Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρος

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Andreasmas »

Δόξα τω Θεώ !
Η προσκυνηματική εκδρομή στο περιβόλι της Παναγίας μας ήταν κάτι πέρα από τη φαντασία και που δε θα μπορέσει ο χρόνος να σβήσει τις εικόνες και εμπειρίες που όλοι οι αδελφοί ζήσαμε .
Η αλήθεια είναι πως από την πρώτη στιγμή ζήσαμε το μεγαλείο της αγάπης και συναδελφικότητας που όλοι είχαμε .

Πρώτη συνάντηση στον Ισθμό της Κορίνθου.
Εγώ , ο Δημήτρης ο φίλος μου ,ο Δημήτρης (Dimitrisgr) από τη Νεμέα που εντυπωσιάζει με την ειλικρίνεια και την απλότητά του και ο Παναγιώτης που όλοι αγαπούμε και που δε ξεχνούμε τον κόπο που έκανε για να γίνει η συνάντηση αυτή.

Δεύτερη συνάντηση στο σημείο κοντά στο Σχηματάρι …καφές …αστεία ….και μια βροχή να επιμένει.

Μετά από 3 περίπου ώρες βρεθήκαμε στον Άγιο Παντελεήμονα ,μετά τα Τέμπη .
Εκεί μας περίμεναν δυο καλοί μας φίλοι ,δυο πραγματικοί αδελφοί .
Η καλή μας η Σμαρούλα με μια καρδιά μεστή από Αγάπη, με τα αξιολάτρευτα αγγελούδια της και μια καλή της φίλη .
Διακριτική ,ευγενική με λεπτούς τρόπους , έκανε ότι ήταν δυνατό να μας ευχαριστήσει .

Ήταν εκεί και ο Δημήτρης μας ,πάντα χαμογελαστός ,ευγενικός ,με περισσή αγάπη, Ένας πραγματικός κύριος !
Ευχαριστώ τω Θεώ που τους γνώρισα .
Ευχαριστώ τω Θεώ που γνώρισα όλους τους αδελφούς .
Όλοι τους ήταν τέλειοι.

Περάσαμε πολύ καλά
.Σε μια ταβέρνα <<πανόραμα>>,φάγαμε …δεν ξέρω πόσο …και με τη σωστή και δίκαιη παρατήρηση του Νίκου(agiooros) περί σπατάλης και κοιλιοδουλείας ,φορτωμένοι με ενοχές για το ολίσθημά μας ξεκινήσαμε να ανηφορίζουμε.

Φτάσαμε με το καλό στην Ουρανούπολη ,μετά από ένα τρελό ράλυ με πρωτεργάτες μια τον Νικηφόρο και μια τον Απόστολο. Εγώ τελευταίος όλο τηλέφωνα για να μάθω πού βρίσκονταν .
Το βραδάκι ,όλοι μαζί ,μονολογούσαμε δίπλα στην παραλία για τα αυριανά. Και ένα κύμα δυνατό να επιμένει λες και να ήθελε να ανατρέψει τα σχέδιά μας.

Επιτέλους ξημέρωσε η Κυριακή .
Με χαρά και με αγωνία αφήσαμε το ξενοδοχείο .
Θα έχει καραβάκι;
Είναι αλήθεια πως και αύριο θα έχει κακοκαιρία;


Και οι φόβοι μας βγήκαν αληθινοί.
Δυστυχώς, το λιμεναρχείο εξέδωσε απαγορευτικό .
Ο νότιος άνεμος των 7 μποφώρ δεν μας επέτρεψε τον πλού.

Μας ξένισε το γεγονός ,καταβάσαμε λιγάκι το κεφάλι ,αλλά ελπίζαμε την αυριανή να μπούμε ,παρότι ο καιρός έδειχνε να μη κατανοεί την αγωνία μας.

