Ιερά Μονή Εσφιγμένου

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ιερά Μονή Εσφιγμένου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Προσευχη Προσευχη
εχθες μιλησα με τον Πατερα Γαβριηλ και εναν ακομη που γνωριζω προσωπικα πολλυ καλα
και τα πραγματα ειναι δυσκολα γιατι το κρατος εχει αρχισει επιτελους να εκτελει εντολες των Εισαγγελεων
και οι σχισματικοι ειναι εν αναβρασμο δεν καταλαβαινουν οτι ειναι παρανομοι
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ιερά Μονή Εσφιγμένου

Δημοσίευση από vasilisalt »

Η ουσία για μένα είναι πως βαθιά μέσα τους οι περισσότεροι (λαϊκοί, εξουσία κλπ) έχουν έστω μια μικρή
συμπάθεια για τους παλιούς ΄΄εσφιγμενίτες΄΄. Δεν είναι εύκολο ούτε να καταδικάζεις, ούτε
να φυλακίζεις αδέρφια σου. Γι αυτό και δεν προχωρά κανείς σε ακραίες λύσεις.
Πιθανόν να έχουν άδικο οι ΄΄παλιοί΄΄ στα ΄΄νομοκανονικά΄΄, αλλά η κοινωνία γενικώς δεν καλοκαταλαβαίνει αστυνομικά μέτρα
σε θέματα ορθόδοξης πίστεως.
Θα μου πεις και τι πρέπει να γίνει;

Μακάρι να ήξερα!!!
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ιερά Μονή Εσφιγμένου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

vasilikirimp έγραψε:Πιθανόν η ερώτηση που θέτω να είναι ολίγον άκαιρη - λαμβάνοντας υπόψιν και ήδη υπάρχουσες δημοσιεύσεις που διάβασα στο φόρουμ -
Βλέποντας ένα ρεπορτάζ που είχε παίξει στη τηλεόραση σχετικά με τη Μονή Εσφιγμένου και τους αντάρτες μου γεννήθηκε η απορία - το πως προέκυψε - δηλ. υπάρχουν δύο Μονές Εσφιγμένου οι οποίες συναγωνίζονται στο ποια είναι νόμιμη και ποια όχι;
Μήπως θα μπορούσατε να μου αναφέρετε πως φθάσαμε σ'αυτό το σημείο;
Και γιατί; Σας ευχαριστώ.
1. Κατασυγκινήθηκα πάλι βλέποντας την εισαγωγή του θέματος με την ερώτηση της Βασιλικής.. :cry: :cry:
Καλό Παράδεισο αγαπημένη μας αδελφή..

2. Επί του θέματος τώρα..
Κατά τη γνώμη μου,
υπάρχει το "γράμμα του νόμου",
υπάρχει και το "πνεύμα του νόμου"..

Τα τυπικά και - βασικά - τα "κοσμικά" προβλήματα, λύνονται αρκούντως με το πρώτο..

Μα όμως, τα βαθειά και ουσιώδη και πάνω απ' όλα πνευματικού μεγέθους προβλήματα,
εκτός από το πρώτο, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να περιλαμβάνουν στην λύση τους ΚΑΙ το δεύτερο..

Δυστυχώς,
με την πάμπτωχη και πενιχρή μου προσωπική οπτική,
δεν έχω δει καμμιά απ' τις δυό "αντιπαρατιθέμενες" πλευρές,
να έχει βρει ως τα τώρα την διάκριση του ανωτέρω συνδυασμού που νομίζω ότι απαιτείται....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ιερά Μονή Εσφιγμένου

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ρασο φορανε, να τσακιστουν να ταπεινωθουν ολοι.

Ο Μεγας Αθανασιος πηγε 17 φορες εξορια, και δεν γογγυσε, για το δικιο του,
αλλα τον δικαιωσε εν καιρω ο Ιδιος ο Κυριος και Θεος!!!

Εαν εβαζαν μια μετανοια η μια αδελφοτητα στην αλλη, και να γινονταν μια, με εναν Ηγουμενο κοινης αποδοχης,
θα μπορουσαν αμεσα να στελεχωσουν την Ιστορικη και Ενδοξη μονη του Εσφιγμενου, απο την οποια εχει περασει ενας Αγιος Γρηγοριος Παλαμας, και πολλοι αλλοι μεγιστοι ανδρες της Εκκλησιας, και να εδιναν νεα αιγλη και κυρος στο Μοναστηρι.

Αλλα οπως παντου, επικρατει το παθος, η ανθρωπινη μερικοτητα, το γινατι.

Κανεις δεν εχει δικιο απολυτα.
Αμφοτεροι χανουν το οποιο δικιο εχουν, εξαιτιας του τροπου με τον οποιο το διεκδικουν.

Αφενος η παλαια αδελφοτητα δεν ειναι παρα γραφικη και πλανεμενη, ναι πλανεμενη, οταν τολμα να φτασει να λεει,
οτι η συμπασα Ορθοδοξια εχει περικλειστει στην μανδρα της Μονης τους. Αληθεια ποιας Μονης "τους ";

Σημερα εμου, προτερον τινος, αυριο ετερου, και ποτε κανενος λεγανε οι αρχαιοι Γεροντες για τα κελλια τους..

Tι μας ανηκει σε αυτον τον κοσμο, παρα το αμαρτωλο και αθλιο σακκι μας; Και ουτε καν αυτο, αφου ποτε το διαθετουμε στον δαιμονα εξαιτιας των παθων μας, και ποτε το διαφεντευει ο Κυριος Του, που το εδημιουργησε οταν κινουμαστε κατ'αρετην.

