Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από Andreasmas »

stathisgrh έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Κατόπιν συννενόησης με κάποιους αδελφούς, ανοίγεται αυτό το θέμα.



Α! και μην ξεχνιόμαστε, πέραν του "ωφελίμου" ας αναφέρουμε και το "τερπνόν", δηλαδή καφεδάκι στα πέριξ, όπως και τσιμπούσι στο κατάστημα του Δημητρίου (dimitrisgr), στην περιοχή των Δερβενακίων Κορινθίας! :smile:

Όσοι πιστοί προσέλθετε! :8
Να προσθεσω οτι ο dimitrisgr ειναι ενα εξαιρετικο παιδι ( και οχι σαν μερικους μερικους ονομα και μη χωριο) και καλα θα κάνετε που θα τον τιμησετε.
Πολύ σωστά ,έτσι είναι .
Αν και εγώ θα το ομολογήσω πως ανήκω σ` αυτούς τους ,όνομα και μη χωριό .
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Λοιπόν, η Θεία Λειτουργία την Κυριακή στην Μονή Αγίου Θεοδοσίου, ξεκινά στις 7 το πρωί και τελειώνει στις 9.40.

Τι θα λέγατε για ραντεβού στο κατάστημα του Δημήτρη στα Δερβενάκια, κατά τις 6.30?
Ή επίσης μπορούμε και λιγάκι αργότερα, για παράδειγμα στις 7, αν χάσουμε ένα μικρό μέρος της Λειτουργίας δεν πειράζει.

Οσο για το πλήρες πρόγραμμα, θα μπορούσαμε μετά την Λειτουργία στον Αγιο Θεοδόσιο, να πιούμε ένα καφεδάκι κάπου εκεί κοντά και μετά να πάμε να προσκυνήσουμε στην Αγία Θεοδώρα, κοντά στην Μεγαλόπολη. Η απόσταση θα είναι κάπου μιά ωρίτσα.
Και μετά επιστρέφοντας, καταλήγουμε για φαγητό στα μέρη του Δημήτρη.

Ας ακουστούν κι' άλλες προτάσεις.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δεν απαντω .........
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από Andreasmas »

panagiotisspy έγραψε:Λοιπόν, η Θεία Λειτουργία την Κυριακή στην Μονή Αγίου Θεοδοσίου, ξεκινά στις 7 το πρωί και τελειώνει στις 9.40.

Τι θα λέγατε για ραντεβού στο κατάστημα του Δημήτρη στα Δερβενάκια, κατά τις 6.30?
Ή επίσης μπορούμε και λιγάκι αργότερα, για παράδειγμα στις 7, αν χάσουμε ένα μικρό μέρος της Λειτουργίας δεν πειράζει.

Οσο για το πλήρες πρόγραμμα, θα μπορούσαμε μετά την Λειτουργία στον Αγιο Θεοδόσιο, να πιούμε ένα καφεδάκι κάπου εκεί κοντά και μετά να πάμε να προσκυνήσουμε στην Αγία Θεοδώρα, κοντά στην Μεγαλόπολη. Η απόσταση θα είναι κάπου μιά ωρίτσα.
Και μετά επιστρέφοντας, καταλήγουμε για φαγητό στα μέρη του Δημήτρη.

Ας ακουστούν κι' άλλες προτάσεις.
Θα προσπαθήσω στις εξίμισι με εφτά να είμαι στο μαγαζί του Δημήτρη.
Αν αργήσω μη με περιμένετε ,θα συναντηθούμε στον Άγιο Θεοδόσιο. :8
Τα υπόλοιπα ,όπως ήδη έχω πει ,ό,τι πει η παρέα .
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Andreasmas έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Λοιπόν, η Θεία Λειτουργία την Κυριακή στην Μονή Αγίου Θεοδοσίου, ξεκινά στις 7 το πρωί και τελειώνει στις 9.40.

Τι θα λέγατε για ραντεβού στο κατάστημα του Δημήτρη στα Δερβενάκια, κατά τις 6.30?
Ή επίσης μπορούμε και λιγάκι αργότερα, για παράδειγμα στις 7, αν χάσουμε ένα μικρό μέρος της Λειτουργίας δεν πειράζει.

Οσο για το πλήρες πρόγραμμα, θα μπορούσαμε μετά την Λειτουργία στον Αγιο Θεοδόσιο, να πιούμε ένα καφεδάκι κάπου εκεί κοντά και μετά να πάμε να προσκυνήσουμε στην Αγία Θεοδώρα, κοντά στην Μεγαλόπολη. Η απόσταση θα είναι κάπου μιά ωρίτσα.
Και μετά επιστρέφοντας, καταλήγουμε για φαγητό στα μέρη του Δημήτρη.