Ξημερώματα Δευτέρας 17 του Μάη.
Ο Φώτης (kaysokalyvia),επέμενε με παραστατικό τρόπο ότι το καραβάκι θα έλθει .
Είχε δίκιο .
Η χαρά του όταν φάνηκε στον ορίζοντα το καραβάκι ,ήταν τόσο έκδηλη…

(συνεχίζεται…)
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος μέσα στο 2010

Δημοσίευση από iliasgr »

καλως ηλθατε απο το Ορος ,φιλοι μας.Ανδρεα συνεχισε τη διηγηση σου.αντε και σεις οι υπολοιποι,πεστε μας τις εμπειριες σας.
ελεησον με ο Θεος
GIKGEO
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΚΟΡΩΠΙ-ΑΤΤΙΚΗΣ-

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από GIKGEO »

Καλως ορισατε παιδια.
Αντε περιμενουμε με αγωνια να μας διηγηθειτε αυτο που ζησατε.
Θελουμε ολες τις λεπτομερειες...
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ
ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟ
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από angieholi »

Καλώς ήρθατε!!!!

Σας περιμέναμε πώς και πώς!!!
:25 :25 :25 :25
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από vasilisalt »

Κατ αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω το Παναγιώτη, τον άξιο προσκυνητάρχη της εκδρομής. Με την παροιμιώδη υπομονή και ψυχραιμία του έφτιαξε ένα υπέροχο πρόγραμμα για όλα τα γούστα. Ο Παναγιώτης μας δίδαξε πως όταν υπάρχει καλή διάθεση και καλή πρόθεση για όλα τα υπόλοιπα βοηθάει η Παναγιά μας.
Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα έφτιαξε επίσης και ο Ανδρέας δίνοντας και ιδέες για το επόμενο – με τη βοήθεια του Θεού – ταξίδι του φόρουμ.
Ο Παναγιώτης λοιπόν. Θα περιγράψω μια στιγμή του για να καταλάβετε τι εννοώ. Κάποια στιγμή χαμηλόφωνα, στη σκήτη του Αγ. Ανδρέα, αναφέρει τις αρκετές υποχρεώσεις του για το υπόλοιπο της ημέρας (ήθελε να οργανώσει τα περίπου 1000 ονόματα υπέρ υγείας και υπέρ αναπαύσεως κλπ αρκετά πράγματα). Με άγχωσε αρκετά με τα λόγια του. Σε λίγο όμως άκουσα το ροχαλητό του και κατάλαβα πως το άγχος μάλλον ήταν μόνο δικό μου… Τελικά όλα έγιναν στην εντέλεια. Φαντάζομαι πως έχει σχετικό ταλέντο, γιατί δεν άκουσα να επικαλείται βοήθεια από τον ουρανό.
Συμπέρασμα, με τον Παναγιώτη η φυσική ισορροπία βρίσκει το απόλυτο νόημα της.
Με κλίμακα από το 1 έως το 10 τον βαθμολογώ με 8 (β8) ώστε να έχει και ένα κίνητρο για το μέλλον.
Παναγιώτη σ ευχαριστούμε πολύ!
