Πιστεύεις?

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Re: Πιστεύεις?

Δημοσίευση από stathisekp » Δευ Απρ 18, 2016 3:10 pm

Αν και όλοι μας λίγο πολύ έχουμε δει τη αγάπη του Κυρίου μας, -που πολλές φορές μπορεί και να μη το καταλάβαμε κιόλας- οι περισσότεροι θα πούμε ναι, πιστεύω. Και δε θα πούμε ψέμματα. Πόσο όμως Του έχουμε εμπιστοσύνη; Πολλές φορές δε τα χάνουμε ή απελπιζόμαστε, με λίγα λόγια λιγοψυχάμε όπως λέμε, εξ αιτίας αυτής της έλλειψη εμπιστοσύνης μας; Πριν μας τύχει κάτι που φοβόμαστε, απελπιζόμαστε και δεν αφήνουμε Αυτόν να μεριμνήσει για μας, για το δικό μας συμφέρον.
Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει και σε σας, όμως σε μένα συμβαίνει αρκετά τακτικά αυτή η έλλειψη εμπιστοσύνης που τελικά είναι και έλλειψη πίστης....
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου

Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από ntinos » Δευ Απρ 18, 2016 10:52 pm

"ποιήσεις συν τω πειρασμώ και την έκβασιν"....αυτό το ξεχνάμε συνέχώς!...συνεχώς όμως!!...αυτόν που μας συκοφαντεί ή μας αδικεί (ή νομίζουμε!), δεν το ξεχνάμε ποτέ!....ποτέ όμως!
τεσπά, υπομονή κ αγώνας, δεν απελπιζόμαστε...Κ επιμονή!!...τι λέει ο ψαλμός?... "Ὑπομένων ὑπέμεινα τὸν Κύριον, καὶ προσέσχε μοι καὶ εἰσήκουσε τῆς δεήσεώς μου"!!!

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. » Παρ Μάιος 19, 2017 2:27 pm

stathisekp έγραψε:
Δευ Απρ 18, 2016 3:10 pm
Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει και σε σας, όμως σε μένα συμβαίνει αρκετά τακτικά αυτή η έλλειψη εμπιστοσύνης που τελικά είναι και έλλειψη πίστης....
Πόσο δίκιο έχεις...............πρόκειται για ακριβές ΄΄όργανο΄΄ που μετρά την κατα καιρούς κλονιζόμενη και αδύνατη πίστη μας, της ελαχιστότερης απο σπόρο του σιναπιού.
Κι όμως οι δοκιμασίες και ο πειρασμός έρχονται να μας υπενθυμίσουν ποιά είναι η εμπιστοσύνη μας, και άρα η πίστη μας, και αν τότε είπαμε απο καρδιάς το ΄΄γενηθήτο το θέλημά Σου΄΄
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.

Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από stathisekp » Παρ Μάιος 19, 2017 2:48 pm

Μ.Δ.Κ. έγραψε:
Παρ Μάιος 19, 2017 2:27 pm
stathisekp έγραψε:
Δευ Απρ 18, 2016 3:10 pm
Πόσο δίκιο έχεις...............πρόκειται για ακριβές ΄΄όργανο΄΄ που μετρά την κατα καιρούς κλονιζόμενη και αδύνατη πίστη μας, της ελαχιστότερης απο σπόρο του σιναπιού.
Κι όμως οι δοκιμασίες και ο πειρασμός έρχονται να μας υπενθυμίσουν ποιά είναι η εμπιστοσύνη μας, και άρα η πίστη μας, και αν τότε είπαμε απο καρδιάς το ΄΄γενηθήτο το θέλημά Σου΄΄
Βλέπω ότι από τότε που είχα γράψει αυτά έχει περάσει ένας χρόνος και κάτι.
Ουδεμία βελτίωσις!!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. » Παρ Μάιος 19, 2017 2:57 pm

Πρέπει να βρούμε τρόπο να στεκόμαστε με όσο το δυνατόν ανδρείο φρόνημα την ώρα των δοκιμασιών και των πειρασμών, και(για) να μην ντρεπόμαστε ύστερα για την ολιγοπιστία μας και τη δειλία μας. Να προσέχουμε δηλαδή τι λέμε και τι κάνουμε.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες