Πνευματική παρακμή...

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από GeorgiosM »

καλο μεσημερι σε όλους.
Ισαβέλλα, περαν όλων υπάρχει κ το εξής..
θα πας σε εναν ιερέα που εξομολογεί, θα του πεις οτι προβληματιζεσαι κ υποφερεις απο αυτο.
εστω τώρα ότι σου λεει "κανε υπομονή". να τον ρωτήσεις πότε να μεταλάβεις και αν θα κάνεις μια
μικρή νηστεία (πχ να μη φας κρέας μέχρι την Κυριακή, Τεταρτη Παρασκευη νηστεια, κλπ).
επισης θα σου δωσει κ αλλες οδηγιες. (πιθανόν).
ε, θα πας την Κυριακή η το Σάββατο να μεταλάβεις, και απο εκει κ επειτα ξαναβλέπεις...
μπορει επειδη μετάλαβες να σταματήσουν οι ενοχλήσεις για ...πολυ καιρό..
ή να πάρεις πολύ δύναμη ή να συμβουν χιλια δυο καλα..
άγνωστες οι βουλές Του...

απο την αλλη μερια βεβαια, ίσως πριν μεταλάβεις να πάνε κάτι λίγα στραβα κ αναποδα...
πχ τσακώματα, εντασεις, αργοπορήματα, ο πνευματικος να βιαζεται ή να μη βρισκεις και εγω δεν ξερω τί άλλο..
ισως ομως κ να μην συναντησεις κανενα εμποδιο...(άγνωστο το μέλλον)

το γεγονος οτι ο πνευματικός (πετραχήλι είχε? στην εξομολογηση φοράει πετραχήλι ο πνευματικός )
δεν εδινε μεγαλη σημασία ειναι οτι μαλλον δεν εντοπισε καποιο
σημαντικό κολλημα για να μεταλάβεις, (αλλιως θα σου έλεγε-εκεί κανε ετσι, εκει κανε αλλιως κλπ),
οπότε τελικά μην απελπιζεσαι , ίσως κ που θυμώνεις κ που ταραζεσαι , ισως να μην ειναι σημαντικό
και να περάσει μονο του σε λίγο καιρό.

το ασχημο θα ηταν να σου ελεγε ο πνευματικος οτι δεν μπορεις να μεταλάβεις πριν περασει καποιος καιρος,
(κ να σου εντοπιζε ορισμένα σημεια) . άρα αφου δεν ακουσες καποια υποδειξη,
(να σου πει κάτι να κάνεις)...συνεχισε ακάθεκτη σε άλλη μία πιο λεπτομερη εξομολογηση..

κ πες μας κ εμάς, αν συμβουν παλι τα ιδια..

συμμαθητριες,φίλες κ συγγενεις που να ειναι παιδια του κατηχητικού και να ειναι χρονια μεσα
στις ενορίες δεν εχεις καθολου? ωστε να ανοιξεις απεξω απεξω καμια συζητηση, οπως τωρα στο φορουμ?
δεν μπορει, κατι θα ξερουν καποιοι. για προσπαθησε να συζητησεις μπας κ μαθεις κανενα ωφελιμο...
εσυ τί λες?

σχετικά με τα πνευματικών υποδειξεων, ποιμαντικων λαικών κλπ κλπ, για να μην σας ταλαιπωρώ με τις πολυλογιες μου,
νομιζω απλη συζήτηση κάνουμε..ο οποιοσδήποτε αφου ξερει περι γεροντος Παϊσίου, Πορφυρίου κλπ,
νομιζω ξερει οτι χριστιανος και πνευματικός εξομολόγος πάνε μαζί..
τα άλλα ειναι προς μετανοια, αλλά συζητήσιμα δε, αναλογα την περιπτωση..
ελπιζω να μην κανω τοσο λάθος, επιπολαιοτητα κ απερισκεψία..( τί στο καλό?) :?
επειτα νομιζω δεν λεω κάτι εναντιο σε ο,τι γραψατε. :?
κ εγω για πνευματικο μιλάω.(ίσως με πιο πολλα λογια, δεν ξέρω.. :shock: ) να με συγχωρειτε.
κ να εύχεστε ..
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από GeorgiosM »

ακομη ενα περι θυμου..
μια χαρα εισαι με το θυμό. όλοι θυμώνουμε. ακομη κ τα πιο πρόβατα .
μαλιστα οι ανθρωποι που δειχνουν πολλύ υπομονή τελικα οταν εκραγουν εχουν
τον πιο ασχημο θυμο..

