Μήτε χαίρειν σε αιρετικούς; Πως ερμηνεύεται;

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: μητε χαίρειν σε αιρετικους?πως ερμηνευεται?

Δημοσίευση από GeorgiosM »

συγνώμη που εγκαταλειπω ετσι ξαφνικα την ωραία σας συντροφιά αλλα πως το λέγαμε ...εχω παθει συνδρομο υπερκοπωσης τετοια ώρα!
ωχ! μολις τωρα ειδα το μηνυμα σου φιλε Μάνωλη..
αύριο θα προσπαθησω να γραψω κ εγω διότι ανοιγεις μεγαλο θεμα σε δύσκολη ώρα!
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: μητε χαίρειν σε αιρετικους?πως ερμηνευεται?

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

lovethink έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε: Δυστυχώς είμαι περιτριγυρισμένη από αιρετικούς και αλλόδοξους... μέχρι και τοίχο τοίχο... στις φιλίες μου που τις έχω περιορίσει σε προσευχή γι αυτές και διακοπή αλληλογραφίας, διακοπή μετά από 10 χρόνια που χτυπούσα το κεφάλι μου στο τοίχο με τη σκληρότητα της καρδιάς των...
Ας το δούμε λίγο πιο σφαιρικά αγαπητή ΜΙΧΣ. καλαααα επειδή με λες ΜΙΧΣ θα σε πω κι εγώ lovethink για τα προσχήματα...
Ο κάθε άνθρωπος έχει τα πιστεύω του.Γνωρίζεις μια κοπέλα πχ που είναι χρυσή κοπέλα που λένε ,με απίστευτη καλή καρδιά,κάνει πάντα το καλό,πιστεύει πολύ στο Θεό αλλά είναι Γαλλίδα ή Ιταλίδα ή Ισπανίδα.
Σταματάς να κάνεις παρέα ; δεν μιλάς ; δεν αλληλογραφείς ; δεν πίνεις μαζί ένα καφέ να πείτε τα νέα σας ; Σε χαιρετά και κάνεις ότι δεν την βλέπεις ; ΟΧΙ ΟΧΙ & ΟΧΙ... αλλά δε τη παντρεύεσαι κιόλας γιατί αρχίζεις με πρόβλημα το οποίο θα μεγενθυνθεί to the nth degree μόλις πατήσεις τα ας πούμε τα 39 και αρχήσεις να καλοβλέπεις τις ρίζες σου που είναι και ορθοσωστότατες :wink:
Μα δεν είναι πιο μεγάλη αμαρτία να στεναχωρήσεις έναν άνθρωπο επειδή δεν θέλει να γίνει Ορθόδοξος όπως είμαστε εμείς; ΕΙΝΑΙ Μεγαλύτερη αμαρτία να χάσεις εσύ τη ψυχή σου! Νομίζοντας ότι κάνεις και "ελεημοσύνη"!!!
Ο Θεός που έφτιαξε τα όρατα και τα αόρατα ,το σύμπαν ,οτι υπάρχει και ότι ακόμα δεν έχουμε ανακαλύψει.Ο Θεός που έβαλε τόση άπειρη σοφία στο πιο μικρό μόριο της ύλης λες να έχει έξω από το σωτήριο έργο Του τον κάθε άνθρωπο που έτυχε να γεννηθεί Γαλλία Ιταλία Ουγγαρία Αυστραλία ; Lovethink... τον Πύργο της Βαβέλ.. ενθυμάσαι καθόλου από την ιστορία του; Είθελές τα και παθέστα... τι να σου πω... κι εμείς που είμασταν κακόδοξοι πόσα έχουμε περάσει μπας και βγούμε χρυσοί αντί για μπακυρένιοι...
Εγώ είμαι της άποψης (ίσως κάνω και λάθος δεν ξέρω) πως με όλους μπορούμε να κάνουμε παρέα ΑΡΚΕΙ να μην προσπαθούν να μας παρασύρουν σε πνευματικά θέματα έξω από την πίστη μας. Δε τη γλιτώνεις :mrgreen:
Βέβαια εγώ μιλάω για την περίπτωση φιλίας με άτομα που ανήκουν σε άλλο δόγμα. Διότι θα μου πεις οι αιρέσεις είναι άλλο πράγμα και άλλη κατάσταση.
Οντως έχει κι αυτό κάποιες σχετικές διαφορές. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗ γίνει έστω και "άθελά τους" κάποιο είδος προσηλυτισμού.
Πιστεύω ότι πρέπει να προσέχουμε ,να αγαπάμε , να συμβουλεύουμε ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ καλύτερα με το παράδειγμά μας... όταν μπορούμε και να αποφεύγουμε να ανοίγουμε συζητήσεις δογματικού περιεχομένου αν δεν έχουμε πολύ καλή κατάρτιση ώστε να μπορούμε να "αντικρούσουμε" τις όποιες απόψεις και τοποθετήσεις.
Συνήθως όσοι ανήκουν σε ομάδες αιρετικές είναι "διαβασμένοι" σε συγκεκριμένα πράγματα και αυτά λένε. Εμείς οι Ορθόδοξοι δεν μπαίνουμε στην διαδικασία γενικά νομίζω μέσα στις παρέες να κάνουμε "προσυλητισμό". Οι Ορθοδοξία δε κάνει προσηλυτισμό. Εχουμε τον Αρχηγό που είπε όποιος θέλει...
Νομίζω όμως πως για το πότε μιλάμε πότε όχι και πως αντιμετωπίζουμε τις όποιες καταστάσεις είναι καλό να ρωτάμε τον πνευματικό μας.
Μια ερώτηση έχω μόνο MIXΣ.
Υπήρχε έστω και μια περίπτωση στο εκατομμύριο θεωρείς να είχες γεννηθεί σε μια άλλη χώρα και να άνηκες σε άλλο δόγμα ; Σίγουρα αλλά δεν έγινε.. however :mrgreen: μεγάλωσα μέσα στις 1200 αιρέσεις... :mrgreen: και στο τέλος αφού πάλεψα με νύχια και με δόντια ξαναβρήκα την πρώτη μου στολή!
Αν ναι ,τι γνώμη θα σχημάτιζες αν γνώριζες μια Ορθόδοξη κοπέλα η οποία θα σου έκοβε την καλημέρα γιατί δεν θα άνηκες στο δικό της δόγμα; ΔΕΝ ΕΚΟΨΑ την καλημέρα, Μάνο μου :8 ... τα πολλά πολλά έκοψα γιατί δεν με ανάπαυε η παρέα... είμαι πάντα διαθέσιμη όταν μου ζητούν βοήθεια ή γνώμη ή προσευχή.. αλλά την ορθόδοξη προσευχή μου όχι την δικιά τους.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: μητε χαίρειν σε αιρετικους?πως ερμηνευεται?

