Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re:

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Misha έγραψε:
vasilis_m21 έγραψε:Misha διαφωνώ με αυτό που είπες ότι ''έχω επιφυλάξεις για το Ακριτοχώρι'', γιατί αφήνεις υπονοούμενα, λες και είναι το κλουβί με τις τρελές! Επίσκεψη είπαν ότι θα κάνουν οι άνθρωποι, δεν είπαν να πάνε να κλειστούν. Εξάλλου σε όλα τα μοναστήρια βρίσκεις κοπέλες μακρυφουστανούδες με μουστάκια και την τρίχα κάγκελο, οπότε δεν κατάλαβα-λιγότερο πρόβλημα υπάρχει στα ''καλόφημα'' στέκια;
οπως και να το κανουμε Βασίλη δεν ειναι ολα τα ιδια και επισης δεν εχω προσωπικη αντιληψη για ολα...

εχω επισκεφθει πολλα,εχω συναναστραφει με αρκετο κοσμο και μπορω να εκφερω τεκμηριωμενη γνωμη για οσα γνωριζω.

οσο για το κλουβι με τις τρελες...μην αποκλειεις τιποτα εφοσον δεν γνωριζεις προσωπα και καταστασεις.....
Καλη μετανοια να εχεις μετα απο τοσα χρονια τωρα με επιασε και εμενα να αμαρτανω κρινοντας τα γραφομενα σου
πιος εισαι εσυ που κρινεις τις ψυχες αυτες που απο το πρωι εως το βραδυ προσευχονται για εμας
πιος εισαι εσυ που με την ανθρωπινη κριση καταδικαζεις μοναχες?

θα μου πεις πιος ειμαι εγω που κρινω αυτα που εγραψες ναι θα ζητησω συνχωσερη το ιδιο να κανεις και εσυ γιατι δεν γνωριζεις τι επραξες
αν γνωριζες τι ειπες και τι κακο κανεις με αυτα σου τα γραφομενα θα βαρουσες 7000 μετανοιες

καλη μετανοια αν με διαβαζεις
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από nickzark »

Dimitris39 έγραψε:
nickzark έγραψε:
Αξιζει να επισκεφτη κανεις και την Ιερα μονη Αγιας Κυριακης ειναι λιγο πιο περα αν πατε εκει παρτε τηλεφωνο να ερθω
NAI.Yπεροχη μονη επισης.Στον δρομο προς Σερρες, περνας και απο το χωριο της μητερας μου το Αγιοχωρι, μετα την Αλιστρατη και μετα απο λιγο ειναι η μονη
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από nickzark »

Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από paulina »

Αν και έχει αναφερθεί πριν κάποιες σελίδες και υπάρχει και ξεχωριστό θέμα, προτίνω το μοναστήρι της Παναγίας Μαλεβής.
Το μοναστηράκι αυτό έχει πάρα πολύ κόσμο, κυρίως το καλοκαίρι και τα Σαββατοκύριακα, όμως η παρουσία και η χάρη της Παναγίας είναι τόσο έντονη και δεν σε νοιάζει τίποτα άλλο. Αξίζει το κόπο πραγματικά.

Επίσης υπάρχει το αντρικό μοναστηράκι της Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας στην Αθήνα, στην Ηλιούπολη-Αγία Μαρίνα, στην οδό Αρχιμήδους. Βρίσκεται ανάμεσα σε πολυκατοικίες, είναι πολύ μικρό και γλυκό και ο γέροντας πάρα πολύ φιλόξενος!

Στη Μακεδονία τα περισσότερα μοναστήρια έχουν πνευματικούς δεσμούς με το Άγιο Όρος κι έτσι μπορούμε κι εμείς οι γυναίκες να πάρουμε μια γεύση από κει. :105
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
KIXE35
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2006 5:00 am

