Διακονήματα Μοναχών

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από gkou »

Εργασία

Οι μοναχοί στις Μονές, που σήμερα φτάνουν τους 2.500 περίπου, αναλαμβάνουν τα διάφορα διακονήματα , που τους αναθέτουν οι προϊστάμενοί τους. Έτσι φροντίζουν για την τέλεση της λατρείας, τη διαφύλαξη των κειμηλίων, την εξυπηρέτηση των αδελφών και των προσκυνητών κ.λ.π. Πρέπει να σημειωθεί εδώ ότι ο αριθμός των μοναχών σήμερα στις περισσότερες από τις αγιορείτικες Μονές είναι δυσανάλογος προς τις πολλές υπηρεσίες και είναι συνηθισμένο το φαινόμενο ένας μοναχός να εκτελεί δύο ή και περισσότερες από αυτές. Για αυτό πολλές από τις Μονές αναγκάζονται να παίρνουν λαϊκούς για διάφορες εξωτερικές κυρίως εργασίες.

Παραθέτουμε μερικά από τα διακονήματα των μοναχών:

Πυλωρός ή πορτάρης: μένει σε ιδιαίτερο δωμάτιο μέσα από τη μεγάλη πύλη της Μονής. Ελέγχει με προσοχή τα διαμονητήρια των επισκεπτών και τους οδηγεί στο αρχονταρίκι.

Αρχοντάρης: δίνει φαγητό στους ξένους προσκυνητές και φροντίζει για τον ύπνο τους. Καμιά φορά τον βοηθάει ένας ακόμη μοναχός, ο παραρχοντάρης.

Κωδωνοκρούστης ή καμπανάρης: κτυπάει το σήμαντρο και τις καμπάνες στις διάφορες εκκλησιαστικές ακολουθίες και εορτές.

Εκκλησιαστικός ή εκκλησιάρχης: υπεύθυνος για την προετοιμασία του ναού πριν από τις ακολουθίες.

Βηματάρης: φυλάει τα άγια λείψανα στο ιερό βήμα και τα βγάζει σε όσους από τους επισκέπτες ζητούν να τα προσκυνήσουν.

Τυπικάρης: υπηρετεί ως τελετάρχης μέσα στο ναό και υποδεικνύει στους ψάλτες τα τροπάρια και τα αναγνώσματα της ημέρας.

Αναγνώστης ή διαβαστής: διαβάζει τα αναγνώσματα στο ναό ή στην κοινή τράπεζα.

Επιστημονάρχης: Ο επόπτης διαφόρων διακονημάτων.

Τραπεζάρης: υπεύθυνος για την τράπεζα και την ετοιμασία της.

Μάγειρας: ετοιμάζει το φαγητό στην εστία ( μαγειρείο ) της Μονής.

Μάγκιπας: ο φουρνάρης που ψήνει το ψωμί στο μαγκιπείο ( φούρνο ) .

Δοχειάρης: διαχειριστής στο δοχειό , δηλαδή στην αποθήκη.

Νοσοκόμος: φροντίζει για τους γέροντες όταν πια δεν μπορούν να εργασθούν και να κινούνται μόνοι τους . Συνήθως νοσοκομείο και γηροκομείο συστεγάζονται και λειτουργούν μαζί.

Βιβλιοφύλαξ ή Βιβλιοθηκάριος: έχει τα κλειδιά της βιβλιοθήκης, για την οποία είναι υπεύθυνος.

Σκευοφύλακας: υπεύθυνος για το συνοδικό , όπου συνεδριάζουν οι προϊστάμενοι των Μονών.

Προσμονάριος: φροντίζει, όπου υπάρχει θαυματουργή εικόνα της Παναγίας , για το παρεκκλήσι της και την εικόνα, ψάλλει τις παρακλήσεις και δέχεται τις προσφορές των προσκυνητών.

Βορδονάρης ή χατλάρης: φροντίζει τους σταθμούς και τα ζώα της Μονής.

Βαγενάρης: Ο υπεύθυνος του βαγεναρίου ( κρασαριού ) .