Δημοσίευση από lovethink »

ΔΕΝ ΕΚΟΨΑ την καλημέρα, Μάνο μου :8 ... τα πολλά πολλά έκοψα γιατί δεν με ανάπαυε η παρέα... είμαι πάντα διαθέσιμη όταν μου ζητούν βοήθεια ή γνώμη ή προσευχή.. αλλά την ορθόδοξη προσευχή μου όχι την δικιά τους.
Οταν δεν σε αναπαύει η παρέα πολύ καλά κάνεις και κόβεις ,είτε είναι Ορθόδοξη παρέα είτε Ετερόδοξη.
Μα δεν είναι πιο μεγάλη αμαρτία να στεναχωρήσεις έναν άνθρωπο επειδή δεν θέλει να γίνει Ορθόδοξος όπως είμαστε εμείς; ΕΙΝΑΙ Μεγαλύτερη αμαρτία να χάσεις εσύ τη ψυχή σου! Νομίζοντας ότι κάνεις και "ελεημοσύνη"!!!
Θα χάσεις την ψυχή σου αν κάνεις παρέα με κάποιο άτομο που δεν είναι Ορθόδοξο ; δηλαδή πες ότι σπουδάζεις στο εξωτερικό και οι συμφοιτητές σου είναι σε άλλο δόγμα ,δεν θα πιεις ένα καφέ δεν θα βοηθήσεις και δεν θα δεχτείς βοήθεια στα μαθήματα επειδή δεν είναι Ορθόδοξοι ;
Η ψυχή κινδυνεύει όταν ανοίγεις θεολογικής προέκτασης θέματα ,όταν πιάνετε κουβέντες πνευματικού περιεχομένου και όχι στην καθημερινή απλή επικοινωνία με τους γύρω μας νομίζω.
ή μήπως η ψυχή μας κινδυνεύει μόνο από όσους δεν είναι Ορθόδοξοι ;
Lovethink... τον Πύργο της Βαβέλ.. ενθυμάσαι καθόλου από την ιστορία του
Τον θυμάμαι ,εκεί προσπάθησαν να φτάσουν Τον Θεό και μπέρδεψαν τις γλώσσες τους.
Θες να μου πεις ότι δεν πρέπει να έχουμε επικοινωνία με άλλους λαούς ;
Νομίζω ότι έχουμε παρεξηγήσει κάποια πράγματα ,έχουμε κάνει Τον Θεό μονοπώλιο της Ελλάδας.Ο Θεός δεν είναι εγχώριο "προϊόν" μιας χώρας.
Ο Θεός όσο αγαπά εσένα αγαπά και έναν στην Λαπωνία που κοιμάται αυτή τη στιγμή σε μια τρύπα στον πάγο.
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗ γίνει έστω και "άθελά τους" κάποιο είδος προσηλυτισμού.
Διαφωνώ κάθετα.Κάποια στιγμή τα είχε φέρει η ζωή και βρέθηκα σε μια σχολή που υπήρχαν και κάποια παιδιά από άλλη χώρα.Ουδέποτε μα ΟΥΔΕΠΟΤΕ ανέφεραν το παραμικρό περί θρησκείας.Και καφέ ήπιαμε και ποτό ήπιαμε και βόλτα πήγαμε και αστεία είπαμε.
Οι Ορθοδοξία δε κάνει προσηλυτισμό. Εχουμε τον Αρχηγό που είπε όποιος θέλει...
Συμφωνώ αλλά πάντα υπάρχουν άνθρωποι που προσπαθούν με άκρως πιεστικό τρόπο να σε πείσουν με το ζόρι για το ένα ή το άλλο θέμα.Πάντα υπάρχουν άνθρωποι που θα σε κατακρίνουν και στο όνομα ακόμα και της Ορθοδοξης πίστης τους μπορεί να τραυματίσουν την ψυχή σου με τον άγαρμπο τρόπο που θα σε προσεγγίσουν σε μια συζήτηση.Εκτός κι αν εμείς οι Ορθόδοξοι έχουμε δικαίωμα να θεωρούμε όλους τους άλλους "καμμένα χαρτιά" επειδή δεν γεννήθηκαν Ελλάδα και δεν είναι Ορθόδοξοι.

