Χαρισματικοί γέροντες

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Χαρισματικοί γέροντες

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Να ρωτήσω κάτι, ξέρει κανείς αν υπάρχει στις μέρες μας κάποιος χαρισματικός γέροντας με διόραση ; Αν ναι μπορεί να μου στείλει πμ? Επίσης μήπως έχει ακούσει κανείς για έναν ιερέα στη Σαλαμίνα που λένε ότι είναι διορατικός και διαβάζει και ευχές για μάγια κλπ σε πολύ κόσμο;
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Πρόσεχε πολύ τη Σαλαμίνα είναι γεμάτη παλαιοημερολογίτες και πλανεμένους. Οι πραγματικοί χαρισματούχοι δεν επιδεικνύουν τα χαρίσματά τους.

Όσο για το συγκεκριμένο, άμα κάνει και μάγια, όπως λες, μόνο του Θεού δεν είναι.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

vasilis_m21, ελα σε μενα, μπορω και "βλεπω" τα παντα εκτος απο τα ελαττωματα μου.. :lol:

Εχω προοραση, διοραση, λεω το προπο και το λοττο, με το κινο μπερδευομαι λιγο γιατι εχει πολλα νουμερα, επισης πεταω, εμφανιζομαι σε πολλα μερη ταυτοχρονα, εχω χαμηλη καταναλωση, και χωρις παγιο οτε.

Η πρωτη επισκεψη, δωρεαν, εαν δεν ερθεις, θα "δω" τι θα παθεις.. :mad:
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

και γω ξερω εναν δουλευει με συστημα 3g
οταν εχει καλο καιρο ,

προσοχη γιατι σημερα παιζει πολυ διοραση ?

εχει βαλει τα δυνατα του ο πονηρος αλλα για μια ακομα φορα
θα φαει τα μουτρα του

αμην αμην αμην
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

panosgreece έγραψε:και γω ξερω εναν δουλευει με συστημα 3g
οταν εχει καλο καιρο ,

προσοχη γιατι σημερα παιζει πολυ διοραση ?

εχει βαλει τα δυνατα του ο πονηρος αλλα για μια ακομα φορα
θα φαει τα μουτρα του

αμην αμην αμην
αγαπητε φιλε vasilis εκανα χιουμορ για να δωσω το στιγμα της προσοχης που πρεπει να εχουμε .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

panosgreece, αυτη η "μαγικη" κινηση που εκανες με το quote, και την απαντηση-παραπομπη στον εαυτο σου, μας τρελανε.

Μου εφταιξες την ημερα, οπως και το ατυχες topic-ερωτηση του vasilis_m21, που προφανως θα το εχει ηδη μετανιωσει, αλλα να ξερει οτι δεν θελαμε να τον ειρωνευτουμε κατα προσωπο, ισα ισα, αλλα να του υποδειξουμε μεσω του χιουμορ οτι τετοιες αν-ορθοδοξες αναζητησεις δεν πρεπει να εχουμε, εαν θελουμε να λεγομαστε Ορθοδοξοι Χριστιανοι, και οχι κυνηγοι, θαυματων η ακομα χειροτερα κυνηγοι γκουρου που τα κανουν ολα και συμφερουν.

Ετσι; Με αγαπη, vasilis_m21, μην μας παρεξηγησεις, θα εισαι αδικος εαν το κανεις, εμεις με αγνα ελατηρια κινηθηκαμε. [/img]
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω πως χαρισματικός γέροντας είναι ο πνευματικός μας. Αν τον δούμε έτσι, έχω την άποψη πως θα προχωρήσουμε πολύ στα πνευματικά, θα πλησιάσουμε δηλαδή το στόχο μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εγω θα προσθετα, οτι χαρισματικοι ειμαστε ολοι. Καθε Ανθρωπος εχει μοναδικα χαρισματα, και ανεπαναληπτα, οπως και προσωπο μοναδικο και ανεπαναληπτο.

