Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίνοις

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα

O Άγιος στο Ιερό Τέμπλο του. Δεξιά της Ωραίας Πύλης.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα

Ο Άγιος Γεώργιος στη μονή Αγίας Αικατερίνης Σχωρετσιανών, πάνω από το σημερινό χωριό Καταρράκτης στα Τζουμέρκα

...πως είπε ο Αγιος Κοσμάς; καλότυχα Τζουμέρκα και Άγραφα θα μείνουν λίγοι (άνθρωποι) για "σπορά".
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα

Ο Παντοκράτωρ! Κάτω απο Αυτόν υπάρχει η Λειψανοθήκη του Αγίου.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από stathis73 »

Νινα παιδι μου η Εκκλησία σας ειναι πολύ ομορφη. :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

stathis73 έγραψε:Νινα παιδι μου η Εκκλησία σας ειναι πολύ ομορφη. :8 :8

Νούνε μου, καλέ μου άνθρωπε του Θεού, δεν έχεις δει τίποτα ακόμα, σε σκιάζομαι ώρες ώρες :45 :45 φανερώνεις τις εκπλήξεις μου. Έχω πολλά ακόμα να σας δείξω, προς Δόξα Θεού και Τιμή του Αγίου μου.

Θα με κάνεις να υπερηφανευτώ για τον Άγιο και όχι τίποτα άλλο, πως θα (ματα)παω στον Πατέρα μου μέσα σε μια βδομάδα να (ματα)εξομολογηθώ και να του πω ... δεν μπορείς να με Κοινωνήσεις για δεύτερη φορά, γιατι αυτή την φορά αμάρτησα απο υπερηφάνεια!... Χάριν αστεϊσμού ειπώθηκαν τα πιο πάνω Στάθη μου. Η αλήθεια είναι όμως δεν Κοινώνησα την Κυριακή που μας πέρασε και είχα πάρει και ευχή απο τον Πατέρα. Για αυτήν που μας έρχεται δεν ξέρω. Ότι πει ο Θεός.

Σε ευχαριστούμε πάντως για τα καλά σου λόγια. Να είσαι καλά. Να πρεσβεύει ο Αγιος ευχομαι για σένα, την οικογένεια σου αλλά και για τον κόσμο όλο.


Αλλά είναι δυνατόν ο Οίκος του Θεού να μην είναι όμορφος; Όλοι οι Οίκοι Του είναι τόσο όμορφοι σε κάθε πόλη και χωριό στον κόσμο όλον, που πολλές φορές νομίζω αναπαυόμαι περισσοτερο στο στασίδι του Ναού αυτού παρά στο κρεβάτι μου και στο σπίτι μου.

Να σαι πάντα καλά.
:11 :11 :11
Η Παναγιά και ο Αγιος Γεώργιος στο προσκεφάλι σας ευχομαι να είναι, καλό βράδυ σε όλους. Καλό ξημέρωμα. :8
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Αθανάσιος
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2011 8:12 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από Αθανάσιος »

Πρώτη φορα επισκεπτομαι το θέμα που ανοιξε η marinam, για τον Αγιο Γεώργιο Ιωαννίνων.

Θα περιμενω καποια στιγμή να μας πει την ιστορία της η marinam, πως 'γνώρισε' τον Αγιο !

Υποθέτω θα συνέβη καποιο 'συγκλονιστικό' γεγονος - καλα ειναι να τα συζηταμε αυτα αναμεσα μας, δηλ αναμεσα σε χριστιανους, ετσι ωστε ο ενας να δυναμώνεται απο τον άλλον.

Αθανάσιος
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Αθανάσιος έγραψε:Πρώτη φορα επισκεπτομαι το θέμα που ανοιξε η marinam, για τον Αγιο Γεώργιο Ιωαννίνων.

Θα περιμενω καποια στιγμή να μας πει την ιστορία της η marinam, πως 'γνώρισε' τον Αγιο !

Υποθέτω θα συνέβη καποιο 'συγκλονιστικό' γεγονος - καλα ειναι να τα συζηταμε αυτα αναμεσα μας, δηλ αναμεσα σε χριστιανους, ετσι ωστε ο ενας να δυναμώνεται απο τον άλλον.