Αυτά με λίγα λόγια ,βέβαια δικαίωμα σου είναι να μιλάς μόνο σε όσους θες ,αλοίμονο.Και εγώ δεν σου λέω ποιό είναι το σωστό γιατί το σωστό τελικά σε κάποια θέματα έχει να κάνει κι ανάλογα την περίπτωση.

ΟΛΑ τα παραπάνω φυσικά που λέω αφορούν την μεταξύ ανθρώπων κοινωνική συναναστροφή και όχι Εκκλησιαστικά θέματα και δογματικά μεταξύ Εκκλησιών διαφορετικών δογμάτων.Εννοείται ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία μας πρέπει να διατηρεί το Ορθόδοξο της φρόνημα αναλοίωτο.
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: μητε χαίρειν σε αιρετικους?πως ερμηνευεται?

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

νομίζω ότι με παρεξήγησες.... μιλάω με όλους, απλά η στενή συναναστροφή είναι αυτή που γεννά προβλήματα... έρωτες και συναναστροφές που στο τέλος είναι επιζήμιες ψυχικά... Τι να πω. Στον κόσμο ζούμε, δεν είμαστε ερημίτες. Με όλους συναναστρεφόμαστε, και από αγάπη συμπεριφερόμαστε Χριστιανικά. Εχεις δίκιο για πολλά που λες, και πως κι εμείς οι Χριστιανοί σκανδαλίζουμε. Σε αυτό φταίει ο άπλετος εγωισμός του καθενός μας. Αν είμασταν ποιό χριστοί... δε θα πληγώναμε... θα πληγωνόμασταν για να μη πονέσουμε τους άλλους. Σ' ευχαριστώ αδελφέ μου...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: μητε χαίρειν σε αιρετικους?πως ερμηνευεται?

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Χριστός Ανέστη !
πολυ ενδιαφέρουσα συζήτηση...νομιζω οφελήθηκα περι πολλων σημειων, σας ευχαριστώ :mrgreen:
να πω και ενα στα δικα σας. η επικοινωνια με αλλοδοξους η χλιαρους κλπ ΙΣΩΣ εγκυμονει και πιο σιωπηλους κινδυνους.
δηλαδή.
οπως οταν συναναστρεφεσαι με θερμα στην πιστη προσωπα ΙΣΩΣ κατα πασα πιθανοτητα κερδίζεις,
ετσι αντιστροφα με αλλοδοξους κλπ ΙΣΩΣ χλιαραινω και εγω χωρις να το καταλαβαινω κλπ.
διοτι οι ατελειωτες συζητησεις κ υλικες μεριμνες ΙΣΩΣ θαβουν τα πνευματικα θεματα.
βεβαια αν κοβω τις συναναστροφες με αυτο αλλα παλι "σκοτωνω τον καιρό μου άσκοπα" μόνος μου,
Ισως και αυτό να ειναι χειρότερο,καλυτερο ή μια απο τα ιδια, αναλογα με την περιπτωση..
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: μητε χαίρειν σε αιρετικους?πως ερμηνευεται?

