Οι παλιοί μας φίλοι

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι υπάρχουν δύο περιπτώσεις.

Η πρώτη , δούλεψε το στρατηγείο όλων ττων δεινών , :angryfire ο Εγωισμός
(ξέρετε ποιός Γέροντας το λέει αυτό :8 ! ) .

Ή δεύτερη , θέλουν να εξασκηθούν στην Σιωπή , νάναι ευλογημένο.

Θα σας πω την παρακάτω ιστορία από το "Γεροντικό" σε ελεύθερη απόδοση .

Μιά φορά λοιπόν , είχαν πάει δύο Ξακουστοί Ρήτορες της εποχής , να επισκεφθούν ένα Ξακουστό Γέροντα στην Έρημο και έτσι από την συζήτηση τους , να ωφεληθούν από τα λεγόμενά του.
Αφού λοιπόν έφτασαν εκεί , ο Γέροντας αφού τους υποδέχτηκε και τους τράταρε (κέρασε) το λουκουμάκι τους ,και το νεράκι τους , αμέσως πήγε και κάθισε απέναντί τους , και έπιασε το εργόχειρό του , χωρίς να βγάλει άχνα (λέξη).
Πέρασε κάμποση ώρα , είδαν αυτοί ότι δεν τους μιλούσε , και τον ρώτησαν ,
"Γέροντα κάναμε τόσο δρόμο να έλθουμε να σε δούμε , να μας πής μιά κουβέντα και να ωφεληθούμε, εσύ όμως δεν έχεις βγάλει λέξη από την ώρα που πατήσαμε το πόδι μας εδώ."
Ο Γέροντας λοιπόν, σήκωσε τα μάτια του τους κοίταξε με αγάπη και τους είπε.
Αγαπημένοι μου , εσείς περάσατε χρόνια και χρόνια σπουδών , σε κάθε λογής εκπαιδευτήρια εδώ και εκεί , γιά να μπορείτε να μιλάτε συνέχεια , έτσι και εγώ λοιπόν , πέρασα χρόνια και χρόνια στην Έρημο γιά να μπορώ …….να Σιωπώ.

Νάναι ευλογημένο , πάντως , έτσι γιά την ιστορία , οι ξακουστοί αυτοί Ρήτορες , έφυγαν ωφελημένοι και ευχαριστημένοι.
Το ίδιο πιστεύω και για τους φίλους μας , νάναι ευλογημένο

Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από theodosis79 »

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν πολλά μέλη τα οποία αποχώρησαν πολύ απογοητευμένα και πληγωμένα πιο πολύ απο όσο μπορούμε να φανταστούμε. Τώρα αν αυτό εκλαμβάνεται σαν εγωισμός απο μέρους τους και εμείς που ενώ τους πληγώσαμε και τους θιξαμε συνεχίζουμε να θεολογούμε , να ταπεινολογούμε και να λέμε διάφορα άλλα χωρίς να μας ελέγχει η συνείδηση μας τότε τι να πούμε? Πιστεύω πως το λιγότερο που τους ζρωστάμε είναι μια συγνώμη. Για όσους πάλι απλώς επέλεξαν την σιωπή, τότε καλώς έπραξαν! Ο Θεός μαζί σας αδελφοί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από vasilisalt »

Captain Yiannis έγραψε: Θα σας πω την παρακάτω ιστορία από το "Γεροντικό" σε ελεύθερη απόδοση .

Μιά φορά λοιπόν , είχαν πάει δύο Ξακουστοί Ρήτορες της εποχής , να επισκεφθούν ένα Ξακουστό Γέροντα στην Έρημο και έτσι από την συζήτηση τους , να ωφεληθούν από τα λεγόμενά του.
Αφού λοιπόν έφτασαν εκεί , ο Γέροντας αφού τους υποδέχτηκε και τους τράταρε (κέρασε) το λουκουμάκι τους ,και το νεράκι τους , αμέσως πήγε και κάθισε απέναντί τους , και έπιασε το εργόχειρό του , χωρίς να βγάλει άχνα (λέξη).
Πέρασε κάμποση ώρα , είδαν αυτοί ότι δεν τους μιλούσε , και τον ρώτησαν ,
"Γέροντα κάναμε τόσο δρόμο να έλθουμε να σε δούμε , να μας πής μιά κουβέντα και να ωφεληθούμε, εσύ όμως δεν έχεις βγάλει λέξη από την ώρα που πατήσαμε το πόδι μας εδώ."
Ο Γέροντας λοιπόν, σήκωσε τα μάτια του τους κοίταξε με αγάπη και τους είπε.
Αγαπημένοι μου , εσείς περάσατε χρόνια και χρόνια σπουδών , σε κάθε λογής εκπαιδευτήρια εδώ και εκεί , γιά να μπορείτε να μιλάτε συνέχεια , έτσι και εγώ λοιπόν , πέρασα χρόνια και χρόνια στην Έρημο γιά να μπορώ …….να Σιωπώ.