Επισης καθε ενας βατπισμενος στο ονομα της Αγιας Τριαδος, Ορθοδοξος Χριστιανος, εχει παρει την Χαρι, απο το Αγιο Πνευμα, και ειναι στο χερι του να την ενεργοποιησει με τον αγωνα του και την πιστη του, ωστε να καταστει λειτουργικη στην πορεια του προς την θεωση.

Λοιπον τι ζηταμε χαρισματα, να δουμε και να θαυμασουμε, τα θαυμαστα εχουν γινει. Ουδεν καινον υπο τον ηλιον, μετα απο τα ασύλληπτα που εκανε ο Κυριος για την Σωτηρια μας.

Τι να μας εντυπωσιασει, και τι να μας βοηθησει; Εχουμε Χριστον, εχουμε τις εντολες Του, εχουμε Αγιους, Πατερες, την Εκκλησια μας, την προσευχη μας, τι ψαχνουμε παραπερα; Δεν καταλαβαινω.

Η συζητηση παντως δεν στρεφεται εναντιον του αγαπητου vasilis_m21, καθε αλλο, αλλα με αφορμη αυτο το topic, λεμε οτι δεν ειναι καλο κα ιωφελιμο να εχουμε τετοιου ειδους αναζητησεις, οι οποιες απο προσωπικη εμπειρια και ασκηση, μετατρεπουν την πιστη σε θεαμα, σε ευκολη καταναλωση και εντυπωσιασμο των αισθησεων.

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Μεσα μας ειναι η Βασιλεια των Ουρανων. Ας ψαξουμε, και ας ενδοσκοπησουμε στα βαθη μας, και ας μην χανουμε τον χρονο μας να κοιταμε "βιτρινες" με πραγματα που δεν μπορουμε να "αγορασουμε". Δεν ειναι μεταδοτικη η Αγιοτητα, αποκταται δεν κολλαει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re:

Δημοσίευση από Dimitris39 »

dionysisgr έγραψε:panosgreece, αυτη η "μαγικη" κινηση που εκανες με το quote, και την απαντηση-παραπομπη στον εαυτο σου, μας τρελανε.

Μου εφταιξες την ημερα, οπως και το ατυχες topic-ερωτηση του vasilis_m21, που προφανως θα το εχει ηδη μετανιωσει, αλλα να ξερει οτι δεν θελαμε να τον ειρωνευτουμε κατα προσωπο, ισα ισα, αλλα να του υποδειξουμε μεσω του χιουμορ οτι τετοιες αν-ορθοδοξες αναζητησεις δεν πρεπει να εχουμε, εαν θελουμε να λεγομαστε Ορθοδοξοι Χριστιανοι, και οχι κυνηγοι, θαυματων η ακομα χειροτερα κυνηγοι γκουρου που τα κανουν ολα και συμφερουν.

Ετσι; Με αγαπη, vasilis_m21, μην μας παρεξηγησεις, θα εισαι αδικος εαν το κανεις, εμεις με αγνα ελατηρια κινηθηκαμε. [/img]
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Χαρισματικοί γέροντες

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

το καλύτερο το έχει πει ο πατέρας Στέφανος Αναγνωστόπουλος στο 4ο μέρος Σημεία των Καιρών... και κάνω παράφραση γιατί δεν θυμάμαι αυτολεξεί... ομιλούσε για το μέγα μυστήριο που πας Ισραήλ θα ασπαστεί την Ορθοδοξία όταν πληρωθεί το πλήρωμα του χρόνου... και έλεγε, δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό, ο Θεός γνωρίζει... ίσως με ένα πυρηνικό πόλεμο... ΔΕΝ ΞΕΡΩ... ούτε προορατικός είμαι ούτε διορατικός, ούτε χάρισμα έχω, διουρητικός είμαι πάντως, όταν φτάνεις σε κάποια ηλικία τα έχεις αυτά :wink: :mrgreen: :4 Καταπλήκτικός ο πολύτεκνος παππούλης! Την ευλογία του ας έχουμε όλοι! Οσο και να κρύβονται μερικοί ιερείς μας η χάρις του Κυρίου μας δεν κρύβεται... Πραγματικά όμως!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”