Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας & Ι. Ν. Αγίας Παρασκευής - Πήλιο

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας & Ι. Ν. Αγίας Παρασκευής - Πήλιο

Δημοσίευση από ix8ys »

Καλημερίζω την παρέα του www.athos.edo.gr!

Μόλις γύρισα από το καταπράσινο Πήλιο όπου είχα πάει για να περάσω το διήμερο και να ηρεμίσω λιγάκι ξεφεύγοντας από την δύσκολη και πιεστική ζωή της πόλης.

Εχτές το πρωί, λοιπόν, επισκεφτήκαμε το χωριό Κισσός όπου βρίσκετε ο Ιερός Ναός της Αγίας Μαρίνας (χτίστηκε το 1650). Δυστυχώς όμως ήταν κλειστός και δεν μπορέσαμε να μπούμε μέσα. Όπως ανακάλυψα πριν από λίγο, σε μια σύντομη αναζήτηση μου στο Google ο Ναός αυτός θα πρέπει να είναι υπέροχος! Επισκεφτείτε την σελίδα http://www.agiamarina-kissos.com/index-gr.html για περισσότερες πληροφορίες. Επίσης τράβηξα φωτογραφίες από το εξωτερικό του Ναού όπου βρίσκετε μια τοιχογραφία με την Αγία Μαρίνα, πλαισιωμένη από τους Αρχαγγέλους Μιχαήλ και Γαβριήλ. Κρίμα που δεν μπορώ να την ανεβάσω στο site να την δείτε….

Τέλος, σήμερα το πρωί επισκεφτήκαμε την Τσαγκαράδα όπου βρίσκετε ο Ιερός Ναός της Αγίας Παρασκευής. Δεν θέλω να πω πολλά για την εκκλησία αυτή που χτίστηκε σχετικά πρόσφατα (1914), παρά μόνο ότι μόλις μπήκα μέσα και άναψα το κερί μου, σαν να «ξανάνιωσα», σαν να «αναζωογονήθηκα»!

Σίγουρα θα ξαναπάω σε αυτές τις δύο εκκλησίες! Θα ξαναπάω στην Αγία Μαρίνα για να βρω την ευκαιρία την θαυμάσω και θα ξαναπάω στην Αγία Παρασκευή για να της «πω» ένα ευχαριστώ που με γιάτρεψε από τις πληγές της πόλης!

Υ.Γ. Συγνώμη για το (ίσως) off-topic μήνυμα μου, αλλά η ενότητα «Ορθοδοξία» που ίσως να ταίριαζε καλύτερα το μήνυμα μου είναι κλειδωμένη και δεν μπορώ να στείλω μηνύματα εκεί….
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου.

Θα θέλαμε να δούμε και τις φωτογραφίες σου, αν φυσικά το επιθυμείς, και μπορείς να τις στείλεις στον Διαχειρηστή με e-mail : athos@athos.edo.gr
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

g_aggelos έγραψε: Θα θέλαμε να δούμε και τις φωτογραφίες σου, αν φυσικά το επιθυμείς, και μπορείς να τις στείλεις στον Διαχειρηστή με e-mail : athos@athos.edo.gr
Καλημέρα και πάλι. Μόλις έστηλα δύο φωτογραφίες. Ελπίζω να τις ανεβάσουν οι admins σύντομα στο site.

Θα προσπαθήσω να στείλω και άλλες φωτογραφίες :!:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”