Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Βάζω αυτό το θέμα, μετά από συνεννόηση με τον Δημήτρη (dimitrisgr).

Είχα και κάποιες συζητήσεις μετά των Πελοποννησίων και με τον Νίκο (agiooros).

Το πρώτο Σ/Κ του Ιουλίου (3-4/7), δεν είναι εφικτό.

Προτείνω το επόμενο (10-11 του μήνα).
Ας γίνουν και άλλες προτάσεις.

Υπάρχει η δυνατότητα αυθημερόν μετάβασης για τους κοντινούς (Σάββατο ή Κυριακή), ή διανυκτέρευσης το βράδυ του Σαββάτου στις περιοχές Αρχαίας Νεμέας ή Μυκηνών (είναι πολύ κοντά).

Προσωπικά δηλώνω συμμετοχή με κάποια επιφύλαξη και κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι στα Δερβενάκια (μόνος ή με τη σύζυγο, ή και με τα παιδιά), από το Σάββατο.

Η περιοχή έχει πολλές δυνατότητες.
Προσκυνήματα, αρχαιολογικοί χώροι, ψησταριές με εκπληκτικά κρέατα! :8

Ισως μπορεί να γίνει ένα συνδυασμός.

Η γειτονική μονή Φανερωμένης (περιοχή Χιλιομοδίου), είναι μιά άλλη πρόταση.
Υπάρχουν και άλλα μοναστήρια βέβαια.

Σε αναμονή λοιπόν προτάσεων επί παντός, βάζω τα πρώτα ονόματα και βλέπουμε:

dimitrisgr
agiooros
panagiotisspy (από Σάββατο)

Δηλώστε συμμετοχές όσοι θέλετε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Να σας πω επίσης, ότι τα Δερβενάκια απέχουν από την Αθήνα μία ώρα, άντε μία και ένα τέταρτο για τους πιό "αργούς" :8

Από την δική μου έδρα απέχουν 3 ώρες και 20 λεπτά :( (την απόσταση την έκανα πρόσφατα).

Για αυτό και προκρίνω να έρθω απ' το Σάββατο.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ακόμα να εξηγήσω ένα πρόγραμμα που μούρχεται έτσι πρόχειρα, για όσους έρθουν από το Σάββατο. Βέβαια δεν είναι δεσμευτικό, μπορούμε να κάνουμε ό,τι αποφασίσουμε από κοινού.

Σκέφομαι να φύγω από το σπίτι μου κατά τις 10 το πρωί του Σαββάτου.
Μεσημεράκι φαγητό στην "Δημήτριο" ψησταριά.
Το απογευματάκι Εσπερινό σε κάποιο μοναστήρι.
Το βραδάκι ελεύθερο για καφεδάκι ή ό,τι άλλο στις Μυκήνες. (ή αλλού)
Διανυκτέρευση.
Το πρωί της Κυριακής Λειτουργία στο ίδιο ή σε άλλο μοναστήρι.
Μετά επίσκεψη σε κάποιο αρχαιολογικό χώρο.
Μετά πάλι στα Δερβενάκια για φαγητό.
Μετά αναχώρηση ή καφέ κλπ.
Η εκ νέου Εσπερινό κλπ.

Ολα αυτά τα αναφέρω αποκλειστικά και μόνο για να βάλω ιδέες, δεν χρειάζεται να θεωρήσετε κάτι ως δεδομένο.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από aposal »

Δηλώνω αδυναμία για τις 10/7 λόγω γάμου. Αν δεν μπορεί να καθυστερήσει μία εβδομάδα ακόμη θα πρέπει να σας απαλλάξω από τη παρουσία μου. Ούτως ή άλλως αυτό που σκεφτόμουν εγώ ήταν μια αυθημερόν επίσκεψη για προσκήνυμα στη Ι. Μονή Οσίου Παταπίου, λίγο μετά το Λουτράκι, καφέ κάπου εκεί κοντά και εν συνεχεία πορεία προς την επιχείρηση του αδελφού Δημητρίου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:Δηλώνω αδυναμία για τις 10/7 λόγω γάμου. Αν δεν μπορεί να καθυστερήσει μία εβδομάδα ακόμη θα πρέπει να σας απαλλάξω από τη παρουσία μου. Ούτως ή άλλως αυτό που σκεφτόμουν εγώ ήταν μια αυθημερόν επίσκεψη για προσκήνυμα στη Ι. Μονή Οσίου Παταπίου, λίγο μετά το Λουτράκι, καφέ κάπου εκεί κοντά και εν συνεχεία πορεία προς την επιχείρηση του αδελφού Δημητρίου.

Μπορούμε να το κάνουμε στις 17-18 Ιουλίου.

