Συγχώρηση!

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Συγχώρηση!

Δημοσίευση από fotios »

Αδέρφια σαν αρχή και τέλος αυτής της εβδομάδας θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει το θέμα "Συγνώμη".
Τώρα στο Τριώδιο και στην Σαρακοστή ο πονηρός αφρίζει και βάζει μεγάλους πειρασμούς.

Λοιπόν να ζητήσω συγνώμη από όσους λύπησα,προκάλεσα νεύρα,ταραχή,είπα λάθη ή απλά δεν ωφέλησα ούτε ωφελήθηκα ...Ιδιαίτερα δε στο Νίκο(filota) που του δημιούργησα πιστεύω με δικό μου φταίξιμο εμπάθεια μεγάλη προς το πρόσωπό μου(ελπίζω να κάνω λάθος)..να μπούμε πιο καλά,συμφιλιωμένοι στην Αγία Τεσσαρακοστή.
Ακόμη να πω,πως η διαδικτυακή συζήτηση κρύβει παγίδες,αλλά δεν έχει μεγάλο έλλειμαμαφού δεν μπορεί
κάποιος να καταλάβει αν ο άλλος έχει νεύρα,θυμό,ταραχή, τα λόγια μερικές φορές έχουν ένταση αλλά
πιθανώς δεν έχουν θυμό,και δεν πρέπει να κρίνουμε...
Λοιπόν κάνω την αυτοκριτική μου και λέω σε όλους μια μεγάλη συνγώμη!και από τον Θεό συγχωρεμένα!

Ρητό 1ο:Αν συγχωρείτε τους αδερφούς σας θα σας συγχωρεθούν από τον Ουράνιο Πατέρα σας τα παραπτώματα.(Κύριος)
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Συγχώρηση!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Είχα βάλει μια διαφωνία απέναντί σου, σε άλλο θέμα.
Μετά είδα αυτό εδώ.
Αρα αναιρείται σε ένα βαθμό το προηγούμενο.
Εγώ σε συγχωρώ (αν και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, καθ'όσον δεν μου έκανες και τίποτα).
Σου ζητώ κι'εγώ συγγνώμη.
Και ζητώ από όλους συγγνώμη, για τα σχόλιά μου, τους εγωισμούς μου και τις ιδιοτέλειές μου.
Καλή Σαρακοστή.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Συγχώρηση!

Δημοσίευση από filotas »

Φώτιε ζητάς συγγνώμη και παράλληλα με κατηγορείς για εμπάθεια :? . Εν πάση περιπτώση ούτως η άλλως η στάση μου απέναντί σου δεν αφορά τη συμπεριφορά σου σε μένα, αλλά τις επιπτώσεις των δημοσιεύσεών σου στην ποιότητα της συζήτησης και στην εικόνα που δίνει το forum προς τα έξω.

Επομένως από μένα είσαι ούτως ή άλλως συγχωρημένος, αλλά επιμένω στην ανάγκη της απομάκρυνσής σου από το forum.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Συγχώρηση!

Δημοσίευση από fotios »

Να'ναι ευλογημένο.
Θα σου κάνω την Χάρη,για να μαλακώσεις λίγο από τώρα έως το Πάσχα,δεν θα ξαναγράψω τίποτα.
Αν και μετά την Ανάσταση του Κυρίου νομίζεις ότι "χαλάω" το φόρουμ,και επικοινωνείς με τον
διαχειριστή για την απομάκρυνσή μου(λες και ο ίδιος δεν έχει μυαλό να σκεφτεί αν πρεπει να απομακρυνθώ...)
θα περιμένω να μου ζητήσεις αληθινή συγνώμη, (διότι όπως καλά ξέρεις με συκοφάντησες,είπες εκουσίως ψέματα
για πράγμα ανυπόστατο το οποίο το παραβλέπω,αλλά και δεν θέλεις έναν αδερφό σου έστω με διαφορετική άποψη...)
Οπότε επειδή συγχωρώ σημαίνει συν-χωρώ,τους χωράω όλους και εσύ δεν μπορείς να με χωρέσεις...
θα φύγω μήπως σε βοηθήσω...
Και είπα πως εγώ φταίω γι'αυτήν την εμπάθεια που έχεις, άρα το φταίξιμο δικό μου όλο.
Ο Θεός μαζί σας.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25039
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συγχώρηση!

Δημοσίευση από aposal »

Καλόν είναι να συνειδητοποιούμε την - ούτως ή άλλως πραγματική - αμαρτωλότητά μας και να ζητούμε συγγνώμη από όσους συμπεριφερθήκαμε με εμπάθεια.
Θεωρώ ότι κάπως έτσι φέρθηκα προς τον Διονύσιο (Dionysios_Anat) και του ζητώ συγγνώμη. Επειδή συχνά παρεκτρέπομαι, θα δηλώνω παρών σε όλα τα σχετικά θέματα (περί συγγνώμης).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”