Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stempil
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 5:36 pm

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από stempil »

Ευχαριστώ τον καθένα από εσας ξεχωριστά για τον κόπο που έκανε να μου αφιερώσει λίγο χρόνο.
Διαβάζοντας και άλλα θέματα εδώ, καταλήγω πως το κλειδί για όλα είναι η Αγάπη.
Αγάπη για τον Χριστό, αγάπη για τους γύρω μας, χωρίς όμως προσωπικό συμφέρον.
Προσπαθώντας να αποκρυπτογραφώ όσο μπορώ τις όποιες αμαρτωλές σκέψεις μου τον τελευταίο καιρό, με λύπη με σύγκρινα με ορισμένους ανθρώπους από το περιβάλλον μου και κατέληξα στο εξής.
Για παράδειγμα, έχω ένα πολύ καλό φίλο ο οποίος δεν μπορώ να πω ότι έχει ιδιαίτερες σχέσεις με την Εκκλησία, από την άποψη οτι ούτε εκκλησιάζεται τακτικά, ούτε εξομολογείται τακτικά, ούτε νηστεύει (μέχρι προσφατα τουλάχιστον) Τετάρτη και Παρασκευή. Σε αντίθεση εγώ προσπαθώ τελευταία ειδικά να κάνω όσα προανέφερα. Η διαφορά όμως είναι ότι εκείνος, έχει καλοσύνη μέσα του, αγάπη που την δείχνει στους άλλους, φιλότιμο, πίστη στην κοπέλα του χωρίς να κοιτάει δεξιά και αριστερά και παρόλο τις δυσκολίες που περνάει σαν άνθρωπος κατά διαστήματα, λέει Δόξα τον Θεό.
Θέλω να πώ ότι τα κάνει όλα αυτά γιατί έτσι είναι. Δεν προσπαθεί για να τα έχει καλά με τον Θεό, ενώ εγώ πιέζομαι για να τα κάνω, ίσως πολλές φορές ακόμα και να προσποιούμαι. Ισως απλά να είμαι κακός άνθρωπος που προσπαθεί να δείχνει καλός...
Ποιός από τους 2 μας πιστεύετε ότι θα είναι πιο αρεστός στον Θεό? Εγώ πιστεύω ο φίλος μου.
Και αναρρωτιέμαι....Μπορεί κάποιος να αλλάξει αυτό που πραγματικά είναι???
Το έλεός σου Κύριε καταδιώξει με πάσας τας ημέρας της ζωής μου
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από panosgreece »

Και αν δεν βρεθή ούτε θεολόγος, ούτε ένας
καλόγερος, και δεν ακούση τον λόγο του Θεού, άμα έχη καλή διάθεση, θα
πάρη στροφή ή από ένα φίδι ή από ένα θηρίο ή από μια αστραπή, από έναν
κατακλυσμό, ή από κάποιο άλλο γεγονός. Θα τον οικονομήση ο Θεός
.


τα λεει ολα ο γεροντας σε πεντε κουβεντες stempil
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Kαλώς ήρθες στην παρέα μας. Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό θα έλεγα ότι επειδή εσύ αγωνίζεσαι για το κάτι παραπάνω ίσως να δέχεσαι και έναν πόλεμο επιπλέον απο τον "πονηρό" για να σε κάνει να χάσεις τον μισθό απο τις πνευματικές εργασίες σου. Απο την άλλη ίσως ο φίλος σου να έχει το χάρισμα της υπομονής και της καλοσύνης και ο "πονηρός" σου το "κοπανάει" συνέχεια σαν να σου λέει : "Βλέπεις ο φίλος σου δεν έχει ιδιαίτερες σχέσεις με την εκκλησία και είναι καλύτερος απο σένα , άρα εσύ δεν κάνεις τίποτα γι αυτό παράτα τα". Εσύ λοιπόν να μην τον ακούς. Αντιθέτως όταν βλέπεις ανθρώπους με καλή προαίρεση να χαίρεσαι γι αυτούς και να δοξάζεις τον Θεό που υπάρχουν , έστω και αν δεν είναι (όπως λέμε)...πολύ της Εκκλησίας. Να χαίρεσαι που γι αυτούς και να προσεύχεσαι να σε αξιώνει και σένα ο Θεός γεύεσαι κάτι απο την αγαθότητα Του! Και με την κατάλληλη βέβαια υπακοή στον πνευματικό σου θα νιώσεις και εσύ την Χ'αρη Του να σε πλησιάζει. Αλλά και αν νιώσεις ξηρασία όπως λέμε πνευματική, πάλι μην αποκάμεις. Προσευχήσου με ταπείνωση να σε ενυσχύει πάντα ο Κύριος με τις πρεσβείες της Υπεραγίας Μητέρας Του , της Παναγίας μας. Καλό αγώνα και καλή φώτιση!!!
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:02 pm