Η εκδρομή ξεκίνησε ως γνωστό το Σάββατο. Εγώ όμως ξεκίνησα την Κυριακή. Την Κυριακή το πρωί πριν ξεκινήσω μίλησα με το Νίκο και τον ρώτησα ΄΄πως πάει;΄΄. Μου απάντησε πως όλα πήγαιναν μια χαρά, η φιλοξενία στην Κωσταμονίτου ήταν εξαιρετική και πως με περίμεναν με μεγάλη προσμονή. Επίσης με πληροφόρησε πως μου είχαν κλείσει δωμάτιο στη Ουρανούπολη στο SPA PANORAMA HOTEL. Έτσι ξεκίνησα το ταξίδι μου και το βράδυ ήμουν στην Ουρανούπολη έξω από το ξενοδοχείο. Χτυπάει το κινητό μου. Ήταν ο Παναγιώτης που με ρώταγε που είμαι, τι γίνεται κλπ. Τον ρώτησα που να φάω (πως και αυτό;) και αν είχαμε κανένα μέλος του φόρουμ με εστιατόριο στην Ουρανούπολη. Μου απάντησε πως έχει μια καλή ταβέρνα δίπλα στο ξενοδοχείο. Ψάχνοντας για την ταβέρνα βγαίνει από την πόρτα του ξενοδοχείο ένα μελαχρινός 35άρης και με χειραψία αυθόρμητα συστήνεται. ΄΄ΔΗΜΗΤΡΗΣ, τι κάνεις;΄΄. Έκπληκτος τον ρωτάω: ΄΄Ο Δημήτρης από την πελοπόννησο;΄΄. Ναι αυτός. Από πίσω βλέπω το Νίκο, τον Παναγιώτη, το Κώστα Angel και κάποιους άλλους γνωστούς.
Καλά θα με τρελάνεις;;; απευθύνομαι στο Νίκο. Τι χάσατε εδώ;
Για να μη τα πολυλογώ λόγω απαγορευτικού είχαν μείνει στην Ουρανούπολη και βέβαια με κορόιδευαν όλη την ημέρα, τα γαιδούρια.
Λοιπόν μετά τα γελάκια και τις αγκαλίτσες άρχισα να βάζω τις προυποθέσεις μου. Ρε παιδιά θα φάμε τίποτα; Βουρ λοιπόν για τη διπλανή ταβέρνα. Παναγιώτης, Βασίλης, Νίκος, Διονύσης, Απόστολος, Διονύσης (φίλος Απόστολου) Φώτης, Χάρης (φίλος Φώτη), Οδυσσέας, Γιώργος (φίλος Οδυσσέα), Κώστας Angel, Νικηφόρος και ο φίλος του Νικηφόρου. ΄΄Απολαύσαμε΄΄ ένα μετριότατο φαγητό αλλά μια κατ αρχήν γλυκύτατη παρέα. Ο πάγος άρχισε να σπάει σιγά σιγά.
Μια μορφή άρχισε να παρουσιάζει όλα τα ταλέντα του και να μας συνεπαίρνει με το μπρίο και το μεγαλείο του. Φώτης, ο κύπριος Φωτάρας μας ο καυσοκαλύβιας και ως απαραίτητο συμπλήρωμα ο φίλος του Χάρης. Η εξιστόρηση που μου έγινε για την Κυριακή που πέρασε ο Φώτης - και ο Χάρης - στην Ουρανούπολη ήταν όλα τα λεφτά. Νοίκιασε γουρούνα και ως μέγας κρανοφόρος γκαζάκιας έγραψε τη δική του ιστορία στη τρίτροχη ιστορία των μελών αυτού του φόρουμ.
Φώτης λοιπόν. Τα ωραία χριστιανικά νιάτα. Τι παιδί Θεέ μου!!! Αυθόρμητος, γνήσιος ενδιαφέρων πολυλογάς, με σπάνιο χιούμορ, γεμάτος νεανική ενέργεια, ο απαραίτητος συνδετικός κρίκος όλων μας. Θα έλεγα η μασκώτ όλης της ομάδας. Μέσα σε τρεις ημέρες που έμεινε μαζί μας γύρισε ποδαράτος σχεδόν όλο το Άγιο Όρος και φυσικά συγχρόνως δεν έλειψε από καμιά ΄΄εκδήλωση΄΄ της ομάδας. Αεικίνητος, μοναδικός, υπέροχος φίλος, και τελικά ένας υπέροχος άνθρωπος. Βαθμολογία 10 με τονο. Το μοαναδικό 10άρι αυτής της εκδρομής. Άριστος.
Αντίστοιχα καλός και ο φίλος του ο Χάρης.
Συχεχίζεται…
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από smarti »

Καλώς ήρθατε!!!!
Ευχαριστούμε πάρα πολύ Ανδρέα και Βασίλη για την περιγραφή σας απο το προσκύνημα σας..και περιμένουμε με ανυπομονησία περισσότερες λεπτομέρειες από τα προσκυνήματα σας στο περιβόλι της Παναγίας μας.

