Καλή Σαρακοστή

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καλή Σαρακοστή

Δημοσίευση από aposal »

Είναι καλό να συναισθανόμαστε τα λάθη μας και να ζητάμε συγγνώμη, ιδιαίτερα σε περιόδους νηστείας. Το συνηθέστερο είναι να αδικούμε ανθρώπους με τους οποίους έχουμε συχνή επαφή, όπως τα μέλη της οικογένειάς μας, του λοιπούς συγγενείς, τους φίλους και - ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ - τους συναδέλφους μας. Ακόμη και τους συμφορουμίστες μας.
Θεωρώ πάντως ότι είναι πολύ δύσκολο να μπορούμε να καταλαβαίνουμε πότε τους αδικούμε, γιατί αυτό προϋποθέτει υψηλό πνευματικό επίπεδο, που δεν το έχουμε οι περισσότεροι. Ένας ακόμη λόγος να κάνουμε περισσότερο αγώνα.
Ζητάω με τη σειρά μου συγγνώμη, από όλους αυτούς, μέσα στο φόρουμ, που έβλαψα με οποιονδήποτε τρόπο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36420
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Καλή Σαρακοστή

Δημοσίευση από toula »

Ζητώ ειλικρινή συγγνώμη από όλους τους αδελφούς που άθελά μου δυσαρέστησα με τα γραφόμενά μου.
Καλή και ευλογημένη Μ. Σαρακοστή.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Καλή Σαρακοστή

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Καλή και ευλογημένη Τεσσαρακοστή εν Κυρίω , σε όλους και όλες.

Συγχωρήστε και εμένα τον τρισάθλιο , γιά όσα είπα και δεν είπα ,
εν γνώσει ή εν αγνοία , και τα οποία όμως σας κακοκάρδισαν .

Κύριε ελέησον με , και τον κόσμο σου άπαντα.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
irida
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 1:32 pm

Re: Καλή Σαρακοστή

Δημοσίευση από irida »

Καλη και ασκητικη σαρακοστη για ολους. Καλη δυναμη για να πολεμησουμε το μεγαλυτερο θηριο, τον εαυτο μας.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Καλή Σαρακοστή

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

irida έγραψε:Καλη και ασκητικη σαρακοστη για ολους. Καλη δυναμη για να πολεμησουμε το μεγαλυτερο θηριο, τον εαυτο μας.
Νάναι ευλογημένο , αν και λίγο δύσκολη η Ασκητική , ας το προσπαθήσουμε :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Καλή Σαρακοστή

Δημοσίευση από vivika »

Αν και δεν υπάρχει κάποιος από εσάς που να έχει κάνει κάτι που να με έχει στενοχωρήσει, μια και οι μέρες είναι τέτοιες, και ίσως έτσι να το νιώθει ο ίδιος, ας είναι συγχωρεμένος κι από εμένα.
Σας ζητώ συγνώμη από όλους και όλες σας, για κάθε πράξη, ή παράλειψή μου, και για κάθετι που μπορεί να σας έχει στενοχωρήσει ή προβληματίσει.
Με την ευκαιρία αυτή όμως, θα ήθελα να σας επαναλάβω, ότι μια και είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι, σε κάθε τέτοια περίπτωση, θα ήθελα -αν διευκολύνεστε- να το γνωρίζω έστω και με ένα πμ. Με βοηθά να γίνομαι καλύτερη και να κατανοώ καλύτερα τους συνανθρώπους/αδελφούς που βρίσκονται από την άλλη μεριά της οθόνης.
Καλή Σαρακοστή σε όλους μας. Είθε αγωνιζόμενοι με τη Χάρη Του να μας φωτίζει, για να βλέπουμε και να ακολουθούμε το μονοπάτι Του, να μετανοούμε για τα λάθη μας και ας δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα το θέλημά Του.
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”