Νάναι ευλογημένο , πάντως , έτσι γιά την ιστορία , οι ξακουστοί αυτοί Ρήτορες , έφυγαν ωφελημένοι και ευχαριστημένοι.
Το ίδιο πιστεύω και για τους φίλους μας , νάναι ευλογημένο

Δόξα τω Θεώ
Καταπληκτική ιστορία. Σ ευχαριστώ καπετάνιε...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ποιος το ξέρει (Χάρις Αλεξίου)

Στίχοι - Μουσική: Μάνος Λοΐζος (1973)


Ποιος το ξέρει, ποιος το ξέρει
Που γυρνάς τη νύχτα αυτή
Ποιος καημός και ποιο νυχτέρι
Σου ματώνουν την ψυχή

Σβήνουν τ' άστρα ένα ένα
Κι όσα σου 'χα ειπωμένα
γίναν δάκρυα παγωμένα,
γίνανε σιωπή

Κρύβει η νύχτα το φεγγάρι
Κι ούτε φως, ούτε λυχνάρι
Να μας βγάλει απ' το ψέμα
κι από τη ντροπή

Ποιος βοριάς την πόρτα ανοίγει
Και για σενανε ρωτά
Τούτη η νύχτα πως θα φύγει
δίχως φως, χωρίς φωτιά

Σβήνουν τ' άστρα ένα ένα
Κι όσα σου 'χα ειπωμένα
γίναν δάκρυα παγωμένα,
γίνανε σιωπή

Κρύβει η νύχτα το φεγγάρι
Κι ούτε φως, ούτε λυχνάρι
Να μας βγάλει απ' το ψέμα
κι από τη ντροπή


http://www.youtube.com/watch?v=P9Y7lQ7buXk
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από lazarr »

Xαίρετε αδελφοί.Δεν απολογούμαι απλά για να μη γίνονται υποθέσεις και γενικοί αφορισμοί λέω (γνώμη μου) ότι αυτοί που αποχωρήσαμε κραυγαλέα ή αθόρυβα, ή παρακολουθούμε διακριτικά μπορεί να έχουμε τελείως διαφορετικούς λόγους ο καθένας για να κρατούμε αυτή τη στάση , που να μην έχει να κάνει με εγωϊσμό ή απογοήτευση.Προσωπικά δεν ένοιωθα ότι έχω να πω κάτι ωφέλιμο και προτίμησα να ακούω(και να μαθαίνω)Πάντως καθημερινά παρακολουθώ με ενδιαφέρον....νάστε καλά όλοι σας καλό τριώδιο και καλή σαρακοστή αδέρφια
ΥΓ αν η διαχείριση αποφανθεί ότι η υποτιθέμενη νεροβραστότητα του φόρουμ σχετίζεται με την απουσία των παλιών, να γίνει κάτι για την ολική (ή έστω μερική) επαναφορά τους :mrgreen:
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από theodora »

Καλή κι ευλογημένη κι αυτή η μέρα που μας ξημερώθηκε.
Προσωπικά δεν έχω αποχωρήσει από το φόρουμ και σχεδόν καθημερινά διαβάζω τους τίτλους όλων των θεμάτων για να βρίσκομαι έστω νοερά μαζί σας.
Δεν είμαι όμως σε θέση να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε συζήτηση, ή να γράψω το οτιδήποτε, γιατί η νέα μου εργασία (από πέρυσι τον Μάΐο) με έχει κυριολεκτικά διαλύσει (και καλυτέρευση δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα και το νευρικό σύστημα χορεύει....) :45 :45 :45 :45
Μιά Κυριακή «καταλαβαίνω» και αυτή μισή!