Δημοσίευση από GeorgiosM »

θα τολμήσω όμως και μια αλλη "ερμηνεια",με μεγαλη επιφύλαξη.
για γάμους με πολυ πιστους με λιγοτερο πιστους.
μου εχει συμβει να δω γυναίκα ορθοδοξη με ζήλο να παντρευεται χλιαρό άντρα και κατόπιν
με τα χρόνια ο άντρας να θυμώνει και να ψυχραινεται με τις εκκλησίες κλπ.
εν ολίγοις η γυναίκα να ταλαιπωρειται,τρεξιματα, παρακλησεις ,αγώνες, σφόδρα και ο αντρας ασυγκινητος κλπ.
οπως επισης και σύζυγο ψάλτη θερμοτατο και η συζυγος με αραιο εκκλησιασμό, στενοχωρειες, συγκρουσεις κλπ.
ε, θαύμασα ότι λυπαμαι μεν για τις οικογενειες αυτες για το γεγονός αυτων των δυσκολιων,
αλλά εχω την ελπίδα μου Στον Θεό. ότι δηλαδή η δύναμη της πίστεως είναι τόσο μεγάλη ώστε με τετοιους
τροπους,έστω με τους αγωνες "του ενός" με τη βοηθεια Του Θεού και της Εκκλησιας πάνε και δυο και τρεις και παραπάνω! στον Παράδεισο...
γιαυτό λεω...αν τα παιδια μας η τα εγγονια μας ζητησουν να παντρευτουν χλιαρους ακομη και παρασυρμενους,
ας μη μας φαει ουτε το μαραζι ούτε η ντροπή ούτε η αμηχανία. έχει Ο Θεός, τα βαζει ετσι να σωθουμε πολλοί μαζί...
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Μήτε χαίρειν σε αιρετικούς; Πως ερμηνεύεται;

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Το ΄΄μη χαίρειν΄΄ αναφερόταν και απευθυνόταν στην πρώτη Εκκλησία σε αυτούς που ήταν η απαρχή, ήταν πρώτοι - πρώτοι, που ακολούθησαν τον κακό λογισμό τους και προκάλεσαν την διάσπαση στην Εκκλησία, γνήσια τέκνα της αιρέσεως και της πλάνης. Δεν υπήρχαν τότε Καθολικοί, Προτεστάντες και τα λοιπά αποκόμματά τους.Έτσι και εμείς τον Ορθόδοξο που αλλαξοπίστησε τώρα, μετά πρώτη και δευτέρα συζήτηση επί του θέματος, οφείλουμε το '' μη χαίρειν'' μήπως και το σκεφτεί ξανά. Αν αυτό δεν είναι δυνατό π.χ. επειδή είναι συνάδελφός μας στη εργασία και είμαστε υποχρεωμένοι να τον βλέπουμε δίπλα μας κάθε ημέρα, το να τον κρατάμε σε ψυχρή απόσταση είναι το ίδιο πράγμα με το ΄΄μη χαίρειν΄΄, και αυτό του αξίζει.
Για τον αλλοεθνή που είναι και γεννήθηκε σε άλλη ομολογία τα πράγματα είναι διαφορετικά, εκεί δεν είναι σωστό να υπάρχει ψυχρότητα, ναι, κάποια απόσταση, αλλά ουδέποτε ψυχρότητα και ΄΄μη χαίρειν΄΄ συζητάμε με ειλικρινό ενδιαφέρον για τις διαφορές μας και τα υπόλοιπα ο Θεός, εάν ο αγρός της ψυχής του είναι δεκτικός στο να καρπίσει η καλή σπορά. Αν όχι δεν είναι δικό μας ζήτημα.
Πάντως γνωρίζω ότι τα πάρε δώσε με αιρετικούς σε επίπεδο μυστηρίων, βαφτίσεις, γάμους κ.λ.π. είναι απαράδεκτα, όσο και αν αυτά όντως συμβαίνουν, και οι ιερείς έχουν ευθύνη σε αυτό το σημείο.
Γενικά η ερμηνεία της Αγίας Γραφής έχει και απόλυτο χαρακτήρα σε πολλά σημεία, ενώ χρειάζεται πολύ διακριτική ερμηνεία σε άλλα, έτσι ώστε και να μην γίνονται ανθρώπινες διαστρεβλώσεις αντίθετες με το θέλημα του Θεού οπότε καταλήγoυμε ανάλογα με την βαρύτητα ακόμα και στην αίρεση.
Καλό, και σωτήριο πολλές φορές, είναι προφανώς να συμβουλευόμαστε τους αγίους πατέρες, έτσι ώστε να διαμορφώνουμε πιο σωστή προσωπική άποψη για όλα αυτά τα δύσκολα ζητήματα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Μήτε χαίρειν σε αιρετικούς; Πως ερμηνεύεται;

