Μη ντρέπεστε , ας συστηθούμε μεταξύ μας !

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Μη ντρέπεστε , ας συστηθούμε μεταξύ μας !

Δημοσίευση από vfilip »

Με λένε Βαγγέλη , 40 ετών παντρεμένος με 3 παιδιά .
Ευχαριστώ πολύ το Νίκο για την διάθεση αφιλοκερδώς αυτού του ιστόχωρου όπου μπορούμε να εκθέτουμε τις ιδέες μας και τους προβληματισμούς μας .
Η όρεξη μου για τα πνευματικά ξεκίνησε όταν κάτι συνέβη στη ζωή μου όπου το θεώρησα ως Θεία παρέμβαση . από τότε ξεκίνησα μια προσπάθεια .
εγινα μέλος αυτού του site ψάχνοντας κάτι για τον Αθω ,και μου αρέσει να βρίσκομαι εδώ διότι δημοσιεύω τις σκέψεις μου !

Εσείς ποιοί είστε ?

Εμπρός συστηθείτε μας :) :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vfilip την Δευ Ιαν 22, 2007 3:06 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
garoufalakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: gloucester
Επικοινωνία:

ego

Δημοσίευση από garoufalakis »

:D Ελευθεριος απο αγγλια πατρεμενος χορις παιδια ειμαι εδο γιατι ειναι το μονο σιτ που μιλλα για ορθοδοξια οπος πρεπει να ειναι :D :) και ειμαι 34 χρονον ευχριστο
elpis o theos
kostas2424
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από kostas2424 »

κωστας απο χανια παντρεμενος με ενα παιδι ,γυμναστης στο επαγγελμα.παρακολουθω αυτην την ιστοσελιδα τον τελευταιο καιρο και μ αρεσει πολυ.Βαγγεληεισε τυχερος που εισε στο ηρακλειο γιατι σε λιγο θα εχετε εκει ενα πραγματικα πνευματικο πατερα ενα σπανιο ανθρωπο,τον νεο αρχιεπισκοπο.
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Ωραία ιδέα !!!
Το όνομα μου είναι Σωτήριος . Είμαι 47 ετών , οδοντίατρος στο Νοσοκομείο στα Χανιά . Ευλογία θεού η γυναίκα μου και το παιδι μου ,. Στην εφημερία ( 10-12 μέρες στο μήνα ) όταν δεν διαβάζω , μπαίνω στο Ιντερνέτ , όχι απλά για το τερπνό ,την χαρά της δημόσιας συζήτησης αλλά και για το ωφέλιμο γιατί την βλέπω σαν μέσο να μάθω κάτι , να αλλάξω άποψη , να ενημερωθώ ,να προβληματιστώ … Βρίσκω ευχαρίστηση στις πνευματικές η φιλοσοφικές συζητήσεις και περνώ την ώρα μου ….
Βλέπω την ιστοσελίδα σαν μέρος να συναντηθούμε , να δοκιμάσουμε στο αμόνι του διάλογου τις απόψεις μας ... Ο χρυσός δοκιμάζεται με την λυδία λίθο , η θεωρία με την πράξη , η άποψη με τον διάλογο ..... Και αυτός που βρίσκει την Αλήθεια βρίσκει στην ουσία τον Χριστό ... και αυτή όντως είναι η ιερή αποστολή του ανθρώπου !
Μερικες φορές δεν έχουμε συζητήσει αλλά λογομαχίες !!! Γιατί μας πειράζουν οι λογομαχίες ? Ξέρεις σκέπτομαι ότι αν κάποιος έχει πρόβλημα πχ με την δαυλιά του .... Καλύτερα να βρίσει , να λογομαχήσει μαζί μας στο Ιντερνέτ παρά να ξεσπάσει στο παιδί του στο σπίτι .....
Ναι μερικές ίσως έχουν " ταπεινά " κίνητρα ! Και τι έγινε ?
Μα μερικές λογομαχίες έχουν πνευματικά η " πνευματικά " κίνητρα ...
Σέβομαι τα πνευματικά κίνητρα ....
Πίσω από αρκετά κείμενα σε αυτή την ιστοσελίδα βλέπω ανθρώπους που στην καρδιά τους έχουν τον Χριστό . Και ο καθένας , ανάλογα με τις δυνατότητες τους να προσπαθούν εν Χριστώ και δια του Ευαγγελίου , με ευσέβεια και θεογνωσία να βοηθούν με γλυκύτητα τον έχοντα ανάγκη , να ημερεύουν τον αγριεμένο ,να παίρνουν με το καλό τον πλανημένο , με συμπόνια να παρηγορούν τον θλιμμένο ….Με υπομονή και επιμονή , με αγάπη φιλανθρωπία κα συγκατάβαση ,με μια κατ οικονομία συμπεριφορά απέναντι στον εν αμαρτία συνάνθρωπο …..
Ανέχομαι τα " πνευματικά " κίνητρα .Καταλαβαίνω ότι μερικοί το βλέπουν σαν " ιεραποστολή " , σαν εργαλείο να επιβάλουν τις απόψεις τους . Δεν τους νοιάζει η αλήθεια αλλά η " αλήθεια " τους . Πως θα ενώσουν τις " αλήθειες " τους . Δεν καταλαβαίνουν ότι αν συνενώσεις διάφορες " αλήθειες " , απλά πληθαίνει το ψέμα . Γιατί να στεναχωρηθώ μαζί τους ??? Ματαιοπονούν ..... οι δίστιχοι !!! Να τα βάλω με τον σατανά που τους καβάλησε το καταλαβαίνω ...

