Τι θα βρω στο Άγιον Όρος;

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

giorgos

Τι θα βρω στο Άγιον Όρος;

Δημοσίευση από giorgos »

η μονη επαφη μου με το αγιον ορος ειναι τα βιβλια.πολυ θα θελα να παω καποια μερα εκει και να γνωρισω τον αγιασμενο αυτο μεροσ που εζησε ο γερωντας πορφυριος.μια απορια εχω.θα βρω αρα καποιο αγιο γεροντα να με βοηθησει με το λογο του η θα παω απλα σαν τουριστασ?απο οτι ξερω οι αγιοι κρυβονται απο τον πολυ τον κοσμο.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Καλέ μου φίλε Γιώργο.... Σου εύχομαι κατ' αρχήν να καταφέρεις να πας στο Αγιον όρος. Και να ξέρεις ότι αν το θέλεις πραγματικά, θα στα φέρει έτσι ο θεός να το καταφέρεις.
Το σίγουρο είναι ότι θα κερδίσεις πολλά πηγαίνοντας εκεί. Στο χεέρι σου είναι να μην πας ως τουρίστας.
Τώρα, για το αν θα συναντήσεις κάποιον γέροντα, αυτό κανείς δεν το ξέρει. Πάντος και μόνο η συζήτηση με όλους τους Πατέρες στα Μοναστήρια του Αγίου Όρους, είναι πάντα κέρδος για την ψυχήσου,......
romios
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από romios »

Σίγουρα βασικό είναι η διάθεση με την οποία πηγαίνει κανείς. Αλλο προσκυνητής και άλλο τουρίστας. Ή για να επαναλάβω το του Γέροντος Παϊσίου:"Πολλοί έρχονται στο Όρος για το πράσινο και όχι για το μαύρο"!!!

Προσοχή μόνο μην απογοητευτεί κανείς στην πρώτη θέα της ζωής του Αγιονύμου Όρους. Θυμάμαι κατεβαίνοντας την πρώτη φορά στο λιμανάκι αντίκρισα μια κίνηση, ένα χαμό, αδέσποτους απο δω και απο κει....ένα παζάρι κυριολεκτικά.... Κατά πως συμβαίνει πάντοτε η αγιότης εν τω κρυφώ ενώ.... τα υπόλοιπα εν τω φανερώ και δη εν τω ηχοσαματά....
Της οικείας μου νγώμης αυτοκρά
dompros
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Μέγαρα Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dompros »

ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ???
Μα θα μπείς στον παράδεισο, και θα μου πεις τι θα βρείς αν θα μπείς στόν πάράδεισο???
Δεν χάνεις και τίποτε όταν θα πας, να προσευχηθείς στην Παναγία μας, και να της ζητήσεις να σου δείξει τον δρόμο για την σωτηρία της ψυχής σου και θα τότε να είσαι σίγουρος ότι θα βρείς και θα δείς παρα πολλα πράματα.
EPISKEPTIS

Δημοσίευση από EPISKEPTIS »

ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΑΝ ΑΠΛΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΩΝ Η ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΓΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Μακάρι να σε αξιώσει ο Θεός φίλε μου να τα καταφέρεις να επισκεφτείς το Περιβόλι της Παναγίας μας.
Το σίγουρο είναι ότι θα αποκομίσεις μόνο καλό από αυτήν την επίσκεψη.
Όσο για του φωτισμένους Γέροντες που ζητάς να βρεις, θα τους βρεις όταν έρθει η ώρα. Κανένας δεν πρόκειτε να σου δείξει έναν Γέροντα και να σου πει : "Να, αυτός είναι φωτισμένος".....
Πάντως να ξέρεις ότι η καλύτερη ώρα σε κάποιο μοναστήρι του Αγίου όρους, είναι αυτή πριν το ηλιοβασίλεμα, που βγαίνουν όλοι οι μοναχοί προς συνάντησή σας, και κουβεντιάζοντας μαζί σας, σας δίνουν πάρα πολύ πνευματική τροφή. Σας λύνουν τις απορίες σας, σας συμβουλεύουν.

Σου εύχομαι ολόψυχα να συναντήσεις αυτό που θέλεις...
nikosoik

Δημοσίευση από nikosoik »

Εγώ είμαι μαθητής Α'λυκείου και έχω πάει 3 φορές και θα ξαναπάω 20/6.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Nίκο, θα περιμένουμε ανυπόμονα νέα σου. Σε ποια Μονή έχεις προγραμματίσει να πάς ?
nikos_oik

Δημοσίευση από nikos_oik »

Σίμωνος Πέτρα στις 20/6, 21-> Αγ. Αννα, 22->Καταφύγειο Παναγιά και δε ξέρω αν θα μας δεχτούνε για τέταρτη διανυκτέρευση σε κάποιο άλλο μοναστήρι.
Έχω ξαναπάει 1φορά Σίμωνος Πέτρα πριν 4 χρόνια.
2φορές σκήτη Αγ. Ανδρέα όπου δε θυμάμαι πως λέγεται ο γέροντας αλλά τα λόγια του μου έχουν μείνει και θα τα θυάμαι πάντοτε.Εχω κάνει και κάτι ψιλοπεριηγήσεις στο κελί του γέροντα Παϊσίου και σε μονές Καρακάλου, Κονσταμονίτου Ιβήρων κτλ.

Το τρίπτυχο που με κάανει να θέλω να πηγαίνω εκεί είναι:ΗΡΕΜΙΑ (κάτι που λείπει στη Θεσσαλονίκη που είμαι), ΠΡΑΣΙΝΟ (φύση,και αυτό λείπει), ΜΑΥΡΟ.Είναι πράματα και τα τρία που λείπουν σε όλους μας.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Έχεις δίκιο φίλε μου Νίκο.... Είναι τα τρία βασικά πραγματάκια που λείπουν από την ζωή μας. Και είσαι από τους τυχερούς που μένουν σχετικά κοντά και μπορείς να "πεταχτείς" για δυο-τρεις ημέρες. Εγώ για να ξεκινήσω από Αθήνα, πρέπει να κάνω ολόκληρο ταξίδι και διανυκτέρευση στην Ουρανούπολη. Και η επιστροφή είναι μαρτυρική και ατελείωτη....
Πάντως πιστεύω ότι αν θέλεις να μείνεις κι άλλο, θα σε φιλοξενήσουν. Δύσκολα αφήνουν προσκυνητές απ' έξω. Αν εξαιρέσεις την Ι.Μ. Βατοπαιδίου που είναι αυστηρή στην είσοδο και διαμονή των προσκυνητών. Εκεί, σίγουρα μην κάνεις το αστείο να πας "ακάλεστος" γιατί δεν πρόκειτε να μπεις καν μέσα....

Να έχεις καλό δρόμο και περιμένουμε νέα σου....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”