Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από eleimon »

Μπραβο βοηθεια σας βρε παιδια,την ευλογια του να εχετε!!!!!

Δημητρακη ευχαριστουμε πολυ για τα ονοματα :8 :8
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Ο Γέροντας Παίσιος τελικά προσβλήθηκε από καρκίνο, και νοσηλεύθηκε σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης! Στο νοσοκομείο φρόντισαν το Γέροντα όσο μπορούσαν καλύτερα. Ο καρκίνος, όμως, προχώρησε τόσο, πού το τέλος ήταν πολύ ορατό. Η αναχώρησή του για τους ουρανούς ήταν ζήτημα χρόνου. Γι΄αύτη την αναχώρηση, για την οποία προετοιμαζόταν σε όλη του τη ζωή, ήθελε να αφιερώσει και τον υπόλοιπο χρόνο της ζωής του στο μοναστήρι του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Σουρωτής. Ο μακαριστός Χριστόφορος Οικονόμου ήταν κοντά του και σε γράμμα του περιγράφει την αναχώρηση του Γέροντα από το Νοσοκομείο:
«Σήμερα έφυγε και ο π. Παΐσιος από το νοσοκομείο. Είχε πολύ κόσμο και μας είπαν ότι θα έβγαινε στο σαλόνι για να ευλογήσει. Τελικά, εκείνη την ώρα έφευγε από το νοσοκομείο. Ο κόσμος, οι γυναίκες, νοσοκόμες, γιατροί, άρρωστοι, συνωστίζονταν όλοι γύρω του. Ψήλωσε το χέρι του και από την πόρτα χαιρέτησε τους άρρωστους στους διπλανούς θαλάμους. Ένας άρρωστος στο διάδρομο πού είχε ορρούς στο χέρι πήγε να του φιλήσει το χέρι, αλλά ο π. Παΐσιος φίλησε το χέρι του ασθενούς. Μπροστά από το ανσανσέρ ψήλωσε το χέρι του και μας ευλόγησε όλους. Μπήκε στο ανσανσέρ να κατέβει κάτω στο δρόμο. Όλοι τρέξαμε από τις σκάλες να τον δούμε για τελευταία φορά. Χαιρετούσε τον κόσμο. Βγήκε έξω από το νοσοκομείο. Ο κόσμος τον περιτριγύρισε γύρω από το αυτοκίνητο, ενώ λεπτές νιφάδες χιονιού έπεφταν. Η νοσοκόμα φώναζε να τον αφήσει ο κόσμος να μπει μέσα στο αυτοκίνητο, γιατί έκανε πολλή ψύχρα και ο άνθρωπος δεν μπορούσε. Μπήκε, τελικά, στο αυτοκίνητο, αφού έκανε το σταυρό του. Όλοι προσπαθούσαν να τον αγγίξουν· έπιαναν το χέρι του, άγγιζαν το τζάμι τοΰ αυτοκινήτου. Ξεκίνησε τελικά το αυτοκίνητο, αλλά προχωρούσε πολύ σιγά, λόγω της μεγάλης κυκλοφορίας. Γιάτραινες, νοσοκόμες, νοσοκόμοι, γιατροί, κατέβηκαν κάτω και όπως ήταν μέσα στο αυτοκίνητο άγγιζαν το τζάμι του αυτοκινήτου πού προχωρούσε αργά-αργά για να τον χαιρετήσουν. Το αυτοκίνητο πέρασε από το δρόμο πού βρίσκεται μπροστά από το σπίτι μου».
Και συνεχίζει ο Χριστόφορος:
«Τί ήταν το πέρασμα αυτού του ανθρώπου! Ο κόσμος τον ακολουθούσε σαν να ήταν ο Μεσσίας. Σκηνή σαν την Βαϊφόρο, μόνο πού αντί για γαϊίδουράκι τώρα ήταν ένα αυτοκινητάκι! Όλος ο κόσμος, οι περισσότερες γυναίκες, ήσαν συγκινημένοι, άλλες δάκρυζαν. Αλλά και ο ίδιος ήταν συγκινημένος με την αγάπη πού του έδειχνε ο κόσμος. Σαν να έλεγε πώς θα την ξεπληρώσει με πολλή προσευχή για τους συνανθρώπους του». Και επιλέγει ο Χριστόφορος:
«Αλλά μήπως είναι λίγα πού χρωστούμε η γενιά μας, στις ευχές και προσευχές αυτού του ανθρώπου. Ένας άγιος ανάμεσά μας. Η ενσάρκωση της εκπλήρωσης των Ευαγγελικών λόγων».
Ο Γέροντας Παΐσιος άφησε την τελευταία του πνοή στις 12 Ιουλίου 1994.

