Νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο. για τον Σεπτ. 2010

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο. για τον Σεπτ. 2010

Δημοσίευση από filotas »

Περιμέναμε τον εκκλησάρη π.Ολύμπιο πάνω από μισή ώρα για να μας ανοίξει να προσκυνήσουμε. Ευτυχώς ήρθε κάποιος άλλος μοναχός για να καθαρίσει το ναό (που φυσικά δε μιλούσε Ελληνικά), μας λυπήθηκε και μας άφησε να προσκυνήσουμε.

Εικόνα

Οι αγιογραφίες μέσα στο Καθολικό είναι υπέροχες, αλλά επηρεασμένες από τα Δυτικά πρότυπα.

Εικόνα

Η κρήνη μπροστά στο Καθολικό

Όπως βλέπεται το εσωτερικό του Μοναστηριού είναι πλήρως ανακατασκευασμένο και σύγχρονο κι όχι αναπαλαιωμένο.

Στη συνέχεια κατεβήκαμε στον Αρσανά και πήραμε το καράβι για να επιστρέψουμε στην Ξενοφώντος,

Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο. για τον Σεπτ. 2010

Δημοσίευση από aposal »

Ωραίες οι φωτογραφίες. Οι γνώριμες φατσούλες ξυπνούν όμορφες μνήμες...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο. για τον Σεπτ. 2010

Δημοσίευση από filotas »

Η Ι.Μ. Ξενοφώντος έχει παράδοση στη Βυζαντινή μουσική. Όσοι νέοι μοναχοί και δόκιμοι έχουν ταλέντο διδάσκονται από τους παλιότερους μοναχούς βυζαντινή μουσική κι έτσι η Μονή διαθέτει δυο υπέροχες χορωδίες.

Στην πρωινή ακολουθία της Κυριακής ζήσαμε μια υπέροχη εμπειρία, γεμάτη με τους ήχους των δυο χορωδιών, πρωτοστατούντος του Ηγουμένου π. Αλεξίου με την υπέροχη φωνή του.

Εικόνα
Ένα τμήμα από τις τοιχογραφίες με θέμα την Αποκάλυψη του Ιωάννου στο χώρο μεταξύ παλιού Καθολικού και τραπεζαρίας

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους πατέρες της Μονής για την πολύ ζεστή φιλοξενία τους, από την οποία δεν έχουμε κανένα παράπονο. Ιδιαίτερα πρέπει ν' αναφερθούν οι ικανότητες του μάγειρα, που ετοίμαζε τα γεύματα με ιδιαίτερη αγάπη και φροντίδα, για πάνω από 100 άτομα (μοναχούς και λαϊκούς).

Το μόνο που μας έλειψε ήταν κάποιος πνευματικός λόγος, επειδή οι πατέρες της Μονής κι ιδιαίτερα οι παλιότεροι, όπως ο π. Ιωσήφ κι ο π. Θεωνάς, ήταν πολύ απασχολημένοι με τις διακονίες τους και τη φιλοξενία μας και δεν μπορέσαμε ν' απολαύσουμε τα λόγια τους.

Δοξασμένος να είναι ο Θεός, που μας επέτρεψε ένα ακόμη προσκύνημα στο Άγιο Όρος, με τόσο πολύτιμες εμπειρίες. Ευχόμαστε με τις πρεσβείες της Θεοτόκου, να επισκεφτούμε και πάλι το περιβόλι της σύντομα.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο. για τον Σεπτ. 2010

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Η ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΗΣ ΙΜ ΟΣΙΟΥ ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ ΕΨΑΛΛΕ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟΝ ΙΝ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΠΑΔΟΚΙΑ ΠΑΡΙΣΤΑΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ , ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΜΑΣ ΙΕΡΩΝΥΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ .ΠΡΙΝ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ Ο Π. ΙΩΣΗΦ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΘΕΩΝΑΣ.
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ 22 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΩΦΕΛΗΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ . ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΟΤΝ ΑΛΕΞΙΟ 10 ΠΑΠΑΔΕΣ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΔΕ , ΕΧΩ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΕΚΕΙ ΤΟΝΟΥΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ ....

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΛΗΓΕΙ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΙΜ ΟΣΙΟΥ ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΛΟΥΚΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕΡΑΦΕΙΜ...
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΛΟΥΚΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΨΑΛΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΕΝ ΖΩΗ ΑΓΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΤΟΥ Α.Ο. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΤΕΧΝΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΙΜ ΙΒΗΡΩΝ ... ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΘΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΚΟΓΧΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ...
ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΤΕΧΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΛΟΥΚΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ "ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ" ... ΤΟΣΟ ΦΟΡΤΟ ΕΙΧΕ ΩΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΟΣ...
ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΥΡΑΣΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΙΕΡΑΡΧΙΚΑ ΜΟΝΑΧΟ...
ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ...
ο Χριστός σώζει....
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο. για τον Σεπτ. 2010

Δημοσίευση από nikiforos »

Προσκυνηματική Επίσκεψη στο Α.Ο. ΣΕΠΤ 2010

Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο. για τον Σεπτ. 2010

Δημοσίευση από nikiforos »

nikiforos έγραψε:Προσκυνηματική Επίσκεψη στο Α.Ο. ΣΕΠΤ 2010

Αν κάποιος φίλος δεν μπορεί να δει το video... ίσως να χρειάζεται αναβάθμηση του media player...
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νέα προσκυνηματική επίσκεψη στο Α.Ο. για τον Σεπτ. 2010

Δημοσίευση από aposal »

Αυτός δίπλα στον Νικηφόρο, τι μου θυμίζει...
Αυτός ρε παιδιά, εκεί...
Αυτός με το μπλουζάκι με τις ρίγες...
Αυτό που ΔΕΝ κρατάει μαγγούρα...
Τι μου θυμίζει...
Πού είναι ο φραπές και το τσιγάρο;
Αχ, δεν είχαν όλη την ευκαιρία να σε αποθανατίσουν, όπως εγώ!
Στο επανιδείν αγωνιστές!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”