Ήθελα να πω και εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που ήταν το μεσημέρι του Σαββάτου στον Νέο Παντελεήμονα...από καρδιάς ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Η παρέα σας ήταν πολύ ωραία και νιώσαμε πολύ ωραία παρόλο που ήμασταν οι γυναίκες μειοψηφία! Όλα τα παιδιά είναι τόσο καλά παιδιά...για να μην αδικήσω κανέναν δεν θα αναφερθώ σε ονόματα προσωπικά, χάρηκα πραγματικά για την γνωριμία και ευχαριστώ το Θεό που μου έδωσε την ευκαιρία να σας γνωρίσω όλους από κοντά και να ξαναβρεθώ και πάλι με κάποιους φίλους από τα παλιά που είχαμε μοιραστεί αξέχαστες στιγμές! Προστέθηκαν και άλλες αξέχαστες στιγμές που θα μείνουν για πάντα την καρδιά μου! Μια μεγάλη οικογένεια όπως λέω και πάντα..και για αυτό πρώτα από όλα οφείλουμε ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Διαχειριστή μας το Νίκο.....για όλα! Αν δεν υπήρχε Νίκο αυτή η ευλογημένη σελίδα...όλες αυτές οι ωραίες στιγμές δεν θα υπήρχαν..!! Ευχαριστούμε Νίκο για όλα! Ευχαριστώ παιδιά για όλα!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από nikiforos »

Να είσαι πάντα καλά Σμαρώ, Εσύ , η Οικογένειά σου κ η Κατερίνα!!! Ευχαριστούμε πολύ για την ζεστή σας Φιλοξενία!!!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από zafeiris »

καλως ορισατε...
με τη βοηθεια του Θεου να ειναι ολοι καλα να οργανωθει γρηγορα η νεα συναντηση...
(...αντε να ερθω και εγω επιτελους...)
ο καιρός γαρ εγγυς
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από iliasgr »

και γω
ελεησον με ο Θεος
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Επιστροφή μελών προσκυνηματικής εκδρομής απο το Άγιο Όρο

Δημοσίευση από vasilisalt »

