Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Nikos_cy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 9:04 am

Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από Nikos_cy »

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.
Για το λόγο ότι μοιράζω τον χρόνο μου λόγω δουλειάς μεταξύ Αγγλίας και Κύπρου, μόλις χτες κατάφερα με τη βοήθεια της Παναγίας μας να επισκεφτώ έστω και για δύο ώρες την Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου στο Έσσεξ της Αγγλίας.
Εκεί βρίσκεται και ο τάφος του μακαριστού Γέροντα Σωφρονίου Σαχάροφ, ιδρυτού της Μονής.
Δεν έχω λόγια..
Δύο ώρες, ήταν αρκετές να με κάνουν να μου λείπει ήδη η ζεστασιά του..
Όπως μου είχε πει ένας μοναχός στην Κύπρο που μου το σύστησε για να το επισκεφτώ, "είναι μία όαση στην Αγγλία"..
Είχε απόλυτο δίκιο..
Καλή δύναμη για τη Μ. Σαρακοστή..
Ταπεινά,
Νίκος
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από nickzark »

Ωωω Μεγάλη ευλογία να βρεθείς εκεί. Αν θες δείξε μας καμία φωτογραφία
Nikos_cy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 9:04 am

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από Nikos_cy »

nickzark έγραψε:Ωωω Μεγάλη ευλογία να βρεθείς εκεί. Αν θες δείξε μας καμία φωτογραφία
Έβγαλα μόνο δυο φωτογραφίες, δε συνήθίζω να βγάζω, συγγνώμη...
Να δω πως μπορώ να τις ανεβάσω εδώ..
Είμαι δουλειά σήμερα, αλλά το μυαλό μου είναι ακόμα εκεί..
Nikos_cy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 9:04 am

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από Nikos_cy »

IMG_4777.JPG
IMG_4776.JPG
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από nickzark »

Υπέροχος φώτο. Δεν πειράζει που δεν έβγαλες και άλλες. Και αυτές μια χαρά είναι. Ευλογία
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από silver »

Η μικτή μονή του Έσσεξ Αγγλίας του Γέροντα Σωφρονίου!

Όταν ο Μέγας Αρσένιος είπε εις την Ρωμαία συγκλητική που του ζήτησε να προσεύχεται γι αυτήν: «είθε ο Θεός να εξαλείψει το μνημόσυνό σου από την σκέψι μου» και αυτό ο Αρχιεπίσκοπος Αλεξανδρείας Θεόφιλος το ανέλυσεν ότι δεν εννοούσε ο Άγιος κάτι το κακό αλλά δεν ήθελε να την φέρνη εις την σκέψιν, καθ’ ότι ο διάβολος, είπε, πολεμεί τους μοναχούς δια των γυναικών. Τώρα εάν οι μοναχοί της ωραίας Αγγλίας είναι ανώτεροι του Μεγάλου Αρσενίου και δεν πολεμούνται πλέον διά των γυναικών, τότε είναι άξιοι προσκυνήσεως. Αλλά κι άξιοι προσκυνήσεως εάν είναι, το ότι το παράδειγμα των αγίων αυτών δημιουργεί προηγούμενον εις την Εκκλησίαν, αυτό και μόνον είναι ένας λόγος να τους παρακαλέσωμεν να διορθώσουν τα του οίκου των.


«Μήτε ἐν ἀνδρώω Μοναστηρίω γυνή, μήτε ἐν γυναικείω ἀνήρ, καθευδέτω. Παντὸς γὰρ προσκόμματος καὶ σκανδάλου ἔξω εἶναι δεῖ τοὺς πιστοὺς καὶ πρὸς τὸ εὔσχημον καὶ εὐπρόσεδρον τῷ Κυρίῳ, τὸν ἑαυτῶν εὐθετίζειν βίον. εἰ δὲ τις τοῦτο πράξοι, εἴτε Κληρικός εἴη, εἴτε λαϊκός, ἀφοριζέσθω.
(ΜΖʼ Ἱεροῦ Κανόνος Στʼ Οἰκουμενικῆς Συνόδου).