Αθανάσιος
Αθανάσιε ελπίζω να μην είναι και η τελευταία φορά που με "επισκέπτεσαι", δεν επισκέπτεσαι εμένα φυσικά αλλά τον Αγιο Γεώργιο εν Ιωαννίνοις μαρτυρήσαντος. Νομίζω σε όλους μας έχει συμβεί κάτι. Ειδικά σε εκείνους που δεν ήταν απο μικρά παιδιά στην Εκκλησία και κοντά στον Χριστό για να βιώσουν Εκείνον στην αθώα τους ηλικία, ειδικά σε εκείνους που γνωρίσαμε τον Χριστό σε μεγάλη ηλικία σίγουρα έχουν κάτι Θεϊκό να σου διηγηθούν και με κλαυθμούς που δεν ξέρουν αν είναι απο στεναχώρια ή απο χαρά. Δεν νομίζω ότι θα μπορέσω ποτέ να το πω όχι εδώ αλλά και σε κανέναν άλλον, οι φυσικοί μου γονείς δεν το γνωρίζουν και ούτε θα το μάθουν, όχι γιατι είναι κάτι κακό (πως θα μπορούσε άλλωστε να είναι κακό και να αφορά Εκείνον; αν και στην αρχή είχα τους ενδοιασμούς μου, και τις αμφιβολίες μου μιας που με μεγάλωσαν γονείς και καθηγητές μαθαινοντάς με, να προσπαθώ να σκέφτομαι ορθολογικά, μπορεί να παρεξηγηθώ αλλά αυτό μαθαίνεται, είναι τρόπος σκέψης, δεν είναι θέμα εξυπνάδας, "χαζό παιδί χαρά γεμάτο" είμαι. Για αυτό στο θέμα του Διονύση, νομίζω δεν θυμάμαι όνοματα, έγραψα αυτό του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου που λέει... το ότι υπάρχει Θεός χρειάζεται ΠΙΣΤΗ και όχι λογική για να το καταλάβει κάποιος...), απλά δεν μπορώ να το πω. Ακόμα κ στον Πατερα μου του το πα πολύ μετά την γνωριμία μας, δεν το γνωρίζει καν ο Ιερέας του Ναού, και δεν ξέρω αν θα του το πω ποτέ. Και στο ματαλέω, δεν είναι κάτι κακό, απλά είναι κάτι που αφορά εμένα και την ψυχή μου και το Θεό. Και στον Πατέρα μου δεν του το πα απο την αρχή όχι γιατι δεν τον εμπιστευόμουν (πως θα μπορούσα να μην τον εμπιστευομαι; τον εαυτό μου δεν εμπιστευομαι όχι αυτόν) ή φοβόμουν αλλά γιατι δεν μπορούσα. Φυσικά εκεί υπήρχε και το πρόβλημα της εξομολόγησης. Δεν είχα εξομολογηθεί ποτέ, δεν ήξερα πως να τον προσεγγίσω τον άνθρωπο. Για να γελάσετε ίσως αν έχω χρόνο το απόγευμα να σας πω πως κατάφερα και εξομολογήθηκα την πρώτη μου φορά. Για να καταλάβω κάτι εγώ για σένα, σε οποιδήποτε θέμα (μα στην δουλειά σου, μα στην οικογένεια σου, μα τον Θεό εδώ ακόμα πιο δύσκολο) πρέπει να το βιώσω, να φέρω τον εαυτό μου στην θέση σου να δω τα γεγονότα και τα γενόμενα απο την δικιά σου σκοπιά. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι πρώτη φορά στη ζωή μου στον Ναό πήγα Αυγουστο το 2008 σε βάφτιση του ανηψιού μου. Φυσικά δεν ήξερα τίποτα για τον Αγιό μου. Δεν είχα ματαπάει ποτέ. Πρώτη φορά σε Λιτάνευση του, πήγα φέτος, έχω φωτογραφίες θα σας τις δείξω. Ναι ναι ναι ξέρω πρέπει να ντρέπομαι και ντρέπομαι για αυτό. Αλλά δεν είχα καμία σχέση με Εκκλησία και δυστυχώς δεν είχα και καμία σχέση με τον Θεό, καμία, πρέπει να είχα τουλάχιστον 15 χρόνια να κοινωνήσω. Και δευτερη φορά πήγα 28 Αυγούστου 2010. Έκτοτε δεν τον άφησα. Και ελπίζω να μην τον αφήσω.

Θα αναρτήσω αποσπάσματα απο το Βιβλίο του κου Βλάχου και θα δεις τα θαυματά του Αγίου μου, που μια τουρκάλα πήρε την κάλτσα του, το λεγόμενο "τσουρέπι του", έτσι λέγονται οι μακριες μάλλινες κάλτες, τσουρέπια, και γατρεύτηκε. Που όλη μέρα τον τυρανούσαν, τον βασάνιζαν και το βράδυ κοιμόταν σαν πουλάκι, ήρεμος. Το κάλεσμα του Θεού σε μια "άσωτη κόρη" Του είναι κάτι, για ψυχή μου δεν είναι απλά κάτι αλλα μέγα θέμα, αλλά μιλάμε για τον Αγιο Γεώργιο των Ιωαννίνων, που είναι θαυματουργός και μαρτύρησε για τον Χριστό μας όχι για μένα, εγώ είμαι μια ανάξια και αμαρτωλή δούλη του.