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από KIXE35 »

stathisekp έγραψε:
KIXE35 έγραψε:θα ήθελα να προτεινω πραγματικα να επισκεφτειτε το Ιερο Μετόχιο του Αγίου Παντελεημονος Πεντέλης.
.....
Πραγματικά εξαιρετικό μοναστήρι, μια ανάσα από την Αθήνα. Το επισκεπτόμουν από μικρός (πρόλαβα και τον π. Σίμωνα) και αργότερα με την οικογένειά μου και ειδικά με τον πρώτο μου γιό όταν ήταν ακόμη 5-6 χρονών, πολλές φορές, ακόμη και τα βράδυα του χειμώνα με χιόνι, ότι ώρα και να ήταν, οι γέροντες Ισαάκ και Ιωσήφ μας καλοδεχόντουσαν και δίπλα στο τζάκι στο παλιό αρχονταρίκι, συζητούσαμε ατελείωτες ώρες!!!! :105 :105
Είχα αρκετούς μήνες να το επισκεφτώ και το επισκέφτηκα πάλι πριν από κανένα μήνα. Ο πάτερ Ισαάκ δεν ήταν πλέον εκεί, (αντ΄ αυτού είδα δύο νέους μοναχούς, ρώτησα που βρίσκεται και μου απάντησαν αόριστα κάπου στην Πελοπόνησσο). Πράγματι έχει καλωπισθεί αρκετά, πλέον όμως έχει "ωράριο", νομίζω στις 6,30μ.μ. κλείνουν οι πόρτες, και δεν μπορείς να το επισκεφτείς όπως παλιά :( :(
Νομίζω πιό παλιά, όταν ήταν πιό άγνωστο ήταν καλύτερα, πιό "άμεσο" πιο εύκολα προσβάσιμο.
Θα ξαναπάω, ίσως να ήταν η πρώτη μου εντύπωση μετά την αλλαγή που με ξένισε.

Τι σε ξένισε αδερφέ μου απο την παρουσία των "νέων" ρασοφόρων ? σου μιλησαν ασχημα? ήταν αφιλοξενοι? εγώ έχω εντελώς διαφορετική άποψη! θεωρώ ότι ήταν πολύ ευγενικοι και φιλοξενοι εν αντιθέσει με άλλα μοναστήρια που έχω επισκεφθεί στο παρελθόν! και με αυτό το "αόριστο" που εσυ λες ? τι εννοείς ? τι περίμενες να ακούσεις? γιατί θα έπρεπαν να σου δώσουν πληροφορίες για αυτόν τον πατέρα? υποχρεωμένοι σου ήταν ? δεν σε καταλαβαίνω , γιατί το αναφέρεις ώς πρόβλημα?? δεν γνωρίζεις πως δεν πρέπει να κρίνεις τα λεγόμενα των ρασοφόρων?και ειδικά να τα προβαλεις ως "περιεργα" εδω μέσα σε ένα δημόσιο ιστολόγιο??? εκπλήσομαι! πνευματικό έχεις? ρώτα τον λοιπόν αν αυτά που λές είναι σωστά ! αναρωτιέμαι γιατί το αναφέρεις ! ειναι κάτι αλλο που θέλεις να πεις? εννοεις κάτι ?? δεν καταλαβαίνω το ....υποννοούμενο. μπορεί να μου φαινεται εμένα καπως , τελοσπάντων, ναμε συγχωρείς! αλλα και αυτό πάλι με το....¨ωραριο¨σε εισαγωγικά ??? σε ένα μονο μοναστήρι εχεις πάει?? δεν γνωρίζεις πως ΟΛΑ τα μοναστήρια σε Ελλάδα και ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ έχουν ΩΡΑΡΙΟ???? Εδω στην Αριζόνα, στην Αμερική, στον π.Εφραίμ που πήγα , που σημειωτέον απευθείνεται όχι μονο σε Ελληνες ορθοδόξους αλλά και σε ξένους, Αμερικανούς και άλλους πολίτες/προσκυνητές, υπάρχει ΑΥΣΤΗΡΟ ωράριο μαζί με κανόνες ΕΝΔΥΜΑΣΊΑΣ και ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆς των προσκυνητών! (δες http://www.stanthonysmonastery.org/visitorguide.ph) που άνετα θα μπορούσαν,όπως εσύ ίσως εννοείς, να απογοητεύσουν και να αποτρέψουν "μελλοντικούς" ορθοδόξους πιστούς!Ετσι πρέπει να είναι κάθε μοναστήρι! να έχει κανόνες και πρόγραμμα!έτσι εξάλλου δεν κάνει και καθένας απο εμας στο σπίτι του?? μπορεί αδελφέ μου να μπαίνει και να βγαίνει στο σπίτι σου όποτε αυτός το επιθυμεί?? δεν βάζεις καποια όρια? και μην μου πείς το πολυλεγμένο : "ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ , ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ"! το ότι μια ιερα μονή είναι το σπίτι του Αγίου και κατα συνέπεια φυσικά το σπίτι του Θεού δεν σημαίνει ότι πρέπει να επικρατεί ...ΑΣΥΔΟΣΙΑ! Συγχώρα με αλλα δεν το εννοώ διαφορετικά! Οι πατέρες ή οι μοναχές μίας ιερας μονής εχουν (πρέπει να έχουν) σαν κύριο μέλημά τους την ΠΡΟΣΕΥΧΉ ! Εξάλλου γι'αυτό άφησαν και τα εγκόσμια! Για να αφιερωσουν την ψυχή τους και το σώμα τους , τον ίδιο τους τον εαυτό στον Κύριό μας Ιησου Χριστό και μετά για να "υπηρετούν" τις οποιεσδήποτε αναγκες των πιστών! αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και συγχώρα με αν σε πήρα κατα κάποιον τρόπο απο ...τα μουτρα! ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΉ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από panosgreece »