Δευτέρα πρωί. Η αγωνία σπάει κόκαλα. Ο αέρας είναι σαφώς δυνατός αλλά νωρίς νωρίς μάθαμε τα ευχάριστα. Θα ταξιδέψουμε. Το φέρρυ λοιπόν ξεκινάει. Οι πρώτες εικόνες αγγίζουν την τελειότητα. Ας τα αφήσω όμως αυτά για τον Παναγιώτη. Προς ολοταχώς για τη μονή Διονυσίου. Το φέρρυ όμως, πρώτα έφτανε μέχρι καυσοκαλύβια (νότιος άθως) και στο γυρισμό θα μας άφηνε στη Διονυσίου. Τα μποφόρ αρκετά και ο Βασίλης ζαλίστηκε. Έγινε κουδούνι κοινώς. Όλοι πλέον τον απέφευγαν. Οι απειλές του για εμετό ευτυχώς δεν πραγματοποιήθηκαν. Αποζημιωθήκαμε όμως στη θέα των ασκητικών κελλιών, σαν φωλιές αετών, στους απόκρημνους βράχους. Ενδιαφέρον είχε το πώς έδενε το φέρυ στα – ας τα πούμε - λιμανάκια του νότιου Άθου. Όλα έμοιαζαν να κρέμονται στη τρίχα.
Επιτέλους φτάσαμε στον αρσανά της Διονυσίου. Ο ανήφορος μέχρι τη μονή μεγάλος και δύσκολος αλλά λόγω του ενθουσιασμού όλα φάνηκαν εύκολα. Ο αρχοντάρης π. Παύλος πραγματικά μας σκλάβωσε! Όλα για το φόρουμ. Καλά δωμάτια, εξαιρετική γενικώς φιλοξενία. Με ΄΄μυστική΄΄ παρέμβαση του Φώτη ο π. Παύλος μας έκανε μια εξαιρετική βραδινή ομιλία (δεν συνηθίζεται στη Διονυσίου), στην οποία ο Διονύσης πρόλαβε και έβαλε στη θέση του ενοχλητικό επισκέπτη (καμιά σχέση με το φόρουμ), ρίχνοντάς του τις γνωστές λεκτικές ΄΄μαγκουριές΄΄ του (καλά του έκανε!).
Στα ενδιαφέροντα η εξομολόγηση του Απόστολου στον π. Παύλο. Όλοι διαπιστώσαμε στη βραδινή ομιλία του π. Παύλου πως τον είχε καραφλιάσει!!!
Επίσης ρέστα έδωσε η πρωινή περιγραφή του κατάκοπου Χάρη (κύπριος φίλος Φώτη) για τις δοκιμασίες που πέρασε όλο το βράδυ στο εξάκλινο δωμάτιο του. Ένιωσε ωσάν τον πόνο των προγόνων του όταν οι Τούρκοι εισέβαλλαν στη μαρτυρική νήσο το 1974. Τα ροχαλητά της υπόλοιπης πεντάδας ήχησαν σαν το εχθρικό πυροβολικό. Πρωταθλητής ο (αγαπημένος μου) Οδυσσέας. Ευθύβολος, μακρόσυρτος, με απόλυτη περιοδικότητα και ασταμάτητος. Δευτεραθλητής, στο φώτο φίνις κρίθηκε, ο Χρήστος ο εορτολόγιος. Αστείρευτες δυνάμεις και αυτός, έδωσε ολονύκτιο αέναο αγώνα. Τρίτος ο Νίκος Άγιο Όρος λόγω ατυχίας βασικά. Είχε τρομερό πονοκέφαλο. Δέκα λεπτά κοιμόταν πυροβολώντας ροχαλίζοντας, δέκα λεπτά ξύπναγε και βόγκαγε από τον πονοκέφαλο. Απόλυτη περιοδικότητα.
Οι περιγραφές του Χάρη έδωσαν το γλυκό τόνο της 2ης αγιορείτικης ημέρας μας.
Στα ενδιαφέροντα της Διονυσίου καταγράφεται η παρουσία ως επισκέπτη του π. Ανδρέα Κονάνου. Τον εντοπίσαμε όταν έψελνε με την χαρακτηριστική υπέροχη φωνή του. Πρόκειται για έναν νεότατο αδύνατο λεβέντη ιερέα, που όλα πάνω του σε εμπνέουν. Επειδή πλέον δεν τον αφήσαμε από τα μάτια μας, οι κινήσεις του χαρακτήριζαν ένα βαθιά πνευματικό άνθρωπο. Δεν θυμάμαι ποιο αλλά μου άρεσε πολύ η φράση που είπε μέλος ΄΄Τελικά είναι σίγουρα βιωματικός ο υπέροχος λόγος του΄΄. Για τα προσκυνήματα ας αφήσουμε να μας τα πει ο Παναγιώτης ή έτερο μέλος.
Εδώ θα ήθελα να πω δυο κουβέντες για το Χρήστο εορτολόγιο. Προσκυνητής άλλης εποχής, ίσως της πιο όμορφης. Απλός, λιτός, με άποψη, σίγουρα με πλούσιο παρελθόν. Τελικά δεν είναι τυχαία η πανέμορφη ιστοσελίδα του με το εορτολόγιο. Τη χάρηκα πολύ τη γνωριμία μαζί του. Μας έδωσε λίγη δόση βέβαια αφού απεχώρησε μετά τη Διονυσίου αλλά ΄΄ακριβή΄΄. Βαθμολογία 7 (β7) λόγω πρόωρης αποχώρησης.
Επίσης θα ήθελα να δηλώσω της απέραντη εκτίμησή μου στον Οδυσσέα. Ένας χρήσιμος φίλος, απόλυτα ομαδικός, φιλικός, από αυτούς που σε κερδίζουν από την πρώτη ματιά. Ο Οδυσσέας από την πρώτη στιγμή με έκανε να νιώσω σαν να τον ήξερα τουλάχιστον 20 χρόνια. Ο ορισμός του φίλου. Σίγουρα η σχέση μας θα έχει πολύ μέλλον (ελπίζω να μη το λάβει ως απειλή…). Βαθμολογία 8 (β8) για να μη κακομαθαίνει κιόλας. Και για τον φίλο του το Γιώργο έχω τα καλύτερα.
Συνεχίζεται…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”