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ »

Αγαπητέ stempil,
καλωσόρισες στο forum. έχουμε τα ίδια ερωτήματα. Και εγώ, που υποτίθεται πως είμαι κοντά στο Θεό, τώρα τελευταία κατάλαβα πως δεν είμαι καθόλου κοντά, και δεν Τον ξέρω.
Και για μένα είναι δύσκολο να κάνω κάτι για το Θεό. Πρόσφατα, η μικρή μου κόρη έκανε επέμβαση στην καρδιά. Λοιπόν, είπα πως κάτι πρέπει να κάνω για το Θεό, όχι γιατί Εκείνος έχει ανάγκη από τις δικές μου προσπάθειες, αλλά πρέπει να δείξω φιλότιμο. Ούτε και το λάδι δεν μπόρεσα να νηστέψω την Παρασκευή. Το νήστεψα 1 ή δύο φορες. Ίσως είμαστε προσκολλημένοι στα εγκόσμια, ο χοϊκός άνθρωπος υπερτερεί έναντι του πνευματικού. Όμως, ο Θεός είναι άρχοντας. Δεν δίνει σημασία στις μικρότητές μας και παρ΄όλα αυτά μας βοηθάει να τον πλησιάσουμε και μας στηρίζει να κάνουμε κάποιες προσπάθειες. Ευελπιστώ σε αυτό που λέει ο γέροντας Παϊσιος: Φιλότιμο θέλει ο Θεός και απλά πράγματα.
ΖΕΙ Ο ΘΕΟΣ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΑ ΜΕΝ ΑΚΟΥΕΙΝ ΕΔΕΙΤΟ ΔΑΡΕΙΟΣ, ΑΝΗΡ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΣ, ΕΚΔΟΤΟΣ ΗΔΟΝΗ ΚΑΙ ΠΑΘΕΙ.
ΣΕ ΔΕ , ΑΝΔΡΑ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑΝ ΑΛΗΘΗ ΠΡΕΣΒΕΥΟΝΤΑ, ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΣΑΥΤΟΥ ΤΟ ΑΚΟΣ ΕΧΕΙΝ ΕΧΡΗΝ, ΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΩΣ ΑΙΣΧΥΝΗ ΤΩ ΛΟΓΙΣΜΩ, ΓΕΝΟΙΤ' ΑΝ , ΕΙ ΜΗ ΤΑΥΤΟΝ ΣΘΕΝΟΙ ΤΩ ΧΡΟΝΩ.

ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙ Ο ΔΑΡΕΙΟΣ, ΑΝΔΡΑΣ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΣ, ΕΚΔΟΤΟΣ ΣΤΗΝ ΗΔΟΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΘΟΣ.
ΕΣΥ ΟΜΩΣ, ΑΝΔΡΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΠΡΕΠΕ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΠΗ Η ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΣΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ

ΙΜΕΡΙΩ ΕΠΑΡΧΩ ΑΙΓΥΠΤΟΥ


ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΟΙ ΤΕ ΑΠ' ΕΚΕΙΝΟΥ ΜΕΧΡΙ ΘΕΟΦΡΑΣΤΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΟΜΟΙΟΥΣΘΑΙ ΘΕΩ ΦΑΣΙ, ΚΑΙ ΓΑΡ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΄Ο ΓΑΡ ΗΜΕΙΣ ΠΟΤΕ, ΤΟΥΤΟ Ο ΘΕΟΣ ΑΕΙ.


ΚΑΙ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΟΧΟΙ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΘΕΟΦΡΑΣΤΟΥ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, ΠΑΡΑΓΕΛΝΟΥΝ ΝΑ ΜΟΙΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΟ΄ΔΙΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.



ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ - ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΥΣ ΚΥΝΑΣ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

gia na trelathoume ligo edo mesa..... :8 :8 :8

den imaste oti ke oti :8 :8 :8
gia na ta paroume ligo :8 :8 :8
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

trelenome ke zo gia ta diskola...ta efkola stous alous...den mou kanoun......
elas gar monon anthropogoni :8
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από NIKI »