περα απο τον γεροντα ισαακ και ιωσηφ ,,,,,,,ετυχε να βρεθω πολλες οταν ημουν αθηνα και με τον γεροντα ονουφριο ,,,,,,,,

οπου πολυς κοσμος περιμενε με τις ωρες μονο για να παρει την ευχη του .................μια μονη με μεγαλη παραδοση και μεγαλη ευλογια

ο θεος ξερει που στηνει τους φαρους του για να βλεπει το τυφλο ποιμνιο του ...οταν δει τοτε ο φαρος σβηνει ,,,,,,,,,,,και αναβει το θειο πυρ που εχει ο εν χριστω ανθρωπος οπου βλεπει με αλλα ματια πλεον

καλημερα
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7291
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από stathisekp »

KIXE35 έγραψε:
stathisekp έγραψε:
KIXE35 έγραψε:θα ήθελα να προτεινω πραγματικα να επισκεφτειτε το Ιερο Μετόχιο του Αγίου Παντελεημονος Πεντέλης.
.....
Πραγματικά εξαιρετικό μοναστήρι, μια ανάσα από την Αθήνα. Το επισκεπτόμουν από μικρός (πρόλαβα και τον π. Σίμωνα) και αργότερα με την οικογένειά μου και ειδικά με τον πρώτο μου γιό όταν ήταν ακόμη 5-6 χρονών, πολλές φορές, ακόμη και τα βράδυα του χειμώνα με χιόνι, ότι ώρα και να ήταν, οι γέροντες Ισαάκ και Ιωσήφ μας καλοδεχόντουσαν και δίπλα στο τζάκι στο παλιό αρχονταρίκι, συζητούσαμε ατελείωτες ώρες!!!! :105 :105
Είχα αρκετούς μήνες να το επισκεφτώ και το επισκέφτηκα πάλι πριν από κανένα μήνα. Ο πάτερ Ισαάκ δεν ήταν πλέον εκεί, (αντ΄ αυτού είδα δύο νέους μοναχούς, ρώτησα που βρίσκεται και μου απάντησαν αόριστα κάπου στην Πελοπόνησσο). Πράγματι έχει καλωπισθεί αρκετά, πλέον όμως έχει "ωράριο", νομίζω στις 6,30μ.μ. κλείνουν οι πόρτες, και δεν μπορείς να το επισκεφτείς όπως παλιά :( :(
Νομίζω πιό παλιά, όταν ήταν πιό άγνωστο ήταν καλύτερα, πιό "άμεσο" πιο εύκολα προσβάσιμο.
Θα ξαναπάω, ίσως να ήταν η πρώτη μου εντύπωση μετά την αλλαγή που με ξένισε.

