Οι παλιοί μας φίλοι

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφοί, οι παρέες είναι κάτι φυσιολογικό και προκύπτει από την ταύτιση κάποιων ιδεών, ή νοοτροπιών. Αυτό επ' ουδενί όμως δεν σημαίνει ότι απαξιώνουμε τους άλλους αδελφούς. Για όνομα του Θεού! Μπορεί πχ μέσω του χιούμορ να έχω συμπαθήσει τον Βασίλη (ηλεκτρονικά εννοώ γιατί live δεν παίζεται ο άνθρωπος), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αντιπαθώ, ή δεν απαντάω σε κάποιο δημοσίευμα άλλου αδελφού! Προφανώς και δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα, άλλωστε έχω άγνοια για πολλά θέματα.
Δείξτε λίγη κατανόηση σας παρακαλώ, γιατί ως αμαρτωλοί που είμαστε μπορεί να γινόμαστε δυσάρεστοι ακόμη και χωρίς να το θέλουμε. Βοηθήστε μας όμως, να διορθωθούμε, για το έχουμε ανάγκη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Captain Yiannis έγραψε:
theodosis79 έγραψε:Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν πολλά μέλη τα οποία αποχώρησαν πολύ απογοητευμένα και πληγωμένα πιο πολύ απο όσο μπορούμε να φανταστούμε. Τώρα αν αυτό εκλαμβάνεται σαν εγωισμός απο μέρους τους και εμείς που ενώ τους πληγώσαμε και τους θιξαμε συνεχίζουμε να θεολογούμε , να ταπεινολογούμε και να λέμε διάφορα άλλα χωρίς να μας ελέγχει η συνείδηση μας τότε τι να πούμε? Πιστεύω πως το λιγότερο που τους ζρωστάμε είναι μια συγνώμη. Για όσους πάλι απλώς επέλεξαν την σιωπή, τότε καλώς έπραξαν! Ο Θεός μαζί σας αδελφοί.
Νάσαι καλά Θεοδώρα ,
με την Δέσποινα βλέπουμαι καμιά φορά τα CDακια που μας έδωσες στην συνάντηση του Απόστολου πέρυσι.

Πάντως , θα έλεγα -πράγμα που το ξέρης πλέον-

"Ουκ επ' άρτον μόνον ζήσεσθε"

Νάναι ευλογημένο
theodora έγραψε:Καλή κι ευλογημένη κι αυτή η μέρα που μας ξημερώθηκε.
Προσωπικά δεν έχω αποχωρήσει από το φόρουμ και σχεδόν καθημερινά διαβάζω τους τίτλους όλων των θεμάτων για να βρίσκομαι έστω νοερά μαζί σας.
Δεν είμαι όμως σε θέση να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε συζήτηση, ή να γράψω το οτιδήποτε, γιατί η νέα μου εργασία (από πέρυσι τον Μάΐο) με έχει κυριολεκτικά διαλύσει (και καλυτέρευση δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα και το νευρικό σύστημα χορεύει....) :45 :45 :45 :45
Μιά Κυριακή «καταλαβαίνω» και αυτή μισή!

Τις ευχές μου για καλό στάδιο με υπομονή και προσευχή.
Είδες τι γίνεται άμα γεράση ο άνθρωπος , πάντως δεν είδα καμία αντίδραση από κανένα , οπότε , δεν παραξηγήθηκε ο theodosis79 , και σίγουρα η Θεοδώρα μας το πήρε το μήνημα.

Καθόσον με αφορά και λόγο της αορατοσύνης μου (δηλαδή κατά μερικούς :8 δεν δίνουν σημασία στα γραφόμενά μου ) θα ήταν μία καλή αιτία να σταματήσω να γράφώ :8 .

Νάναι ευλογημένο , Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
ΜΑΡΙΑ
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑ »

aposal έγραψε:Συγχαρητήρια Παναγιώτη!
Εμένα μου λείπουν τα αδέλφια μας, που είναι αρκετά βέβαια, αλλά το βρίσκω πού όμορφο να τους μνημονεύσω και να τους στείλω την αγάπη μου. Θυμάμαι τους εξής:

1. Μάνος (lovethink)
2. Νίκος (NIKOSZ)
3. Αντώνης (pagiaskepsi)
4. Ανδρέας (avvas)
5. Θεοδώρα (Theodora)
6. Σπύρος (lockheart)
7. Ελπίδα (eleimon)
8. Byzantine_Spirit
9. Cordelia
10. Γιώργος (fosterer)
11. Γιώργος (Gewrgiosgr)
12. Κων/να (ntinoula)
13. Ηλίας (stratos)
14. Βασιλική (vasilikirimp)
15. Βασιλική (VASSILIKH)
16. Γιώργος (yiorgos31)

