Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Κατά τη διάρκεια εξομολόγησης χτυπά το τηλέφωνο – κινητό - του εξομολόγου πνευματικού .
- Ποιος είναι; Από την τράπεζα;
Και τι θέλετε; (Ακολουθεί παύση λίγης ώρας……..)
Άκουσε κοπέλα μου δεν ξέρω εγώ από αυτά που μου λές, δεν θέλω τίποτα …άντε γειά σου. (Κλείνει το τηλέφωνο και ακολουθεί σχολιασμός…..)
Που ξέρω εγώ τώρα να βάλω τα λεφτά μου λέει σε μετοχές και να επενδύσω στα ΄΄αμοιβαία΄΄…..
( Αυτό δεν έγινε τότε με το κραχ του χρηματιστηρίου αλλά πρόσφατα μεσούσης της …κρίσεως)

- Κύριε ελέησον, λέω από μέσα μου τι πειρασμός πάλι τούτος;

Τέλος πάντων συνεχίσαμε και του είπα το λόγο που μεταξύ των άλλων βάραινε επι του παρόντος το είναι μου. Η μάνα μου έχει ένα μοναδικό τρόπο να με κάνει μπαρούτι, σε μια τέτοια φάση μίλησα το λιγότερο απαράδεκτα και υβριστικά…..
-Είναι σοβαρό μου λέει, δεν φοβήθηκες ; Ξέρεις τι έγινε στο χωριό μου; Αυτό κι αυτό…. Αυτός που του ευχήθηκε κακό η μάνα του ( με το δίκιο της), αμέσως, δεν πέρασε ώρα και ακούστηκε στο χωριό ένας πυροβολισμός από μακρυά, στα χωράφια, το βόλι ήταν για τη ζωή του γιού της…….
Έμεινα άναυδος…..
Δεν ξέρεις μου λέει ότι ευχή γονέων αναλόγως στηρίζει η γκρεμίζει θεμέλια;
-Άντε πήγαινε και να προσέχεις……

Σε αυτόν εξομολογούμαι. Είμαστε και ομοϊδεάτες και περι τα….. πολιτικά, τον εμπιστεύομαι σαν εξομολόγο και με εμπιστεύεται σαν άνθρωπο.

Δεν άκουσα παρεπιπτόντως ότι χούφτωσε καμία….
Δεν άκουσα ότι κοινοποίησε την εξομολόγηση κάποιου ανθρώπου
Δεν είναι κουνίστρα ( πως και εδώ δεν ισχύουν τα γνωστά… κολλήματα τα περί τη ιερωσύνην;)
Δεν είναι τούτο, δεν είναι εκείνο….

Το ζήτημα για τον φιλότιμο χριστιανό δεν είναι το τι είναι ο πνευματικός του αλλά το τι είναι αυτός ο ίδιος, αν έχει καλή προαίρεση θα βρεί με τη βοήθεια του Θεού το δρόμο του και τον πνευματικό του.....όπως ανέφερε προηγούμενα ο ΘωμάςΣταμάτης, προσοχή βέβαια στους διαβόλους με ράσα, και καλώς έγραψαν διάφορες περιπτώσεις όλοι οι προηγούμενοι καθώς και ο Διονύσης.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από aposal »

Έχω την άποψη πως πολλά εξαρτώνται από τον τρόπο που εισέρχεται κάποιος στο μυστήριο: Αν πχ πάω με τη διάθεση να κρίνω αν αυτός που με εξομολογεί είναι σωστός, το έχω χάσει το παιχνίδι. Αν πάω με την ιδέα ότι ο ιερέας είναι άγιος κι εγώ αξιοθρήνητος θα πάω καλά. Όχι γιατί εκείνος είναι πράγματι άγιος, αλλά γιατί εγώ είμαι αυτός που πρέπει για ένα τέτοιο μυστήριο. Τότε ο Θεός, πράγματι συγχωρεί τις αμαρτίες μου και φωτίζει τόσο τον ιερέα να μου δώσει τις σωστές συμβουλές όσο κι εμένα να τις κατανοήσω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Αυτή είναι σωστή και γενική κατεύθυνση που έγραψες Απόστολε. Αλλά γνωρίζεις ότι αν πας με την διάθεση ότι ο κάθε εξομολόγος είναι ΄΄άγιος΄΄ και πέσεις σε διάβολο όντας άπειρος κινδυνεύεις......η σωστή διαδικασία είναι αυτή που περιέγραψε ο πνευματικός του ΘωμάΣταμάτη. Και τα δύο πρέπει να προσέχουμε, πρώτα ότι προσερχόμαστε στο μυστήριο της εξομολογήσεως για τα δικά μας λάθη και ανομήματα εν μετανοία καθώς έγραψες διότι αυτό είναι το βασικό, και κατόπιν βεβαίως μήπως ο ''πνευματικός'' είναι παντελώς απνευματικός έως και επικίνδυνος γιατί υπάρχουν και τέτοιοι.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από aposal »