Τι σε ξένισε αδερφέ μου απο την παρουσία των "νέων" ρασοφόρων ? σου μιλησαν ασχημα? ήταν αφιλοξενοι? εγώ έχω εντελώς διαφορετική άποψη! θεωρώ ότι ήταν πολύ ευγενικοι και φιλοξενοι εν αντιθέσει με άλλα μοναστήρια που έχω επισκεφθεί στο παρελθόν! και με αυτό το "αόριστο" που εσυ λες ? τι εννοείς ? τι περίμενες να ακούσεις? γιατί θα έπρεπαν να σου δώσουν πληροφορίες για αυτόν τον πατέρα? υποχρεωμένοι σου ήταν ? δεν σε καταλαβαίνω , γιατί το αναφέρεις ώς πρόβλημα?? δεν γνωρίζεις πως δεν πρέπει να κρίνεις τα λεγόμενα των ρασοφόρων?και ειδικά να τα προβαλεις ως "περιεργα" εδω μέσα σε ένα δημόσιο ιστολόγιο??? εκπλήσομαι! πνευματικό έχεις? ρώτα τον λοιπόν αν αυτά που λές είναι σωστά ! αναρωτιέμαι γιατί το αναφέρεις ! ειναι κάτι αλλο που θέλεις να πεις? εννοεις κάτι ?? δεν καταλαβαίνω το ....υποννοούμενο. μπορεί να μου φαινεται εμένα καπως , τελοσπάντων, ναμε συγχωρείς! αλλα και αυτό πάλι με το....¨ωραριο¨σε εισαγωγικά ??? σε ένα μονο μοναστήρι εχεις πάει?? δεν γνωρίζεις πως ΟΛΑ τα μοναστήρια σε Ελλάδα και ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ έχουν ΩΡΑΡΙΟ???? Εδω στην Αριζόνα, στην Αμερική, στον π.Εφραίμ που πήγα , που σημειωτέον απευθείνεται όχι μονο σε Ελληνες ορθοδόξους αλλά και σε ξένους, Αμερικανούς και άλλους πολίτες/προσκυνητές, υπάρχει ΑΥΣΤΗΡΟ ωράριο μαζί με κανόνες ΕΝΔΥΜΑΣΊΑΣ και ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆς των προσκυνητών! (δες http://www.stanthonysmonastery.org/visitorguide.ph) που άνετα θα μπορούσαν,όπως εσύ ίσως εννοείς, να απογοητεύσουν και να αποτρέψουν "μελλοντικούς" ορθοδόξους πιστούς!Ετσι πρέπει να είναι κάθε μοναστήρι! να έχει κανόνες και πρόγραμμα!έτσι εξάλλου δεν κάνει και καθένας απο εμας στο σπίτι του?? μπορεί αδελφέ μου να μπαίνει και να βγαίνει στο σπίτι σου όποτε αυτός το επιθυμεί?? δεν βάζεις καποια όρια? και μην μου πείς το πολυλεγμένο : "ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ , ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ"! το ότι μια ιερα μονή είναι το σπίτι του Αγίου και κατα συνέπεια φυσικά το σπίτι του Θεού δεν σημαίνει ότι πρέπει να επικρατεί ...ΑΣΥΔΟΣΙΑ! Συγχώρα με αλλα δεν το εννοώ διαφορετικά! Οι πατέρες ή οι μοναχές μίας ιερας μονής εχουν (πρέπει να έχουν) σαν κύριο μέλημά τους την ΠΡΟΣΕΥΧΉ ! Εξάλλου γι'αυτό άφησαν και τα εγκόσμια! Για να αφιερωσουν την ψυχή τους και το σώμα τους , τον ίδιο τους τον εαυτό στον Κύριό μας Ιησου Χριστό και μετά για να "υπηρετούν" τις οποιεσδήποτε αναγκες των πιστών! αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και συγχώρα με αν σε πήρα κατα κάποιον τρόπο απο ...τα μουτρα! ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΉ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!
Φίλε μου νομίζω με παρεξήγησες!. Δεν αναφέρω κάτι ως πρόβλημα, δεν με ξένισαν οι νέοι μοναχοί και πολύ περισσότερο ως προς τα κατακεραυνωτικά εωτήματα που θέτεις στην αρχή της απάντησής σου. Όσο για αυτό που με "ξένισε" ήταν μόνο το θέμα του ωραρίου, (τα εισαγωγικά λόγω του ότι δεν βρήκα προσφορότερη έκφραση) που φυσικά τηρούν όλες οι μονές, όσες έχω επισκεφτεί (ίσως να μην έχω επισκεφτεί τόσες πολλές όσες πιθανόν εσύ, εξ όσων συνάγω από την απάντησή σου) και αυτό για το λόγο του ότι όταν ήταν άγνωστο, ή μάλλον όταν δεν είχε την επισκεψιμότητα που έχει τώρα, και μιλάω για διάστημα πλέον των 40 ετών) ήξερα ότι ανά πάσα στιγμή που ένοιωθα ανάγκη πήγαινα και έβλεπα τους πατέρες, συνήθως ήμασταν μόνοι μας τα απογεύματα, μόνο τα Σ/Κ είχε κόσμο και στην γιορτή του Αγ. Παντελεήμονα. Αν είχα κάποιον φίλο που επί 40 χρόνια ήξερα ότι ανά πάσα ώρα (στα πλαίσια της λογικής πάντα) θα ήταν πρόθυμος να με δεχτεί και ξαφνικά μου λέει ότι θα έρχεσαι αυτές τις ώρες, θα αισθανόμουν κάπως. Θα τον δικαιολογούσα βέβαια, γιατί το καταλαβαίνω ότι δεν είναι σωστό, αλλά θα με στεναχωρούσε που θα έχανα αυτό το "δικαίωμα".
Τέλος πάντων, δεν ήθελα να σκανδαλίσω κανέναν και σου ζητώ συγνώμη αν σου προκάλεσα τέτοια συναισθήματα, και προς Θεού δεν επιθυμώ καμμιά αντιπαράθεση. Για μένα πάντως παραμένει ένα από τα αγαπημένα μου μοναστήρια.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από stathis73 »

