Η εικόνα της Παναγίας της Πορταΐτισσας ?

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

agiogeo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiogeo »

phaethon έγραψε:ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΗΨΙΑ ....
ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΗ ΠΟΡΤΑΪΤΙΣΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ....ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.....ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙ .....ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ....
Αγαπητέ Φαέθων,

θα συνιστουσα να επισκεπτειτε ενα νευρολογο για να δωσει αγωγη να κατασταλουν οι κρισεις επιληψιας, γιατι υπαρχουν φαρμακα που κρατουν τις κρισεις σε καταστολη (αφου προηγουμενως γινει ο απαραιτητος παρακλινικος ελεγχος εγκεφαλου και αποκλειστουν οποιαδηποτε οργανικα αίτια).

Περαν ομως αυτων και βαση αυτου που ειπες θα ηθελα να πω οτι ολοι μας ειμαστε ενα τιποτα, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να προσευχομαστε....και μαλιστα αδιαλειπτως (προσπαθεια) για να μας αξιωσει ο Κυριος να δουμε την αληθεια του κοσμου ολου. Η προσευχες σου θα ελεγα να συνεχισουν και μαλιστα να στραφουν προς ολους τους πονεμενους και αρρωστους με αυτη την ασθενεια. Να ξερεις οτι ο Θεος θα δει που θα μαλακωσει η καρδια μας και θα μπει μεσα και θα μας αξιωσει να δουμε το θαυμα του, αρκει να επιμενουμε με αγαπη και υπομονη!!!!
.....να ξερεις θα εχεις συμπαραστατες και εμας στην προσευχη.

Θα ηθελα επισης να προσθεσω οτι τιποτα δεν αφηνει ο Θεος να γινεται τυχαια. Τιποτα δεν αφηνει να περασει ανεκμεταλλευτο. Ολα εχουν τον λογο τους που γινονται και ολα ειναι προς οφελεια του ανθρωπου.
"Ειναι δυνατον ενας Πατερας να θελει το κακο για το παιδι του? "

Γιωργος.
"Εν τω Φωτεί Σού, οψώμεθα Φώς..."
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Δε θα αναφερθώ στην επιληψία. Πιστεύω ότι το φοβερότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί στον άνθρωπο είναι να χάσει την πίστη και την ελπίδα του στο Θεό. Η πίστη είναι αυτή που δίνει παρηγοριά, η πίστη είναι αυτή που δίνει δύναμη, η πίστη είναι αυτή που κάνει το θαύμα. Χωρίς την πίστη και σωματικά υγιής να είναι κάποιος, νοσεί πνευματικά, δεν μπορεί να ειρηνεύσει, ταράζεται εύκολα, φοβάται κοκ (εκδηλώνονται σε περίπτωση ανάγκης).
Εύχομαι κάθε σωματική ασθένεια όχι μόνο να θεραπευέται, αλλά κυρίως να θεραπεύει την ασθένεια της ψυχής, που είναι και το σημαντικότερο. Είναι θείο δώρο να κατακτά η πίστη την καρδιά και να μεταβάλλει όλο της το είναι. Μετριάζεται τότε και ο κάθε πόνος.
Τα πάντα γίνονται για κάποιο λόγο. Κανέναν δεν αφήνει ο Θεός και πάντα για όλους έχει :)
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

phaethon έγραψε:ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΗΨΙΑ ....
ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΗ ΠΟΡΤΑΪΤΙΣΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ....ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.....ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙ .....ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ....
Ναι χαρά μου κόπο έχει ? Το όνομα του δεν έγραψες .Θα μου πεις
ο Θεός το ξαίρει . Αλλα να , αν προσεύχεται κανείς πχ για τον Αντρέα το νοώθει πιο προσωπικά! Και εγώ το ίδιο κάνω .Όταν έχω πρόβλημα καταφεύγω στην Προσευχή και στην επιστήμη .Ναι στο γιατρό στο νοσοκομείο για φάρμακα αλλά και στην εκκλησία για ευχέλαιο....Όχι μόνο μόνος μου αλλά παρακαλώ και άλλους να προσευχηθούν Ζητώ από τον παπά της ενορίας , από το πιο κοντινό μοναστήρι .... από τον συγγενή και τον φίλο ...Βάλτε παιδιά ενα χέρι να βγαλτίσει η δουλειά ....


