Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από smarti »

Φέτος τα Χριστούγεννα πρώτα ο θεός θα πάμε οικογενειακός Γερμανία και σκέφτηκα αν θέλετε να κάνουμε μία συνάντηση εκεί ...τι λέτε? Δόμνα τι λες? Υπάρχουν και άλλα μέλη που βρίσκονται εκεί?
Ήθελα ακόμα να ρωτήσω τη Δόμνα.. η Θεία Λειτουργία στο Feuerbach η μέσα στη Στουτγάρδη τελούνται κανονικά για τις μέρες των Χριστουγέννων όπως εδώ στην Ελλάδα? Την ημέρα των Χριστουγέννων τι ώρα αρχίζει εκεί η θεία Λειτουργία? Δόμνα μπορείς μήπως να βοηθήσεις?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από Domna »

Αμαν, βρε Σμαρώ, τι ωραία ιδέα !!! Πω , πω , πω !!! Ναι , ναι , ναι , ελάτε βρτε παιδιά !!! Θα χαρώ πάρα πολύ επιτέλους να σας γνωρίσω !!! Ελάτε !!! :6 :6 :6 :6
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από Domna »

Σμαρώ μου, η ενορία μου η οποία είναι αφιερωμένη στους Αγίους Αποστόλους Πέτρου και Παύλου και στην οποία και παντρεύτηκα είναι μόνη ελληνορθόδοξη ενορία στην Στουτγγάρδη που κάνει τόσες πολλές ακολουθίες . Σμαρώ μου, με ρωτάς εαν η Θεία Λειτουργία τελείται κανονικά στο Φοιερμπαχ . Μα και βέβαια . Η Θεία Λειτουργία τελείται ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ από της 8.30 εως της 11.30 . Εδώ και μερικά χρόνια ο πρώιν προιστάμενος της ενορίας μου ( ο σεβασμιότατος επίσκοπος Αβύδου Κύριλλος , http://www.romfea.gr/index.php?option=c ... 0&Itemid=2 ) απεφάσισε να γίνονται την ημέρα των Χριστουγέννων δύο Θείες Λειτουργίες . Η μία από τις 6.00 το πρωί εως της 9 και μετά από της 9 εως της 12 το μεσημέρι . Αυτό το αποφάσισε να γίνεται έτσι επειδή γίνεται και στην Ελλάδα . τόσο νωρίς η Θεία Λειτουργία των Χριστουγέννων .
Και τώρα τον καιρό της Τεσσαροκοστής θα έχει Σαρανταλείτουργο που θα διαβάζονται τα ονόματα των ζώντων και κεκοιμημένων . Επίσης έχουμε μια εικόνα της Παναγίας της Τριχερούσας η οποία είναι θαυματουργή και στην οποία γίνεται ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ το απόγευμα Παράκληση . Ακόμη
γίνεται και Θεία Λειτουργία σε καθημέρηνες μέρες εαν εορτάζουν μεγάλοι Αγιοι .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από Domna »

Ιδού και φωτογραφίες από την ενορία μου πριν μερικά χρόνια όταν χτειζόταν :

http://www.goks.de/html/menu1/thumb/im34.html

http://www.goks.de/html/menu1/thumb/im64.html

http://www.goks.de/html/menu1/thumb/im29_1.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από smarti »

Βρε Δόμνα αυτή είναι μήπως η παλιά εκκλησία που υπήρχε πριν 20 χρόνια..αυτή κάνουν ανακαίνιση...ή είναι καινούρια..??? Πολύ ωραία είναι..η παλιά θυμάμαι δεν είχε αγιογραφίες και την λειτουργούσαν και Γερμανοί..έχω να πάω πάνω από 15 χρόνια στο Feuerbach στην εκκλησία. Εγώ παντρεύτηκα στον ιερό Ναό στη Στουτγάρδη πάνω σε ένα λόφο...αυτή η εκκλησία δεν υπάρχει άλλο?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από Domna »

Σμαρώ μου, η παλιά εκκλησία στο Φοιερμπαχ δεν υπάρχει άλλο . Την γκρέμισαν τελείως !!! Αυτή στις φωτογραφίες που βλέπεις είναι μια ολοκαίνουρια εκκλησία . Αρχισαν να την χτίζουν πριν 10 χρόνια . Από έξω την τελείωσαν αλλά από μέσα έχει ακόμη πολύ δουλειά . Δεν έχουμε ακόμη τοιχογραφίες στο ιερό βήμα .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από smarti »

Στο ίδιο σημείο δεν χτίζεται αυτή η καινούρια εκκλησιά? Το μέρος μου φαίνεται πολύ γνωστό! Μου θύμισες τα παιδικά νεανικά μου χρόνια!! :105 :105 :105 Πολύ ωραία Δόμνα άρα θα τα πούμε από κοντά εύχομαι, πρώτα ο θεός. Να κανονίσουμε μία Κυριακή να εκκλησιαστούμε και μετά να πάμε κάπου για καφέ? Τι λες? Υπάρχουν και άλλα μέλη από ο σαιτ? Μήπως ξέρεις?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από Domna »

Σμαρώ μου, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΠΑΛΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ !!! Σμαρώ μου , θα χαρώ πάρα πολύ να σε γνωρίσω από κοντά και να τα πούμε !!! Και βέβαια να κανονίσουμε μια Κυριακή να εκκλησιαστούμε . Εγώ όμως επειδή κάνω το κατηχητικό είμαι έτσι και αλλιώς ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ σε αυτήν την ενορία . Θα χαρώ επίσης να πιούμε και καφέ . Με ρωτάς εαν γνωρίζω εαν υπάρχουν μέλοι από το φόρουμ . Οχι , δεν γνωρίζω δυστυχώς καθόλου . :(
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από smarti »

Πολύ χαίρομαι Δόμνα μου :105 :105 αν με το καλό φτάσουμε θα σε πάρω τηλ...! Κοίτα το π. μ σου.. :smile:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση τα Χριστούγεννα στη Γερμανία.

Δημοσίευση από Domna »

Ευχαριστώ, Σμαρώ μου
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”