Πανήγυρις Αγίου Παντελεήμονος Πεντέλης

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Πανήγυρις Αγίου Παντελεήμονος Πεντέλης

Δημοσίευση από stathisekp »

Το Σάββατο το βραδάκι, παραμονή του Αγίου Παντελεήμονος, ανεβήκαμε όπως κάθε χρόνο στην Πεντέλη, στη μονή του Αγ. Παντελεήμονος.
Είναι ένα όμορφο μοναστήρι σε απόσταση αναπνοής από την Αθήνα, στη Πεντέλη, πάνω από τη Κηφισιά, στο δρόμο που πάει προς τα ραντάρ και το γνωρίζω πάνω από 40 χρόνια.
Φτάσαμε κατά τις 8,30 και, χωρίς να το έχουμε προγραμματίσει, παρακολουθήσαμε και την αγρυπνία. Ήταν πολύ όμορφα, ξεκίνησε γύρω στις 10 και τελείωσε στις 1.
Πολύ κατάνυξη, αρκετός κόσμος, αρκετή δροσιά, και η Αθήνα από ψηλά φαινόταν να ζει στους ρυθμούς του καλοκαιριάτικου σαββατόβραδου, με τα εκατομμύρια φωτάκια να αναβοσβήνουν μη γνωρίζοντας ότι κάποιοι, κάπου πιο ψηλά προσεύχονταν και γι αυτούς...
Δεν είχαμε μείνει άλλη χρονιά στην αγρυπνία μια και πάντα είχαμε και τα παιδιά μαζί. Φέτος όμως ο μικρός έλλειπε και είχαμε μόνο το μεγάλο μαζί μας, η γκρίνια του ήταν υποφερτή :P :P κι έτσι τα καταφέραμε..
Πραγματικά, πολύ όμορφα!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Πανήγυρις Αγίου Παντελεήμονος Πεντέλης

Δημοσίευση από dimitris_79 »

καλημέρα και χρόνια πολλά φίλοι μου...

μια και είδα αναφορά στον Άγιο Παντελεήμονα πεντέλης...έχει κάποιος επισκεφθεί τον Αρχιμανδρίτη πάτερ Ονούφριο..μετοχιάρη του ναού?
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Πανήγυρις Αγίου Παντελεήμονος Πεντέλης

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Το μοναστήρι συνδέεται και με τη μορφή ενός εκ των αγιασμένων ιερομονάχων της σχετικά πρόσφατα εκδημείσας ανθοδέσμης αγίων μορφών που είναι γνωστές εις τους παροικούντας την Ιερουσαλήμ.Αυτή του Σίμωνος Αρβανίτη. Δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω προσωπικά, όταν έμαθα απο πολλές και αξιόπιστες μεριές για τι πρόκειται ήταν πλέον αργά.
Ένα περιστατικό - το έχω γράψει ξανά - που έγινε κατα την εξόδιό του, μας το διηγήθηκε ο Αρχιερέας ο ίδιος και στον οποίο έγινε το γεγονός, όταν πήγε να τον αποχαιρετήσει ο μακαριστός π. Σίμων σήκωσε το χέρι του για να το ασπασθεί ο Αρχιερέας........
Έχω πάει μερικές φορές στο μοναστήρι.........εξ΄αρχής διεξαγόταν.......και πιστεύω ότι εξακολουθεί να διεξάγεται και εκεί πνευματική μάχη και αγώνας....
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
dimitris_79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2014 4:33 pm
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Πανήγυρις Αγίου Παντελεήμονος Πεντέλης

Δημοσίευση από dimitris_79 »

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για τον τωρα ηγουμενο του αγ.παντελεημονος οτι ειναι πνευτικα πολυ ψηλα..και επειδη αντιμετοπιζω ενα σοβαρο οικογενιακο προβλημα...λεω να παω να τον επισκεφθω..γιατι στο αγιο ορος μαλλον θα παω απο φλεβαρη.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Πανήγυρις Αγίου Παντελεήμονος Πεντέλης

Δημοσίευση από stathisekp »

dimitris_79 έγραψε:Εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για τον τωρα ηγουμενο του αγ.παντελεημονος οτι ειναι πνευτικα πολυ ψηλα..
Συμφωνώ κι επαυξάνω για τον π. Ονούφριο!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”