Μα τι μου θύμισες ...Δεν το γράφω γιά σένα αλλα σαν συμβολή στη συζήτιση .
Κάποτε , Σαρακοστή ήτανε σαν και δα , και γω ανάλογα λόγια είπα στον Παππού μου ζητώντας βοήθεια για κολιτό και τα άκουσα .....
Το αντίθετο θα κάνω μου είπε. Θα του πω Θεέ μου μην ακούσης όποιον προσευχηθεί για το παιδί αυτό , μέχρι να μάθη μόνος του να ζητά και να παίρνει . Και βαρύ – βαρύ το αυτί σου Κύριε μην τον έχεις στα ο πα – όπα ... πάρε το ραβδί σου γιατί δεν φτάνει το δικό μου , ανοίγει το στόμα του , δε ξαίρει τι λέει και αμαρτάνει και συ τον ακούς ? Χειρότερος θα γίνει .... Τι λες γιε μου “...ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ.... “ Τώρα κατάλαβες ότι ήμαστε ένα τίποτα ? Κάλιο αργά παρά ποτέ . Ένα πήλινο αγγείο ήμαστε , πηλός . Τώρα που το έμαθες κοίτα μη το ξεχάσεις Κοίτα και την άλλη μεριά Μη κοιτάς το τιποτένιο αγγείο αλλά το περιεχόμενο Έχει Χριστό ? Έχει αξία ... Πακέτο πάει το πράμα.. Εικόνες ήμαστε της αρρήτου δόξας του ,τσαλακωμένες μεν από την αμαρτία αλλά εικόνες .... Και η Εικόνα Θεού δεν είναι τίποτα ..Μη το ξαναπείς παιδί μου . Ούτε για να φανείς ταπεινός να το λες , η ταπεινοσχημία είναι υπόκριση Μη το ξαναπείς , αμαρτία..
- Ναι παππού αμαρτωλός είμαι και δεν ακούει ο Χριστός ... απελπίστηκα. ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ....
- Μπα τι μας λες ? Για τους αμαρτωλούς ήρθε ο Χριστός και για κανένα δίκαιο . Σε ακούει Αλίμονο μας αν δεν μας ακούει , χαθήκαμε . Δεν ήταν σε αμαρτία ο Ιωνάς ? Απ την κοιλιά του ψαριού τον άκουσε . Του αιρετικού η προσευχή είναι βλασφημία παιδί μου δεν είναι προσευχή μα και αυτή την ακούει ... και τον μουσουλμάνο ... τον σατανά τον ίδιο ακούει και σένα που σε χριστιανός ορθόδοξος δεν ακούει ???
- Μα ....
- Ναι ξέρω απελπίστηκες . Ο Χριστός είναι η Ελπίδα ,η μόνη ελπίδα . Όταν λες απελπίστηκα τι λες ? δεν έχεις Χριστό ? Είναι χριστιανός χωρίς Ελπίδα ?
- Ναι ξέρω ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ..... Ο Χριστός είναι η ΔΥΝΑΜΗ. ,η μόνη ΔΥΝΑΜΗ. . Όταν λες ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ τι λες. ? δεν έχεις Χριστό ? Είναι χριστιανός χωρίς ΔΥΝΑΜΗ ? Κουράστηκα ναι ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ...???
- Μα .....
- Πρόσεξε ακούει μα δεν υπακούει .Υπάκουσε τον εσύ να δεις ... πριν ανοίξεις το στόμα σου θα τρέχει .... και μου δίαβασε αυτό το κομμάτι
Ησαΐας 58:1-14