αυτο ομως δεν ειναι αναγκαστικά κολλημα για να μην μεταλαμβάνεις (ο θυμος).
πχ ισως σου πει ο πνευματικος σου να μεταλαμβάνεις πιο σπάνια..
συνηθως τα μεγαλυτερα μας προβληματα ειναι οτι ειμαστε ψυχροι για Θεό και έτσι πεφτουμε
σε μεγάλες αμαρτίες..(τις οποιες ομολογουμε στο πετραχήλι καθε φορα κλπ).

άρα μαλλον τελικά το προβλημα σου ειναι να βρεις εναν ΠΟΛΥ πιο βολικό πνευματικο (πιο προσβασιμο).
(γιατι αν περιμενεις 15 μερες για εξομολογηση κ εκεινη τη μερα συμβει καποιο εκτακτο ...δεν λέει,
θελει άλλη συνταγη , με προσβασιμοτητα..)
isabella
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2012 11:37 am

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από isabella »

Φίλε Διονύση νόμιζα οτι υπάρχουν "ειδικοί" παπάδες που εξομολογούν.Φαντάσου νόμιζα πως μόνο οι άγαμοι μπορούν να εξομολογήσουν,έτσι μου είπανε. :oops: :oops: :oops:
Φίλε Γεώργιε δεν μπορώ να μεταλάβω όπως κ να χει γιατί είμαι παντρεμένη πολιτικά-ο θρησκευτικός αναμένεται σύντομα.
Θα ψάξω να βρω Πνευματικό.Θα το googlάρω εν ανάγκη :?
Πάλι ευχαριστώ!
Φεύγω μην πλακωθείτε μεταξύ σας στο τέλος! :shock:
Φίλε Διονύση δεν είμαι κανείς άλλος,μόνο μια κοπέλα που θέλει να ασχοληθεί περισσότερο με την εκκλησία γιατί το έχει ανάγκη.
Με βοηθήσατε πάρα πολύ!
Γεια σας ο Θεός μαζί σας.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αυτό το googlαρω μου άρεσε πάρα πολύ!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Χα χα χα χα. Λοιπόν σε πάω με χίλια αδερφούλα μου. χα χα χα

Για δες και πες μας τι θα σου βγάλει!!!

Λοιπόν άσε τις πλάκες και ξεκίνα.
Η Μαρία mixs (ή Μιξ αψιού γίτσες) ξέρει πολύ κόσμο.
Δεν ανταλάσσετε κανένα π.μ.
Και εγώ εδώ είμαι. Αλλά ως επαρχιωτάκι ντεν γκνορίζει πολλά για Ατίνα....

:lol: :lol: :lol: :lol:
Τα λέμε.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αδελφη μας αυτο το googlαρω ακουγετε αστειο οντος
μην πολυ googlαρεις σε τετοια θεματα γιατι ο Πονηρος θα σε στειλη ταγματα πειρασμων
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καλο αγωνα, Isabella φροντισε μονο να βοηθησεις τον εαυτο σου,
γιατι κανεις αλλος δεν μπορει να σε βοηθησει εαν εσυ δεν θελεις
βαθια και ουσιωδως να βοηθηθεις, με καθε κοστος, και κοπο,
και οχι χαλαρα και με την γνωμη σου αθικτη, και ολα ωραια.

Δεν ξερω εαν με εννοεις.

Πρωτα εσυ κανεις αρχη, προς τα εμπρος και ευθεια, με αποφαση,
και οχι συνεχεις κυκλους γυρω απο τον εαυτο σου, με υπαναχωρησεις,
και μετα θα δεις πως πανε τα πραγματα, με την χαρη του Χριστου.

Γιατι οπως ελεγε και ο Αγιος Συμεων ο Νεος Θεολογος, (εαν δεν κανω λαθος):
"Εαν εσυ ο ιδιος δεν ελεησεις τον εαυτο σου, μην περιμενεις να σε ελεησει κανενας."

Αυτα απο εμενα με αγαπη.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Ισαβελλα, νομιζω τωρα θυμηθηκα το ειχες ξαναπει παλια (με τον πολιτικό γαμο).
και πάλι, δεν αλλαζουν πολλά, όσον αφορά τον πνευματικό.
παραδειγμα.
θα εχεις επικοινωνία, μαζί του, ωστε να μαθαινεις 5-10 πραγματα, να ευχεται υπερ της οικογενειας σας
και να αρθουν μια ώρα αρχυτερα οι περιορισμοί κ τα εμπόδια..