Εύχομαι αδέλφια να είστε καλά και ο Θεός πάντα δίπλα σας, βοηθός, ελπίδα, και καταφυγή.
Χωρίς να θέλω να παραβλέψω τα υπόλοιπα μέλη , τα οποία πολύ τα εκτιμώ, δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι μας λείπουν ιδιαίτερα κάποια άτομα , τα οποία με τον λόγο τους "έγραφαν" στην κυριολεξία!!Μεταξύ αυτών είναι η Θεοδώρα (Theodora), ο Σπύρος(lockheart) και ο Μάνος(lovethink)- ο οποίος αποχώρησε πικραμένος -και φυσικά όλα τα υπόλοιπα μέλη...Αχ βρε παιδιά μας λείπετε και ειδικά ο καθαρός και ανυπόκριτος λόγος σας!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από aposal »

Αυτό που έχω να προσθέσω είναι το παρόν φόρουμ ΔΕΝ είναι δικό μου, ή κάποιου άλλου αδελφού (εξαιρουμένου του Διαχειριστή), ώστε οι δικές μου (του) απόψεις να είναι αποτρεπτικές για την έκφραση άλλων, αντίθετων απόψεων.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Διονύσης Σαββόπουλος

Ζεϊμπέκικο (1971)

Μ' αεροπλάνα και βαπόρια
και με τους φίλους τους παλιούς (αντάμα στους Εσπερινούς)
τριγυρνάμε στα σκοτάδια
κι όμως εσύ δε μας ακούς

Δε μας ακούς που τραγουδάμε
με φωνές ηλεκτρικές
μες στις υπόγειες στοές (με όρκους και βρισιές)
ώσπου οι τροχιές μας συναντάνε
τις βασικές σου τις αρχές


Ο πατέρας μου ο Μπάτης (μορφή από χώμα κι' ουρανό)
ήρθε απ' τη Σμύρνη το είκοσι δυό (θα χαθώ απ' τα μάτια σου τα δυό)
κι έζησε πενήντα χρόνια (μεσ' τον κόσμο, σαν πρόσφυγας)
σ' ένα κατώι μυστικό

Σ' αυτόν τον τόπο όσοι αγαπούνε
τρώνε βρώμικο ψωμί (του λόγου σου οι Πιστοί)

κι οι πόθοι τους ακολουθούνε
υπόγεια διαδρομή

Χθες το βράδυ είδα ένα φίλο (στον Ουρανό που κυβερνά)
σαν ξωτικό να τριγυρνά (ήλιους και φεγγάρια ηλεκτρικά)
πάνω στη μοτοσικλέτα
και πίσω τρέχανε σκυλιά

Σήκω ψυχή μου δώσε ρεύμα
βάλε στα ρούχα σου φωτιά (σαν τον Μάρκο)
βάλε στα όργανα φωτιά (δωσ' μου τη λόγχη που κεντά, να κλείσει η λαβωματιά)
να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα
η τρομερή μας η λαλιά
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από vasilisalt »

Το θέμα αυτό προσπαθώ να το αντιληφθω όπως ο Παναγιώτης.
Ούτε σε μνυμόσυνο μου κάνει, ούτε σε αίτηση για επιστροφή των παλιών...
Απλά ως τιμή σε ανθρώπους που συμπαθήσαμε, που αγαπήσαμε κλπ.