Κουρτζής: Ο υπεύθυνος για το δάσος της Μονής.

Από το βιβλίο « Άγιον Όρος
Το αγέρωχο κάστρο της Ορθοδοξίας »
Τόμος Γʼ
Νικολάου Ζαχαριάδη
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από angieholi »

Κωδωνοκρούστης ή καμπανάρης
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από angieholi »

Διακονήματα Μοναχών (σε συνέχεια με αλφαβητική σειρά)

1. Αγιογράφος: ο καταγινόμενος με την ιστόρηση ιερών εικόνων και γενικά την αγιογραφία.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


2. Αμπελικός: ο επιμελούμενος τον αμπελώνα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ευχαριστούμε Αγγελικούλα.. :8 :8
Απ' τα πιό όμορφα θέματα είναι αυτό, αφ'ενός παρηγορητικό και "ταξιδιάρικο" για μας που πηγαίνουμε στο Όρος της Παναγιάς μας, αφ' ετέρου καταξιωτικό, προσδιοριστικό και αντιπροσωπευτικό του ονόματος του φόρουμ μας..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:Ευχαριστούμε Αγγελικούλα.. :8 :8
Απ' τα πιό όμορφα θέματα είναι αυτό, αφ'ενός παρηγορητικό και "ταξιδιάρικο" για μας που πηγαίνουμε στο Όρος της Παναγιάς μας, αφ' ετέρου καταξιωτικό, προσδιοριστικό και αντιπροσωπευτικό του ονόματος του φόρουμ μας..
Και βέβαια και ένα ευχαριστώ και στην Γεωργία μας, που άνοιξε το topic εδώ και 4 χρόνια.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από angieholi »

Διακονήματα Μοναχών (σε συνέχεια με αλφαβητική σειρά)

3. Αντιπρόσωπος: ο εκπρόσωπος της Μονής στην Ιερά Κοινότητα.


4. Αρσανάρης: ο υπεύθυνος για τον αρσανά, λιμενίσκο γενικά της Μονής.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


5. Αρχειοφύλαξ: ο υπεύθυνος του αρχείου.



6. Αρχοντάρης: ο αρμόδιος για το αρχονταρίκι και τη φιλοξενία των επισκεπτών και προσκυνητών.
Εικόνα
Εικόνα
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από aposal »

Αρχοντάρης; Γεια σου συνέδελφε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από angieholi »

Διακονήματα Μοναχών (σε συνέχεια με αλφαβητική σειρά)

7. Βαγενάρης: ο υπεύθυνος του βαγεναριού (κρασαριού).
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


8. Βδομαδιάρης:ο ιερομόναχος που εφημερεύει τη βδομάδα.

9. Βηματάρης: ο επιμελούμενος το ιερό βήμα του καθολικού με τα ιερά λείψανα, σκεύη, άμφια κλπ.
Εικόνα
Εικόνα
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ευχαριστώ για την λίστα! Τα ακούω καμμιά φορά και απο τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ιωσήφ που με την ευγλωτία του και το πλούσιο λεξιλόγιο του χρησιμοποιεί πολλά απο αυτά αλλά που να τα συγκρατήσει το μυαλό μου. Και δεν ήξερα και τι σημαίνουν πολλοί από αυτούς τους χαρακτηρισμούς διακονίας. Τώρα θα τα βρίσκω πιο εύκολα. :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Διακονήματα Μοναχών

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Υπέροχες φωτογραφίες! Για μένα είναι θησαυρός! Μου αρέσουν όλες. Αυτή που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι του γέροντα μοναχού που εικονογραφεί την Υ.Θ. Παναγία μας. Αφενός μεν στον τρόπο του και στο πρόσωπό του διακρίνω μεγάλη φροντίδα αφετέρου δε η εικόνα της Παναγίας μας είναι σαν να την είχα μέσα στο σπίτι μου ή σαν αυτήν της Πλατυτέρας που όπου και να σταθείς στην εκκλησία την βλέπεις να σε κοιτάζει. Ευχαριστώ που τις μοιράστηκες!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”