επισης το βαρος πεφτει στον εκκλησιασμο (οσο μπορεις πιο συχνα=αγιάζεσαι & προσευχεσαι κλπ),
ωστε να συνηθισεις κ να οργανωνεσαι (μη σου πεσουν ολα μαζεμένα μετα :smile: :smile: )

τέλος επειδή πολλοί ιερεις ή πιστοι εκνευριζονται, κρατα αποστασεις απο εκεινους που θυμωνουν,
καταβαθος σε αγαπάνε αλλα τους πεφτει καπως απρόσμενο..(πιανομαστε απροετοιμαστοι κλπ).

επισης αν ο ιερεας εκνευριζεται ή ειναι αμήχανος κλπ
(σου λεει καλά, αυτοι μπορει να παντρευτουν σε 5 χρονια, οπότε τα λέμε τοτε,
τώρα τι να τους πω κλπ) , προσπάθησε να πας σε αλλον και εαν δεν βρεις, τουλαχιστον σιγουρα αν ψαξεις
θα βρεις αλλους λαικους ώστε να λαμβανεις σιγά σιγα παραστάσεις κ γνωσεις σε ζητηματα πνευματικά.
οπως ηδη πολύ ωραία κανεις με π.Κονανο, βιβλία κλπ.

τελος η προσευχή (αναλογα με το χαρακτηρα , την προσωπικοτητα, τη φάση που εισαι κλπ) σίγουρα βοηθαει.
(ακόμη και το φορουμ κ το διαβασμα στο ιντερνετ..) (αλλα τί στο καλό, όλα για προσευχή μιλάνε, αλλα
τελικα διαβαζουμε με τις ωρες χωρις προσευχη :shock: -δεν πειραζει, απο το ολότελα κάτι ειναι κ αυτο :? :smile: ).
περι της προσευχης να πειραματιζεσαι με την καλή την εννοια, κάτι να προσπαθεις να κάνεις..
αν οχι καθε ημέρα, πχ καθε 1-2 ημέρες 20-30 λεπτα ισως ειναι ευκολο να τα οικονομεις πολλες φορες..
εσυ τί λες?
εύχομαι να πάνε όλα καλά...
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από theodosis79 »

Καλησπέρα Ισαβέλα. Θα σου πω και γω κάτι ο ευτελής. Οτι εμπόδιο και να συναντάς ότι δυσκολία και αν σου παρουσιάζεται ποτέ να μην πανικοβάλλεσαι και μην ταράζεσαι. Θα πεις εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις. Να έχεις πάντα την πεποίθηση ότι ο Θεός δεν σε εγκαταλείπει ποτέ. Να το επικαλείσαι συχνά μέσα απο τα βάθη της καρδιάς σου και την Παναγία μας και τότε θα δεις πόσο θα βοηθηθείς. Για τον πνευματικό ότι και αν δεις τέτοια μικροεμπόδια μην ταράζεσαι. Πειρασμικά είναι αυτά για να σε αποσπάσει ο πονηρός δαίμονας όχι μόνο απο την εξομολόγηση αλλά και απο την υπακοή στον πνευματικό που τόσο πολύ την φοβάται. Γιατί όση πνευματική εργασία και να κάνεις αν δεν υπάρχει η υπακοή κάποια στιγμή μπορεί να πάνε όλα στράφι. Σου τα λέω αυτά απο την πείρα μου γιατί και μένα όταν μου τα έλεγαν δεν τα καταλάβαινα και δεν μπορούσα να τα εννοήσω. Ο πονηρός δαίμονας δεν φοβάται τίποτα τόσο πολύ όσο την υπακοή και την παρρησία στον πνευματικό. Αυτά τα λίγα είχα να σου και με συγχωρείς που μακρηγόρησα. Καλόν αγώνα και ο Θεός μαζί σου.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πνευματική παρακμή...

Δημοσίευση από theodosis79 »

...συγχωρήστε με , να ΤΟΝ επικαλείσαι ήθελα να πω πιο πάνω. Να γιατί υπάρχει σοβαρός λόγος που θα έπρεπε να λειτουργεί η διόρθωση κειμένου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”