Εκτος απο τα παραπανω μοναστηρια που ειναι πραγματικα παρα πολυ ομορφα και με μεγαλα προσκυνηματα, εμενα μου ερεσει πολυ να πηγαινω σε πολυ απομακρυσμενα και σε οχι τοσο γνωστα και μαλιστα φτωχα μοναστηρια για διαφορους λογους. :8

Οπως και να εχει οπου και να παμε μονο κερδος εχουμε απο αυτα τα προσκυνηματα σε τετοια Αγιασμενα Μερη.

Μια καλη προταση σε οσους δεν εχουν παει ειναι και στην Κονιτσα Η Ιερα Μονη Στομιου, που βρισκεται ισως σε ενα απο τα ωραιοτερα σημεια της Ελλαδος. :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από panosgreece »

paulina έγραψε:Αν και έχει αναφερθεί πριν κάποιες σελίδες και υπάρχει και ξεχωριστό θέμα, προτίνω το μοναστήρι της Παναγίας Μαλεβής.
Το μοναστηράκι αυτό έχει πάρα πολύ κόσμο, κυρίως το καλοκαίρι και τα Σαββατοκύριακα, όμως η παρουσία και η χάρη της Παναγίας είναι τόσο έντονη και δεν σε νοιάζει τίποτα άλλο. Αξίζει το κόπο πραγματικά.

Επίσης υπάρχει το αντρικό μοναστηράκι της Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας στην Αθήνα, στην Ηλιούπολη-Αγία Μαρίνα, στην οδό Αρχιμήδους. Βρίσκεται ανάμεσα σε πολυκατοικίες, είναι πολύ μικρό και γλυκό και ο γέροντας πάρα πολύ φιλόξενος!

Στη Μακεδονία τα περισσότερα μοναστήρια έχουν πνευματικούς δεσμούς με το Άγιο Όρος κι έτσι μπορούμε κι εμείς οι γυναίκες να πάρουμε μια γεύση από κει. :105
δυστηχως βλεπω πολλες γυναικες να εχουν κανει ολυμπιακο αθλημα το ΓΕΡΟΝΤΟ-ΣΑΦΑΡΙ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥς ......ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ

ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΑΥΛΙΝΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗς ΚΟΥΒΕΝΤΑς .........
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Προτάσεις για επισκέψεις σε Μοναστήρια

Δημοσίευση από stathis73 »

panosgreece έγραψε:
paulina έγραψε:
δυστηχως βλεπω πολλες γυναικες να εχουν κανει ολυμπιακο αθλημα το ΓΕΡΟΝΤΟ-ΣΑΦΑΡΙ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥς ......ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ

ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΑΥΛΙΝΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗς ΚΟΥΒΕΝΤΑς .........
Παναγιώτη τα ιδια λεω και εγω στην Αδελφή μου :lol: :lol: :lol: :lol: οταν με ρωταει "γνώρισες κανεναν χαρισματουχο γεροντα"


Τωρα οσον αφορα την Πολυμνια ειναι ενα εξαιρετικό κοριτσι :shock: (ειμαι νουνος της :wink: εδω στο φορουμ) και με πνευματικη ζωη ζηλευτή δεν θα πω τίποτα αλλο. :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”