Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

thomastampis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 10:19 am

Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από thomastampis »

Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω... αν εναν άνθρωπο του έχουν διαβάσει μάγια πρεπει να διαβαστει απο την Εκκλησια?

Πιο συγκεκριμένα...

Ο πατερας του φιλου μου ειχε ενα ατυχημα... οι δικοι του τον πηγαν σε μια γυναικα (που ειχε μεσα και εικονες, ετσι μου ειπε) που θα τους ελεγε αν θα ζησει ή θα πεθάνει!

Τον ξαπλωσε κατω τον ανθρωπο και του εβαλε 2 περιστερια πανω στην κοιλιά και τα ετριβε πανω του! Τους ειπε πως αν πεθανουν τα περιστερια αυτος θα ζησει, αν ζησουν αυτος θα πεθανει!

Τελικα τα περιστερια πεθανα μονα τους πανω στην κοιλια του ανθρωπου! Και απο τοτε ο πατερας του ζει! Και το παραξενο πιο ειναι? Οτι λογο σχιζοφρένειας του ανθρωπου εχει κανει 5-6 αποπειρες αυτοκτονιας και εζησε! Εζησε μετα απο

1. Πόση χλωρίνης
2. Πόση φυτοφαρμακου
3. Καταπωση χαπιων
4. Αλμα απο ταρατσα

Εγω του ειπα οτι θελει διαβασμα ο ανθρωπος αλλα ρωτησε Ιερεα και του ειπε να μη τα πιστευει αυτα....
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από toula »

Tι ακούμε Χριστέ μου !!!!!!! Έλεος με τα σατανιστικά ......! Απορώ που υπάρχουν άνθρωποι που τα πιστεύουν και πάνε και κάνουν τέτοια πράγματα !!!! Ο Θεός να μας ελεήσει γιατί η βλακεία περισσεύει ......
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

toula έγραψε:Tι ακούμε Χριστέ μου !!!!!!! Έλεος με τα σατανιστικά ......! Απορώ που υπάρχουν άνθρωποι που τα πιστεύουν και πάνε και κάνουν τέτοια πράγματα !!!! Ο Θεός να μας ελεήσει γιατί η βλακεία περισσεύει ......
Εξηγήσου Τούλα ,
...τι εννοείς,
τι πάει να πει τα πιστεύουν ;
Γεγονότα παραθέτει ο άνθρωπος :smile:

...Ναι Θωμά , χρειάζεται και παππάς, ....εκτός από γιατρό. :(
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
thomastampis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 10:19 am

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από thomastampis »

Οταν ο αλλος δεν ξερεις απο τν Εκκλησια παει και εκει... εδω καθε μερα βλεπεις δειχνουν τα ζώδια! :shock:

Θα του πω να βρει καποιον ιερεα να τον διαβασει τον ανθρωπο...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από stathis73 »

Captain Yiannis έγραψε:
...Ναι Θωμά , χρειάζεται και παππάς, ....εκτός από γιατρό. :(
Και καλά ειναι να ρωτήσεις στην ενορία σου αν κάποιoς ιερεας-ενορια ασχολειται πιο πολύ με αυτα τα θεματα, οπως εμεις εδω στην θεσσαλονικη εχουμε την εκκλησια του Κυρίλλου και Μεθοδιου οπου αν θυμάμαι καλα καθε πεμπτη διαβάζεται η ευχη του αγίου Κυπριανού.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
thomastampis
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 10:19 am

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από thomastampis »

Και καλά ειναι να ρωτήσεις στην ενορία σου αν κάποιoς ιερεας-ενορια ασχολειται πιο πολύ με αυτα τα θεματα, οπως εμεις εδω στην θεσσαλονικη εχουμε την εκκλησια του Κυρίλλου και Μεθοδιου οπου αν θυμάμαι καλα καθε πεμπτη διαβάζεται η ευχη του αγίου Κυπριανού.
Καλημερα παιδια!!! :smile:
Σημερα πηγα σε μια Εκκλησια και ρωτησα στο τελος της λειτουργίας τον ιερεα και μου ειπε οτι δεν διαβαζουν καμια ευχη για μαγεια και οτι πρεπει να βρω καποιον που να διαβαζει και του ειπα "πια η διαφορα του αλλου με αυτον? ιερεας και αυτος ιερεας και ο αλλος!" Και μου ειπε οτι παίζει ρολο η πνευματικοτητα...

Στην αθηνα υπαρχει καπου σαν την Θεσσαλονικη αραγε?
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

και αυτός και όσοι εμπλάκησαν να τον πάνε στην γυναίκα συνεργό του δαίμονα, χρειάζονται φουλ εξομολόγηση... το μυστήριο της Θείας Μετανοιας και Εξομολόγησης χρειάζονται και ότι τους πει ένας Ορθόδοξος Πνευματικός.