ntinoula έγραψε:<<.. Πιστεύω ότι το φοβερότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί στον άνθρωπο είναι να χάσει την πίστη και την ελπίδα του στο Θεό. ... >>
Φοβερό μεν όχι και το φοβερότερο όμως .Σκώνει θεραπεία ... και εμβόλιο !!
Μια χαριτωμένη προσευχούλα , η προσευχή της " Αγκυρας " ( έτσι την λένε
δεν ξαίρω γιατί ) προφυλάσει από αυτό
" Κύριε Ιησού τώρα που σε θυμάμαι σε παρακαλώ μη με ξεχάσεις όταν σε ξεχάσω , μη με αρνηθείς
όταν σε αρνηθώ .
Ο Πέτρος ο μαθητής σου σε αρνήθηκε πόσο μάλλον εγώ που δεν είμαι των μέτρων Του .
Προσευχήσου για μένα να βρω ξανά την πίστη μου , όπως έκανες με τον Πέτρο ,
Από την απιστία ανακάλεσε ,στην ολιγοπιστία στήριξε , στην ορθή πίστη στερέωσε , στον λιμένα Σου οδήγισε με
Με την θέληση μου ή ενάντια σε αυτήν όπως , όπου , όποτε θέλεις Σωτήρ μου και Σώσον με . "
ntinoula έγραψε: Εύχομαι κάθε σωματική ασθένεια όχι μόνο να θεραπευέται, αλλά κυρίως να θεραπεύει την ασθένεια της ψυχής, που είναι και το σημαντικότερο.

Σωστό !!! Η αμαρτία είναι η ρίζα της φθοράς , Απο των πολλών μου αμαρτιών ασθενεί το σώμα , ασθενεί μου και η ψυχή.....
καί ο Ιησούς η υγεία ....
phaethon
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 12, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από phaethon »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ .....
ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ....ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ....ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ....

ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ....ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ.
charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Αγαπητε phaethon να εισαι σίγουρος πως πολλοι θα προσευχηθουν για την Κατερίνα ανάμεσα τους θα προσπαθήσω και εγώ.Μην σταματας ομως και εσυ να ζητάς από τον ΄Χριστό αφου ο ίδιος μας εδωσε το δικαίωμα "ζητάτε και θα σας δωθεί ,κτυπάτε και θα σας ανοίξω ...΄'βλεπεις δεν είπε ζήτα ή κτύπα αλλά ζητάτε και κτυπατε συνέχεια και ως παντογνωστης που ειναι γνωρίζει το πως και πότε θα βοηθήσει.Η γλώσσα του Θεού είναι η σιωπή και μιλά μέσα απο την σιωπή γι αυτό είναι δύσκολο να αντιλήφθούμε αν μας βοηθα και πως.Σε καταλαμβαίνω οταν λες κουραστηκες δεν εχεις πίστη αλλά ευτυχως ο Θεός βγαζει τον ηλιο του και βρεχει επι δικαίους και αδίκους επί ολιγόπιστους και φαινομενικα πιστους και ολα του τα παιδια τα Αγαπαει με τα όποια ελάττωματα μας σαν καλός και στοργικός πατέρας.Κι εγω του ζητάω και προσευχομαι εδω και 7 χρόνια για ένα παιδάκι και πολλοι προσευχονται και εγω εφτασα καποια στιγμή στα όρια μου αλλά πιστευω εκείνες τις στιγμές ειναι που αρχιζεις να νοιωθεις την παρουσία του την σιωπηλή του βοήθεια ,μην σταματησεις συνεχισε να αγωνίζεσαι και δεν θα χάσεις εξαλου υπαρχει και το "γεννήθητω το θέλημα σου"αλλ'α αυτό ειναι για τους πνευματικα προχωρημενους για μας τα νηπια υπαρχει το ζητατε και δωθήσετε.Υπαρχουν και αλλα που θα ηθελα να σου πω αλλα δεν με παιρνει ο χρονος και ειδη αρκετα φλυαρησα ισως τα πουμε αλλη φορα.Ο Χριστός μαζι σου και να θυμασαι ενα τελευταιο ΄ποτε μην τα βαλεις με το θεό οι πατερες λενε ειναι σαν μικρα παιδια που ριχνουν πετρες στον ήλιο οηλιος συμπληρωνω εγω ειναι οθεός και οι πευρες που εμείς ριχνουμε ισως στραφουν και μας κτυπησουν.Ευχομαι οτι καλυτερο για την Κατερίνα τοσο στην σωματικη οσο και την ψυχικη της υγιεια ας μην την ξεχναμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”