Επίσης ανάλογα και με τη δυνατότητα του καθενός, μπορεί να φτιαχτεί έτσι ώστε άλλοι νάρθουν για μιά μέρα και άλλοι για δύο, χωρίς να επηρεάζονται οι μεν από τους δε.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από toula »

Πολύ ωραία η πρόταση του Παναγιώτη μας ! Ευχαρίστως θα ερχόμουν και εγώ στην παρέα σας, αν ήμουν στην Αθήνα, αλλά από τις 8/7 έως τις 29/7 θα λιάζομαι στην υπέροχη παραλία της Νεάπολης ! Οπότε θα περιμένω με υπομονή (!) να γυρίσει ο Παναγιώτης στην έδρα του από την εκδρομή σας για να μου πεί δια ζώσης τα νέα σας !!!
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από eleimon »

tkots έγραψε:Πολύ ωραία η πρόταση του Παναγιώτη μας ! Ευχαρίστως θα ερχόμουν και εγώ στην παρέα σας, αν ήμουν στην Αθήνα, αλλά από τις 8/7 έως τις 29/7 θα λιάζομαι στην υπέροχη παραλία της Νεάπολης ! Οπότε θα περιμένω με υπομονή (!) να γυρίσει ο Παναγιώτης στην έδρα του από την εκδρομή σας για να μου πεί δια ζώσης τα νέα σας !!!
Eχεις την Ελαφονησσο απεναντι κ λιαζεσαι στη Νεαπολη βρε Τουλα μου???..... :P :P :P :P
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από vasilisalt »

eleimon έγραψε:
tkots έγραψε:Πολύ ωραία η πρόταση του Παναγιώτη μας ! Ευχαρίστως θα ερχόμουν και εγώ στην παρέα σας, αν ήμουν στην Αθήνα, αλλά από τις 8/7 έως τις 29/7 θα λιάζομαι στην υπέροχη παραλία της Νεάπολης ! Οπότε θα περιμένω με υπομονή (!) να γυρίσει ο Παναγιώτης στην έδρα του από την εκδρομή σας για να μου πεί δια ζώσης τα νέα σας !!!
Eχεις την Ελαφονησσο απεναντι κ λιαζεσαι στη Νεαπολη βρε Τουλα μου???..... :P :P :P :P
I LOVE ELPIDA.
Όπως πάει η αδερφή Ελπίδα θα με ξεπεράσει, για να μη πω ότι ήδη με ξεπέρασε.
Μόνιμα είναι εκτός θέματος...
Για να επανέλθουμε στο θέμα:
Ελπίδα τι ακριβώς σχέση έχεις με τη Ψάθα;

(Βουρ λοιπόν για αρχονταρίκι....)

Μπορεί να είμαι εκτός θέματος αλλά θα πω και τούτο.
Θα είμαι παρων στη συνάντηση με τον γνωστό επιχειρηματία εκ Κορινθίας μέλος αυτού του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από eleimon »

vasilisalt έγραψε:
I LOVE ELPIDA.
Όπως πάει η αδερφή Ελπίδα θα με ξεπεράσει, για να μη πω ότι ήδη με ξεπέρασε.
Μόνιμα είναι εκτός θέματος...
Για να επανέλθουμε στο θέμα:
Ελπίδα τι ακριβώς σχέση έχεις με τη Ψάθα;

(Βουρ λοιπόν για αρχονταρίκι....)

Μπορεί να είμαι εκτός θέματος αλλά θα πω και τούτο.
Θα είμαι παρων στη συνάντηση με τον γνωστό επιχειρηματία εκ Κορινθίας μέλος αυτού του φόρουμ.
Ελα που ακουσες Ψαθα και τσιμπησες...... :lol: :lol: :lol: :lol: λεω να επισκεφτω τις παραλιες προς τα εκει να δω πως κουνιουνται οι βαρκες :65 :65 :65 :65 :65
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στα Δερβενάκια Κορινθίας εντός του Ιουλίου

Δημοσίευση από toula »

eleimon έγραψε:
tkots έγραψε:Πολύ ωραία η πρόταση του Παναγιώτη μας ! Ευχαρίστως θα ερχόμουν και εγώ στην παρέα σας, αν ήμουν στην Αθήνα, αλλά από τις 8/7 έως τις 29/7 θα λιάζομαι στην υπέροχη παραλία της Νεάπολης ! Οπότε θα περιμένω με υπομονή (!) να γυρίσει ο Παναγιώτης στην έδρα του από την εκδρομή σας για να μου πεί δια ζώσης τα νέα σας !!!
Eχεις την Ελαφονησσο απεναντι κ λιαζεσαι στη Νεαπολη βρε Τουλα μου???..... :P :P :P :P
H έδρα μου στις διακοπές Ελπίδα μου, τα τελευταία 20 χρόνια είναι η Νεάπολη ! Το ξενοδοχείο που μένω είναι μπροστά στην θάλασσα, οπότε είναι πολύ βολικό να λιάζομαι εκεί. Όμως την έχω τιμήσει και την Ελαφόνησο κάποιες μέρες, κατά διαστήματα. Δόξα τω Θεώ, δεν έχω παράπονο !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”