Διάβασε σε παρακαλώ εδώ... εχει πολύ σημαντικά άρθρα σχετικά με αυτό που θέλεις να γνωρίζεις.


http://gerontesmas.com/category/%CE%B3% ... %B9%CE%B1/ και λάβε αν θέλεις τον κόπο να τους δώσεις να διαβάσουν κι αυτοί να καταλάβουν σε τι μπλέξανε και τι πρέπει να κάνουν να πορευτούν σωστά απο εδώ και στο εξής... και βοήθειά σου που προσπαθείς να βοηθήσεις τον συνάνθρωπό σου.

---------------------------------


Του Αγίου Νικοδήμου του Αγιορείτου
Ακολουθεί η προσευχή που πρέπει να κάνει κάθε πιστός Χριστιανός
πριν από το Ιερό Μυστήριο της Εξομολόγησης:

Ω Προαιώνιε Πάτερ των οικτιρμών, και Θεέ πάσης παρακλήσεως. Εγώ, ο ταλαίπωρος, θέλοντας να εξετάσω την συνείδησίν μου επάνω εις ταίς ανομίαις μου, φοβούμαι κατά πολλά και τρέμω επειδή και Σού είναι τόσον φανερήν η κατάστασις της ζωής μου, όπου κανένα έργο, και κανένας συλλογισμός μου δεν ημπορεί να είναι κρυπτός εις τους οφθαλμούς Σου. Όθεν Σού ζητώ με όλην την ταπείνωσιν διά τους οικτιρμούς Τού Μονογενούς Σου Υιού, να μου δώσεις την χάριν να γνωρίσω καλά, να μισήσω και να διορθώσω όλα μου τα αμαρτήματα.
Δος μοί, ω Πάτερ των φώτων, το Πανάγιόν Σου Πνεύμα, διά να μου φέρει εις την ενθύμησιν ταίς αμαρτίαις, όπου ελησμόνησα, και διά να παρακινήσει την καρδίαν μου εις συντριβήν, και μετάνοιαν επάνω εις αυταίς, διά να ταίς μισήσω, και να απέχω από κάθε αμαρτίαν εις το ερχόμενον.
Καί Συ, Παρθένε Θεοτόκε, Μήτερ ελέους, και καταφυγή των αμαρτωλών, συντρόφευσόν με, σε παρακαλώ, με την βοήθειάν σου εις τούτο το κριτήριον της ευσπλαχνίας και δικαιοσύνης του Θεού, διά να γνωρίσω, να μισήσω εκ καρδίας, και να εξομολογηθώ όλας μου τας αμαρτίας.
Το όμοιον και Συ, ω Αγιε Άγγελε, φύλαξ της ψυχής μου, σε παρακαλώ να με βοηθήσεις εις τούτο το έργον, όπου είναι τόσον αναγκαίον διά την αιώνιον σωτηρίαν μου.
Αμήν.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από aposal »

Αφού μετανοήσουν πρώτα, όσοι μετείχαν στα υποτιθέμενα μάγια, να βρουν έναν καλό πνευματικό, να συζητήσουν το θέμα, και να υπακούσουν σε ό, τι τους πει.
Τα μάγια δεν πιάνουν σε έναν Χριστιανό που εξομολογείται με ειλικρίνεια. Είναι τόσο ισχυρό το τρίπτυχο μετάνοια - εξομολόγηση - Θεία Μετάληψη, που ο πονηρός δεν έχει καμία επιρροή επάνω του. Αντίθετα όταν η εξομολόγηση δεν είναι ειλικρινής, τότε και η Χάρη του Θεού δεν έρχεται, με αποτέλεσμα ο πιστός να είναι ευάλωτος σε κάθε έξωθεν επιρροή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από paulina »

stathis73 έγραψε: εδω στην θεσσαλονικη εχουμε την εκκλησια του Κυρίλλου και Μεθοδιου οπου αν θυμάμαι καλα καθε πεμπτη διαβάζεται η ευχη του αγίου Κυπριανού.
Καθε Τεταρτη απόγευμα μετά την παράκληση στην Παναγία την Πορταιτισσα και στον Άγιο Κυπριανο! :25
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μάγια πρεπει να διαβάζονται?

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πάντως έχει ενδιαφέρον το θέμα έτσι όπως εξελίσσεται...
Δίκιο έχει ο άνθρωπος!!!!!!!!!!
Αν υπάρχει θέμα, κάποιος πρέπει να συμβουλέψει τους συγγενείς!!!
Δηλ ο ιερέας που ρώτησε δεν θα πρέπει να τον συμβουλέψει ποιος ιερέας της Μητρόπολης έχει γνώσεις τέτοιες;
Δεν σημαίνει φυσικά πως ο γνώστης ιερέας θα λύσει με το ζόρι το θέμα, αλλά τουλάχιστον θα δείξει πιθανόν κάποιους δρόμους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”