Δεν κινδυνεύει κάποιος που προσέρχεται με ταπεινή διάθεση. Ο Θεός είναι παρών, ενώ ο διάβολος παρευρίσκεται (μόνο στο μυστήριο αυτό) κωφός και άλαλος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Ισχύει μεν αυτό που λές κατά περίπτωση, αλλά ισχύει επίσης και ¨τυφλὸς δὲ τυφλὸν ἐὰν ὁδηγῇ, ἀμφότεροι εἰς βόθυνον πεσοῦνται.¨
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
thomastampis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 10:19 am

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από thomastampis »

aposal έγραψε:Δεν κινδυνεύει κάποιος που προσέρχεται με ταπεινή διάθεση. Ο Θεός είναι παρών, ενώ ο διάβολος παρευρίσκεται (μόνο στο μυστήριο αυτό) κωφός και άλαλος.

Μα βρε φιλε μου δεν θα σου την κανει ο διαβολος... αλλα ο αναξιος πνευματικος που θα του κανεις και υπακοη!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από aposal »

Όποιος προσέρχεται στο μυστήριο με ταπεινή διάθεση θεωρώ ότι δεν κινδυνεύει. Ο Θεός είτε θα φωτίσει τον ιερέα να του δώσει τις συμβουλές που πρέπει, είτε θα δώσει σημάδι στον πιστό να φύγει. Ας έχουμε λίγη εμπιστοσύνη στον Κύριο. Κανείς με ταπεινή διάθεση δεν κινδύνεψε ποτέ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από dionysisgr »

thomastampis έγραψε:
aposal έγραψε:Δεν κινδυνεύει κάποιος που προσέρχεται με ταπεινή διάθεση. Ο Θεός είναι παρών, ενώ ο διάβολος παρευρίσκεται (μόνο στο μυστήριο αυτό) κωφός και άλαλος.

Μα βρε φιλε μου δεν θα σου την κανει ο διαβολος... αλλα ο αναξιος πνευματικος που θα του κανεις και υπακοη!
Eσυ αδερφε thomastampis, εχεις φτασει σε τετοιο φωτισμο-νηψη-πνευματικη καταστση του νου και της καρδιας,
ωστε να ξεχωριζεις εντος 5 λεπτων, και με ακριβεια χιλιοστου τους "αναξιους" πνευματικους,
καθως και ποτε ενεργει ο διαβολος,
η ποτε αστοχει ο πνευματικος,
η μηπως και ποτε τα εχεις κανει φραππε εσυ μεσα στο μυαλο σου;

Ολους τους λογισμους και τις ενεργειες τα ξεχωριζεις τοσο καθαρα βρε θηριο;
Θαυμαστον το θεαμα ετουτον και παραδοξον!

Αλλοι φαγανε δεκαετιες, και ασπρισανε, και δεν φτασανε τοσο γρηγορα στην διακριση των πνευματων.

Πλασαρεσαι μεν σαν αρχαριος, αλλα εδω εγω βλεπω,
οτι εσυ εχεις φτασει σε δυσθεωρητα μετρα, τι ψαχνεις για πνευματικο; Χαμενος χρονος..

7 εβγαλες αχρηστους μεσα σε 10-12 ημερες. Ουτε κουνελια να ητανε.. :shock:
Πρεπει να βρηκες χαλασμενη παρτιδα, απο κινεζικο stock, οποτε ολη η εισαγωγη ητανε στραφι.

Υποθετω εαν συνεχιζες ενα εξαμηνο ακομα,
δεν θα εμενε πνευματικος ορθιος στην δυμοιρη ετουτη γη των παθων!

Επισης μου αρεσει και με αναπαυει, που οταν ξεχνας κατι, οπως δηλαδη κανουμε στο supermarket, που ξεχναμε το γαλα απο την λιστα,
πρεπει αμεσως να ξαναπας, στον Πνευματικο, τον οποιο προφανως εχεις μπερδεψει με τον μπακαλη, για να στο σβησει και να μην το χρωστας. Οποτε εχεις κανει και μαζι "μπακαλη" και τον Θεο. Δεν ειναι ετσι η σχεση με τον Θεο τι μου χρωστας και τι σου χρωσταω!

Και θα πρεπει αυτος, ο δυσμοιρος πνευματικος, να ειναι μονιμα εκει σαν τον τσολια στο Συνταγμα,
ορθιος να σε περιμενει, ποσες φορες θα ξαναπας.. γιατι ξεχασες η εκανες αμεσως "κατι" κακο.

Ξερεις οι Πνευματικοι, ειναι και ανθρωποι, και εχουν και ζωη, και οικογενειες, εαν σου διαφευγει αυτο.
Ξερεις επισης οτι εχουμε ελευθερια και η ελευθερια εχει ευθυνη μαζι, και δεν παμε στον πνευματικο για ψυλλου πηδημα,
ουτε καθομαστε 3 ωρες μεσα, αδιαφορωντας για τους αδελφους μας, και οταν μας διωξουν στραβωνουμε κιολας.

Ακουσε..