Οι άνθρωποι που αποχωρούν όλοι έχουν κάποιο λόγο, ο οποίος είναι σεβαστός.
Απο εκεί και πέρα ο παρόν χώρος είναι ανοικτός για να επιστρέψουν όποτε αυτοί κρίνουν.
Ο χώρος είναι αυτός που είναι και εμείς είμαστε επισκέπτες σ αυτόν.
Και εν τέλει όλοι εκφραζόμαστε και λειτουργούμε σε σχέση μ αυτόν.
Και εμένα κάτι κάπου κάποτε δεν μου άρεσε. Μια απάντηση, μια ενέργεια διαχειριστή και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
Αυτό είναι το φόρουμ όμως και σ αυτό ελεύθερα αν θέλω συμμετέχω...
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Έκανα μερικές σκέψεις με αφορμή , αυτή την δημοσίευση , και πολλές άλλες ,
Η αλήθεια είναι πως κάθε μέρα διαπιστώνω , ότι η πλειοψηφία των , ας τους πώ έτσι , των ανενεργών χριστιανών , που δεν αγαπούν τους ενεργούς Χριστιανούς , έχουνε τις μεγαλύτερες , και τις ποιο απίθανες απαιτήσεις από αυτούς τους ενεργούς Χριστιανούς.
Θέλουνε λέει , οι Χριστιανοί , να είναι τέλειοι Χριστιανοί , θέλουνε λέει οι χριστιανοί να μην κάνουν λάθη ποτέ , θέλουνε λέει και οι Παπάδες να είναι το υπό-δει-γμα.
Ξέρετε τι διαπιστώνω , ότι θέλουνε τα πάντα να είναι σωστά , αλλά ….. να τα κάνουνε οι ά-λλοι ,
Όσον δε, αφορά τους ιδίους , ε λοιπόν αυτοί δεν πειράζει που κάνουν τα ίδια και χειρότερα ,γιατί , γιατί έτσι , γιατί αυτοί δεν πάνε τουλάχιστον εκκλησία, και αυτό βέβαια δεν ισχύει γιά τους αποχωρήσαντες φίλους μας.

Και λέω τώρα , σε κάθε περίπτωση , και για τους φίλους μας λίγο πολύ που έχουν αποχωρήσει , και για όλους τους άλλους , έχει δουλέψει το Στρατηγείο όλων των Δεινών
Ο Ε-γω-ι-σμός
(εξαιρούνται αυτοί που οι μέριμνες της ζωής δεν τους αφήνουν περιθώρια να κάνουν και αυτό που κάνουμε εμείς τώρα, και που ίσως θα ήθελαν πολύ να το κάνουν αλλά δεν μπορούν)

Νάναι ευλογημένο , πολλά είπα συγχωρήστε με.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από theodosis79 »

Κύριε Γιάννη είπατε την πιο σωστή κουβέντα!!!!!
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από pepiixthis »

Smartii εγω εδω ειμαιιιιι :mrgreen:
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από Andreasmas »

Είπα να μην εκφραστώ επί του θέματος αυτού ,που πολύ καλώς έπραξε και προτίμησε να δημοσιεύσει με πολύ διακριτικότητα και περισσή αγάπη ,
ο πλέον αγαπητός αδελφός μας Παναγιώτης.

Ας προσπαθήσω να πω λοιπόν κι εγώ να πω δυο λόγια ,ακολουθώντας το παράδειγμά του.

Οι λόγοι που αποχώρησαν οι αδελφοί μας αυτοί ,κανείς δε τους γνωρίζει.
Τους προσεγγίζουμε , αλλά δεν τους γνωρίζουμε.

Για το λόγο και μόνο αυτό, δεν επιθυμώ να υπεισέλθω σε χαρακτηρισμούς ,πόσο μάλλον κακούς.

Ομολογώ ότι κι εγώ, για δικούς μου λόγους, αρκετές φορές επιθύμησα και επιθυμώ να αποχωρήσω από το χώρο αυτό, και που τόσο αγαπώ.
Ίσως αργότερα το πράξω.
Κανείς δε μπορεί να γνωρίζει το τι βιώνει ο καθένας αδελφός μας ,το τι βάρος σηκώνει και ποιον Γολγοθά ανεβαίνει.

Αν θέλουμε από Αγάπη και μόνο να γίνουμε Κυρηναίοι, ας το κάνουμε .
Είναι πολύ θεάρεστο!
Αν δεν μπορούμε να πράξουμε αυτό, τουλάχιστον μην ετοιμάζουμε τις ετυμηγορίες μας , δεν πρέπει.

Θα τελειώσω το λόγο μου με τούτο :
Ο ευλογημένος αυτός ιστοχώρος ας γίνει μια πολύ μεγάλη αγκαλιά κι ας χωρέσει όλους μέσα.Όλοι χωρούν.
Ο ευλογημένος αυτός χώρος ας γίνει το πεδίο της κατανόησης και αποδοχής

Αισθάνομαι προσωπικά υπαίτιος της αποχώρησης μερικών αδελφών.
Είτε είχαν δίκιο είτε όχι, είτε κινούμενοι από εγωισμό είτε όχι, η αδιακρισία μου στις απαντήσεις μου τους βεβάρυνε έτι περισσότερο.
Ας με συγχωρήσουν γι`άλλη μια φορά.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”