«Ἀπό τοῦ παρόντος ὁρίζομεν μὴ γίνεσθαι διπλοῦν Μοναστήριον, ὅτι σκάνδαλον καὶ πρόσκομμα τοῖς πολλοῖς γίνεται τοῦτο... Μὴ διαιτάσθωσαν ἐν ἑνί Μοναστηρίω. Μοναχοί καί Μοναχαί. μοιχεία γὰρ μεσολαβεῖ τὴν συνδιαίτησιν. Μὴ εχέτω Μοναχός παρρησίαν πρὸς Μονάστριαν ἤ Μονάστρια πρὸς Μοναχόν, ἰδία προσομιλεῖν. Μὴ κοιταζέσθω Μοναχός ἐν γυναικίω Μοναστηρίω, μηδέ συνεσθιέτω Μονάστρια κατὰ μόνας...»
(Κ΄ Ἱεροῦ Κανόνος Ζ΄ Οἰκουμενικῆς Συνόδου).

Η Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος κατεδίκασε το 1987 διὰ συνοδικοῦ δικαστηρίου εἰς τὴν ἐσχάτην ποινήν τῆς καθαιρέσεως τὸν ἱερομόναχον Ἄγγελον Ἀναστασίου, μὲ πρωτίστην κατηγορίαν «τὴν σύμπηξιν μικτῆς μοναστικῆς ἀδελφότητος» ἐν Ἀθήναις .....

«Απόστρεψον οφθαλμόν από γυναικός ευμόρφου, και μη καταμάνθανε κάλλος αλλότριον· εν κάλλει γυναικός πολλοί επλανήθησαν» (Σειρ. θ:8).

Ιδιαιτέρως ηνοχλείτο ο Όσιος Σεραφείμ του Σαρώφ από τας επισκέψεις γυναικών. Δια τούτο παρεκάλεσε τον Ηγούμενον Ησαϊαν να απαγορεύση να έρχονται γυναίκες εις τον λόφον του, τον οποίον είχεν ονομάσει Άθω. (ιδ: 485).
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από stathisekp »

silver έγραψε: Τετ Απρ 05, 2017 3:22 am Η μικτή μονή του Έσσεξ Αγγλίας του Γέροντα Σωφρονίου!


Και ο αντίλογος εδώ
http://www.oodegr.com/oode/pateres1/swf ... ties_1.htm
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από silver »

Το Πνεύμα το Άγιον και οι Άγιοι Πατέρες δύο Αγίων Οικουμενικών Συνόδων εσφαλμένως οδηγούν την Εκκλησία με Κανόνες που είναι εκτός πραγματικότητος!

Δυστυχώς δεν θα ήθελα να γράψω περισσότερα, μόνο ότι η άγνοιά μας, ο εγωϊσμός μας και η αδιαφορία μας είναι η αιτία που φθάσαμε σαν Ορθόδοξοι και σαν Έλληνες σε αυτά τα χάλια...
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από stathisekp »

Αγαπητέ μου Κωνσταντίνε, δεν είχα καμία πρόθεση να σε στεναχωρήσω.
Απλώς θεώρησα καλό να γνωστοποιήσω και μια άλλη άποψη. (Και δεν είναι η μοναδική, υπάρχουν πολλές στο διαδίκτυο)
Καλή Ανάσταση σου εύχομαι !!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Nikos_cy
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 9:04 am

Re: Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου-Έσσεξ

Δημοσίευση από Nikos_cy »

Καλημέρα σε όλους,
Πραγματικά, με το θέμα που άνοιξα, δεν είχα σκοπό να σας αναστατώσω..
Ήθελα μόνο να επικοινωνήσω την εμπειρία που είχα από την επίσκεψή μου στην Διπλή Πατριαρχική Σταυροπηγιακή Ι.Μ Τιμίου Προδρόμου στο Έσσεξ..
Σας ζητώ ταπεινά συγγνώμη για την αναστάτωση...
Ταπεινά,
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”