράντζα, αλλά ωστόσο ήσαν εκεί.


Εικόνα

Σκήτη Αγίου Ανδρέα στις Καρυές (Σεράϊ) - Τι μου θυμίζει ο χώρος...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από aposal »

Νικηφόρε πολύ καλό το wmv που ανήρτησες.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από nickzark »

Ναι το βίντεο υπέροχο είναι
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από toula »

Υπέροχο το βίντεο Νικηφόρε !!! Να είσαι καλά !!!
Πάντα μας φροντίζεις εμάς τους φίλους σου και από κάθε προσκύνημα μας αναρτάς ωραία βίντεο και καταπληκτικές φωτογραφίες !!!
Ο Θεός να σε ευλογεί και η Παναγιά μας να σε σκέπει και να σε κρατά γερό για να πηγαίνεις όσο πιο συχνά μπορείς στο Περιβόλι της. !!!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από vasilisalt »

Απόστολε να μη ξεχάσουμε να αναφέρουμε πως στην ολιγόλεπτη επίσκεψή μας στη ΜΟΝΗ ΕΣΦΙΓΜΕΝΟΥ στις Καρυές, παρότι είχαν πανήγυρι, και
ήταν δεκάδες ηγούμενοι και μητροπολιτες μας καλοδέχτηκαν και μας πρόσφεραν ένα απολαυστικό κέρασμα!!!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από vasilisalt »

Επίσης να πούμε πως στη σκήτη Αγ. Ανδρέα ζήτησαν εθελοντές για να πλύνουν τα πιάτα και να συγυρίσουν την κουζίνα.
Ο Ανδρέας πάντα πρόθυμος πήγε, οι δε Απόστολος και Διονύσης θυμήθηκαν πως είχαν μια δουλειά και έφυγαν ψιλοτρέχοντας...
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από toula »

vasilisalt έγραψε:Επίσης να πούμε πως στη σκήτη Αγ. Ανδρέα ζήτησαν εθελοντές για να πλύνουν τα πιάτα και να συγυρίσουν την κουζίνα.
Ο Ανδρέας πάντα πρόθυμος πήγε, οι δε Απόστολος και Διονύσης θυμήθηκαν πως είχαν μια δουλειά και έφυγαν ψιλοτρέχοντας...

:lol: :lol: χαχαχαχαχαχα ! Είσαι φοβερός !!! :lol: :lol:
Εσύ έπλυνες κανένα πιάτο ή......... την έκανες με ελαφρά πηδηματάκια;;; :lol:
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από toula »

Α.... και για να μη νομίζεις ότι δεν διαβάζω καλά τα γραφόμενά σας, θυμάμαι καλά ότι εσύ με τον Νικηφόρο μείνατε στην Σιμωνόπετρα και δεν ήσουν παρών για να προσφερθείς για την λάντζα. Διερωτώμαι όμως αν έκανες καμμιά εθελοντική δουλειά εκείνες τις μέρες για να βοηθήσεις τους μοναχούς, Βασίλη μου .......... Ε.....;;;; Δεν άκουσα καλά ......;;;;;;;Πως είπες .......;;;;;;; :lol:
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από vasilisalt »

Είχα βοηθήσει εθελοντικά (από μόνος μου) το 2008 σε πλύσιμο φλυτζανιών στη Σταυρονικήτα.
Την ίδια χρονιά κατά την επίσκεψη στη Διονυσίου έβλεπα να ξεφορτώνουν από όχημα μεγάλα τμήματα από μεγάλο ψάρι (πιθανόν φάλαινα ή κάτι μεγάλο τεσπα).
Στη συνέχεια ένας ευγενέστατος μοναχός μου ζήτησε να βοηθήσω στη κουζίνα στο μαγείρεμα ψαριών.
Με μεγάλη ντροπή μεν, αρνήθηκα...
Έκτοτε δεν μου έχει ζητηθεί η συμμετοχή μου σε διακονήματα.

Η παρέμβασή σου πάντως θα έλεγα ότι είναι σωστή. Για τα γέλια σου δεν ξέρω... :20
Τώρα όμως μιλάμε για τον Απόστολο και το Διονύση!!!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μέγα φορουμικό προσκύνημα στο Α.Ο. τον Μάϊο ή Ιούνιο 201

Δημοσίευση από toula »

Eσύ με ξέρεις !!! Γελάω γιατί είμαι κοινωνική (που κολλάει αυτό ;;;) και ανοιχτόκαρδη !!!!
Ούτως ή άλλως ξέρεις ότι σε αγαπάω :8 οπότε δεν πρέπει να παρεξηγείς τα γέλια μου...... μάλλον για ....χιούμορ το πήγαινα !!! :smile:
Πέραν τούτου γνωρίζω Bασίλη μου ότι είσαι καλό παιδί και πάντα θέλεις να βοηθάς τους γύρω σου (λαικούς και μοναχούς ) !!!! :8 :8 :8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”