Ας ακουστούν κι' άλλες προτάσεις.
Θα προσπαθήσω στις εξίμισι με εφτά να είμαι στο μαγαζί του Δημήτρη.
Αν αργήσω μη με περιμένετε ,θα συναντηθούμε στον Άγιο Θεοδόσιο. :8
Τα υπόλοιπα ,όπως ήδη έχω πει ,ό,τι πει η παρέα .
Ανδρέα μου, εγώ μιά πρόταση έκανα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κλείστηκε το θέμα, ότι οριστικοποιήθηκε το ραντεβού κλπ.
Κάτσε πρώτα να πουν και οι άλλοι τη γνώμη τους, μπορεί κάποιους να μην τους βολεύει η πρότασή μου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Andreasmas έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Λοιπόν, η Θεία Λειτουργία την Κυριακή στην Μονή Αγίου Θεοδοσίου, ξεκινά στις 7 το πρωί και τελειώνει στις 9.40.
Τι θα λέγατε για ραντεβού στο κατάστημα του Δημήτρη στα Δερβενάκια, κατά τις 6.30?
Ή επίσης μπορούμε και λιγάκι αργότερα, για παράδειγμα στις 7, αν χάσουμε ένα μικρό μέρος της Λειτουργίας δεν πειράζει.

Οσο για το πλήρες πρόγραμμα, θα μπορούσαμε μετά την Λειτουργία στον Αγιο Θεοδόσιο, να πιούμε ένα καφεδάκι κάπου εκεί κοντά και μετά να πάμε να προσκυνήσουμε στην Αγία Θεοδώρα, κοντά στην Μεγαλόπολη. Η απόσταση θα είναι κάπου μιά ωρίτσα.
Και μετά επιστρέφοντας, καταλήγουμε για φαγητό στα μέρη του Δημήτρη.

Ας ακουστούν κι' άλλες προτάσεις.
Θα προσπαθήσω στις εξίμισι με εφτά να είμαι στο μαγαζί του Δημήτρη.
Αν αργήσω μη με περιμένετε ,θα συναντηθούμε στον Άγιο Θεοδόσιο. :8
Τα υπόλοιπα ,όπως ήδη έχω πει ,ό,τι πει η παρέα .
Πάρα πολύ ωραία.
Κάπως έτσι το φανταζόμουνα.
Τώρα βέβαια ερχόμενος απο Εθνική Αθηνών Κορίνθου , νομίζω ότι θα ήταν σωστότερο , δοθείσης της ώρας ,
να πάω κατευθείαν στην Μονή Οσίου Θεοδοσίου όπου και θα συναντηθούμε , και έπεται η συνέχεια .

Ερώτηση , θα ήταν καλύτερα να ακολουθήσει κανείς , το δρόμο , από το ύψος της Νεμέας γιά Άργος και στην συνέχεια προς (Γύθειο) κλπ , ή να συνεχίσει και να στρίψει προς Άργος αργότερα ??
Διότι μου φαίνεται ότι ο πρώτος είναι πολύ στροφάτος :smile: ????
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
dimitrisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 12:53 pm

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από dimitrisgr »

Καπετάνιε, θα βγείς στον κόμβο αρχαίας Νεμέας προς Άργος, περνάς μπροστά απο εμένα οπου αν θέλεις θα σε περιμένω και σε 15 λεπτά είμαστε εκεί.
Αν πάς απο το Άργος ασε που θα μπερδευτείς, θα κάνεις και καμιά 50 χιλ παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

dimitrisgr έγραψε:Καπετάνιε, θα βγείς στον κόμβο αρχαίας Νεμέας προς Άργος, περνάς μπροστά απο εμένα οπου αν θέλεις θα σε περιμένω και σε 15 λεπτά είμαστε εκεί.
Αν πάς απο το Άργος ασε που θα μπερδευτείς, θα κάνεις και καμιά 50 χιλ παραπάνω.
Νάναι ευλογημένο Δημήτρη , Αυτό θα ήταν ευχής έργον .

Τα λέμε πρώτα ο Θεός . με ΠΜ γιά ανταλλαγή τ/φ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Επομένως η συνάντηση ορίζεται, πρώτα ο Θεός, για την Κυριακή 3 Οκτωβρίου, από 6.30 έως 7.00 πρωινή, στο κατάστημα του Δημήτρη στα Δερβενάκια.
Ακολούθως, θα μεταβούμε στην Ι.Μ. Αγίου Θεοδοσίου για να παρακολουθήσουμε την Θεία Λειτουργία.
Μετά το πέρας της, θα αποφασίσουμε από κοινού το τι θα κάνουμε.

Εάν κάποιος θέλει να έρθει λιγάκι αργότερα το πρωί (μετά τις 7.00), ας έρθει κατ'ευθείαν στην Ι.Μ. Αγίου Θεοδοσίου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Πελοποννησιακή συνάντηση την Κυριακή 3 Οκτωβρίου

Δημοσίευση από heart »

me to kalo adelfia,anapsete kai kanena keraki gia emas poy den tha mpwresoyme na erthoyme.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”