Αφορισμός

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Αφορισμός

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αν ο χρόνος που έχει σπαταληθεί καθ΄ όλη τη ζωή του Χριστιανισμού για να λυθούν όλα τα θέματα του τύπου ΄΄τι επίδραση έχει το κολύμπι της σαρδέλας στο κύμα της θάλασσας;΄΄, είχε δοθεί σε προσευχή, θεωρώ πως ο κόσμος μας θα ήταν σίγουρα καλύτερος. Και επ ουδενί δεν θέλω να χαρακτηρίσω κακώς τα θέματα του αδερφού, αλλά θεωρώ πως χάνουμε την ουσία του Χριστού, αν αναλύουμε λέξη λέξη όλη την παλαιά διαθήκη. Αυτή είναι η γνώμη μου. Εννοείται πως σέβομαι και κάθε άλλη γνώμη
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αφορισμός

Δημοσίευση από aposal »

Συνταξιδιώτης έγραψε:`Ισως από τα γραπτά μου να έχει αναρωτηθεί κάποιος για το τι άτομο είναι ο Συνταξιδιώτης τελικά.Ο Συνταξιδιώτης είναι ένας άτυπα αφορισμένος από αμέλεια που έχει να κοινωνήσει 14 χρόνια.Σας το εξομολογούμαι αυτό για να είμαι ξεκάθαρος και να ξέρετε με ποιον έχετε να κάνετε.Παρ`όλ`αυτά οι απόψεις μου βασίζονται σε εμπειρικά γεγονότα και πάντα με βάση τα Πατερικά κείμενα.Συγχωρέστε με αν δεν έπρεπε να έχω λόγο εδώ στο forum.Aν κάποιος μου πει να αποσυρθώ,θα το κάνω.
Λοιπόν αδελφέ συνταξιδιώτη θα σου πω ότι καλά θα έκανες ν' αποχωρήσεις. 14 χρόνια ακοινώνητος είναι πολύ μεγάλος χρόνος και αυτό δείχνει ότι είσαι πολύ αμαρτωλός για να μετέχεις στην οικογένειά μας, την οικογένεια των "ελαφρώς" αμαρτωλών, ευλαβών, πιστών, συνειδητοποιημένων Χριστιανών που εξομολογούμαστε ΜΟΝΟΝ ειλικρινά και κοινωνούμε τακτικά.
Ναι, αδελφέ. Ειμαστε μία ανώτερη τάξη, μια αριστοκρατία, που ψάχνει διόδους να ανέβει προς τα πάνω (κι άλλο) και όχι βαρίδια που θα την οδηγήσουν προς τα κάτω. Οπότε καλά κάνεις και αισθάνεσαι τύψεις που ήρθες edo.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το νόημα των λόγων μου, αλλά η καθαρότητα και η πνευματική μου κατάσταση είναι πολύ προχωρημένα για να ανεχτούν την οποιαδήποτε, μη ισάξιά μου συναναστροφή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Αφορισμός

Δημοσίευση από iliasgr »

αδελφε συνταξιδιωτη,αν νομιζεις οτι βρισκεσαι σε φορουμ αγγελων,κανεις πολυ μεγαλο λαθος.
ειμαστε ολοι απλοι αμαρτωλοι χριστιανοι,εκ των οποιων ο χειροτερος ειμαι εγω
ελεησον με ο Θεος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Αφορισμός

Δημοσίευση από aposal »

Ελπίζω να γίνεται κατανοητό το - ιδιόμορφο - χιούμορ μου, ε;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Αφορισμός

Δημοσίευση από vivika »

aposal έγραψε:Ελπίζω να γίνεται κατανοητό το - ιδιόμορφο - χιούμορ μου, ε;
Φυσικά, καθότι κι εγώ σε αυτή την ελίτ θέλω να μπω, απλά έχω μπει εδώ για να κλέψω την είδηση από που ψωνίσατε το φωτοστέφανο να πάω να αγοράσω κι εγώ μαζί με το γυαλιστικό το οποίο και φυσικά θα σας προσφέρω καθότι είμαι και μετριόφρων.







Ελπίζω να έγινε κατανοητό και το δικό μου. :smile:
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”