Φορα εσυ ενα πετραχηλι, και αρχισε να σωζεις τον κοσμο,
που εχει αναγκη, απο τους επικινδυνους-αναξιους πνευματικους..

Aντε, το καθηκον σε καλει, θα δωσεις λογο εαν καθυστερεις.

Εσυ εχεις μεγαλη πλακα. Χωρις υπερβολη.
Σε πειραζω μην το παρεις πολυ βαρια.

Απλως κοιταξε να το παρεις λιγο αλλιως..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από ntinos »

Ευτυχώς που έγραφα στην αρχή "να γράψουμε ο καθένας τη δική μας άποψη, χωρίς να σχολιάζουμε, για να μην γίνει μύλος το τοπικ"...:20 ...πλάκα κάνω, εννοείται ότι θα γινόταν "μύλος"...και έτσι είναι, ο καθένας εκφράζεται ελεύθερα!
Εγώ ξέρετε τι έχω καταλαβει από τα λίγα δικά μου, και τα πιο πολλά δικά σας που γράψατε?...ΚΑΛΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΠΑΥΕΙ!!!!...αυτό το απλό..ΟΧΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΟ ΜΟΥ!...αλλά την καρδιά μου!!!

παράδειγμα: πέφτω σε κάποιο αμάρτημα....ο κακός (στα δικά μου μέτρα!),π.χ. με "μαλώνει" δημιουργώντας μου εφοβές, ενοχές, απελπισία!...ο καλός (στα δικά μου μέτρα ξανά), π.χ. με "μαλώνει" πάλι, χωρις να μου δημιουργεί τα προηγούμενα, αλλά προβληματισμό και φεύγω νιώθωντας ΠΟΘΟ να μην το ξανακάνω!

Πως γίνεται αυτό ε??...έλα μου ντε??...είναι εντελώς ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ!...το έγραψε και ένας παραπάνω από την αρχή, ότι δεν έχει νόημα ένα τέτοιο ερώτημα (που εγώ ο ίδιος δημιούργησα)...γιατί απλά, τι (και πως) αναπαύει την καρδιά κάποιου είναι διαφορετικό...σαν τον έρωτα!...και δεν εννοώ τον σαρκικό...εννοώ τον ΘΕΙΟ ΕΡΩΤΑ...τον τρόπο με τον οποίο ερωτευεσαι τον Χριστό μας!
Και κλείνοντας, παραθέτω ένα ερωτικό ποίημα προς τον Ιησού, που έγραψε ο γ. Ιωσήφ ο Ησυχαστής, και μελοποίησε η αδελφότητα της Ι.Μ. Βατοπαιδίου...αξίζει!
https://www.youtube.com/watch?v=UylRB6FuVyc
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Τι σημαίνει "καλός πνευματικός" για εσάς?

Δημοσίευση από vasilisalt »

Διονύση κάποιοι που σε ξέρουμε καλά, καταλαβαίνουμε και τι λες και το χιούμορ σου μαζί με τα σοβαρά.
Ο αδερφός όμως που δεν έχει τύχει να σε γνωρίσει μπορεί να τα πάρει κρανίο.
Ας ελπίσουμε να έρθει στην επόμενη συνάντηση για να καταλάβει πως μιλάς και τι λες...
Και τότε είναι σίγουρο πως και ο ίδιος θα χαμογελάσει γιατί θα καταλάβει πως τίποτα δεν λες με κακία.
Μέχρι τότε όμως;;;

Η ουσία είναι πως κι εσύ δίκιο έχεις και αυτός έχει τα δίκια του, απλά ήταν χείμαρρος και φάνηκε ισοπεδωτικός.
Εδώ κολλάει ένα ωραίο από την τουρκοκρατία.
Τότε δεν υπήρχε δικαιοσύνη.
Ένας πασας έκρινε τα πάντα.
Ήταν λοιπόν δύο αντίδικοι.
Λέει ο ένας τα δικά του και του λέει ο πασας: Έχεις δίκιο!
Λέει ο άλλος τα δικά του και του και αυτού ο πασάς: Έχεις δίκιο!
Τότε πετάγεται ένας από το κοινό και του λέει: Καλά πως γίνεται να έχουν και οι δύο δίκιο;
Και τότε λέει ο πασάς το αμίμητο: ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ!!! :lol: :lol:

Όπως αναλύει ο γ. Νίκων ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του πνευματικό.
Άλλο πνευματικό χρειάζεται π.χ. ένας πολύ μορφωμένος, άλλον ένας αγράμματος κλπ
Αυτό δεν σημαίνει πως ο ένας δεν είναι καλός και ο άλλος είναι.
Η ισοπέδωση σαφώς και βλάπτει αλλά και το να τα κρύβουμε και όλα κάτω από το χαλί και αυτό βλάπτει.
Οπότε σε καλό όλη η κουβέντα.
Πάντως να κρατήσουμε πως είναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ ευθύνη να βρούμε καλό πνευματικό.
Το αν εμείς δεν το ψάξουμε, δεν φταίει η εκκλησία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”