Οδοιπορικό στο Άγιο Όρος του 1971

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stam-mag
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 2:21 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Οδοιπορικό στο Άγιο Όρος του 1971

Δημοσίευση από stam-mag »

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για το Άγιο Όρος έπεσα πάνω στο παρακάτω site που μας δίνει την εικόνα που επικρατούσε το 1971

http://www.steniotes.gr/Mount_Athos_197 ... age384.htm


"Οι φωτογραφίες αυτής της παρουσίασης (ένα δείγμα από 300 περίπου από ένα σύνολο 736 slides) μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να αποκτηθεί μια ιδέα από τις αλλαγές που συνέβησαν στο Αγιον Ορος από το 1971. Η εικόνα του Αγίου Ορους άλλαξε περισσότερο τα τελευταία πενήντα χρόνια από ότι στα προηγούμενα χίλια.

Από τότε που ήμουν παιδί και άρχισα να χρησιμοποιώ μια φωτογραφική μηχανή, ονειρευόμουνα να επισκευτώ δύο μέρη που μου φάνταζαν αδύνατα. Το ένα ήταν το Αγιον Ορος και το άλλο το Θιβέτ.

Το ταξίδι μου στο Αγιον Ορος έγινε το φθινόπωρο του 1971.
Ημουν τότε 24 ετών και υπηρετούσα την 28μηνη στρατιωτική θητεία μου.
Χρησιμοποίησα 20 ημέρες από την κανονική μου άδεια για να κάνω το ταξίδι, 17 από αυτές στον Αθωνα.

Συνταξιδιώτης μου στο φανταστικό αυτό ταξίδι ήταν ο ξάδελφος μου Σπύρος Μπαφαλούκος (1953-2015) στον οποίο και η συλλογή αυτών των φωτογραφιών αφιερώνεται.
Ο Σπύρος μόλις είχε τελειώσει τις εξετάσεις του για να μπει στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Η προσπάθεια του ήταν επιτυχής. Εγινε γιατρός, ένας πολύ καλός καρδιολόγος.

Το ταξίδι άρχισε με δέκα ώρες σε λεωφορείο από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη, μετά τέσσερις ώρες σε λεωφορείο για την Ουρανούπολη, τρεις ώρες σε καΐκι για τη Δάφνη και τελικά μια ώρα σε ένα περίεργο όχημα, μισό λεωφορείο μισό φορτηγό για τις Καρυές.

Το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού ήταν με τα πόδια, και λίγο σε καΐκια.
Τα περισσότερα μέρη που επισκεφτήκαμε δεν είχαν αμαξιτούς δρόμους που να πηγαίνουν σ’αυτά, ούτε ηλεκτρισμό ή τηλεφωνική σύνδεση με τον έξω κόσμο.

Το 1971 υπήρχαν λίγοι (μερικές εκατοντάδες) μοναχοί στο Αγιον Ορος.

Αυτή την εποχή κατά τη γνώμη μου, στην υπερχιλιετή ύπαρξη του Αγίου Ορους, ο μαρασμός σε θέματα πληθυσμού, πνευματικότητας και συντήρησης των κτισμάτων ποτέ δεν ήταν σε κατώτερο σημείο.



Ο Νικολός Εξαδάκτυλος είναι Μαθηματικός (Παν. Αθηνών) και διδάκτωρ Πληροφορικής (Παν. Γλασκώβης).
Διετέλεσε Γενικός Διευθυντής του Υπουργείου Ανάπτυξης,
πλήρες μέλος της Επιτροπής Πολιτικής Εμπορίου της Ευρωπαϊκής Ενωσης και πρόεδρος της Ομάδας Υψηλού Επιπέδου για την Ανάπτυξη και Ανταγωνιστικότητα της Ευρωπαϊκής Ενωσης



Υ.Γ. Το ταξίδι μου στο Θιβέτ έγινε το 2012"
Σταμάτης
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Οδοιπορικό στο Άγιο Όρος του 1971

Δημοσίευση από stathisekp »

Είδα αρκετές, τις υπόλοιπες κάποια άλλη στιγμή.
Πραγματικά υπέροχες!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Οδοιπορικό στο Άγιο Όρος του 1971

Δημοσίευση από nickzark »

Υπέροχο. Πόσες αλλαγές φέρνει ο χρόνος.. μαρεσει που πήγε και Θιβέτ από πάνω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”