Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από eleimon »

Νικηφορε ασε τα ορντεβρ και μπες στα κυριως πιατα.............. :P :P :P
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από nikiforos »

Ελπίδα, η συνάντησή μας ήταν πολύ Ζεστή... σε μια δροσερή ατμόσφαιρα κάτω από τεράστια Πλατάνια!!!
Εκτός του Βασίλη... ήταν και ο Ανδρέας, ο Παναγιώτης, ο Χρήστος, Γιώργος (φίλος του Οδυσσέα και φίλος μας, και Εγώ... μαζί με τις συμβίες μας!!!
Εικόνα
Να και μια άλλη μερική άποψη...
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από eleimon »

ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ ΠΩ.....μπραβο σας χαιρομαι που περασατε τελεια.....αντε απο Σεπτεμβριο κανονιστε και κανενα αλλο meetting γιατι ζηλεψα τωρα... :20 :20 :20 :20 :20 :20
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από nikiforos »

Ιδέες - Προτάσεις και κυρίως Συμμετοχή.... και όλα είναι δυνατό να πραγματοποιηθούν με την Ελπίδα!!! ότι η επόμενη συνάντηση θα είναι καλύτερη από όλες τις προηγούμενες....
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από angieholi »

Καλημέρα και από εμένα.... :8
Για άλλη μια φορά, άλλη μια συνάντηση του Αγίου Όρους στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.
Η οικογένεια του φόρουμ μαζεύτηκε και πάλι, με απόλυτη επιτυχία και χωρίς κανένα πρόβλημα, και πέρασε πανέμορφα!

Κάποιοι από εμάς είχαν την ευτυχία να περάσουν από το Μοναστήρι του Οσίου Παταπίου και να πάρουν την ευχή και την ευλογία του Αγίου,
το σκήνωμα του οποίου βρίσκεται μέσα σε μια σπηλιά δίπλα στην Εκκλησία της Ιεράς Μονής.
Μέσα στη Λάρνακα, σκεπασμένο το πρόσωπο του με το Μοναχικό σχήμα, το μόνο που βλέπει κανείς είναι το δεξί του χέρι,
στο οποίο προκαλεί εντύπωση τα νύχια του, κίτρινα μεν, αλλά σαν να είναι ζωντανού ανθρώπου, δε...

Στον Όσιο Πατάπιο βρέθηκε ο Ηγούμενος Νικόλαος μετά τις συζύγου και τα προδόκιμα τέκνα τους,
ο Μοναχός Βασίλης με τον προδόκιμο γιο (που έχει όλα τα προσόντα για να πάρει μέρος στον διαγωνισμό φωτογραφίας του φόρουμ!),
ο Μοναχός Διονύσης (φίλος και συνάδερφος του Απόστολου, που απορώ πως ο Διονύσης τον αντέχει ακόμα :lol: ) και εγώ!

Αφού κάτσαμε για λίγο στο Μοναστήρι, ήπιαμε και ένα κεφαδάκι που μας πρόσφεραν, πήραμε το δρόμο για τα Δερβενάκια και το Χάνι του Ανέστη.
(Σημείωση: αν και είπα επανειλημμένα στον Βασίλη, να πάει στο Αρχονταρίκι του Μοναστηριού, εντούτοις εκείνος έδειξε την μέγιστη ανυπακοή,
προβάλοντας την φθηνή δικαιολογία: Εγώ μόνος μου δεν πάω εκεί, θέλω και τους άλλους παρέα!!!! :lol: :lol: :lol: )

Τελοσπάντων όταν φτάσαμε στα Δερβενάκια, τους βρήκαμε όλους εκεί να μας περιμένουν με αγωνία.
Η υποδοχή από τα υπόλοιπα Μοναχομέλη ήταν εγκάρδια!!!!!
Ζεστές αγκαλιές και εγκάρδιοι ασπασμοί, έδιναν την εντύπωση σε κάποιον παρατηρητή
ότι κάτι περισσότερο από μακροχρόνια φιλία και αγάπη συνδέει αυτούς τους ανθρώπους μεταξύ τους....