Πρέπει να φύγω. Να έχετε μια όμορφη και καλή ημέρα. Στα Γιάννενα θα έχουμε ήλιο απο ότι βλέπω. Να προσέχετε. Η Παναγιά μαζί σας. Καλημέρα!
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα

Η Αγία Μαρίνα, η Αγία Αικατερίνη και ο Άγιος Γεώργιος. Νομίζω είναι στον Ιερό Ναό Περίβλεπτου Ιωαννίνων.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα


ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΕΟΜΑΡΤΥΡΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

Ὑπὸ Γερασίμου Μικραγιαννανίτου.


Κοντάκιον. Ἦχος πλ. δ΄. Τῇ Ὑπερμάχῳ Στρατηγῷ.

Ὡς ἐναθλήσας ἀνδρικῶς ὑστέροις ἔτεσι, τῆς τῶν Μαρτύρων κατηξίωσαι λαμπρότητος, καὶ θαυμάτων ἐκομίσω πλουσίαν χάριν, ἀλλὰ πρέσβευε πρὸς Κύριον δεόμεθα, πάσης βλάβης ἐκλυτροῦσθαι καὶ κακώσεως, τοὺς βοῶντάς σοι· Χαίροις Μάρτυς Γεώργιε.


Ἄγγελος ἐπιστάς σοι ἐν εἱρκτῇ Νεομάρτυς, τὴν μέλλουσαν μηνύει σοι δόξαν (τρίς)· ᾧ μεταρσιωθεὶς τῷ νοΐ, ἀθλητικῶς τὸν ἀγῶνα ἐτέλεσας. Διό σε μακαρίζοντες, ἀναβοῶμέν σοι τοιαῦτα·

Χαῖρε, δι’ οὗ ὁ Χριστὸς ὑμνεῖται·

χαῖρε, δι’ οὗ ὁ ἐχθρὸς σοβεῖται.

Χαῖρε εὐσεβείας ὁπλίτης ἀήττητος·

χαῖρε ἀσεβείας θεόφρων ἀντίμαχος.

Χαῖρε ἔμψυχον γεώργιον εὐανδρείας ψυχικῆς·

χαῖρε ἅγιον ὀσφράδιον χάριτος ἀθλητικῆς.

Χαῖρε ὅτι τοῖς πάλαι Ἀθληταῖς ἠμιλλήθης·

χαῖρε ὅτι ταῖς θείαις δωρεαῖς ἐπλουτίσθης.

Χαῖρε πιστῶν νεόδμητον στήριγμα·

χαῖρε ἐχθρῶν ἀφρόνων ἐκνίκημα.

Χαῖρε, δι’ οὗ ἡ εὐσέβεια χαίρει·

χαῖρε πρὸς ὅν, πᾶς πιστὸς καταφεύγει.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κατ' αρχήν να σε συγχαρώ κι' εγώ Μαρίνα και να σε ευχαριστήσω για τον κόπο που κάνεις με τις συνεχείς αναρτήσεις, που δείχνει την Αγάπη σου για τον Άγιό σου.. Και επίσης για τις από ψυχής καταθέσεις σου..

Είναι πανέμορφος ο ναός όντως..

Όσο αφορά το παρακάτω που έγραψες:
δεν ήξερα πως γράφεται η λέξη "Βατοπαίδι". Την έγραψα κάπου και την έγραψα και με (ε) δηλαδή Βατοπέδι αλλά και με (αι) δηλαδή Βατοπαίδι. Την έχω δει την λέξη σε κείμενα και με τα δύο γράμματα αλλά το επίσημο site της Μονής είναι με (αι). Άρα το σωστό πρέπει να είναι Βατοπαίδι.
η παράδοση λέει, ότι ναυάγησε ο μικρός γιός του αυτοκράτορα Θεοδοσίου και θαυματουργικά διεσώθη και μετεφέρθη..
Και βρέθηκε κάτω από μία βάτο στην περιοχή που βρίσκεται σήμερα το Βατοπαίδι..
Βρέθηκε λοιπόν το παιδί στη βάτο, εξ' ου και το Βατο-παίδι..

Νάσαι καλά αδελφή μου....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”