Αγαπητέ αδελφέ ,
Ο Θεος παντα ειναι κοντά στα παιδιά του, απλα μας έδωσε απλετη ελευθερία και είναι πολυ ταπεινος για να μπει σ'αυτη την ελευθερία που ο ίδιος μας έχει δώσει, περιμένει την προσευχή μας για να ερθει πιο κοντά μας.
Θα σου πω μια μικρη ιστοριούλλα . Υπήρχε ενας ανθρωπος και περπατούσε στην αμμο .Παντοτε όμως στον τόπο που περπατούσε δεν υπήρχαν 2 πατημασιές αλλα 4. Μια μέρα ο ανθρωπος αρρωστησε πολύ και εκανε το εξης παράπονο στον Θεο. "Καλα Θεέ μου οταν ημουνα καλά περπατούσες συνεχως δίπλα( οι δευτερες πατημασιες ηταν Του Κυρίου) μου όταν αρρωστησα με είχες αφήσει μονάχο μου γιατί? Και ο Κύριος απαντά " Παιδί μου οταν είχες αρρωστήσει υπήρχαν 2 πατημασιές στην αμμο γιατι απλά αυτες οι 2 πατημασιές ήταν οι δικες μου που σε κρατουσα στην αγγαλιά μου".
Λοιπόν με υπομονή αγάπη και προπάντος ΠΙΣΤΗ στο θέλημα του Θεού όλα θα ερθουν όπως ο Κύριος ξέρει για τον καθένα μας ξεχωριστά.
Ευχαριστώ
Babiss
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 11, 2009 3:28 pm

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από Babiss »

Για σένα αγαπημένε μου φίλε είναι δύσκολο καθώς όταν προσπαθείς για το Χριστό ο μισόκαλος διάβολος προσπαθεί να σε καταβάλει, να σε καταπιέσει εσωτερικά ώστε κι εσύ μετά να τα "βάλεις" με το Θεό.
Μην ξεχνάς ότι ο Θεός περιμένει την δικιά μας προσπάθεια όσο δύσκολη και να είναι αυτή για να μας επιβραβεύσει και να συνεχίσει το έργο μας ο Ίδιος. Εμείς κάνουμε λίγα βήματα κι Αυτός μας πηγαίνει χιλιόμετρα μακρυά στη συνέχεια.
Μη φοβάσαι ότι η ζωή κατά Χριστόν ότι είναι δύσκολη. Μέσα από αυτή τη δυσκολία έρχεται το Άγιο Πνεύμα και μας καθαρίζει όπως η φωτιά το χρυσάφι. Αν καταφέρεις και φτάσεις σε κάποια μέτρα αρετής τότε όπως τουλάχιστον μας λένε οι Άγιοί μας δεν θα είναι καθόλου δύσκολη η όποια προσπάθεια κάνεις για το Θεό.
Μη ξεγελιέσαι ότι κάποιοι άλλοι άνθρωποι τις αρετές που εσύ προσπαθείς για να αποκτήσεις αυτοί τις έχουν έμφυτες μέσα τους. Δεν παίρνει στεφάνια για τις πράξεις κάποιος που δεν προσπαθεί αλλά όποιος είναι δίνεται με όλες του τις δυνάμεις να τις αποκτήσει, ακόμη κι αν εν τέλει λιγήσει και πέσει. Όταν όμως αυτός ο άνθρωπος ξανασηκωθεί ο Θεός θα τον σπρώξει για να τον πάει ψηλότερα από εκεί που ήταν πρώτερα.
Άλλωστε μην ξεχνάς ότι δίπλα μας έχουμε ένα Άγιο Άγγελο που καταγράφει όλες τις πράξεις μας ακόμα και το παραμικρό βήμα που θα κάνουμε για την αγάπη του Θεού.
"Η πίστη σου σε έσωσε" έλεγε ο Κύριός μας σε πολλούς ανθρώπους, γι'αυτό μην χάνεις την πίστη σου προς το Θεό. Ο Θεός είναι που θα σου δείξει το δρόμο μαζί με την καθοδήγηση από τον πνευματικό σου.
Ο Θεός να σε έχει καλά και να σε φωτίζει, όπως εύχομαι και για όλους μας. Αμήν.
Άβαταρ μέλους
stempil
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 5:36 pm

Re: Γιατί είναι τόσο δύσκολο?

Δημοσίευση από stempil »

Εχθές γύρισα μετά από 20 ημέρες διακοπών. Αυτό που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας είναι ότι ενώ νιώθω ότι ξεκουράστηκα και χαλάρωσα λίγο από την καθημερινότητα της Πόλης, ταυτόχρονα "χαλάρωσα" και απέναντι στο Θεό. Απίστευτοι οι πειρασμοί και για άλλη μια φορά αποδείχτηκα πολύ λίγος για να τους πολεμήσω. Ελπίζω ο Κύριος να με συγχωρέσει και με την βοήθεια Του, την δική σας και του Πνευματικού μου να μπορέσω να βρω σιγά σιγά εκείνο το στενό δρομάκι που οδηγεί στην Απέραντη Αγάπη Του....
Το έλεός σου Κύριε καταδιώξει με πάσας τας ημέρας της ζωής μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”