Ολο το Ορος πλανεθηκε ταχα μου, και μεινανε οι.. Εφιγμενιτες, να φυλαγουν την "κακομοιρα" την Ορθοδοξια. Τι λετε ορε;;

Προσεξτε ολοι εκει πανω, γιατι και η υπομονη της Εφορου και Καθηγουμενης Θεοτοκου εχει και τα ορια της..

Θα πεσει αναποδη εξ'ουρανου, και θα πονεσει ασχημα.

Ενα το κρατουμενο.

Απο την αλλη, τωρα η φερελπις Νεα αδελφοτητα, επειδη τους εχω γνωρισει σε καποια εορτη κελλιου πλησιον των Καρυων,
εχει εναν αξιολογο ανθρωπο της προσευχης Ηγουμενο, και εκλεκτα μελη,
αλλα παρα το μειλιχιο και υπομονετικο υφος της, δεν βλεπει την ωρα, και κανει οτι μπορει,
ωστε να μπει στην Μονη και να την επανδρωσει, αδιαφορωντας για την τυχη των παλαιων αδελφων.

Δηλαδη επειδη κανανε καποια λαθη οι αδελφοι,
να τους ριξουμε στον δρομο, και να τους πεταξουμε απο το Ορος να πανε κατα διαολου ας πουμε;

Το θεμα ειναι να μονασουμε αδελφοι, να σωσουμε εαυτον και αλληλους,
η απλως να παρουμε το Μοναστηρι, για να δικαιωθει το Πατριαρχειο και η εξουσια του;

Γιατι εαν ειναι να σκοτωνονται οι αδελφοτητες, για τις πετρες, και οχι για την αρετη,
ε, τοτε ας γινουν σταχτη και κομματια τα Μοναστηρια..

Καπου ολοι εχουμε ξεφυγει, και καλα οι λαϊκοι ειμαστε ουτως η αλλως για κλαματα,
αλλα και οι αδελφοι Μοναχοι, θα πρεπει να ειρηνευσουν, να φιλιωσουν, να αδελφωθουν,
και με συνεση και ταπεινωση, να συστησουν μια ενιαια αδελφοτητα, και να βαλουν μια τελεια στα παθη,
να βρουν τι εφταιξε, και να αρχισουν μια νεα πορεια, προς δοξαν Θεου και της Μοναστικης Πολιτειας.

Και τελος το Φαναρι, να σταματησει να προκαλει με την συνεχη του υποχωρητικοτητα και δουλοπρεπη συμπεριφορα,
(που μονο προβληματα και εριδες φερνει εντος της Ορθοδοξιας),
προς τις αιρετικες ομολογιες της Δυσης,
και να παψει να δινει λογικα και νομιμα ερεισματα σε εντονες αντιδρασεις οπως αυτη των Εσφιγμενιτων,
γιατι σε αυτα που λενε για το Φαναρι, εχουν εν πολλοις δικιο, αλλο εαν πανε και αυτοι στα ακρα.

Το εχουν παρακανει στο Οικουμενικο. Δεν το βλεπουν οτι το πανε στα ακρα,
με τα πηγαινελα στο Βατικανο, λες και ειναι καμμια.. ενορια δυο στενα παρακατω;

Οταν πας στο Βατικανο και παραδεχεσαι εργοις και λογοις τις πλανες τους,
και αντι να τους ελεγξεις κοσμια και με αγαπη χαριν της Αληθειας, τους δικαιωνεις.
τι περιμενεις να σου πουν μπραβο οι Ορθοδοξοι οταν γυρισεις πισω;

Και καλα, οι αυλοκολακες θα σου πουν μπραβο, ζητω, επανενωνετε την Εκκλησια, μπλα μπλα μπλα,
αλλα οι εχοντες συνειδηση και φρονημα Ορθοδοξο, θα σε κραξουν αλυπητα, γιατι ετσι εχουν καθηκον.

Οποτε επειδη εχουν ολοι δικιο, και ολοι αδικο, η μονη λυση ειναι η καταλλαγη και η συνθεση,
με αμοιβαιες υποχωρησεις για το καλο της Μοναστικης και Ορθοδοξου ταξεως.

Αλλιως βλεπω πολλα προβληματα να ερχονται και να κλαιμε ολοι με αυτα που θα δουμε.

Να βαλει το χερι της η Παναγια μας.
Η με το καλο, η με το ζορι, οπως γνωριζει Εκεινη πανσοφα.

Περαν ολων αυτων, να μην σκανδαλιζονται οι πιο αδυνατοι,
ανθρωπινα ειναι αυτα, δεν θα λειψουν ποτε.

Ετσι κυλησε και η Εκκλησιαστικη ιστορια εως τωρα, προχωροντας παραλληλα με την κοσμικη ιστορια,
αφου Εκκλησια και Κοσμος συμπλεκονται στον βιο μας, αναποδραστα.

Και ποτε, μα ποτε, παρα μονο μετα την Κριση,
οταν αγγελοποιηθουνε οσοι ειναι δικαιοι, και διαβολοποιηθουν οσοι ετσι θελησαν,
θα παψουν οριστικα πλεον οι διχονοιες και οι ανθρωπινες ελλειψεις.

Ετσι φρονω ταπεινα, μεχρι εκει φτανει ο νους μου, και αυτο εφοσον ανεβει σε σκαλα..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”