Αν και ο Ανέστης ήταν ΑΦΑΝΤΟΣ :lol: , εντούτοις στο Χάνι βρήκαμε εκτός φυσικά από τον φιλοξενέστατο ιδιοκτήτη Δημήτρη:
- τον Παναγιώτη, που δεν ξέρω πως τα καταφέρνει αλλά πάντα κάνει τον μεγαλύτερο κόπο και δρόμο για να έρθει να μας συναντήσει
- τον κ. Ανδρέα μετά τις συζύγου, που μας γλύκανε με την παρουσία του και όχι μόνο!
- τον κ. Νικηφόρο μετά τις συζύγου και τον φίλο του Χρήστο, επίσης μετά τις συζύγου, που επίσης έκαναν πολύ μεγάλο κόπο και ήρθαν από μακρυά
- τον κ. Οδυσσέα μετά τις συζύγου
- και (εδώ τα μπερδεύω λίγο :? ) τον κ. Γιώργο μαζί με ένα φιλικό ζευγάρι.

Αφού κάτσαμε στο τραπέζι, άρχισαν τα πιάτα με τις νοστιμιές να περνάνε από μπροστά μας.
Για τον Βασίλη έχω να πω ότι τήρησε τον λόγο του και έφαγε μόνο χόρτα και παξιμάδι.
Βέβαια όπως τα μέτρησα πρέπει να ήταν 15 πιάτα χόρτα και γύρω στα 2 κιλά παξιμάδια. :lol:

Φάγαμε και ήπιαμε του σκασμού!!!! Ακολούθησε επιδόρπιο, γιαούρτι με μέλι και μετά κάποιοι αναχώρησαν.
Όσοι απομείναμε ήπιαμε ένα καφεδάκι και στη συνέχεια πήραμε το δρόμο του γυρισμού.
Κάποιοι από μακρυνές αποστάσεις θα διανυκτέρευαν εκεί κοντά, οπότε η συνάντηση για εκείνους δεν είχε τελειώσει!!!

Ευχαριστούμε πολύ τον Δημήτρη που μας περιποιήθηκε υπέρ του δέοντος, μας ανέχτηκε και έδειξε πολύ μεγάλη υπομονή,
όταν παραλίγο να προβούμε σε ανακαίνιση και να του αλλάξουμε και το ντεκόρ του μαγαζιού, μέχρι να βολευτούμε και να κάτσουμε τόσα άτομα όλα μαζί!

Αφού δεν μου ήρθε στο κεφάλι κανένα πιάτο, μια και ο Βασίλης
(ο συνήθης ύποπτος που είχε τη εποπτεία του έργου: " Βγάζω τα τραπέζια και τα βάζω όπως θέλω")
με έβαλε να καθήσω ακριβώς μπροστά στην είσοδο του μαγαζιού, με τον Δημήτρη κάθε φορά που έβγαινε να σερβίρει,
να κάνει επιτυχημένες προσποιήσεις, για να μην πέσει πάνω μου, θα έλεγα ότι ήταν ένα ΘΑΥΜΑ!!!!!

Δόξα τω Θεώ
όλα πήγαν πολύ καλά και ήδη κάνουμε σκέψεις για την επόμενη συνάντησή μας!!!!!!
:25 :25 :25
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

για αυτους που δεν γνωριζουνε
δεν χασατε και τιποτα που δεν ειτανε ο Αποστολος και ο Διονυσης εκει :mrgreen: :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Τα είπατε όλα! :smile:

Χρειάζεται να ευχαριστήσουμε,

πρώτα και κύρια τον Νίκο. Πάντα πρέπει να ξεκινάμε απ' αυτόν. Γιατί αν δεν υπήρχε αυτός δεν θα είχαμε καταφέρει να γνωριστούμε ποτέ μεταξύ μας.

Τον οικοδεσπότη το Δημήτρη και τη σύζυγό του, για τον μεγάλο τους κόπο και την υπέροχη φιλοξενία τους, παρά την κούραση των τελευταίων ημερών κοπιαστικής δουλειάς. (είναι σε "full season" αυτή την περίοδο!).

Την Αγγελική για την ευγενική και αδελφική χειρονομία της (πραγματικά ανεκτίμητης πνευματικής αξίας τα μικρά δωράκια από τους Αγίους Τόπους).

Και όλους όσους παρέστησαν στη συνάντηση!

Πάντα τέτοια παιδιά!

Η επόμενη συνάντηση, θα μπορούσε να κανονιστεί κάπου μέσα στο φθινόπωρο (πχ. τον Οκτώβριο).

Να είστε όλες και όλοι καλά και καλή αντάμωση εκ νέου με τη Βοήθεια του Θεού! :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”