Και ολα αυτα πριν 16 Χρονια
Αιωνια σου η Μνημη παπουλη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

eleimon έγραψε:Μπραβο βοηθεια σας βρε παιδια,την ευλογια του να εχετε!!!!!

Δημητρακη ευχαριστουμε πολυ για τα ονοματα :8 :8
Τον Θεο Ελπιδα τον Θεο να ευχαριστης
το λιγοτερο που μπορουσε να κανει κανεις για το φορουμ
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από aposal »

Στο νοσοκομείο Παπανικολάου είχε νοσηλευτεί. Μάλιστα μία νοσοκόμα μας έλεγε πως όταν του είπαν ότι πεθαίνει, γιατί ήταν πολύ προχωρημένη η κατάστασή του, δάκρυσε από χαρά!!! Οι γιατροί νόμιζαν πως ο μακαριστός Γέροντας δεν έιχε καταλάβει ότι πέθαινε, αλλά εκείνος τους καθησύχασε λέγοντας, ξέρω, ξέρω πηγαίνω επιτέλους να συναντήσω Αυτόν που τόσο πολύ ποθώ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εχθες καποιος που γνωρισα εκει μου διηγηθηκε οτι πριν πολα χρονια εχασε τον γιο του 20 ετων
και δεν μπορουσε να το ξεπερασει μεχρι που ακουσε για τον Γεροντα και πηγε εκει
ειτανε εξω στο κελι του Γεροντα στην Παναγουδα περιπου 60 προσκηνυτες σε αναμονη
οταν βγηκε ο Γεροντας με τον δεικτη του χεριου του παει σε εκεινον τον φωναζει να τον ακολουθησει μεσα στο κελι του και του λεει
ο Θ...........ς ειναι στον Παραδεισο κοιτα τον εαυτο σου να σωσεις και αλλα 2 παιδια σου
απο τοτες εινε ο κυριος πλεων μεσα στην εκκλησια πριν ειτανε ποιο χλιαρος
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από stathis73 »

ΦΕΤΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ, ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΑ ΠΑΡΚΙΝΓ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΠΙΟ ΣΤΡΩΜΕΝΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ, ΕΙΧΕ ΤΡΙΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΟΥΛΜΑΝ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΖΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΜΟΝΑΧΕΣ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΟΛΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΟΤΕ.
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΣ ΑΛΛΟΙ ΚΑΘΟΝΤΟΥΣΑΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΟ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑΝ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΣΤΟ ΑΡΧΟΝΤΑΡΙΚΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΑΟ, ΑΛΛΟΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΩ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΜΑΤΙΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΑΚΙΑ ΑΠΟ ΠΕΤΡΑ ΧΤΙΣΤΗ, ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΙΧΑΝ ΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΝΟΣΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΜΩΣΑΙΚΟ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥΧΡΩΜΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑ ΕΥΛΑΒΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΥΞΗΣ, Η ΟΥΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΗ ΣΤΟ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥΛΗ ΗΤΑΝ 1 ΩΡΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ, ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΩΝΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΑΡΤΕΡΙΚΑ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ.

ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΟΙ ΜΟΝΑΧΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΛΩΔΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΚΗ ΚΑΙ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΡΥΠΝΙΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ , ΗΤΑΝ Ο ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑΣ ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΠΟΡΑ ΠΟΛΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΜΑΚΚΑΡΙΣΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑ.
ΟΛΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥΛΗ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΓΡΥΠΝΙΑΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΦΥΓΑΝ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΥΣ. ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΞΙΩΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΩΝ.
Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΧΕΣ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από aposal »

Την ευλογία σου να έχουμε Γέροντα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ο Σταθης μετα την συναντηση μας εχθες το βραδυ

Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

11--7-2010
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση για το μνημόσυνο Πατρός Παϊσίου 12-07-2010

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”