Η πραγματική συζήτηση μοιάζει με το σκάκι … ένα θέμα δεν τελειώνει με μία τοποθέτηση όσο καλή και αν είναι και δεν με κουράζει αρκεί ο άλλος να μη βλέπει την διαφορετική άποψη , την αμφισβήτηση αν θέλεις της Άποψης του σαν συνολική αμφισβήτηση του ατόμου του , της προσωπικότητας η της πίστης του ….
Όταν ανάβουν τα αίματα και οξύνονται οι τόνοι απλά δεν συνεχίζω και δεν απαντώ …. αν το Θέμα είναι ενδιαφέρον αστο για αργότερα ....
Ίσως κάνω λάθος αλλά θέλω να έχω στο μυαλό μου ότι έχω απέναντι μου ένα συζητητή καλλιεργημένο με πνευματικά ενδιαφέροντα που ενδιαφέρεται όχι απλά να επικοινωνήσει ( ίσως για να μοιραστεί την μοναξιά ) αλλά γιατί βλέπει τον διάλογο σαν μέσο εύρεσης της αλήθειας …. Και εκτιμώ την προσφορά , τον εθελοντισμό την επιμονή και επιμονή που στηρίζει την ύπαρξη αυτού του χώρου ...
Ο θεός να χει καλά αυτούς που τον φροντίζουν .......
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotirio την Τετ Οκτ 18, 2006 8:43 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Ονομαζομαι Δομνα , ειμαι 35 χρονων , ειμαι νηπιαγωγος και μενω στην Γερμανια , κοντα στην Στουτκαρδη .
Και εφοσον αναφερατε την οικογενειακη σας κατασταση , θα πω
τοτε και την δικη μου . Εγω ειμαι δυστυχως ελευθερη και θελω παρα πολυ και εγω να δημιουργησω μια οικογενεια με ενα σοβαρο παλικαρι το οποιο ειναι της εκκλησιας .
Εγινα μελος αυτου του site γιατι εχει παντα ενδιαφεροντα θεματα να μαθενω και να ενημερωνομαι .
GiorgosDuess
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Deutschland
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosDuess »

Kalimera se olous! Me lene Giorgo. Zo sti Germany, sto Düsseldorf. Noiotho tyxeros pou vrika auti ti selida kai mporo opote thelo na ginomai melos mias koinonias i opoia syndiazei me monadiko tropo to giino kai anthropino, me to pneumatiko kai yperlogo. Eyxomai na eiste oloi sas panta kala. ICXC.-
GiorgosDuess
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Deutschland
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosDuess »

Duesseldorf
ion
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 14, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ion »

Για σας είμαι ο Ιωάννης, 32 χρονών ελέυθερος. Τώρα ζώ και εργάζομαι στο βόλο.Δεν βλέπω τηλεόραση δεν ακούω μουσική, εκτος ψαλμωδίες.Αγόρασα το κομπιούτερ για να έρθω σε επικοινωνία με άτομα που βρίσκονται καθοδόν για την "γή της επαγγελίας". Αδερφοί μου ΄ ξέρω ότι ακολουθώ τελευταίος και κατα ιδρωμένος προσπαθώντας να μην σας χάσω απο τα μάτια μου, για αυτό σας παρακαλώ καθέ λόγος σας ας είναι ένα λιθαράκι που θα βρώ και θα με βοηθήσει να στερεώσω και να αυξήσω την πίστη μου στο Θεό. Εύχομαι σωτηρία ψύχης σε ολους μας.
eblogite
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Ωραία αυτή η ιδέα!
Λοιπόν: Με λένε Πναγιώτη, είμαι 39 χρονών, ελεύθερος κι ωραίος, πτυχιούχος της θεολογικής σχολής του ΑΠΘ.... Ο ελεύθερος χρόνος μου, μετά από τα φροντιστήρια, είναι το διάβασμα, η ενασχόληση και η μελέτη μουσικής (κρητική λύρα) και όποτε υπάρχει ακόμα περισσότερος χρόνος, εμπλουτίζω, όσο μπορώ, το club που έχω φτιάξει στο pathfinder με τίτλο "Αρχονταρίκι".
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Είμαι 24 χρονών,ΔΕΝ είμαι ελεύθερος αλλά είμαι ωραίος :p, και είμαι προγραμματιστής (μέχρι να με απολύσουν όταν πάρουν χαμπάρι ότι ξημεροβραδιάζομαι εδώ )
Εχω πει μέχρι τώρα 2 φορές να μη ξαναγράψω εδώ και πάω για τη τρίτη και φαρμακερή :lol:
και ναι θα κάνω και μια αποκάλυψη .......... ήμουν στα σεμινάρια υποψηφίων κατηχητών της Αρχιεπισκοπής ( ποιός το περίμενε ε ? )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lovethink την Δευ Σεπ 18, 2006 11:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”