ΣΥΡΙΖΑ: Συλλαλητήριο στην είσοδο του Αγ. Όρους

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

eortologio_gr έγραψε:Το μπουκοτάζ στα ΜΜΕ θα τους πονέσει όσο τους πόνεσε το συλλαλητήριο του 1,000,000 στην Θεσσαλονίκη για τις ταυτότητες ή τα 3,000,000 υπογραφές.
Όχι Χρήστο κάνεις λάθος. Άμα το κλείσουμε το ρημάδι και πέσουν τα νουμεράκια της AGB, τότε θ' αδειάσουν οι τσέπες τους από τις διαφημίσεις και θα δεις αν τους νοιάζει ή όχι.

Το κακό είναι ότι καθόμαστε μπροστά στο χαζοκούτι σα ...χάνοι και τρώμε ότι μας σερβίρουν. Εμείς τους δίνουμε τα όπλα για να συμπεριφέρονται μ' αυτό τον αισχρό τρόπο.

Εγώ προτείνω: "Κλείστε το το ρημάδι για μια βδομάδα αρχίζοντας από αύριο".

Ποιός είναι για μποϋκοτάζ να το δηλώσει εδώ.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

filotas έγραψε:Όχι Χρήστο κάνεις λάθος. Άμα το κλείσουμε το ρημάδι και πέσουν τα νουμεράκια της AGB, τότε θ' αδειάσουν οι τσέπες τους από τις διαφημίσεις και θα δεις αν τους νοιάζει ή όχι...
Τα μηχανάκια της AGB έχουν εγκατασταθεί σε σπίτια ύστερα απο σύμβαση με τους ίδιους τους χρήστες. Ακόμα και αν 10,000 άτομα κλείσουν την τηλεόραση, δεν θα καταγραφεί τίποτε στα νούμερα της AGB εκτός και αν οι 10,000 αυτοί χρήστες διαθέτουν μηχάνημα της AGB.

Το μόνο που μπορεί να καταγραφεί είναι η αποχή απο αγορά εφημερίδων πχ σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

eortologio_gr έγραψε:Το μπουκοτάζ στα ΜΜΕ θα τους πονέσει όσο τους πόνεσε το συλλαλητήριο του 1,000,000 στην Θεσσαλονίκη για τις ταυτότητες ή τα 3,000,000 υπογραφές.

Οσφυοκαμψία, ταπεινολογία και τα συναφή δεν περνάνε πλέον.

Οταν υπάρχει μάχη είτε μάχεσαι είτε υποχωρείς.

Χρ.

ΥΓ. δυστυχώς στα μάτια του κόσμου η έκφραση της Ορθοδοξίας είναι η διαμαρτυρόμενη κα Λουκά με μακιγιάζ και προσεγμένο μπουκλέ χτένισμα με πλακάτ έξω απο το ΟΑΚΑ στην συναυλία της Madonna ή άλλοι με ξυλινο λόγο και φυσιογνωμίας της δεκαετίας του 1950. Δεν επιθυμώ να δέχομαι σχόλια του τύπου "η Λουκά σας εκπροσωπεί επαξίως". Λίγοι ακούν τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο και λιγότεροι τον καταλαβαίνουν και τον πιστεύουν. Εκσυγχρονισμός της Εκκλησίας μας ΤΩΡΑ είναι η μόνη λύση. Ας γίνει εκπρόσωπος τύπου της ΔΙΣ ο Μεσογαίας Νικόλαος.
Διακρίνω εμπάθεια στα γραπτά σου, εναντίον της κ. Ελένης Λουκά! Γιατί Χρήστο μου;
Μήπως ζηλεύεις που την προβάλουν τα δελτία ειδήσεων του Star;
Μήπως ζηλεύεις που φτιάχνει ωραία το μαλλί της;
Μήπως ζηλεύεις την ακόρεστη αγωνιστική της δίψα; :lol:

Πάντα τα ΜΜΕ θα προβάλουν οτιδήποτε μπορεί να οδηγήσει σε απομάκρυνση από την Εκκλησία κάποιους - χαλαρούς - αδελφούς μας! Ο κ. Χαρδαβέλας δεν έφερνε σε κάθε εκπομπή του τον κ. Μάξιμο; Που όσες φορές τον άκουγα δεν μπορούσα να ηρεμήσω;
Έτσι είναι - δυστυχώς ή ευτυχώς - ο αγώνας μας : πολύ δύσκολος, με τους εχθρούς μας να χρησιμοποιούν τη προπαγάνδα (ως γνήσιοι αντιδημοκράτες) στον ύψιστο βαθμό. ώστε να ξεγελασθούν ακόμη και όσοι έχουν καλές προθέσεις!
Όσο για τον Μεσογαίας Νικόλαο, θα έρθει κι αυτού ή ώρα για κάτι καλύτερο! Ας εμπιστευτούμε τον Κύριό μας!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

aposal έγραψε:...Διακρίνω εμπάθεια στα γραπτά σου, εναντίον της κ. Ελένης Λουκά! Γιατί Χρήστο μου; ...
Καμία εμπάθεια για την κα Λουκά. Το αντίθετο την συμπαθώ και σαν γυναίκα.

Εμπάθεια ή καλύτερα "συγκρατημένη οργή" έχω για την δημόσια εικόνα της Εκκλησίας και την λάθος επικοινωνιακή τακτική και θέση που έχει.

Σύγχρονος λόγος ΤΩΡΑ. Και για παράδειγμα αναφέρω την συνέντευξη του Μεσογαίας στον κο Πολυγένη της www.romfea.gr σχετικά με την έλευση των λειψάνων του Αγ.Σεραφείμ του Σαρωφ. Ενας βαθύς Ορθόδοξος λόγος με σύγχρονη δομή που έλκει διότι είναι απόλυτα οικείος.

Κατα τα λοιπά εμπιστεύομαι τον Κύριό μας - είναι το μόνο που μου έχει απομείνει.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

eortologio_gr έγραψε:
Κατα τα λοιπά εμπιστεύομαι τον Κύριό μας - είναι το μόνο που μου έχει απομείνει.

Χρ.
Όπως σε όλους μας άλλωστε!


Η ιδέα του μποϋκοτάζ είναι πολύ καλή και όντως η αγοραστική πτώση των διαφημιζόμενων προϊόντων θα "πονέσει" αρκετούς.
Αλλά δυστυχώς αυτό μπορούν να το κάνουν μόνο οι έχοντες και κατέχοντες μηχανάκια AGB. Οι υπόλοιποι εμείς ΜΑΖΙΚΑ τι μπορούμε να κάνουμε;;

Μια ιδέα είναι να βρούμε ποιοι είναι οι μεγάλοι χορηγοί των καναλιών ή κάποιων ασεβών εκπομπών και να αποκλείσουμε τα προϊόντα τους απ΄το καλάθι των αγορών μας. Δεν είναι εύκολο πάντως. Θυμηθείτε τι έγινε όταν πριν χρόνια είχε ξεκινήσει ένα μποϋκοτάζ σε μεγάλες αλυσίδες υπεραγορών ξένων συμφερόντων: έριξαν τόσο τις τιμές που αναγκάστηκαν να κλείσουν μικρότερες ελληνικών συμφερόντων γιατί δεν άντεχαν τον (αθέμιτο) συναγωνισμό! Κι ακόμα και σήμερα οι πιο πολλοί λένε: Τι με νοιάζει που δεν είναι ελληνικό (το προϊόν, το μαγαζί, το χ, το ψ, το ω) είναι πιο φτηνό!!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Εγώ προτείνω να το κάνουμε οργανωμένα. Να γράψουμε ένα χαρτί που θα το υπογράψουμε όλοι ότι θα απέχουμε από την τηλεόραση πχ για μια βδομάδα και ν' αναφέρουμε και τους λόγους. Το χαρτί αυτό θα το δημοσιοποιήσουμε για να το πάρουν χαμπάρι όλοι.

Δεν είναι κακή η ιδέα του Χρήστου ν' απέχουμε κι από την αγορά εφημερίδων για το ίδιο διάστημα.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Ας γραφεί το έγγραφο αυτό "διαμαρτυρίας" και ας το γυρίσουμε σε όλα τα σχετικά Χριστιανικά φόρουμ και τις Χριστιανικές εφημερίδες και ας οριστεί απο κοινού η μέρα αυτή του μπουκοτάζ από εφημερίδες, προιόντα και τηλεόραση πχ η Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2008

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Διευκρινίστε σε ποια προϊόντα!

Η προώθηση του εγγράφου είναι το μόνο εύκολο!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Κατερίνα όχι προϊόντα, αποχή από τηλεόραση και εφημερίδες είπαμε.
Άβαταρ μέλους
keliotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Γιάννης@Δοξάτο
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από keliotis »

Κρίνονται και οι κρίνοντες
http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”