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:Το ΄΄μη χαίρειν΄΄ αναφερόταν και απευθυνόταν στην πρώτη Εκκλησία σε αυτούς ...
Έτσι και εμείς τον Ορθόδοξο που αλλαξοπίστησε τώρα, μετά πρώτη και δευτέρα συζήτηση επί του θέματος, οφείλουμε το '' μη χαίρειν'' μήπως και το σκεφτεί ξανά. Αν αυτό δεν είναι δυνατό π.χ. επειδή είναι συνάδελφός μας στη εργασία και είμαστε υποχρεωμένοι να τον βλέπουμε δίπλα μας κάθε ημέρα, το να τον κρατάμε σε ψυχρή απόσταση είναι το ίδιο πράγμα με το ΄΄μη χαίρειν΄΄, και αυτό του αξίζει....
Καλό, και σωτήριο πολλές φορές, είναι προφανώς να συμβουλευόμαστε τους αγίους πατέρες, έτσι ώστε να διαμορφώνουμε πιο σωστή προσωπική άποψη για όλα αυτά τα δύσκολα ζητήματα.
Χριστός Ανέστη σε όλο το φορουμ . αγαπητέ αδελφέ βλεπω το ζήλο σου και γενικά τα πολύ ωραία και σωστα γ λόγια σου, αλλά απο την αλλη σε ενα σημείο μου φαίνεται ότι διαφωνώ κάπως..(αν καταλαβα καλά).
νομιζω οτι καταλαβαινω τι εννοεις,αλλά θα τολμουσα να πω το εξης.
οφειλουμε να απεχθανόμαστε τις αιρετικές και πλανεμένες θεσεις και πραξεις των συνανθρωπων μας,
οπότε ανθρωπινα αποφευγουμε και τους ιδιους και καπου ψυχραινόμαστε μεσα μας απέναντί μας,
αλλα ΟΧΙ ΝΑ ΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥΣ! θα τολμησω να πω οτι το μίσος για τον αληθινό οθροδοξο χριστιανό ειναι ενα απίστευτο δηλητηριο,
τον αποκοβει απο πολλά και θελει μεγαλη προσοχη...για τις πραξεις ναι, για τα προσωπα οχι...
αυτο το απλο σκεπτικο νομιζω ότι ειναι πολύ πολύ δύσκολο να γινει..οσο απλο και αν ακουγεται (οπως λεμε...καλό Παράδεισο κλπ!)
αποσταση και ξεκομματα πολλές φορες ειναι απαραιτητα, αλλά πολλές φορες γινεται σκανδαλισμός ή αλλες μεγαλυτερες ζημιες...
καταλαβαίνω όμως ότι μαλλον αναφερεσαι σε πολύ χοντρες κ χοντροκομμενες περιπτωσεις...
γενικά το μητε χαιρειν πρακτικα δεν μπορει να εφαρμοστει σε οοολες τις συναναστροφες, ολοι οι αγιοι ειχαν συναναστροφες.
και νομιζω οτι σε πολλες περιπτωσεις δεν ευλογειται,αντιθετως ισως γινει ζηλωτισμός...(λεμε για να αγορασεις ενα ψωμι απο το φουρνο κλπ)
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Μήτε χαίρειν σε αιρετικούς; Πως ερμηνεύεται;

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Ούτε έγραψα ούτε υπονοούσα τίποτα για μίση. Αλλά όταν δώσεις μάχη με την έχιδνα που λέγεται αίρεση τότε θα με καταλάβεις.......
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Μήτε χαίρειν σε αιρετικούς; Πως ερμηνεύεται;

Δημοσίευση από lovethink »

Αν αυτό δεν είναι δυνατό π.χ. επειδή είναι συνάδελφός μας στη εργασία και είμαστε υποχρεωμένοι να τον βλέπουμε δίπλα μας κάθε ημέρα, το να τον κρατάμε σε ψυχρή απόσταση είναι το ίδιο πράγμα με το ΄΄μη χαίρειν΄΄, και αυτό του αξίζει....
Δεν θα συμφωνήσω με τη φράση "αυτό του αξίζει"
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”