Τις ευχές μου για καλό στάδιο με υπομονή και προσευχή.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
tanos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: κεντρικη ελλάδα

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από tanos »

Οι λόγοιπου αποχωρεί κανείς είναι πολλοί όπως φαίνεται και απο τα δυο παδιά.Και γω αποχωρησα κάποτε .Με πείραξε η αδιαφορία σε οτι έγραφα ,κανείς δεν απαντούσε,παρα μόνο μεταξύ τους ορισμένοι,και καλά κάναν,.Επίσης οταν άνοιγα νεο θέμα ή τους ενοχλούσαν οι θέσεις μου με βγάλαν προκατηλειμένο ή κατευθυνόμενο.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΔΩ να καταλάβουν οτι υπάρχουν και άνθρωποι που μιλούν απο την καρδιά τους, χωρίς τις φανφάρες ,τα 300 παραδείγματα και 38 αναφορέςτις περισ΄πούδαστες αναλυσεις του καθε ενός, και γίνονται θεματοφύλακες και υπερασπιστές των πάντων.Οταν μιλάς με την καρδιά σου κάνεις λάθη αλλά δεν είναι σκόπιμα και ενασ καλός λόγος μπορεί να σε επαναφέρει.Αν επιμένει ο άλλος μην συνεχίζεις να απαντάς.
ΑΥΤΑ ..
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από smarti »

aposal έγραψε:Συγχαρητήρια Παναγιώτη!
Εμένα μου λείπουν τα αδέλφια μας, που είναι αρκετά βέβαια, αλλά το βρίσκω πού όμορφο να τους μνημονεύσω και να τους στείλω την αγάπη μου. Θυμάμαι τους εξής:

1. Μάνος (lovethink)
2. Νίκος (NIKOSZ)
3. Αντώνης (pagiaskepsi)
4. Ανδρέας (avvas)
5. Θεοδώρα (Theodora)
6. Σπύρος (lockheart)
7. Ελπίδα (eleimon)
8. Byzantine_Spirit
9. Cordelia
10. Γιώργος (fosterer)
11. Γιώργος (Gewrgiosgr)
12. Κων/να (ntinoula)
13. Ηλίας (stratos)
14. Βασιλική (vasilikirimp)
15. Βασιλική (VASSILIKH)
16. Γιώργος (yiorgos31)
17. Παναγιώτης(panos 0)

Εύχομαι αδέλφια να είστε καλά και ο Θεός πάντα δίπλα σας, βοηθός, ελπίδα, και καταφυγή.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από smarti »

smarti έγραψε:
aposal έγραψε:Συγχαρητήρια Παναγιώτη!
Εμένα μου λείπουν τα αδέλφια μας, που είναι αρκετά βέβαια, αλλά το βρίσκω πού όμορφο να τους μνημονεύσω και να τους στείλω την αγάπη μου. Θυμάμαι τους εξής:

1. Μάνος (lovethink)
2. Νίκος (NIKOSZ)
3. Αντώνης (pagiaskepsi)
4. Ανδρέας (avvas)
5. Θεοδώρα (Theodora)
6. Σπύρος (lockheart)
7. Ελπίδα (eleimon)
8. Byzantine_Spirit
9. Cordelia
10. Γιώργος (fosterer)
11. Γιώργος (Gewrgiosgr)
12. Κων/να (ntinoula)
13. Ηλίας (stratos)
14. Βασιλική (vasilikirimp)
15. Βασιλική (VASSILIKH)
16. Γιώργος (yiorgos31)
17. Παναγιώτης(panos 0)
18. Byzantine_Spirit
19. silver(κύριος Κωνσταντίνος)
20. ionas

Εύχομαι αδέλφια να είστε καλά και ο Θεός πάντα δίπλα σας, βοηθός, ελπίδα, και καταφυγή.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Οι παλιοί μας φίλοι

Δημοσίευση από smarti »

smarti έγραψε:
smarti έγραψε:
aposal έγραψε:Συγχαρητήρια Παναγιώτη!
Εμένα μου λείπουν τα αδέλφια μας, που είναι αρκετά βέβαια, αλλά το βρίσκω πού όμορφο να τους μνημονεύσω και να τους στείλω την αγάπη μου. Θυμάμαι τους εξής:

1. Μάνος (lovethink)
2. Νίκος (NIKOSZ)
3. Αντώνης (pagiaskepsi)
4. Ανδρέας (avvas)
5. Θεοδώρα (Theodora)
6. Σπύρος (lockheart)
7. Ελπίδα (eleimon)
8. Byzantine_Spirit
9. Cordelia
10. Γιώργος (fosterer)
11. Γιώργος (Gewrgiosgr)
12. Κων/να (ntinoula)
13. Ηλίας (stratos)
14. Βασιλική (vasilikirimp)
15. Βασιλική (VASSILIKH)
16. Γιώργος (yiorgos31)
17. Παναγιώτης(panos 0)
18. Byzantine_Spirit sorry Απόστολε , τώρα το είδα ότι το είχες γράψει..
19. silver(κύριος Κωνσταντίνος)
20. ionas
21.inaap
22.koyk

Εύχομαι αδέλφια να είστε καλά και ο Θεός πάντα δίπλα σας, βοηθός, ελπίδα, και καταφυγή.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”